قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

تحصیل رشته هنر در کانادا

تحصیل رشته هنر در کانادا فرصت ویژه ای برای هنرمندان است. اکثر هنر دوستان که علاقه به تحصیل در رشته هنر دارند، کانادا را برای ادامه تحصیل خود انتخاب می‌نمایند. این که چرا کانادا در بین دانشجویان رشته هنر جذاب است دلایل مختلفی دارد.

برخی از این دلایل مربوط به تنوع فرهنگی در کانادا و دلایلی دیگری همچون پرورش هنرمندان معروف و مستعدی مثل رابرت بتمن Robert Bateman و امیلی کار Emily carr (نقاش)؛ یوسف کارش Yousuf karsh (عکاس پرتره)؛ کارور بیل رید bill Reid (مجسمه‌ساز)؛ مایکل اونداتای Michael Ondaatje (نویسنده)، دایانا کررل Diana Krall (نوازنده جاز) و جویس ویلند Joycei Wieland (فیلمساز) می باشد.

برای دانشجویانی که به رشته هنر و تحصیل در این رشته علاقه دارند، ادامه تحصیل در کانادا و تحصیل رشته هنر در کانادا این امکان را فراهم می‌کند که تحصیلات تکمیلی خود را در کشور کانادا گذرانده و برای آینده شغلی خود گام‌های مهمی بردارند.

تحصیل رشته هنر در کانادا

تحصیل رشته هنر در کانادا

در این مقاله به تحصیل رشته هنر در کانادا و همچنین شرایط و مباحث مرتبط به آن بپردازیم.

تحصیل در رشته نقاشی در کانادا

یکی از محبوب‌ترین گرایش‌ها در رشته هنر، گرایش نقاشی است. برای تحصیل رشته هنر در کانادا و تحصیل در رشته نقاشی فرد متقاضی باید ویژگی جسمی و روحی ویژه‌ای داشته باشد تا بتواند در این گرایش از رشته هنر به اهداف خود برسد و موفق شود. قبل از ورود به دانشگاه‌های هنر، خلاقیت و استعداد فرد متقاضی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

دانشجویانی که در رشته هنر تحصیل می‌کنند باید دروس پایه، اصلی و تخصصی را پاس نمایند؛ دروس تخصصی بیشتر بر پایه واحدهای عملی است تا دانشجو مهارت‌های هنری را کسب نماید.

شرایط تحصیل رشته هنر در کانادا

تحصیل رشته هنر در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی، فرصت بسیار خوبی برای پرورش استعداد و تقویت مهارت‌های عملی و هنری است. برای تحصیل در رشته هنر در کانادا ابتدا فرد متقاضی باید مدارکی را ارائه دهد؛

مدارکی مانند رزومه تحصیلی (که شامل: سابقه فعالیت‌هایی که مرتبط با هنر باشد، سابقه تدریس در رشته هنر، سابقه پژوهش و تحقیقاتی که در زمینه هنر انجام داده باشد و غیره)- کارنامه ریز نمرات مقاطع تحصیلی گذشته – توصیه‌نامه‌ای که از استاد پیشین خود دریافت کرده و انگیزه نامه تحصیلی که باید در سایت دانشگاه آپلود شود.

پس از آن، باید فرد متقاضی در آزمون‌های استاندارد زبان انگلیسی (تافل و itels) برای اثبات تسلط بر زبان انگلیسی شرکت کند که این امر لازم و ضروری است. دانشجوی متقاضی تحصیل رشته هنر در کانادا باید ویزای تحصیلی کانادا را دریافت نماید. علاوه بر این توانایی پذداخت شهریه دانشگاه جزء مواردی است که برای تحصیل رشته هنر در کانادا باید در نظر داشت.

دوره‌های رشته هنر در کانادا

دوره‌های تحصیل رشته هنر در کانادا در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌گردد.

دوره کارشناسی به دو گروه لیسانس هنر (BA) و لیسانس هنرهای زیبا (BFA) تقسیم می‌شود.

تمرکز دوره‌های BA بیشتر بر روی دروس هنر آزاد (همچون مطالعات عمومی، ادبیات، تاریخ و …) است و دوره‌های BFA بیشتر بر هنر و طراحی متمرکز است.

این دوره‌ها از لحاظ کیفیت باهم تفاوتی ندارند. البته انتخاب بین مدرک لیسانس BA و BFA به اهداف تحصیلی و شغلی فرد متقاضی بستگی دارد.

