قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

خرید ملک در ترکیه

دولت ترکیه به‌منظور جذب سرمایه خارجی به کشور، اصلاحات زیادی در قوانین و مقررات خرید ملک در این کشور ایجاد کرده است.

بر اساس تبصره ۳۵ قانون املاک و اراضی که در سال ۲۰۱۲ به تصویب رسید، تملک و خرید اراضی در کشور ترکیه برای کلیه اتباع خارجی بلامانع اعلام شد. در حال حاضر این پروسه سریع‌تر و راحت‌تر از گذشته است. 

10 1 قصران گروپ

شرایط کشور ترکیه

کشور ترکیه به‌عنوان یکی از برترین مقاصد توریستی دنیا همواره موردتوجه گردشگران ایرانی بوده است. طی چند سال اخیر باتوجه‌به ارائه مزایای ویژه به دانشجویان بین‌المللی، تعداد ایرانیان مشتاق تحصیل در ترکیه افزایش‌یافته است و اکنون این کشور را به یکی از جذاب‌ترین قطب‌های تحصیلی منطقه بدل کرده است.
ترکیه به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری پزشکی جهان با بیمارستان‌هایی در سطح استاندارد جهانی (۶۱ JCI معتبر) و پزشکان با مهارت بسیار بالا و قیمت‌های معقول شناخته شده است. Clements Worldwide، ارائه‌دهنده خدمات بیمه بین‌المللی اعلام کرده است که ترکیه در صنعت گردشگری پزشکی در درمان بیماری‌های قلبی، سرطان و مراقبت‌های ارتوپدی و همچنین عمل لیزر چشم، در بین ۵ کشور برتر جهان قرار گرفته است.

زندگی در ترکیه برای خارجی‌ها آسان است. ارزش کم لیر نسبت به ارزهای دیگر به این معنی است که هزینه‌های زندگی روزانه در ترکیه بسیار پایین‌تر از انگلستان و بسیاری از کشورها در اروپا است. آب و برق، مواد غذایی و … بسیار ارزان است. این مسئله باعث شده است که جامعه مهاجر در ترکیه ساکن شوند و خارجی‌ها اکنون ترکیه را به کشورهای پرهزینه ترجیح دهند. 

دولت ترکیه به‌منظور جذب سرمایه خارجی به کشور، اصلاحات زیادی در قوانین و مقررات خرید ملک در این کشور ایجاد کرده است. بر اساس تبصره ۳۵ قانون املاک و اراضی که در سال ۲۰۱۲ به تصویب رسید، تملک و خرید اراضی در کشور ترکیه برای کلیه اتباع خارجی بلامانع اعلام شد. در حال حاضر این پروسه سریع‌تر و راحت‌تر از گذشته است. خرید ملک در ترکیه یک گزینه در دسترس برای افرادی است که به دنبال اخذ تابعیت از یک کشور دیگر هستند. شما می‌توانید با خرید ملکی با حداقل ارزش ۲۵۰ هزار دلار آمریکا در ترکیه، نسبت به دریافت کارت اقامت، حقوق شهروندی و پاسپورت این کشور اقدام کنید.

هرچند حداقل مبلغ لازم برای خرید ملک برای اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه طبق قانون ۲۵۰ هزار دلار تعیین شده است، اما ازآنجایی‌که املاک خریداری شده باید توسط کارشناس دولت ارزیابی قیمت شوند، معمولاً متقاضی خرید ملک و اخذ تابعیت ترکیه باید ملکی با قیمت بالاتر از ۲۵۰ هزار دلار خریداری کند تا کارشناسان دولت که معمولاً ملک را کمتر از قیمت واقعی بازار ارزیابی می‌کنند، قیمت ملک را ۲۵۰ هزار دلار تعیین کنند. قیمت زمین و ملک در ترکیه در قیاس با وضعیت تورم و قیمت املاک در ایران از وضعیت بهتری برخوردار بوده و مناسب‌تر است. ازاین‌رو میانگین قیمت هر مترمربع خانه در استانبول ۳۹۶۱ لیر (تقریباً ۹٫۵ میلیون تومان) است. البته این قیمت در مناطق دیگری همچون منطقه گران‌قیمت بشیکتاش از متری ۲۵ میلیون تا ۱۲۰ میلیون تومان متغیر است.

خرید ملک ترکیه

خرید ملک در ترکیه و کسب اقامت امریکا و اروپا

بعد از خرید ملک و اخذ پاسپورت در ترکیه، برای مهاجرت به انگلستان یا ایالات متحده، راه‌های ساده‌ای در برابر شما قرار می‌گیرد. بسیاری از سرمایه‌گذاران از طریق ویزای بیزینسی ترکیه به انگلستان نقل‌مکان کرده و برای اخذ شهروندی بریتانیا اقدامات لازم را به عمل می‌آورند.

واجدین شرایط خرید ملک در ترکیه

برای خرید ملک در ترکیه، خریدار باید تابعیت یکی از کشورهای مجاز به خرید خانه در ترکیه را داشته باشد. شهروندان و سرمایه‌گذاران ایرانی، جزو افراد مجاز برای خرید ملک در ترکیه به شمار می‌آیند. قانون اعطای تابعیت ترکیه در سال ۲۰۱۸ اصلاح و تغییراتی در آن ایجاد شد.

پس از ایجاد این تغییرات، تعداد متقاضیان خرید ملک در ترکیه رو به افزایش رفت. تا قبل از این تغییرات، خرید خانه در ترکیه به‌منظور اخذ شهروندی با مبلغ بیشتر از یک میلیون دلار انجام می‌شد. اما پس از شکل‌گیری این تغییرات، افراد سرمایه‌گذار خارجی می‌توانند با مبلغ ۲۵۰ هزار دلار، اقدام به خرید ملک در ترکیه در ترکیه و اخذ شهروندی نمایند.

کلیه اشخاص حقیقی خارجی، می‌توانند تا ۳۰ هکتار از یک ملک در ترکیه را خریداری کنند. نکته قابل‌توجه در این مورد این است که اتباع خارجی در ترکیه اجازه خرید خانه در مناطق نظامی و امنیتی ترکیه را ندارند. در مناطق دیگر نیز خریدار فقط می‌تواند ۱۰ درصد از اراضی و املاک آن نواحی را بخرد.

نکته دیگر آن که طبق قانونی که توسط اداره کل ثبت‌اسناد و وزارت امور خارجه ترکیه صادر شده است، افراد خارجی که کشور آن‌ها دارای مرز مشترک با ترکیه است، اجازه خرید ملک در ترکیه در استان‌های مرزی کشورشان را ندارند. به طور مثال، استان‌های حکاری، وان، ایغدیر و آغری برای ایرانیان و یا شهر آرتوین برای اتباع کشور گرجستان ممنوع به شمار می‌آید.

خرید ملک در ترکیه

مزایای خرید ملک در ترکیه

 • قیمت مناسب‌تر خانه در ترکیه نسبت به ایران
 • نرخ بالاتر اجاره ملک در ترکیه نسبت به ایران
 • تبدیل سرمایه شما از ریال به لیر
 • امکان کار یا تأسیس شرکت در ترکیه با داشتن اقامت این کشور
 • امکان تجارت بین‌المللی و بدون مشکل برای بازرگانان
 • در اختیار داشتن پاسپورت ترکیه، به‌عنوان یکی از ۳۰ پاسپورت برتر جهان
 • امکان تحصیل رایگان برای بچه‌ها در ترکیه در صورت داشتن اقامت این کشور
 • وجود خدمات خوب بیمه و درمان تقریباً رایگان برای دارندگان اقامت این کشور
خرید ملک در ترکیه

اسناد موردنیاز برای خرید ملک در ترکیه

برای خرید ملک در ترکیه به پاسپورت و شماره مالیاتی محلی نیاز خواهید داشت که برای بازکردن یک حساب بانکی در ترکیه لازم است. همچنین به چند قطعه عکس پاسپورتی برای تشخیص هویت نیاز دارید.

فرآیند خرید ملک در ترکیه معمولاً ۸ تا ۱۲ هفته طول می‌کشد. هنگامی‌که اسناد از جمله جواز مسکن آماده صدور باشند، فروشندگان متعهد به پرداخت برخی از هزینه‌ها می‌شوند. مالیات نیز در زمان صدور سند قابل پرداخت خواهد بود. سپس وکیل قرارداد را برای تکمیل معامله آماده می‌کند. در حال حاضر تغییرات اخیر در قوانین حاکم بر مالکیت ملک، به خریداران خارجی این امکان را می‌دهد که سند ملک را سریع‌تر دریافت کنند.

