تحصیل در ترکیه

ایرانیان برای ورود به ترکیه نیازی به ویزا ندارند، نزدیکی راه و هزینه‌های پایین‌تر زندگی در قیاس با بسیاری دیگر از کشورهای مهاجرپذیر، امکان تحصیل در سطح استانداردهای اروپا، امکان دریافت بورسیه تحصیلی و پیداکردن کار ضمن تحصیل، وجود رشته‌های متنوع تحصیلی، عدم وجود شرط سنی و گپ تحصیلی و حضور چشمگیر دانشجویان بین‌الملل در ترکیه، این کشور را به مقصد بسیار مناسبی برای ادامه تحصیل تبدیل کرده است.

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه، همه چیز درباه تحصیل در ترکیه، هزینه های تحصیل در ترکیه و پذیرش تحصیلی ترکیه در مقاطع مختلف تحصیلی را در  سایت قصران گروپ مطالعه کنید . تحصیل در ترکیه در مقاطع و رشته های مختلف تحصیلی مورد علاقه بسیاری از ایرانیان قرار گرفته است. علاوه‌ بر اعتبار جهانی مدارک فارغ‌التحصیلی صادر شده از دانشگاه های کشور ترکیه، شرایط اپلای و تحصیل در کشور ترکیه و پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور ترکیه برای بسیاری از متقاضیان در دسترس قرار گرفته است.

برای اطلاع از شرایط اپلای ترکیه (پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور ترکیه)، پروسه دریافت پذیرش تحصیلی و نحوه ورود به دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه با قصران گروپ  همراه شوید.

در نظر داشته باشید با توجه به حساسیت سن و مقطع تحصیلی، شرایط تحصیل در ترکیه برای هر سن و مقطعی مختلف میباشد. همچنین به ددلاین و زمان ارسال مدارک برای دانشگاه های ترکیه باید دقت شود، به طور معمول، این زمان، برای مقطع کارشناسی 11 مرداد هر سال و برای مقاطع 11 خرداد و 11دی میباشد و در واقع متقاضیان تحصیل در ترکیه تا این تاریخ مهلت دارند مدارک خود را تکمیل و سابمیت نمایند.

در میان مدارکی که در تمامی مقاطع و رشته های تحصیلی برای پذیرش تحصیلی ترکیه به چشم میخورد، مدرک پیشین تحصیلی، انگیزه نامه، نامه تمکن مالی و همچنین رسید پرداخت پذیرش تحصیلی ترکیه وجود دارند.

تحصیل در ترکیه

تقویم آموزشی ترکیه و شباهت آن با ایران

تقویم آموزشی برای تحصیل در ترکیه تقریبا مشابه ایران است و در نیمه‌های ماه سپتامبر (شهریور ماه) آغاز می‌شود و با برخی از تغییرات در مناطق حاشیه‌ای و حومه‌ها تا نیمه ماه ژوئن ادامه پیدا می‌کند. مدارس آموزش‌های خود را در بازه زمانی صبح و بعد از ظهر به انجام می‌رسانند که البته در مناطق پرجمعیت تفکیک صبح و بعداز ظهر در سیستم آموزشی اعمال می‌گردد. پنج روز در هفته و در فواصل روزهای دوشنبه تا جمعه مدارس مشغول به کار هستند که در حدود 35 تا 40 ساعت کاری را تشکیل می‌دهد.

در بازه زمانی میان ماه‌های ژانویه و فوریه دو هفته تعطیلی زمستانی در مدارس وجود دارد. این در حالی است که مدارس و دانشگاه‌های ایران در فواصل روزهای شنبه تا پنجشنبه به کار خود ادامه می‌دهند و به غیر از تعطیلات رسمی، نوروز، طولانی‌ترین دوره تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها است. دانشگاه‌های ترکیه نیز معمولا سال تحصیلی آکادمیک خود را همانند دانشگاه‌های ایران در دو ترم برگزار می‌کنند.

تحصیل در ترکیه

دانشگاه های دولتی ترکیه

ورود به دانشگاه‌های دولتی تقریباً رایگان است؛ تنها مبلغ ناچیزی به عنوان هزینه ثبت‌نام از متقاضی دریافت می‌شود. معمولا زبان تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه زبان‌های ترکی، انگلیسی و در برخی موارد فرانسوی است. با انتخاب دانشگاه، زبان و نوع مدرک تحصیلی مشخص خواهد شد.

به‌طور معمول متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های دولتی باید در آزمون ورودی یوس Yös شرکت کنند؛ اما برخی رشته‌های خاص مانند رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی و برخی رشته‌های مهندسی باید در آزمون‌های بین‌المللی دیگری مانند آزمون جی‌مَت GMAT شرکت کند.

آزمون‌های ورودی دانشگاه های کشور ترکیه به صورت سراسری نیست؛ تعداد تکرار این آزمون در طول سال به قوانین دانشگاه‌ها بستگی دارد. برخی دانشگاه‌ها فقط یک ورودی در طول سال دارند و برخی دیگر سالانه سه بار آزمون ورودی و پذیرش دانشجو برگزار می‌کنند.

آزمون یوس Yös

معمولا دانشگاه‌های دولتی ترکیه سالانه یک تا سه‌بار آزمونی طراحی شده که معیاری برای سنجش توانایی متقاضیان تحصیل در این دانشگاه‌ها برشمرده می‌شود. آزمون یوس Yös که مخفف عبارت «Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı» است، از سال 2012 برای پذیرش تحصیل دانشجویان بین‌المللی به‌کار می‌رود. پیش از این دانشگاه‌ها بر اساس رتبه کنکور سراسری دانشجو پذیرش می‌کردند. 

آزمون سَت SAT

یکی دیگر از آزمون‌هایی که مورد توجه دانشگاه های کشور ترکیه قرار گرفته است، آزمون ست SAT یا Scholastic Assessment Test نام دارد که برای جذب دانشجویان بین‌المللی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آزمون زمان کوتاه‌تری می‌برد و نمره از 800 محاسبه می‌شود. این آزمون در 5 رشته ریاضیات، تاریخ آمریکا و جهان، علوم و زیست‌شناسی، زبان‌های خارجی و ادبیات انگلیسی متقاضی را محک می‌زند.

آزمون تومر TOMER

تومر مشهورترین و معتبرترین آزمون زبان ترکی استانبولی برشمرده می‌شود. TOMER مخفف Türkçe Öğretim Merkezi به معنای مرکز یادگیری زبان ترکی است و معیار سنجش سطح زبان ترکی متقاضی محسوب می‌شود.

تحصیل در ترکیه

مقاطع تحصیلی ترکیه

مقاطع تحصیلی ترکیه شامل موارد زیر است:

تحصیل لیسانس در ترکیه

تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی به دلیل بالا بودن کیفیت آموزش و مقرون به صرفه بودن هزینه تحصیل و زندگی نسبت به سایر کشورهای دیگر در بین بسیاری از دانشجویان خارجی به خصوص دانشجویان ایرانی محبوب شده است. محبوب‌ترین رشته‌ها در ترکیه که مورد استقبال دانشجویان بین‌الملل بوده‌اند عبارتند از بازرگانی و مدیریت، بانکداری و امور مالی، انواع رشته‌های مهندسی مانند نفت یا کامپیوتر، فناوری اطلاعات، روابط بین‌الملل، گردشگری و مهمان‌داری و انواع شاخه‌های هنر مانند معماری و موسیقی.

پیش از این درباره‌ی آزمون‌های ورودی و شرایط بورسیه تحصیلی در ترکیه و شرط معدل برای مقاطع مختلف تحصیل صحبت کردیم. برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌ها ابتدا لازم است مدارک خود را معادل سازی کنید و برای ثبت نام ارسال نمایید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی در ترکیه

 • ارائه اصل مدارک هویتی.
 • ارائه اصل پاسپورت.
 • شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های مورد نظر و کسب نمره‌ی قبولی.
 • ارائه‌ی مدارک و ریز نمرات به صورت معادل سازی شده طبق استانداردهای ارائه شده.
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی یا شرکت در آزمون زبان ترکی.

تحصیل فوق لیسانس در ترکیه

شرایط گرفتن پذیرش برای تحصیل در ترکیه و دانشگاه‎های این کشور در مقاطع بالاتر از لیسانس دشوارتر خواهد شد و باید رزومه‌ی قوی‌تری درباره‌ی دوران قبلی تحصیل خود ارائه کنید. پیش از این درباره‌ی آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها توضیح دادیم.

مدارک لازم تحصیل کارشناسی‌ارشد در ترکیه

 • ارائه اصل مدارک هویتی
 •  ارائه اصل پاسپورت
 • شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های مورد نظر و کسب نمره‌ی قبولی
 •  ارائه‌ی مدارک و ریز نمرات به صورت معادل سازی شده طبق استانداردهای ارائه شده
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی یا شرکت در آزمون زبان ترکی

 به سایر شرایط پذیرش که از طرف دانشگاه‌ها تعیین می‌شود توجه کنید؛ چرا که ممکن است این شرایط در جزئیات باهم اختلاف داشته باشند. ارائه‌دهندگان دوره‌های کارشناسی‌ارشد، هم دانشگاه‌های دولتی و هم مراکز خصوصی هستند که شما با توجه به نمره‌ای که کسب می‌کنید و رزومه‌ای که دارید، می‌توانید در دانشگاهی که پذیرفته می‌شوید، تحصیل کنید.

تحصیل دکترا در ترکیه

چنان‌چه قصد تحصیل در ترکیه در مقطع دکترا را دارید، لازم است ابتدا مدرکی مبنتی بر تسلطتان به زبان ترکی و انگلیسی ارائه دهید. بعد از آن می‌توانید وارد مراحل سنجش سطح علمی و اخذ پذیرش در رشته‌ی موردنظرتان شوید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل دکترا در ترکیه

مدارک مورد نیاز برای دکترا در هر دانشگاه متفاوت است؛ اما به‌طور کلی باید فرم درخواست خود را به صورت آنلاین پر کنید و مدارک مربوط را در سامانه‌ی مورد نظر آپلود نمایید. مدارک مورد نیاز برای سطح دکترا عبارتند از:

 • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی همراه ریزنمرات
 • مدرک کارشناسی همراه ریزنمرات
 • مدرک کارشناسی‌ارشد همراه ریزنمرات
 • CV اخیر متقاضی
 • کپی گذرنامه همراه انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه.
 • همچنین باید در کنار مدارک زبان انگلیسی و ترکی، یک کپی از پروژه‌ی پایان‌نامه‌ی کارشناسی‌ارشد را ارسال نمایید.

بسیاری از رشته‌ها در سطح دکترا با کیفیت عالی در ترکیه ارائه می‌شوند که چند نمونه را به عنوان مثال ذکر می‌کنیم؛ اقتصاد، روابط بین الملل، مهندسی مواد و علوم، انواع علوم پایه، انواع زمینه‌های هنر، رشته‌های مهندسی و… .

تحصیل در مدارس ترکیه

مدارس ترکیه با سیستم آلمانی، ایتالیایی، ایرانی و … فعالیت می‌کنند. زبان تحصیل در مدارس ترکیه اغلب انگلیسی و ترکی است. هزینه تحصیل به زبان ترکی ارزان‌تر از زبان انگلیسی است. مدارس بین‌المللی ترکیه برای مهاجران دوره آموزش زبان را در نظر گرفته است. مدارس غیردولتی در ترکیه اغلب از نظر هزینه کمی گران هستند؛ اما فعالیت‌های فوق‌برنامه گسترده‌ای را شامل می‌شوند. شرایط تحصیل در مدارس ترکیه، هزینه، موقعیت مکانی و روند ثبت‌نام از موضوعات مهمی هستند که نیاز به بررسی دارند.

تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه 

تحصیل در ترکیه بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه (خصوصی یا دولتی) هزینه‌ها و شهریه‌های متفاوتی دارد؛ تحصیل در دانشگاه های دولتی که با کسب امتیاز لازم از آزمون ورودی ممکن می‌شود، سالانه حدود 600 تا 1500 دلار شهریه دارد. اما تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه، حدود 10 هزار تا 35 هزار دلار شهریه دارد. 

تحصیل رایگان در ترکیه

نظام آموزشی ترکیه شرایط را برای جذب دانشجویان بین‌المللی آسان کرده تا با اعطای پذیرش تحصیلی و اقامت موقت کسب درآمد داشته باشد؛ به همین دلیل تحصیل کاملاً رایگان در ترکیه عملا معنایی ندارد، درواقع در دانشگاه های دولتی ترکیه تنها هزینه‌ای به عنوان ثبت نام، بیمه دانشجویی و اقامت دریافت می‌شود.

از طرفی دیگر، برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی متنوعی برای دانشجویان بین‌المللی طراحی شده که هزینه زندگی و تحصیل در ترکیه را تا 90 درصد کاهش می‌دهد. برای این منظور باید مدارک و شرایط مشخصی مهیا شود که در ادامه به آن می‌پردازیم.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه های ترکیه

برخی دانشگاه‌ها حدود 80 درصد از شهریه تحصیلی را به عنوان کمک هزینه تحصیلی و بورسیه تحصیلی به دانشجو پرداخت می‌کند. با اینکه دانشگاه های ترکیه تنوع بسیاری در ارائه کمک‌هزینه تحصیلی و بورسیه دارند؛ اما هر یک از آن‌ها شرایط مشخصی را برای مقاضیان در نظر گرفته‌اند که در ادامه به طور خلاصه به این شرایط می‌پردازیم.


شرایط سنی: زیر 21 سال برای مقطع لیسانس، زیر 30 سال برای مقطع فوق لیسانس، و زیر 35 سال برای تحصیل در مقطع دکتری
معدل: شرط معدل برای تحصیل در دوره کارشناسی 14، دوره کارشناسی ارشد و دکتری بالای 15، رشته پزشکی بالاتر از 18
•نمره آزمون زبان ترکی استانبولی و زبان انگلیسی بسته به زبان تدریس دانشگاه

مزایای بورسیه تحصیلی دانشگاه های ترکیه

•کمک هزینه تحصیلی ماهیانه: مقطع کارشناسی به‌صورت ماهیانه حدود ۷۰۰ لیر و در مقطع کارشناسی ارشد ماهانه حدود ۹۵۰ لیر، مقطع دکترا حدود ۱۴۰۰ لیر، دوره‌های پژوهشی نیز حدود ۳۰۰۰ لیر
•  استفاده رایگان از خوابگاه دانشگاه‌های دولتی
•  شهریه دانشگاه
•  بیمه درمانی
•  دوره زبان ترکی استانبولی
• کمک هزینه سفر

 

تحصیل در ترکیه

کار دانشجویی در ترکیه

به تازگی امکان کار حین تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین‌الملل فراهم شده است. البته در این زمینه برای دانشجویان سال اول محدودیت‌هایی وجود دارد و به این صورت است که آن‌ها ملزمند سال اول خود را به پایان برسانند و از سال دوم به بعد با کسب مجوز کار در حین تحصیل، کار کنند. کار پاره‌وقت و دانشجویی مادامی که دانشجو انصراف نداده باشد، می‌تواند انجام شود.

به محض انصراف یا فارغ‌التحصیلی دانشجو، ویزای تحصیلی او باطل شده و باید به کشور خود بازگردد و چنان‌چه قصد ادامه‌ی کار در ترکیه را داشته باشد، باید درخواست ویزای کار دهد تا دوباره مجوز ورود به ترکیه را دریافت کند. کار دانشجویی در ترکیه باید زیر نظر وزارت امور داخلی ترکیه و پلیس مهاجرت این کشور صادر شوند. صدور مجوز فعالیت دانشجویی به صورت آنلاین انجام می‌شود. دانشجویان پس از پر کردن تمامی فرم‌ها و ضمیمه‌ی مدارک مورد نیاز، درخواست خود را ثبت می‌کنند.

مدت زمانی حدود 30 روز باید سپری شود تا مجوز مورد نیاز به ایمیل دانشجو ارسال شود. چنان‌چه مشکل خاصی در پرونده‌ی شما وجود نداشته باشد و مدارک ارسالی کمبودی نداشته باشد، مجوز کار ضمن تحصیل در ترکیه برای شما به سادگی صدور خواهد شد و معمولاً با مخالفت مواجه نمی‌شوید.

البته توجه کنید که شما به‌طور قانونی 20 ساعت تا 24 ساعت اجازه کار در هفته دارید که بعد از مدتی نظارت چندانی روی آن صوت نمی‌گیرد و می‌توانید کمی بیشتر از این هم کار کنید؛ ولی مسلما به تحصیل شما لطمه خواهد زد. در مقطع دکترا هم کار با دستمزد در دانشگاه برای دانشجویان وجود دارد و آن‌ها عملا فرصتی برای کار در محیط دیگر را نخواهند داشت.

برای تحصیل در ترکیه، بررسی امکان دریافت بورسیه تحصیلی و همچنین دریافت مشاوره برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه میتوانید با مشاوران قصران گشت تماس بگیرید . ما در تمامی مراحل اپلای ترکیه در کنار شما هستیم تا از دانشگاه مورد علاقه خود در کشور ترکیه، پذیرش تحصیلی بگیرید.برای تسریع در رسیدن به اهداف تحصیلی خود و تحصیل در ترکیه با مشاوران خبره ما تماس حاصل نمایید.

تحصیل در ترکیه