تحصیل رایگان در آلمان

4 دقیقه

مدت زمان مطالعه

تحصیل رایگان در آلمان

آلمان از نظر اقتصادی جزو قدرتمندترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. شما می‌توانید پس از پایان دوره تحصیلی در آلمان و ارائه مدرک معتبر وارد بازار کار شوید. در این مقاله قصد داریم تحصیل رایگان در آلمان و شرایط آن را مورد بررسی قرار دهیم.

تحصیل رایگان در آلمان در مدارس

دولت آلمان بودجه اکثر مدارس دولتی را تأمین کرده تا دانش‌آموزان از فرصت تحصیل رایگان در مدارس آلمان بهره‌مند شوند. در مدارس آلمان زبان تدریس اغلب آلمانی است؛ البته در بعضی از مدارس امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد. برای تحصیل و مهاجرت به آلمان ابتدا باید ویزای تحصیلی آلمان را دریافت نمایید.

تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان کارشناسی در آلمان

برای تحصیل در دوره کارشناسی در آلمان، متقاضیان باید دارای مدرک دیپلم ۱۳ساله باشند. ازآنجایی‌که دوره دیپلم در ایران ۱۲ساله است، متقاضیان ایرانی باید در دوره یک‌ساله کالج‌های آلمان شرکت نماید و پس از کسب نمره قبولی در دوره کارشناسی تحصیل نمایند.

از سال 2014 امکان تحصیل رایگان در آلمان در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی برای دانشجویان فراهم گردیده است. زبان تحصیل در مقطع کارشناسی نیز آلمانی است و دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی باید شهریه پرداخت نمایند. تحصیل رایگان کارشناسی در آلمان حداکثر تا سن 26 سالگی امکان‌پذیر است.

تحصیل رایگان کارشناسی ارشد در آلمان

پس از دریافت مدرک کارشناسی معتبر، می‌توانید برای تحصیل رایگان در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد اقدام نمایید. مهاجرت به آلمان جهت تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد، تنها در دانشگاه‌های دولتی که زبان تدریس آن‌ها آلمانی است امکان‌پذیر خواهد بود. متقاضیان برای تحصیل در این مقطع باید مدرک C1 ارائه دهند.

معدل فرد متقاضی باید بالای 75 درصد باشد. همچنین متقاضیان می‌توانند تا سن 32 سالگی برای تحصیل رایگان کارشناسی ارشد در آلمان اقدام نمایند. دوره تحصیلی کارشناسی ارشد یک و نیم تا دو‌ساله خواهد بود.

تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان دکتری در آلمان

متقاضیان می‌توانند برای 6 ترم اولیه تحصیل در مقطع دکتری از شرایط تحصیل رایگان در آلمان برخوردار شوند و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای در دانشگاه‌های دولتی تحصیل نمایند. علاوه‌ بر آن دانشجویان می‌توانند از طریق پروژه‌هایی که ارائه می‌دهند حقوق دریافت کرده و درآمد کسب کنند. مقطع دکتری 4 تا 6 ساله است. برای تحصیل در این مقطع نیز ارائه مدرک C1 و کسب نمره 6.5 در آزمون  Ilets لازم و ضروری است.

معرفی دانشگاه‌های رایگان آلمان

دانشگاه‌های رایگان در آلمان هرکدام دارای شرایط خاص برای پذیرش و ادامه تحصیل هستند. در اکثر دانشگاه‌های دولتی داشتن رزومه علمی قوی و مهارت تسلط بر زبان، جهت‌پذیرش ضروری است. در ادامه به برخی از برترین دانشگاه‌های رایگان آلمان جهت تحصیل رایگان در آلمان اشاره شده است:

  • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ

از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین دانشگاه در شهر مونیخ است که برنامه‌های تحصیلی متنوعی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را به دو زبان انگلیسی و آلمانی ارائه می‌دهد.

  • دانشگاه هایدلبرگ

این دانشگاه رتبه 72 جهانی را به خود اختصاص داده است. اکثر برنامه‌های تحصیلی دانشگاه هایدلبرگ به زبان آلمانی است.

  • دانشگاه هومبولت برلین

دانشگاه هومبولت در سال 1810 در برلین تأسیس شده است و رتبه آن در رده‌بندی جهانی 121 است. این دانشگاه دولتی بوده و دانشجویان داخلی و بین‌المللی هیچ هزینه‌ای جهت تحصیل در آن نمی‌پردازند.

  • دانشگاه هامبورگ

این دانشگاه در سال 1919 در شهر هامبورگ تأسیس شده است. در این دانشگاه 225 رشته تحصیلی از شاخه‌های مدیریت، حقوق، تجارت، پزشکی، علوم اجتماعی و … تدریس می‌شود. رتبه دانشگاه هامبورگ در جهان 232 است.

  • دانشگاه اشتوتگارت

این دانشگاه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برنامه‌های آموزشی ارائه می‌دهد و رتبه 263 جهان را به خود اختصاص داده است.

شرایط بورسیه تحصیل رایگان در آلمان

اغلب بورسیه‌های تحصیلی در آلمان برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به دانشجویان اعطا می‌شود. معروف‌ترین بورسیه تحصیلی بورسیه DAAD است که به دانشجویان با استعداد و ممتاز به‌عنوان کمک‌ هزینه تحصیلی تعلق می‌گیرد. مبلغ بورسیه برای مقطع کارشناسی ارشد 850 یورو و برای مقطع دکترا 1200 یورو است.

شایان ذکر است که فرد متقاضی حتماً باید دارای سابقه کاری ۲۴ماهه (دو‌ساله) باشد. شرط دیگر برای دریافت بورسیه تحصیلی رایگان آلمان این است که فرد متقاضی، گپ تحصیلی زیادی نداشته باشد.

تحصیل رایگان در آلمان

رشته‌های تحصیلی رایگان در آلمان

در ابتدا دانشجو باید تمامی شرایط مربوط به تحصیل رایگان در آلمان را چک کرده و سپس در مورد مهاجرت به آلمان تصمیم‌گیری نماید. بررسی رشته‌های تحصیلی که در دانشگاه‌های دولتی آلمان ارائه می‌شود، یکی از مواردی است که دانشجو باید قبل از اخذ پذیرش آن را مدنظر داشته باشد. محبوب‌ترین رشته‌های تحصیل رایگان در آلمان موسیقی، پزشکی، دندانپزشکی و پرستاری است؛ برای تحصیل در هر یک از این رشته‌ها شرایط ویژه‌ای در نظر گرفته شده است که در ادامه توضیح خواهیم داد:

تحصیل رایگان موسیقی در آلمان

رشته موسیقی جز پرطرف‌دارترین رشته در بین دانشجویان هنر است. برای پذیرش در دانشگاه دولتی و تحصیل در رشته موسیقی فرد متقاضی باید در آزمون ورودی نمره قبولی کسب کند. تحصیل در رشته موسیقی در دانشگاه‌های دولتی رایگان است اما با این‌حال فرد باید مبلغ 100 الی 350 یورو پرداخت نماید. یکی از معروف‌ترین و برترین دانشگاه‌های موسیقی در جهان دانشگاه هنر برلین در آلمان است.

تحصیل رایگان پزشکی در آلمان

امکان تحصیل پزشکی در آلمان به‌صورت رایگان وجود دارد. از آنجایی‌ که رقابت در رشته پزشکی بسیار بالاست، افرادی می توانند از شرایط تحصیل رایگان پزشکی بهره مند شوند که دارای معدل بالا و جز دانشجویان ممتاز باشند. برای تحصیل رایگان پزشکی در آلمان ارائه مدرک C1 ضروری می باشد.

تحصیل رایگان دندانپزشکی در آلمان

کمبود دندانپزشک در کشور آلمان باعث شده تا متقاضیان تحصیل در رشته دندانپزشکی بتوانند از آینده شغلی خوبی بهره‌مند شوند. برای تحصیل در رشته دندانپزشکی، متقاضیان باید در آزمون ورودی شرکت نموده و یک دوره ۱۲ماهه را پشت سر بگذارند. داشتن سن حداکثر 26 سال و ارائه مدرک زبان C1 از شرایط تحصیل رایگان در رشته دندانپزشکی است.

تحصیل رایگان پرستاری در آلمان

از آنجایی‌ که تعداد افراد سالمند در کشور آلمان رو به افزایش است، رشته پرستاری جز رشته‌های مورد نیاز این کشور است. برای تحصیل در رشته پرستاری باید مدرک زبان B2 ارائه شود. برخی از برترین دانشگاه‌های پرستاری در آلمان عبارت‌اند از:

دانشگاه دولتی ویتنبرگ

دانشگاه علمی کاربردی برمن

دانشگاه علمی کاربردی هامبورگ

چنانچه سوال یا ابهامی درباره تحصیل رایگان در آلمان  دارید می توانید با مشاوران متخصص ما در قصران گروپ در ارتباط باشید.

مقالات مرتبط

ثبت شرکت در عمان

به طور کلی کشورهای عربی مانند عمان، امارات و عربستان سعودی طی سال‌‌های گذشته تا کنون رشد چشمگیری در اقتصاد […]

زمان مطالعه : 8 دقیقه

تحصیل در رشته پرستاری ترکیه

ترکیه علاوه بر آن که کشوری زیبا و جذاب برای گردشگری است، برای زندگی و حتی تحصیل نیز مناسب است؛ […]

زمان مطالعه : 4 دقیقه

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل در رشته پزشکی ترکیه، یک گزینه عالی برای افرادی است که به رشته ها و گرایشات پزشکی علاقه مند […]

زمان مطالعه : 6 دقیقه

هدف اصلی ما در قصران گروپ، ارائه اطلاعات دقیق و مشاوره کامل، هم راستا با شرایط و رزومه شما و ترسیم بهترین مسیر مهاجرتی پیش رویتان است که در ادامه با ارائه خدمات کامل، تمام مراحل اخذ پذیرش تحصیلی، کاری و همچنین فرایند سرمایه گذاری، ثبت شرکت و … انجام داده و آینده ای مطلوب و باب میل شما برایتان به ارمغان می آورد.

راه‌های ارتباط با ما

قصران گروپ در شبکه های اجتماعی

کلیه حقوق و امتیازات این وبسایت متعلق به شرکت قصران گروپ بوده و هرگونه استفاده از مطالب و مقالات این سایت، پیگرد قانونی دارد.
مشاوره مهاجرتی 22118085