دوره‌های کارشناسی ارشد هنر

دانشجویان پس از گذراندن دوره کارشناسی در رشته ی هنر می‌توانند وارد مقطع کارشناسی ارشد شوند که در آخر مدرک کارشناسی ارشد علوم انسانی (MA) و یا کارشناسی ارشد هنرهای زیبا (MFA) را دریافت می‌نمایند.

دوره دکترای رشته هنر

در رشته هنر در کانادا مقطع دکترا از سه بخش تشکیل شده است: دوره‌ درسی، آزمون جامع و پایان‌نامه. پس از به پایان رساندن دوره تحصیلی، دانشجویان باید آزمون جامع را بگذرانند تا اثبات کنند که دانش و درک کافی برای تکمیل پایان‌نامه دکترا را دارند.

تحصیل رشته هنر در کانادا

پیش‌نیاز و مدارک لازم تحصیل رشته هنر در کانادا

رشته‌های هنر در دانشکده‌های کانادا شرایط مختلفی برای پذیرش دارند. البته پیش‌نیاز دوره‌های عمومی هنر باتوجه‌ به دوره‌های BA یا BFA، متفاوت هستند.

به‌طورکلی، مدارکی که دانشگاه‌های کانادا از متقاضی درخواست می‌کنند به سه دسته مدرک زبان، کارنامه مقاطع تحصیلی پیشین و رزومه هنری و تحصیلی تقسیم می‌شود.

در کشور کانادا درس‌های ارائه شده به یکی از دو زبان فرانسوی و یا انگلیسی هستند که متقاضی باید تسلط بر زبان انگلیسی و فرانسوی خود را به اثبات برساند و این امر از طریق شرکت در آزمون‌های دانشگاه‌ها میسر است.

برای پذیرش مقطع کارشناسی در رشته هنر، مدرک دیپلم و یا مدرک پیش‌دانشگاهی – برای دوره کارشناسی ارشد، مدرک کارشناسی که مرتبط باشد و برای دوره دکترا، مدرک کارشناسی ارشد مرتبط باید ارائه شود. معدل بالا در این مقاطع، شانس پذیرش فرد را افزایش می‌دهد.

سابقه فعالیت‌های هنری، سابقة تحقیق و پژوهش در زمینه‌ هنر، نمایشگاه‌ها و کنفرانس‌هایی که فرد در آن شرکت کرده‌، سابقة همکاری با اساتید سابقة تدریس، جز رزومه هنر و تحصیلی فرد است و در پذیرش و تحصیل رشته هنر در کانادا کمک شایانی می کند.

رشته هنر در کانادا و مراحل ورود به بازار کار پس از تحصیل

اغلب بر این باورند که هنر رشته‌ای است که آینده شغلی مناسبی ندارد، اما این باور صحیح نیست. در طول دوره تحصیل رشته هنر در کانادا ، دانشجو مهارت‌هایی را کسب می‌کند که می‌تواند در صنعت‌های مختلف از آن استفاده نماید.

مواردی که برای ورود به بازار کار هنر در کانادا نیاز است عبارت‌اند از:

  1. برای ورود به بازار کار، داشتن خلاقیت و استعداد بسیار ضروری است. آثاری که یک فرد به‌عنوان نتیجة کار خلق کرده است می‌تواند استعداد و خلاقیت او را در حوزه هنر به نمایش بگذارد.
  2. فرد باید مدارک مرتبط با هنر را ارائه دهد. گاهی ممکن است مدرک دیپلم هنر لازم باشد.
  3. در برخی از مشاغل مربوط به هنر (مانند تدریس در دانشگاه‌ها و یا کالج‌ها) امکان وجود دارد از فرد متقاضی مدرک دانشگاهی یا دیپلم درخواست شود.
  4. برای شروع به کار در شغل هنر در کشور کانادا نیازی به اخذ مجوز نمی‌باشد. اینکه فرد متقاضی شرایط لازم برای کار در محل کار موردنظر را داشته باشد کافی است.

هزینه تحصیل رشته هنر در کانادا

هزینه تحصیل رشته هنر در کانادا به عوامل مختلفی بستگی دارد. عواملی چون نوع رشته، شهر موردنظر برای تحصیل و دانشگاه انتخاب شده عواملی هستند که کاهش یا افزایش هزینه تحصیل تأثیر دارند.

شهریه‌ها باتوجه‌ به دانشگاه‌ها و رشته‌های تحصیلی متفاوت خواهد بود اما متوسط هزینه تحصیل رشته هنر در کانادا ، حدوداً ۱۱٫۹۰۳ دلار کانادا است.

شهریة تحصیل در رشته هنر، در بعضی از دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان بین‌المللی در زیر آمده است:

۱ – شهریه سالانه برای دانشگاه هنر آلبرتا : ۱۳،۷۹۲٫۸۰ دلار کانادا

۲-شهریه گروه هنرهای زیبا دانشگاه آلبرتا برای هر ترم : ۱۷،۹۹۵٫۲۰ دلار کانادا

۳-گروه هنرهای تجسمی دانشگاه کنکوردیا سالانه : ۱۹٬۳۹۰ دلار کانادا

بورسیه رشته هنر در کانادا

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم بورسیه تحصیلی کانادا در کاهش میزان هزینه‌های تحصیلی و زندگی تأثیر قابل‌توجهی دارد. بسیاری از دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا به دانشجوهای بین‌المللی که دارای شرایط بورسیه هستند، فاند های تحصیلی ارائه می‌دهند تا دیگر دانشجویان دغدغه‌های مالی برای ادامه تحصیل در کانادا نداشته باشند.

البته نکته قابل‌توجه این است که دریافت بورسیه تحصیلی کانادا دارای شرایط خاصی است، که متقاضی می‌تواند با ارائه مدارکی چون: انگیزه نامه تأثیرگذار، رزومه تحصیلی مرتبط با هنر، توصیه‌نامه‌ای که از استاد مقطع قبلی خود دریافت نموده، از کمک‌ هزینه تحصیل رشته هنر در کانادا بهره‌مند شود.

گاهی برخی از دانشگاه‌های کانادا بر اساس افتخارات ورزشی فرد متقاضی، منطقه‌ای که ساکن است و یا جنسیت او، بورسیه تحصیلی را به او اعطا می کنند. این بورسیه‌ها معمولاً اکثر هزینه‌های تحصیلی دانشجو و یا حتی هزینه‌های زندگی او را پوشش می‌دهد.

تحصیل رشته هنر در کانادا

تحصیل رایگان هنر در کانادا

آن دسته از افرادی که علاقه‌مند به تحصیل رشته هنر در کانادا هستند اما باتوجه‌به مسائل مالی و شهریه‌ها نمی‌توانند تحصیل خود را در دانشگاه‌های کانادا ادامه دهند می‌توانند با تحصیل رایگان هنر در کانادا به اهداف خود برسند. منظور از تحصیل رایگان هنر در کانادا، استفاده از بورسیه های تحصیلی است. علاوه بر بورسیه ها، فرد متقاضی می‌تواند در دانشگاه‌های دولتی کانادا به تحصیل خود ادامه دهد که در این صورت می‌تواند هزینه تحصیلی کمتری پرداخت نماید.

بازار کار رشته هنر در کانادا

از عواملی که مشخص می‌کند انتخاب رشته هنر و تحصیل رشته هنر در کانادا در این رشته کار عقلانی است یا خیر، بررسی وضعیت بازار کار رشته هنر در کانادا است.

کانادا یکی از کشورهایی است که به دنبال جذب افراد ماهر در زمینه‌های هنری مثل عکاسی، گرافیک، طراحی لباس، طراحی داخلی و موسیقی است.

در هر یک از این زمینه‌های هنری، بازار کار و فرصت‌های شغلی با امکانات خوب و حقوق بالا در کانادا فراهم است. پس ادامه تحصیل در کشور کانادا در رشته هنر کار بسیار عاقلانه‌ای است.

نیاز کشور کانادا به افراد ماهر در حوزه هنر، سبب شده تا سالانه افراد زیادی که مایل به تحصیل در رشته هنر هستند، پس از دریافت ویزای کانادا این کشور را برای تحصیل انتخاب کرده و همچنین به کانادا مهاجرت نمایند.

در یک‌کلام می‌توان گفت تحصیل رشته هنر در کانادا هم برای اشتغال و هم برای مهاجرت به کانادا و اقامت دائم کانادا، تصمیم عاقلانه‌ای است.

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *