دوره های آوسبیلدونگ آلمان

آوسبیلدونگ آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق کسب تخصص در دوره‌های فنی حرفه ای آوسبیلدونگ گفته می‌شود. در این دوره‌ها آموزش‌های عملی و تئوری همزمان باهم تدریس شده و شما با شرکت در این دوره‌ها قادر به ورود به بازار کار آلمان می‌باشید.

آلمان

آلمان با  مساحت حدودی 357.386 کیلومترمربع کشوری واقع در قاره اروپا است. پایتخت آلمان و مهم‌ترین شهر آن برلین است.

آلمان دارای اقتصادی قدرتمند است و رتبه پنجم از لحاظ تولید ناخالص داخلی را در میان کشورهای اروپایی از آن خود کرده است. میزان جرم و جنایت، فساد اقتصادی بسیار پایین و ثبات اقتصادی بالا از ویژگی‌های نظام اقتصادی مطلوب در آلمان است. آلمان خواستگاه بزرگ‌ترین شرکت‌های مطرح اروپایی است و همچنین این کشور جز کشورهای عضو اتحادیه اروپا و حوزه شینگن می باشد.

با این تفاسیر می‌توان گفت کشور ژرمن‌ها یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین کشورها در قاره اروپا هستند.

نرخ بیکاری در میان کشورهای اروپایی در آلمان بسیار پایین است که جذب مهاجر به جهت کار در این کشور یکی از عوامل آن است.

جذب مهاجر و اعطای ویزای کاری یکی از سیاست‌هایی است که دولت آلمان برای جذب مهاجر و کاهش نرخ بیکاری در سال‌های اخیر در نظر گرفته است.

طبق آمار جمعیت کشور آلمان و رشد جمعیت رو به کاهش و پیری است. به همین جهت دولت آلمان اقدام به اخذ افراد جویای کارکرده تا نیروی کار جوان به کشور خود اضافه و صنعت و اقتصاد خود را پایدار نگه دارد.

در این میان مسیری به نام آوسبیلدونگ را برای افراد جویا و علاقه‌مند به کار در آلمان فراهم کرده است.

آسبیدونگ موسسه مهاجرتی قصران گروپ

آوسبیلدونگ چیست؟

دوره آوسبیلدونگ یک دوره کارآموزی و یکی از روش های مهاجرت به آلمان است که معمولاً برای دوره‌های غیردانشگاهی برگزار می‌شود و این امکان را به افراد می‌دهد که در حین فراگیری مشغول به کار و تحصیل شوند.

این مسیر برای عده‌ای که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه را ندارند مناسب است و نوعی دوره فنی و حرفه‌ای محسوب می‌شود. این دوره آموزشی معمولاً بین 3 تا 4 سال زمان می‌برد و پس از طی‌کردن این مدت فرد می‌تواند وارد بازار کار آلمان شود.

از طریق آوسبیلدونگ شما مدرکی به عنوان کارگر ماهر اخذ می‌کنید که امتیازی برای وارد شدن به بازار کار در آلمان است.
در نظر داشته باشید که دوره‌های آوسبیلدونگ امکانی برای ورود شما به دانشگاه‌های آلمان نیست! بلکه دوره‌های است که شما پس از طی کردن آن و دریافت مدرک می‌توانید وارد بازار کار آلمان بشوید.

ویژگی دوره‌های آوسبیلدونگ

این دوره ترکیبی از آموزش عملی و تئوری است و به دو صورت Dual و Educational ارائه می‌شود. در دوره‌های مدرسه‌ای یا تئوری تمرکز بیشتر بر روی آموزش است و کار عملی کمتری صورت می‌گیرد. بستگی به رشته انتخابی شما یکی از دوره‌های ذکر شده برایتان در نظر گرفته می‌شود. برای مثال رشته‌های فنی و تکنیکی نیاز به آموزش عملی بیشتری دارند و باید دوره‌های دوگانه را سپری کنند.

 • آوسبیلدونگ دوگانه – Duales Studium

در ابتدا باید در یک شرکت استخدام شوید و بعد از آن فرآیند دوره آموزشی شما شروع شود. در این دوره 3 یا 4 روز در هفته را می‌بایست صرف دوره‌های آموزش تئوری نمایید و باقی هفته را به کار عملی در شرکتی که در آن استخدام شده‌اید می‌پردازید. دوره دوگانه 2 تا 3 سال زمان می‌برد اما بسته به رشته انتخابی‌تان ممکن است تا 4 سال هم زمان ببرد. همچنین از مزایای این دوره دریافت حقوق است که به کارآموز تعلق می‌گیرد.

 • آوسبیلدونگ مدرسه‌ای – Schulicheausbildung

این دوره توسط کالج‌ها یا دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای برگزار می‌شود که این دوره‌ها هم توسط مدارس یا کالج‌های خصوصی و هم عمومی برگزار می‌شود که در صورت ثبت‌نام در مدارس خصوصی شهریه آن را باید پرداخت کنید.
در دوره تحصیل در مدرسه مدت‌زمان آموزش تئوری بیشتر از آموزش عملی است به این صورت که در ابتدا باید آموزش تئوری خود را کامل کرده و سپس وارد کار عملی شوید. برای شرکت در این دوره‌ها می‌بایست حداقل مدرک تحصیلی یعنی دیپلم داشته باشید و پس از آن برای ثبت‌نام اقدام نمایید.
هر دو دوره تحصیلی برای افراد مشتاق کار در آلمان مناسب است و تنها تفاوت این است که در دوره آسبیلدونگ دوگانه افراد از ابتدا می‌توانند وارد بازار کار شوند. در این دوره‌ها به کارآموز حقوقی تعلق نمی‌گیرد.

آسبیدونگ2 موسسه مهاجرتی قصران گروپ

رشته‌های آوسبیلدونگ کدام است؟

دوره آوسبیلدونگ – تنوع و تعداد رشته‌های آوسبیلدونگ در آلمان بسیار زیاد است. البته بسته به منطقه و شهری که قصد ادامه تحصیل و کار در آن را دارید رشته‌ها می‌تواند متفاوت باشد. مثلاً ممکن است در شهری به دلیل وجود کارخانه‌های زیاد رشته‌های فنی بیشتر موردنیاز باشد.شاید بیشتر از 300 تا 400 رشته برای این دوره آموزشی در نظر گرفته شده باشد.

زمان آغاز دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان

اگر قصد شرکت در دوره‌های کارورزی در آلمان را دارید باید مدام سایت‌های مربوط به کاریابی را چک کنید؛ اما عموماً شرکت‌ها و کارخانه ها 6 تا 12 ماه قبل از شروع دوره، فراخوان ثبت‌نام می‌دهند.

بهتر است زمان ثبت‌نام را به ماه‌های آخر شروع دوره موکول نکنید، این دوره‌های کارورزی و دانشگاهی 1 بار در سال برگزار می‌شود و گاهی ترم تابستان نیز برای آنها در نظر گرفته می‌شود.

چگونه برای آوسبیلدونگ ثبت نام کنم؟

برای ثبت‌نام در دوره‌های آوسبیلدونگ بهتر است با کارشناسان مجرب مهاجرت مشورت نمایید و صفر تا صد کار خود را به آنها بسپارید تا بسته به شرایط و رشته مدنظر شما بهترین راه را به شما پیشنهاد دهند. ما در قصران گروپ آماده ارائه مشاوره و کمک به شما برای اخذ ویزای آلمان و شرکت در دوره‌های کارورزی آوسبیلدونگ هستیم. با ما در تماس باشید 22118085.

آسبیلدونگ

مدارک لازم جهت دوره های آوسبیلدونگ

پیش از هر چیز می‌بایست مدارک موردنیاز برای ثبت‌نام در این دوره‌ها را آماده کنید که مهم‌ترین آنها عبارت‌اند از:

 • رزومه یا CV (رزومه‌ای معتبر از کارهایی که انجام داده‌اید و تمام دستاوردهای علمی و فنی خود را ذکر کنید)
 • فرم تکمیل شده در خواست صدور ویزا (درهرصورت برای ورود به آلمان باید ویزا دریافت کنید)
 • 2 قطعه عکس پاسپورتی
 • پاسپورت معتبر
 • قرارداد و دعوت‌نامه از طرف مرکز آموزشی
 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی (نیازی به داشتن مدارج بالای تحصیلی نیست، مدرک دیپلم نیز برای ثبت‌نام در دوره‌های آوسبیلدونگ کافی است)
 • مدرک زبان آلمانی حداقل B2 (در ابتدای کار و در طول پروسه اپلای کردن نیازی به داشتن زبان آلمانی نیست، اما بعد از طی شدن این مراحل و زمانی که برای مصاحبه دعوت می‌شوید باید بتوانید به زبان آلمانی صحبت کنید که حداقل مدرک موردنیاز B2  است)
 • هزینه‌های زندگی در کشور آلمان برای هر نفر حدوداً 900 یورو است، در صورتی‌ که فرد متقاضی درآمد ماهانه‌ای کمتر از این میزان داشته باشد باید تمکن مالی بیشتری ارائه دهد.

مزایای ویزای آسبیلدونگ آلمان

 • دارا بودن مدرک آسبیلدونگ دارای مزایای بی‌شماری است که دارنده آن از آن بهره‌مند می‌شود
 • اخذ حقوق و دستمزد حین گذراندن دوره
 • امکان واردشدن در بازار کار آلمان پس از سپری شدن دوره و قبولی در آزمون‌ها و در نهایت اخذ مدرک
 • دریافت ویزای کار آلمان در طی این دوره
 • امکان اخذ اقامت دائم پس از سپری کردن دوره
 • اخذ حقوق و بیمه از ماه اول

نکات مربوط به دوره آسبیلدونگ آلمان

 • در صورت پذیرفته شدن توسط یک کارفرمای آلمانی مصاحبه‌ای ترتیب داده می‌شود که معمولاً به‌صورت آنلاین و تماس ویدئویی است.
 • محدودیت سنی برای پذیرش در این دوره‌ها وجود ندارد، اما در سنین بالا امکان‌ پذیرش کمتر می‌شود.
 • دارابودن مدارک بالای تحصیلی (بالاتر از دیپلم) شانس پذیرش را بالاتر می‌برد.
 • هزینه زندگی در آلمان برای یک نفر حداقل 900 یورو در ماه است که می‌بایست تمکن مالی لازم برای گذراندن زندگی در طی دوران کارورزی را داشته باشید.
 • حدوداً 6 تا 9 ماه پیش از شروع دوره می‌بایست برای جمع‌ آوری مدرک و آغاز کارهای مربوط به اپلای اقدام نمایید.
 • متقاضیان فقط در رشته‌ای که دوره آن را گذرانده‌اند می‌توانند مشغول به کار شوند، مثلاً فردی که دوره آسبیلدونگ پرستاری را گذرانده است فقط در همین رشته می‌تواند وارد بازار کار شود.

در این نوشته درباره دوره کاری آسبیلدونگ آلمان به طور مختصر توضیح دادیم، در صورت هرگونه سؤال و علاقه‌مندی به اپلای برای طی‌کردن دوره آسبیلدونگ با کارشناسان ما در قصران گروپ در تماس باشید.

چرا قصران گروپ !

رفتار صادقانه عامل ایجاد حس اطمینان شما به قصران گروپ است. این اصل نه تنها در تعامل با مشتریان، که در ارائه اطلاعات به مخاطبین (مرجع معتبر اطلاعات مهاجرت) نیز همواره رعایت می‌شود.

اطلاعاتمان به روز و کامل است

مشاوران ما در قصران گروپ دائما در حال مطالعه و به روز کردن اطلاعات درباره مهاجرت هستند و شما را از آخرین تغییرات و ضوابط تعیین شده آگاه می کنند.

01

هرگز شما را تنها نمی‌گذاریم

درهر ساعتی از شبانه روز مشاوران ما اماده پاسخگویی به شما عزیزان هستند. ما در قصران گروپ از صفر تا صد مراحل مهاجرت، از مشاوره و راهنمایی گرفته تا آخرین مراحل اخذ ویزا در کنار شما هستیم

02

مشاوره ما دقیق و حرفه‌ایست

نگران نباشید! با دریافت مشاوره از کارشناسان ما تمامی اطلاعات لازم برای مهاجرت را دریافت خواهید کرد. ما سوالات شما را به طور دقیق و حرفه ای پاسخ می دهیم به طوری که هیچ گونه ابهامی برای شما باقی نمی ماند.

03

هدف اصلی ما در قصران گروپ، ارائه اطلاعات دقیق و مشاوره کامل، هم راستا با شرایط و رزومه شما و ترسیم بهترین مسیر مهاجرتی پیش رویتان است که در ادامه با ارائه خدمات کامل، تمام مراحل اخذ پذیرش تحصیلی، کاری و همچنین فرایند سرمایه گذاری، ثبت شرکت و … انجام داده و آینده ای مطلوب و باب میل شما برایتان به ارمغان می آورد.

راه‌های ارتباط با ما

قصران گروپ در شبکه های اجتماعی

کلیه حقوق و امتیازات این وبسایت متعلق به شرکت قصران گروپ بوده و هرگونه استفاده از مطالب و مقالات این سایت، پیگرد قانونی دارد.
مشاوره مهاجرتی 22118085