قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

ویزای کار آلمان

آلمان کشوری در قلب اروپا، جز قدرتمندترین کشورهای اروپایی می باشد. راه های بسیاری برای مهاجرت به آلمان وجود دارند که یکی از مهم ترین و محبوب ترین روش ها، مهاجرت کاری به آلمان می باشد. در واقع سالانه افراد زیادی برای دریافت ویزای کار آلمان و ویزای جستجوی کار در آلمان درخواست می دهند. در این مقاله شرایط دریافت ویزای کار آلمان و شیوه مهاجرت به آلمان مورد بررسی قرار می گیرد.

ویزای کار آلمان

ویزای کار آلمان و شرایط دریافت

قبل از دریافت ویزا و مهاجرت به آلمان باید بدانید که اخذ ویزای کاری آلمان تنها برای تخصص هایی امکان پذیر است که کشور آلمان به آن ها نیاز داشته باشد. بیشترین مشاغل و تخصصی که آلمان در آن کمبود نیرو دارد، رشته های مهندسی و پرستاری می باشد که مجوز دریافت ویزا را دارند. در گذشته متقاضیان بین المللی برای کار در آلمان با چالش ها و دشواری های زیادی رو به رو بودند اما امروزه اخذ ویزای کاری آلمان برای متقاضیان غیر اروپایی ساده تر است.

مهم ترین شرط برای دریافت ویزای کار آلمانش این است که تحصیلات متقاضی با تخصص اعلام شده ی دولت آلمان مرتبط باشند. امکان دریافت ویزای کار آلمان بدون ارائه مدرک زبان وجود ندارد.

از دیگر شرایط دریافت ویزای کار آلمان این است که متقاضی با یک کارفرمای آلمانی قرارداد قانونی امضا کرده باشد. البته دقت داشته باشید که در این قرارداد حداقل حقوق و دستمزد باید به صورت دقیق ذکر شده باشد. از دیگر شرایط اخذ ویزای کار آلمان، اثبات تمکن مالی و دارا بودن بیمه درمانی یا توریستی می باشد.

لیست مشاغل مورد نیاز آلمان در سال ۲۰۲۲

قبل از اینکه تصمیم به مهاجرت کاری آلمان بگیرید باید بدانید که کشور آلمان بیشتر به چه تخصص و مشاغلی نیاز دارد. اگر تحصیل و حوزه شغلی شما با این مشاغل مرتبط باشند، پروسه دریافت ویزای کاری شما سریع تر انجام خواهد شد. در این قسمت فهرستی از مشاغل مورد نیاز کشور آلمان در سال ۲۰۲۲ را قرار داده ایم:

 

ویزای کار آلمان

انواع ویزای کار آلمان

به طور کلی ویزای کار آلمان به دو گروه کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می شود. مدت اعتبار ویزای کوتاه مدت از چند روز تا چند ماه می باشد که مناسب سفر های کاری کوتاه مدت است. ویزای کار بلند مدت از چند ماه تا چند سال اعتبار خواهند داشت. مهم ترین ویزا های کار آلمان عبارت است از:

 1. ویزای کار( Employment Visa )
 2. ویزای جستجوی کار (Job seeker Visa )
 3. ویزای آوسبیلدونگ (Ausbildung Visa )
 4. ویزای خوداشتغالی و فریلنسری (Self-employed and Freelancer
 5. Au Pair and Internship
 6. برنامه انتقال درون شرکتیICT

هزینه ویزای کار آلمان

جهت بررسی پرونده برای درخواست ویزای کاری آلمان باید مبلغی را به سفارت آلمان پرداخت نمایید. هزینه ویزای کار آلمان حدود ۷۵ یورو می باشد. البته ممکن است این هزینه با توجه به شرایط کم تر یا زیاد تر باشند. نکته مهم این است که در صورت ریجکت شدن ویزا، مبلغ پرداختی شما بازگردانده نمی شود.

ویزای کار آلمان

ویزای کار آلمان با مدرک فنی حرفه ای

کار در آلمان با مدرک فنی حرفه ای بسیار پرطرفدار است. طبق قوانین جدید آلمان افرادی که دارای مدرک فنی و حرفه ای و سابقه کاری مرتبط و همچنین تسلط به زبان آلمانی هستند، می توانند در آلمان مشغول به کار شوند. شرط دیگر اخذ ویزای کار آلمان با مدرک فنی و حرفه ای، محدودیت سنی می باشد؛ فرد متقاضی باید حداکثر ۴۰ سال سن داشته باشد.

فرد متقاضی بعد از دریافت ویزای کار آلمان با مدرک فنی و حرفه ای باید در یک دوره کار آموزشی شرکت کرده و مهارت و تخصص خود را به صورت کامل فرا گیرد. مدت دوره کارآموزشی از ۱ تا ۲ سال می باشد. بعد از پشت سر گذاشتن دوره کار آموزی فرد می تواند مشغول به کار شده و سالانه حدود ۴۸ هزار یورو درآمد کسب نماید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار در آلمان

برای مهاجرت و اقامت در آلمان از طریق کار، باید ویزای کاری دریافت نمایید. مدارکی که برای اخذ ویزای کاری آلمان لازم می باشد، شامل موارد زیر می باشد:

 • گذرنامه معتبر (حداقل باید ۱۲ ماه اعتبار داشته باشد.) به همراه کپی
 • عکس پرسنلی
 • انگیزه نامه (برای اثبات اینکه هدف شما از مهاجرت به آلمان چیست)
 • سوابق تحصیلی
 • سوابق علمی و تخصصی (شامل مهارت های فرد)
 • اثبات تمکن مالی
 • دعوت نامه
 • بیمه در مانی
 • فیش واریزی هزینه های ویزا
 • آدرس دقیق محل اسکان در طول مدت اقامت در آلمان
 • مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی

مزایای اخذ ویزای کار آلمان

ویزای کار آلمان

آن دسته از افرادی که قصد مهاجرت به آلمان از طریق کار را دارند می توانند از طریق سایت های کاریابی فرصت های شغلی مناسبی بیابند. در زیر برخی از این سایت ها را به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد:

 • وبسایت ایندید به آدرس WWW.indeed.de
 • وبسایت جاب مانستر به آدرس WWW.monster.de
 • وبسایت استپ استون به آدرس WWW.stepstone.de
 • وبسایت جاب وکتور به آدرس WWW.jobvector.de

سخن پایانی

در این مقاله که توسط تیم قصران گروپ به نگارش درآمده ویزای کاری آلمان و شرایط آن به طور کامل و جامع مورد بررسی قرار گرفت. اگر شما قصد مهاجرت کاری به آلمان را دارید می توانید از مشاوره تلفنی رایگان ما بهره گرفته و سوالات خود را با مشاوران ما در میان بگذارید. همچنین می توانید در قسمت دیدگاه نظرات و پرسش های خود را ثبت نمایید.

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

تماس با قصران گروپ