بازار کار مهندسی در آلمان

6 دقیقه

مدت زمان مطالعه

کشور آلمان در مرکز اروپا یکی از پر جمعیت ترین و ثروتمند ترین کشور های اروپایی به حساب می آید و یکی از برترین قطب های صادرات جهان است که در صنایع مهمی از جمله خودروسازی، جایگاه ویژه ای دارد اما بازار کار مهندسی در آلمان چگونه است؟
شرکت ها و کارخانه های بزرگی در این کشور قرار دارند، همین موضوع سبب ایجاد فرصت های شغلی بسیار در این کشور شده است. اخیرا نیز به دلیل بالا رفتن میانگین سنی جمعیت در آلمان، نیاز به جذب نیروی کار متخصص و جوان، خصوصا رشته های مهندسی در این کشور به شدت احساس می شود. از این رو متقاضیان می توانند با مطالعه بازار کار رشته مهندسی و فرصت های شغلی در این کشور، برای ویزای کار درخواست دهند.

مهندسی در آلمان

بازار کار مهندسی در آلمان

بازار کار مهندسی در آلمان مانند هر صنعت دیگری در این کشور از گذشته تا به امروز، تکیه زیادی بر علم و تکنولوژی داشته است.
هم اکنون 21 درصد مهندسان مشغول به کار در آلمان، بالای 55 سال سن دارند و باید به زودی جایگزین شوند. براساس آمار پایگاه داده «کمیسیون اروپایی»، بالاترین نرخ استخدام مهندسان در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا مربوط به آلمان می باشد و از نظر سهم مهندسان در کل اقتصاد، آلمان دومین کشور بزرگ اروپا محسوب می شود.

از نظر بازار کار مهندسی در آلمان، استان‌ های هامبورگ، اشتوتگارت و همچنین شهرهای مونیخ و برلین بیشترین فرصت های شغلی را برای مهندسان دارند.
وجود چنین شرایطی باعث شدت گرفتن مهاجرت مهندسان به این کشور شده و علاوه بر آن روند انجام این پروسه، آسان تر شده است.

پرطرفدارترین رشته های مهندسی در آلمان

اگر به عنوان یک مهندس قصد مهاجرت به آلمان را دارید، باید پر طرفدارترین رشته های مهندسی را بشناسید. آلمان همواره نیرو های متخصص و با تجربه را در زمینه های مختلف مهندسی جذب می کند.
پر طرفدار ترین رشته های مهندسی در آلمان نیز عبارتند از:

مهندسی در آلمان

مهندسی برق

آمار ها از تعداد رو به افزایش مهاجرت مهندسین برق به آلمان خبر می دهند. علاوه بر آن وجود شرکت های بزرگ و خوشنامی همچون زیمنس (Siemens) و بوش (Bosch) که متقاضی مهندس برق هستند، به تنهایی مسئول بخش عمده ای از مهاجرت مهندسان برق به آلمان می باشد. درآمد مهندسان برق در آلمان حدودا بین 1.700 تا 5.900 یورو در ماه متغیر است، و بهترین فرصت های شغلی برای این رشته در شهرهای هامبورگ، کلن و برلین می باشد.

همچنین بد نیست از مهم ترین گرایشات مهندسی برق در آلمان بدانید که شامل:

 • وسایل نقلیه الکترونیکی یا E-mobility
 • مهندسی انرژی های تجدید پذیر یا Renewable Energy Engineering
 • اینترنت اشیاء  (IOT)، هوش مصنوعی یا  AI، رباتیک و  …می باشد.

 مهندسی فناوری اطلاعات (IT)، علوم کامپیوتر و برنامه‌ نویسی

از آنجایی که تقاضای زیادی برای علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات در آلمان وجود دارد، مهاجرت برنامه نویسان به این کشور دائما در حال افزایش است. یکی دیگر از دلایل محبوبیت این رشته در آلمان، وجود تعداد فرصت های شغلی فراوان به زبان انگلیسی می باشد.

توجه داشته باشید، درست است که داشتن مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد برای شما امتیاز محسوب می شود، اما تجربه کاری شما بسیار با اهمیت تر است، از این رو یک رزومه جذاب از پروژه های قبلی خود داشته باشید.
میزان درآمد فردی که به ‌عنوان مهندس فناوری اطلاعات در آلمان کار می‌کند، از حدود 1.980 یورو تا 6.240 یورو در ماه متغیر است.

مهندسی مکانیک

از آنجایی که آلمان قطب تولید ماشین آلات به حساب می آید رشته مهندسی مکانیک همواره از رشته های پر متقاضی در این کشور بوده است. برخی از مهم ترین شرکت های بین المللی در حوزه مکانیک و خوردرو در آلمان مستقر می باشند، از جمله آن ها می توان شرکت های مرسدس بنز (Mercedes Benz)، پورشه (Porsche)، آئودی (Audi)، بی ‌ام ‌و (BMW)، زیمنس و بوش را نام برد. فرصت های شغلی که این شرکت ها ایجاد کرده اند، یکی از اصلی ترین دلایل مهاجرت مهندسان مکانیک به آلمان است.

یک مهندس مکانیک در آلمان چیزی در حدود 1.600 یورو تا 5.550  یورو در ماه درآمد دارد، که البته این میزان با توجه به تجربه کاری و سطح تحصیلات، متغیر است. اگر دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد در رشته مهندسی مکانیک هستید، از یک شانس عالی برای پیدا کردن یک شغل مناسب در یکی از معتبر ترین شرکت ها در آلمان، برخوردار می باشید.

مهندسی در آلمان

مهندسی عمران و معماری

اکثر ساختمان ‌ها و بنا های تاریخی آلمان، مرتبا نوسازی و تعمیر می‌ شوند، همین مسئله یکی از مهم ترین دلایل تقاضای بالا برای مهندسین عمران و معماری در آلمان است.
یکی از استاندارد های تعیین شده برای مهاجرت مهندسان عمران به آلمان، مدرک کارشناسی ارشد می باشد. به همین جهت، داشتن یک مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد، شانس پیدا کردن شغل در این حوزه را افزایش خواهد داد. همچنین توجه داشته باشید که اگر می خواهید یک شغل مناسب پیدا کنید، داشتن سطح c1 زبان آلمانی برای شما الزامی است.

درآمد یک مهندس عمران در آلمان، از حدود 1.530 یورو تا 5.300 یورو متغیر است. همچنین این مقدار برای یک مهندس معمار، تقریبا از 1.700 یورو تا 6.800 یورو می باشد.

مهندسی صنایع

از آنجایی که آلمان یک کشور صنعتی است، به تبع آن تقاضا برای مهندسان صنایع در این کشور بسیار بالاست. داشتن مدرک دانشگاهی برای اشتغال در این حوزه لازم و ضروری است و درآمد مهندسان صنایع بسته به سطح تحصیلات و تجربه کاری آن ها همینطور محلی که در آن مشغول به فعالیت می باشند، متغیر خواهد بود. اما به طور کلی تقریبا بین 1.500 یورو 5.100 یورو می باشد.

درآمد مهندسان در آلمان

طبق اطلاعات آژانس کار فدرال آلمان (German Federal Employment Agency) درانتهای سال 2022 ، میانگین درآمد مشاغل مهندسی حدود 70,000 یورو در سال بوده است.
البته این مبلغ با توجه به عواملی مانند رشته، سوابق کاری، شهر و اندازه شرکت می‌تواند متفاوت باشد.
دستمزدها از حدود 58،000 یورو تا 88،000 یورو متغیر است.

افزایش درآمد سالانه مهندسان در آلمان براساس افزایش میزان سابقه کاری

 • 1 تا 2 سال            46,600 یورو
 • 6  تا 11 سال         56,600 یورو
 • 11 تا 16 سال        62,600 یورو
 • 16 تا 20 سال        68,000 یورو

شرایط مهاجرت برای رشته های مهندسی در آلمان

متقاضی مهندسی در آلمان در صورتی که از یک مؤسسه آموزش عالی فارغ ‌التحصیل شده باشد، شرایط لازم را جهت اقدام برای مهاجرت کاری به آلمان را دارد. اما به علت تقاضای زیاد مهندسان برای مهاجرت به این کشور داشتن شرایط زیر بسیار با اهمیت بوده و ضروری می باشد:

 • تمکن مالی: هر فردی که قصد مهاجرت کاری به آلمان را داشته باشد، باید تمکن مالی خود را برای تأمین هزینه های زندگی در این کشور را اثبات کند. این میزان برای ویزای پیشنهاد کاری یا Job offer، حداقل 680 یورو در ماه، و برای ویزای جستجوی کار حداقل حدود 5.100 یورو برای شش ماه می باشد.
 • پیشنهاد کاری: نامه پیشنهاد کاری از طرف کار فرمای آلمانی، یکی از مهم‌ ترین مدارک مورد نیاز در پروسه مهاجرت مهندسین به آلمان می باشد؛ این سند باید توسط سفارت آلمان تأیید شود.
 • مدرک تحصیلی معتبر: به طور کلی برای کار و تحصیل در کشوری به جز کشور مبدا به یک گواهی رسمیِ اعتبار مدارک تحصیلی خود نیاز دارید. چرا که مدرک تحصیلی شما باید در آلمان به رسمیت شناخته شده یا معادل مدرک یکی از مؤسسات آموزش عالی در این کشور باشد.
 • سطح پایه زبان آلمانی: متقاضیان ورود به بازار کار مهندسی در آلمان باید حداقل مهارت های سطح پایه زبان آلمانی یعنی سطح A2 یا B1 را داشته باشند. همچنین تسلط بر زبان آلمانی برای متقاضیان یک امتیاز عالی به حساب می آید.

 

انواع ویزا برای مهاجرت مهندسی در آلمان

به طور کلی دو نوع ویزای کاری برای  ورود به آلمان وجود دارد، ویزای جستجوی کار و ویزای پیشنهاد شغلی.
اگر قصد مهاجرت کاری به آلمان را دارید، می توانید یکی از دو نوع ویزا را انتخاب کنید که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

 • ویزای جستجوی کار یا Job Seeker: این ویزا یک نوع ویزای بلند مدت است که با آن می توانید تا شش ماه در آلمان بمانید و به دنبال کار بگردید. اما از آنجایی که دریافت این ویزا نیازمند شرایطی از جمله تمکن مالی می باشد، همه افراد قادر به اخذ آن نمی باشند.
 • ویزای پیشنهاد شغلی یا Job Offer: با داشتن این ویزا شما می توانید دو سال در آلمان کار کنید. پس از پایان این مهلت می توانید برای تمدید ویزا و سپس دریافت بلو کارت آلمان (blue card) درخواست دهید.

در این مقاله سعی کردیم شما را تا حدودی با شرایط و بازار کار رشته مهندسی در آلمان آشنا کنیم. اما در فرایند مهاجرت همه چیز به همین سادگی نخواهد بود و پیچیدگی های خود را دارد. به همین علت بهتر است با کارشناسان ما در قصران گروپ جهت دریافت مشاوره در خصوص دریافت ویزای کار آلمان در تماس باشید.

مقالات مرتبط

راهنمای چک کردن نتایج لاتاری گرین کارت 2025

لاتاری گرین کارت آمریکا شانس بزرگیست که دولت آمریکا در اختیار علاقه مندان مهاجرت به این کشور قرار داده است. … مطالعه بیشتر

زمان مطالعه : 5 دقیقه

لاتاری آمریکا چیست؟

لاتاری آمریکا 2025 در تاریخ 12 مهر تا 16 آبان مهلت ثبت نام دارد. نزدیک شدن به ماه اکتبر مصادف … مطالعه بیشتر

زمان مطالعه : 4 دقیقه

زمان اعلام نتایج لاتاری 2025

زمان اعلام نتایج لاتاری 2025 در اردیبهشت 1403 می باشد. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که … مطالعه بیشتر

زمان مطالعه : 4 دقیقه
موسسه مهاجرتی قصران گروپ

هدف اصلی ما در قصران گروپ، ارائه اطلاعات دقیق و مشاوره کامل، هم راستا با شرایط و رزومه شما و ترسیم بهترین مسیر مهاجرتی پیش رویتان است که در ادامه با ارائه خدمات کامل، تمام مراحل اخذ پذیرش تحصیلی، کاری و همچنین فرایند سرمایه گذاری، ثبت شرکت و … انجام داده و آینده ای مطلوب و باب میل شما برایتان به ارمغان می آورد.

راه‌های ارتباط با ما

قصران گروپ در شبکه های اجتماعی

کلیه حقوق و امتیازات این وبسایت متعلق به شرکت قصران گروپ بوده و هرگونه استفاده از مطالب و مقالات این سایت، پیگرد قانونی دارد.
مشاوره مهاجرتی 22118085