مالیات 

همه املاک هرساله برای اهداف مالیاتی ارزش‌گذاری می‌شوند. در صورتی که شما یک ملک نیمه ساخته پیش‌خرید کرده باشید، به‌عنوان خریدار باید یک تأییدیه ظرف مدت ۳ ماه از اتمام ساخت‌وساز به شهرداری برای اهداف مالیاتی ارسال کنید.
اگر ملک خود را در ترکیه برای ۵ سال یا بیشتر حفظ کنید، از مالیات بر سرمایه معاف خواهید بود. اگر تصمیم به فروش در طول ۵ سال اول داشته باشید، مالیات بر ارزش افزوده ملک به میزان ۱۵ درصد به هر نوع دارایی تعلق می‌گیرد. 
مبلغ پرداختی مالیات بسته به تعداد اعضاء در سند و قیمت ملک متفاوت است. یک آپارتمان ۲ خوابه در منطقه دیدیم به طور متوسط ۱۵۰ لیر در سال مالیات دارد، اما در مناطق دیگر بالاتر است.

خرید ملک در ترکیه

مدارک موردنیاز جهت انتقال سند در ترکیه

ازجمله مدارکی که هنگام انتقال سند خانه در ترکیه موردنیاز است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارائه برگه پایان کار و تسویه‌حساب مالیات و عوارض شهرداری
 • سند ملک یا نامه تأیید سازمان ثبت‌اسناد همراه با جزئیات کامل مثل آدرس، مساحت و محل واقع‌شدن ملک با مختصات
 • دو قطعه عکس جدید بیومتریک از خریدار و فروشنده
 • بیمه‌نامه اجباری زلزله ویلا، خانه، آپارتمان و دفتر
 • پاسپورت همراه با ترجمه رسمی به زبان ترکی
 • اصل و کپی وکالت‌نامه به همراه ترجمه رسمی با تأیید وزارت خارجه و دادگستری کشور صادرکننده
 • حضور مترجم هم‌زمان (در صورت عدم تسلط طرفین قرارداد به زبان ترکی استانبولی)
 • ترجمه رسمی شناسنامه یا کارت ملی خریدار
اسلاید قبلی
اسلاید بعدی

نکاتی که برای خرید ملک در ترکیه باید رعایت شود

در قدم اول باید تصمیم بگیرید که در کدام شهر از ترکیه قصد خرید ملک در ترکیه را دارید. برای این کار باید شرایط هر شهر، هزینه‌های لازم برای خرید ملک در ترکیه و زندگی در آن شهر را بررسی کنید. همچنین باید انتخاب کنید که ملک موردنظر در منطقه ساحلی شهر واقع شده یا در مرکز شهر و این موضوع که ملک شما چقدر نزدیک به مراکز درمانی یا فروشگاه‌ها است.

ملکی که قصد خریداری آن را دارید آپارتمانی باشد یا مجتمع یا ویلایی و این‌که مراکزی مانند مدرسه، مهدکودک، پارک و مراکز تفریحی چقدر به محل سکونت شما نزدیک باشد. همچنین پیش از هرگونه اقدامی، حتماً از یک فرد متخصص در این زمینه یا وکیل خبره انگلیسی کمک بگیرید و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید، تا از شر هرگونه کلاهبرداری درامان باشید.

اگر شما یک واحد آپارتمان در یک مجتمع مسکونی خریداری کنید، باید ماهانه مبلغی بابت هزینه نگهداری پرداخت کنید. این مبلغ صرف هزینه‌هایی مانند برق و آب مشاع، نگهداری استخر شنا و هرگونه امکانات مورد تأیید هیئت‌مدیره رسمی مجتمع می‌شود. این مبلغ بین ۳۰۰ تا ۲ هزار لیر در سال متغیر است.

صورت‌حساب ماهانه قبوض

برق: برای آپارتمان ۲ خوابه، صورت‌حساب ماهیانه بین ۸۰ تا ۲۰۰ لیر در ماه متغیر است. دستگاه تهویه مطبوع، عامل اصلی میزان بالای مصرف برق است. به همین دلیل بسیاری به استفاده از پنکه سقفی یا ایستاده مصرف برق را بهینه می‌کنند.

گاز: به‌طورکلی، گاز در ترکیه فقط برای اجاق‌گاز استفاده می‌شود. علاوه بر عرضه گاز به‌صورت لوله‌کشی، به‌صورت کپسول به قیمت حدوداً ۷۰ لیر به فروش می‌رسد. بسته به میزان استفاده از اجاق‌گاز، هر کپسول به طور متوسط ۶ تا ۹ ماه دوام دارد.

آب: هزینه آب بسته به میزان مصرف بر اساس ۱ لیر در هر مترمربع متغیر است. یک خانواده بزرگ حدود ۳۰ لیر در ماه هزینه مصرف آب پرداخت می‌کنند.

اینترنت: هزینه استفاده از اینترنت سالانه در هر ماه ۵۰ لیر است. اگر از ملک خود فقط برای تعطیلات استفاده می‌کنید، می‌توانید مودم وایرلس را از شرکت‌های مربوطه درب منزل تحویل بگیرید.

خرید ملک در ترکیه

روند خرید ملک در ترکیه و دریافت پاسپورت در ترکیه

 • در ابتدا با تعیین میزان هزینه مدنظر شما، برنامه‌ریزی کاملی برای بازدید از املاک در شهرهای مدنظر صورت می‌پذیرد؛
 • شما به ترکیه رفته و در آنجا ما برای شما افتتاح حساب بانکی انجام می‌دهیم؛
 • در ترکیه و به همراه همکاران ما املاک را مشاهده کرده و ملکی را انتخاب می‌کنید؛
 • کارشناس شهرداری (ekspertiz) ملک را قیمت‌گذاری می‌کند
 • شما مستقیماً با حضور در دفتر رسمی، هزینه ملک را به‌حساب مالک واریز می‌کنید؛
 • کمتر از یک هفته بعد، سند ملک خریداری شده در ترکیه تحویل شما می‌شود؛
 • با ارائه فیش واریزی و سند ملک خریداری شده برای شما وقت مصاحبه برای دریافت پاسپورت هماهنگ می‌شود؛
 • در زمان تعیین شده با دردست‌داشتن کلیه مدارک به اداره مهاجرت مراجعه می‌کنید و به چند پرسش ساده پاسخ می‌دهید؛
 • در نهایت پاسپورت ترکیه برای شما صادر و تحویل شما می‌گردد.
خرید ملک در ترکیه

در برخی شرایط خرید ملک در ترکیه توسط اتباع خارجی در ترکیه ابطال می‌گردد:

 •  درصورتی‌که با خرید ملک در ترکیه موجب نقض قوانین جمهوری ترکیه شده باشید.
 •  درصورتی‌که ملک خریداری شده توسط مراجع و ارگان‌های مربوطه تأیید نگردد.
 • اگر اتمام پرژه مورد نظر و یا ساخت ملک را در زمان مشخص شده به وزارت خانه اعلام نکنید.
 •  اگر نتوانید پایان کار را بر اساس برنامه‌های قبلی تأیید شده به وزارت‌خانه اعلام نمایید.

قبل از هرگونه انتقال وجه در خصوص خرید ملک در ترکیه ، به شما پیشنهاد می‌گردد که نسبت به استعلام وضعیت ملک موردنظر، بدهی بانکی، وام بانکی، محدودیت‌های قانونی و … در سازمان ثبت‌اسناد و املاک ترکیه اقدام نمایید.

قبل از خرید ملک ترکیه از سازندگان و مشاوران درخواست داشته باشید تا مجوزهای لازم را به شما نشان دهند و از صحت آنها اطمینان خاطر پیدا کنید.

خرید ملک اگر ارزشش کمتر از ۲۵ هزار دلار باشد تضمینی برای قبول درخواست اقامت شما نمی‌باشد. فقط شرایط بررسی آن را دارا می‌باشید. زیراکه وزارت کشور در خصوص اعطای اقامت می‌بایستی تصمیم بگیرد. (لازم به ذکر است که در بسیاری از موارد این درخواست مورد پذیرش قرار می‌گیرد)

در صورت به‌وجودآمدن اختلاف بین خریدار و فروشنده، هر دو طرف می‌توانند به اقامه دعوی در دادگستری و مقامات قضایی اقدام نمایند.

در مجموع پیشنهاد ما این است که در این مسیر از کمک یک وکیل با تجربه استفاده کنید چراکه این مطمئن‌ترین کار ممکن است. قصران گروپ با بهره گیری از کارشناسان مجرب می‌توانند شما را در این زمینه یاری کنند.
در زیر برخی از پروژه‌های ملکی ترکیه را مشاهده می‌کنید که قصران گروپ طی درخواست مشتریان به آنها ارائه می‌دهد.

تماس با قصران گروپ

اطلاعات تماس خود را در فرم پیش رو وارد کنید، همکاران ما در سریعترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت.

همچنین می توانید با کلیک بر روی دکمه ی زیر، مستقیما با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نام و نام خانوادگی: