قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

تحصیل در ترکیه

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی که قصد ادامه تحصیل در ترکیه دارند، هزینه زندگی و تحصیل در ترکیه است. ترکیه یکی از کشور‌های بسیار ارزان برای زندگی است. هزینه اجاره خانه و مواد غذایی در این کشور نسبت به بسیاری از کشور‌های اروپایی ارزان‌تر است.

تحصیل در ترکیه

فهرست مطالب

ترکیه یکی از کشور‌های همسایه است که رفت‌وآمد به آن برای ایرانیان به‌راحتی انجام می‌شود. در واقع تردد به این کشور بدون ویزا و با پرواز‌های هوایی مستقیم انجام می‌شود. ترکیه کشوری با سبک‌ها و فرهنگ‌های مختلف است و شرایط ایده‌آلی برای زندگی دارد. علاوه‌برآن از کشور‌های بسیار ارزان با سطح آموزشی بالا به شمار می‌رود. هزینه‌های زندگی مانند مسکن، غذا و … نیز ارزان است. این کشور یکی از بخش‌های فعال در آموزش عالی اروپا است و مدارک دانشگاهی بسیار معتبری را ارائه می‌دهد. به همین دلیل افراد زیادی تمایل به تحصیل در ترکیه دارند و پس از آن نیز از فرصت‌های شغلی مناسب استفاده می‌کنند.

تحصیل در ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه

در ترکیه افراد ۴ سال در مقطع ابتدایی، ۴ سال راهنمایی و ۴ سال نیز در مقطع دبیرستان مشغول به تحصیل هستند. پس از آن می‌توانند به دانشگاه وارد شده و در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل شوند. دوره کارشناسی نیز ۴ سال طول می‌کشد و دوره کارشناسی ارشد ۲ ساله است. دوره دکترا معمولاً ۴ ساله است و در این ۴ سال دانشجویان باید دوره‌های آموزشی مختلفی را طی کنند تا بتوانند از تز دکترای خود دفاع کنند. تحصیل در هرکدام از مقاطع تحصیلی در ترکیه دارای شرایط سنی خاصی است. برای کارشناسی زیر ۲۱ سال، کارشناسی ارشد زیر ۳۱ سال و دکتری تا ۴۵ سال امکان‌پذیر است.

آزمون ورودی دانشگاه‌های ترکیه

افراد می‌توانند با داشتن مدرک دیپلم و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه در رشته تحصیلی موردنظر مشغول به تحصیل شوند. دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف زبان‌های مختلفی مانند ترکی، آلمانی، فرانسوی و انگلیسی را برای آموزش در نظر گرفته‌اند. افرادی که زبان ترکی را آموزش ندیده باشند می‌تواند در دوره‌های آموزش رایگان زبان ترکی شرکت کنند. YOS آزمون ورودی است که برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه برگزار می‌شود. این آزمون در دانشگا‌ه‌های مختلفی برگزار می‌شود و شرکت در آن برای دانشگاه‌های مختلفی معتبر است. به‌عنوان‌مثال قبولی در آزمون YOS دانشگاه استانبول برای تمام دانشگاه‌های دیگر قابل‌قبول است. بسیاری از دانشگاه‌ها به‌صورت سالانه این آزمون را به‌صورت اختصاصی برگزار می‌کنند. ۲۰ درصد از کل پذیرش دانشگاه‌ها بر اساس این آزمون از افراد خارجی صورت می‌گیرد.

دریافت ویزای تحصیلی ترکیه

ایرانیان برای رفتن به ترکیه به ویزا احتیاجی ندارند و می‌توانند تا ۹۰ روز در این کشور اقامت داشته باشند. اما اگر قصد داشته باشید برای مدت بیشتری در این کشور بمانید باید درخواست ویزای تحصیلی یا کاری بدهید. ویزای تحصیلی ترکیه را به دو صورت می‌توانید دریافت کنید. ابتدا می‌توانید باتوجه‌به اجازه اقامت ۹۰ روزه به این کشور مراجعه کرده و در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ترکیه شرکت کنید. پس از قبولی و ثبت‌نام برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام نمایید. در روش دوم می‌توانید از طریق کارگزاران فعال در این زمینه درخواست دهید تا کارت دانشجویی برای شما دریافت کنند. پس از آن از طریق کارت دانشجویی و مراجعه به سفارت ترکیه برای دریافت ویزا اقدام نمایید.

تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی که قصد ادامه تحصیل در ترکیه دارند، هزینه زندگی و تحصیل در ترکیه است. ترکیه یکی از کشور‌های بسیار ارزان برای زندگی است. هزینه اجاره خانه و مواد غذایی در این کشور نسبت به بسیاری از کشور‌های اروپایی ارزان‌تر است. معمولاً به دانشجویان خوابگاه تعلق می‌گیرد و هزینه زندگی در خوابگاه بسیار مناسب است. علاوه‌برآن می‌توانید با انجام شغل‌های پاره‌وقت برای خود کسب درآمد کنید.

بورسیه تحصیلی ترکیه

دریافت بورسیه راهی است که بسیاری از دانشجویان به دنبال استفاده از آن هستند. بورسیه‌های متفاوتی در این کشور ارائه می‌شود که ازجمله آن‌ها می‌توان به بورسیه‌های ارائه شده توسط جمهوری ترکیه، مؤسسات و سازمان‌های ملی، بورسیه دانشگاه‌ها و … اشاره کرد. شرایط این بورسیه‌ها باتوجه‌به نوع ارائه و سطح تحصیلات دانشجویان یکدیگر متفاوت است. هزینه‌های مسکن و بیمه درمانی نیز توسط بورسیه تحصیلی ترکیه تأمین می‌شود. پرداخت نکردن هزینه اسکان، شهریه رایگان، هزینه‌های سفر و … ازجمله امکانات و خدمات بورسیه‌ها است.

تحصیل در ترکیه

مدارک موردنیاز برای دریافت اقامت تحصیلی در ترکیه

 • برای دریافت اقامت تحصیلی در ترکیه باید مدارم زیر را ارائه دهید.
 • گذرنامه با اعتبار حداقل یک سال
 • کپی پاسپورت
 • عکس پرسنلی
 • نامه پذیرش از دانشگاهی در ترکیه
 • رسید واریز شهریه
 • فرم تقاضای ویزای دانشجویی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • داشتن تمکن مالی
 • اقامت دانشجویی در ترکیه

افرادی که قصد تحصیل در ترکیه دارند و به این کشور مهاجرت می‌کنند، می‌توانند از میان گزینه‌های مختلف، بهترین مورد را برای اقامت انتخاب کنند. برخی از افراد با اجاره یا خرید خانه به دنبال شرایطی بهتر و آسودگی هستند. اما استفاده از خوابگاه نیز به دلیل رفت‌وآمد راحت‌تر به دانشگاه، استفاده از غذای خوابگاه و مشکلات و دردسر‌های خانه شخصی را ندارد. اقامت ترکیه به‌سادگی انجام می‌شود و در این زمینه می‌توانید از دانشگاه موردنظر نیز اطلاعات کافی دریافت کنید.

 

برای دریافت مشاوره رایگان مهاجرتی، اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید تا همکاران ما در سریعترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

نام و نام خانوادگی:

برای اطلاعات بیشتر دباره روش های مهاجرت تحصیلی به ترکیه با همکاران ما در قصران گروپ در تماس باشید.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *