قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

ثبت شرکت در عمان

به طور کلی کشورهای عربی مانند عمان، امارات و عربستان سعودی طی سال‌‌های گذشته تا کنون رشد چشمگیری در اقتصاد داشته‌اند و در خاورمیانه، جزء کشورهای پیشرو محسوب می‌شوند؛ ثبت شرکت در عمان ، امارات و نیز دریافت ویزاهای کاری آن‌ها از جمله راه‌های دریافت اقامت این کشورهاست.
موقعیت جغرافیایی ویژه عمان و دسترسی راحت آن به بازارهای بین‌المللی باعث شده تا به یکی از کشورهای مورد توجه برای سرمایه‌گذاران و صنعتگران تبدیل شود.
حال برای ثبت شرکت در عمان باید چه مراحلی را طی کرد؟با ما همراه باشید.

ثبت شرکت در عمان

ثبت شرکت در عمان چگونه انجام می‌شود؟

ثبت شرکت در عمان برای ایرانیان نیازی به داشتن شریک تجاری عمانی ندارد و این خود مزیتی مهم به شمار می‌رود، به علاوه امکان استفاده از وام‌های بدون ‌بهره را نیز به همراه دارد.

مدت زمان لازم برای ثبت شرکت در عمان بین ۱ هفته تا ۱ ماه می‌باشد و به بخش‌های خدماتی، تولیدی، تجاری و صنعتی برای ثبت شرکت در دبی مجوز داده می‌شود.
افراد بالای ۱۸ سال امکان ثبت شرکت در عمان را دارند.
به علاوه در صورتی که فردی قصد مهاجرت به عمان را همراه با خانواده خود داشته باشد، می‌توان از طریق ثبت شرکت در عمان برای اینکار اقدام کرد.

ویزایی که از طریق ثبت شرکت به افراد داده می‌شود ۲ ساله است و بین ۴ تا ۶ ماه معتبر خواهد بود (۴ تا ۶ ماه پس از صدور ویزا اجازه ورود به خاک عمان وجود دارد.)

برای طی کردن مراحل ثبت شرکت در عمان نیازی به حضور متقاضی در این کشور نیست و وکیل مهاجرت می‌تواند این کارها را انجام دهد مگر در مواردی که نیاز به کارهای ثبت هویتی باشد.

مدارک لازم برای ثبت شرکت در عمان چیست؟

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در عمان می‌تواند با توجه به شرایط متقاضی متفاوت باشد. پس پیش از هرگونه اقدامی بهتر است اطلاعات کامل را در این زمینه کسب کنید.
برخی از مهم‌ترین مدارکی که برای ثبت شرکت در عمان نیاز است به قرار زیر می‌باشد:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس
 • مشخصات هویتی سهام‌داران
 • فرم امضا شده سهام‌داران
 • تفاهم‌نامه اعضای شرکت
 • تاییدیه ثبت مالیاتی شرکت
 • اساسنامه شرکت
 • پروانه تجارت کسب و کار
 • فرم‌های تکمیل شده ثبت شرکت
 • گواهی ثبت نام در اتاق بازرگانی عمان
 • گواهی سپرده اولیه برای راه اندازی شرکت
 • ارائه بیزنس پلن
 • پیشنهاد ۵ اسم برای شرکت (اسم‌ها نباید مخفف باشند.)

ثبت شرکت در عمان

هزینه ثبت شرکت در عمان چقدر است؟

به طور کلی هزینه‌ لازم برای صفر تا صد ثبت شرکت در عمان تا زمان صدور ویزا حدود ۱۶۰۰ ریال عمان است که تمام هزینه‌ها را در بر می‌گیرد.
حدود ۱۲۰۰ ریال از این مبلغ مربوط به پرداخت هزینه‌هایی است که دولت برای این منظور دریافت می‌کند.
در صورتی که برای راه اندازی بیزنس و ثبت شرکت در عمان به اجاره مغازه، انبار و یا شو روم نیاز باشد، هزینه‌های اضافی باید پرداخت شود که بستگی به زمینه انتخابی دارد.

انواع شرکت در عمان

شرکت‌های مختلفی را می‌توان در عمان ثبت کرد که هریک شرایط خاص خود را دارند که در ادامه به توضیح هر یک از این شرکت‌ها و شرایط آن‌ها می‌پردازیم.

 • شرکت سهامی عام

تاسیس این شرکت به تائیدیه وزارت صنعت و تجارت عمان نیاز دارد. سهامی عام به این صورت است که سرمایه به سهام تقسیم شده و در بورس قابل‌ معامله خواهد بود.
حداقل ۲۰ درصد از سرمایه شرکت سهامی عام باید توسط موسسان آن تامین شود و مسئولیت سرمایه‌گذاران نیز محدود به سهام آن‌ها می‌باشد.

 • شرکت سهامی خاص

مسئولیت سرمایه‌گذاران در این شرکت محدود به میزان سرمایه‌گذاری آ‌ن‌هاست و به این صورت می‌باشد که سرمایه به سهام تقسیم می‌شود اما در بورس قابل ‌معامله نخواهد بود.
تمام سرمایه سهامی خاص باید توسط موسسان تامین شده و حداقل باید ۳ سرمایه‌گذار داشته باشد.

 • شرکت با مشارکت محدود

در این شرکت حداقل باید ۲ نفر سرمایه‌گذاری کرده باشند که مسئولیت یکی از آن‌ها محدود به سقف سرمایه‌گذاری او خواهد بود اما سرمایه‌گذارِ دیگر در قبال تمام بدهی‌ها و تعهدات شرکت مسئول است.

 • شرکت با مسئولیت محدود

حداقل دو نفر باید برای ثبت این شرکت حضور داشته باشند.
طبق قانون جدید عمان برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت، لزومی ندارد که افراد خارجی برای این کار حتما با شهروندان عمانی یا آمریکایی شریک باشند و یا کفیل تجاری داشته باشند.
مسئولیت سرمایه‌گذاران در این شرکت نیز محدود به سقف سرمایه‌گذاری شرکاست.

 • شعبه تجاری

تاسیس شعبه تجاری به مجوز وزارت صنعت و تجارت عمان نیاز دارد و مسئولیت و تعهدات این شرکت، برعهده موسسان آن می‌باشد.

 • آژانس بازرگانی

هدف از تاسیس آژانس بازرگانی انجام تبلیغات برای شرکتی خارجی در عمان می‌باشد و کارکرد اصلی آن‌ها نیز صادرات کالا و خدمات شرکت مبدا در سراسر عمان است.

ثبت شرکت در عمان

بهترین نوع ثبت شرکت در کشور عمان برای ایرانیان چیست؟

یکی از پرتکرارترین سوالات متقاضیان در زمینه سرمایه‌گذای در عمان از طریق ثبت شرکت، این است که ایرانیان کدام نوع شرکت را می‌توانند ثبت کنند؟
شرکت با مسئولیت محدود بهترین شرکتی است که ایرانیان در عمان می‌توانند ثبت کنند.
شرکت با مسئولیت محدود خود به ۵ دسته تقسیم می‌شود که عبارتند از:

 • شرکت‌ با مسئولیت محدود درجه ممتاز
 • شرکت‌ با مسئولیت محدود درجه یک
 • شرکت‌ با مسئولیت محدود درجه دو
 • شرکت‌ با مسئولیت محدود درجه سه
 • شرکت‌ با مسئولیت محدود درجه چهار

درجه بندی این شرکت بر اساس بزرگی معاملات انجام شده آن است که به صورت زیر می‌باشد؛

 • حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود درجه ممتاز ۲۵۰ هزار ریال عمانی است که امکان استخدام بی نهایت نیروی کار دارد که در بین آن‌ها حتما باید نیروی کار عمانی وجود داشته باشد.
 • میزان مالیات سالیانه این شرکت نیز ۳۰ تا ۴۰ درصد است.
 • با حداقل سرمایه ۱۵۰ هزار ریال عمان می‌توان شرکت درجه یک ثبت کرد و به استخدام نیروی کار عمانی نیاز دارد.
 • کمترین سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت درجه چهار ۲۰ هزار ریال عمانی است که تنها با حضور موسس آن نیز قابل ثبت است و الزامی به استخدام نیرو ندارد.
  مالیات سالیانه این نوع شرکت هم ۱۰ تا ۱۵ درصد است.
 • در صورتی که قصد سرمایه گذاری در عمان را از طریق ثبات شرکت دارید، پیشنهاد می‌شود که از طریق شرکت مسئولیت محدود درجه چهار اقدام کنید.
 • حداقل سرمایه‌ای که برای شرکت با مسئولیت محدود درجه دو و سه نیاز است نیز بین ۲۰ هزار تا ۱۵۰ هزار ریال خواهد بود، اما توصیه نمی‌شود زیرا پوئن مثبتی نسبت به دیگر انواع شرکت‌ها ندارد.

مراحل ثبت شرکت در عمان به چه صورت است؟

ارائه بیزنس پلن

بیزنس پلن حکم نقشه راه کسب و کار را بر اساس اهداف در نظر گرفته ‌شده برای آن دارد و اولین قدم برای ثبت شرکت در عمان است که باید به ‌درستی در خصوص نوع شرکت و شیوه سرمایه‌گذاری در آن تصمیم گرفته شود.
این بخش مهمترین قسمت ثبت شرکت است که کارشناسان قصران گروپ می‌توانند در این خصوص شما را راهنمایی کنند.

انتخاب اسم شرکت

انتخاب اسم مناسب برای شرکت مرحله بعدی است که محدودیت‌هایی دارد مانند اینکه نباید مخفف باشد و همچنین باید به عربی انتخاب شود؛ البته امکان ترجمه اسم انتخابی به عربی نیز وجود دارد.

ارائه مدارک به وزارت تجارت و اتاق بازرگانی کشور عمان

پس از تایید نام شرکت باید علاوه بر ارسال مدارکی مانند پیش ‌نویس اساسنامه، تفاهم‌نامه و… به وزارت صنعت و تجارت عمان؛ مجوز اتاق بازرگانی این کشور نیز اخذ شود.

ثبت ‌نام‌ مالیاتی و دریافت تاییدیه‌ها

سپس نوبت به انجام ثبت ‌نام‌های مالیاتی و دریافت تاییدیه‌ها از نهادهای مختلفی مانند وزارت دارایی، پلیس و… می‌رسد.

طراحی و ارائه مهر شرکت

داشتن مهر ویژه برای شرکت یکی از قوانین ثبت شرکت در کشور عمان است که باید گواهی اصالت آن توسط صاحب ‌امضای اصلی شرکت تایید شده باشد.
داشتن مهر به این دلیل اهمیت دارد که به‌ عنوان امضای تجاری شرکت شناخته می‌شود و از جعل اسناد مجموعه جلوگیری به عمل می‌آورد.

افتتاح حساب بانکی شرکت در کشور عمان

بخش آخر از ثبت شرکت در عمان، افتتاح حساب بانکی برای شرکت در کشور عمان است که باید سرمایه اولیه به حساب بانکی شرکت واریز شود.
مدارکی که برای افتتاح حساب مورد نیاز است و همچنین میزان مبلغ واریزی به حساب با توجه به نوع کسب ‌و کار متفاوت است.

اخذ ویزای همراه عمان – مهاجرت با خانواده به عمان

امکان مهاجرت با خانواده به عمان از طریق ثبت شرکت وجود دارد اما اینکه به صورت همزمان تمام اعضای خانواده اقامت عمان را دریافت کنند، ممکن نیست.
برای اینکار باید ابتدا همسر (فقط مرد امکان بردن خانواده خود را به عمان دارد و نه زن) کارت اقامت خود را دریافت کرده باشد تا بتواند خانواده‌اش را نیز پیش خود بیاورد.
در ضمن کودک زیر ۱۲ سال الزامی به داشتن کارت اقامت ندارد.
به طور کلی حدود ۱ ماه زمان لازم است تا برای همسر و فرزندان (دختر مجرد و پسر حداکثر ۲۰ ساله) خود ویزا دریافت کند؛ البته در طی این مدت نیز خانواده متقاضی می‌توانند با ویزای توریستی عمان که ۱ ماهه است و تا ۴ بار امکان تمدید دارد، در عمان اقامت داشته باشند.
هزینه ویزای خانواده برای هر نفر ۶۰ – ۷۰ ریال عمانی است. 

ثبت شرکت در عمان

شرایط زندگی در عمان چگونه است؟

 • امنیت

امنیت این کشور بسیار بالاست و مکان مناسبی برای زندگی خانواده محسوب می‌شود و جای نگرانی نیست.

 • زبان و فرهنگ

از طرفی به دلیل اینکه زبان انگلیسی در این کشور رایج است شرایط زندگی را کمی آسان‌تر می‌کند؛ اما هنگام مراجعه به ادارات عمان تسلط به زبان عربی کمک بسیار بزرگی برای پیشبرد کارها می‌کند.
فرهنگ و آداب رسوم مردم عمان بسیار به مردم خوزستان ایران شباهت دارد بنابراین با مهاجرت به این کشور احساس غربت زیاد نیست.

 • سیستم آموزشی

کیفیت سیستم آموزشی در مدارس عمان بسیار بالاست به طوری که اگر دانش‌آموزان به گرید A دست پیدا کنند، می‌توانند با دریافت بورسیه به صورت رایگان در دانشگاه‌های اروپا تحصیل کنند.

 • گواهینامه رانندگی

تا زمانی که فرد پاسپورت عمان را نداشته باشد تنها امکان اجاره اتومبیل خواهد داشت و برای رانندگی نیز باید گواهینامه ایران ترجمه شود تا امکان رانندگی وجود داشته باشد.

 • بهداشت و درمان

بیمارستان‌های دولتی عمان، افراد خارجی را ویزیت نمی‌کنند و برای این کار باید به بیمارستان‌های خصوصی این کشور مراجعه کرد.
البته جالب است بدانید که شهروندان عمانی برای عمل‌های جراحی تخصصی خود به ایران مراجعه می‌کنند.

 • هزینه زندگی در عمان

حداقل مبلغ برای زندگی در عمان ۵۰۰ ریال عمان در ماه است در غیر این صورت شرایط زندگی خوب نخواهد بود.

 • اسباب کشی به عمان

در صورتی که قصد دارید برای مهاجرت به عمان اسباب کشی کرده و لوازم زندگی خود را از ایران به عمان منتقل کنید، می‌توانید از شرکت‌های عمانی که مسئول این کار هستند کمک گرفته و با پرداخت ۷۰۰ – ۸۰۰ ریال عمانی این کار را به آن‌ها بسپارید.

اخذ اقامت دائم عمان از طریق ثبت شرکت

ویزایی که از طریق ثبت شرکت در عمان اعطا می‌شود اجازه اقامت ۲ ساله به متقاضی می‌دهد که قابل تمدید است و در صورت داشتن صلاحیت‌های تجاری، می‌توان تا آخرین لحظه فعالیت شرکت در عمان اقامت داشت.
بعد از دریافت ویزا ۲ – ۳ روز زمان به همراه ۷۰ – ۸۰ ریال برای اخذ کارت اقامت موقت لازم است.
امکان اخذ اقامت دائم عمان از طریق ثبت شرکت وجود ندارد مگر اینکه بیزنس در شرایط مناسب و در سود باشد تا بتوان پاسپورت عمان را دریافت کرد.
اقامت طولانی مدت عمان از طریق ثبت شرکت ۲ حالت دارد:

 • اقامت ۱۰ ساله عمان با ۵۰۰ هزار ریال عمان سرمایه و یا استخدام ۴۵ شهروند عمانی (قابل تمدید در صورت ثبات شرکت)
 • اقامت ۲۰ ساله عمان با ۱ میلیون ریال عمان سرمایه (قابل تمدید در صورت ثبات شرکت)

برای مشاوره در خصوص ثبت شرکت در عمان، مهاجرت کاری به عمان و نیز ثبت شرکت در دبی با مشاوران ما در قصران گروپ در تماس باشید.

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

پرسش و پاسخ درباره ثبت شرکت در عمان

چقدر زمان می‌برد تا یک شرکت در عمان ثبت شود؟

چه قوانین و مقرراتی برای رعایت حقوق مالکیت معنوی در عمان وجود دارد؟

چه نوع شرکتی را می‌توانم در عمان ثبت کنم؟

چه مدارکی برای ثبت شرکت در عمان لازم است؟

آیا برای ثبت شرکت در عمان نیاز به حضور فیزیکی در خاک عمان است؟

برای ثبت شرکت در عمان وجود شریک خارجی ضروریست یا می‌توانم مالک ۱۰۰ درصد شرکت خود باشم؟

چه عوارض و مالیات‌هایی برای شرکت‌های ثبت شده در عمان اعمال می‌شود؟

امکان استخدام کارمندان خارجی برای شرکتم در عمان وجود دارد؟

تماس با قصران گروپ

3 پاسخ

 1. سلام برای ثبت شرکت عمان چه قدر زمان لازمه ؟ چه قدر زمان میبره این فرایند انجام بشه ؟

  1. سلام و وقت بخیر
   فرآیند ثبت شرکت در عمان در قصران گروپ در سریعترین زمان ممکن انجام میشه. برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید باهامون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *