قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

تحصیل رایگان در آلمان

آلمان از نظر اقتصادی جزو قدرتمندترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. شما می‌توانید پس از پایان دوره تحصیلی در آلمان و ارائه مدرک معتبر وارد بازار کار شوید. در این مقاله قصد داریم تحصیل رایگان در آلمان و شرایط آن را مورد بررسی قرار دهیم.

تحصیل رایگان در مدارس آلمان

دولت آلمان بودجه اکثر مدارس دولتی را تأمین کرده تا دانش‌آموزان از فرصت تحصیل رایگان در مدارس آلمان بهره‌مند شوند. در مدارس آلمان زبان تدریس اغلب آلمانی است؛ البته در بعضی از مدارس امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد. برای تحصیل و مهاجرت به آلمان ابتدا باید ویزای تحصیلی آلمان را دریافت نمایید.

تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان کارشناسی در آلمان

برای تحصیل در دوره کارشناسی در آلمان، متقاضیان باید دارای مدرک دیپلم ۱۳ساله باشند. ازآنجایی‌که دوره دیپلم در ایران ۱۲ساله است، متقاضیان ایرانی باید در دوره یک‌ساله کالج‌های آلمان شرکت نماید و پس از کسب نمره قبولی در دوره کارشناسی تحصیل نمایند.

از سال ۲۰۱۴ امکان تحصیل رایگان در آلمان در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی برای دانشجویان فراهم گردیده است. زبان تحصیل در مقطع کارشناسی نیز آلمانی است و دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی باید شهریه پرداخت نمایند. تحصیل رایگان کارشناسی در آلمان حداکثر تا سن ۲۶ سالگی امکان‌پذیر است.

تحصیل رایگان کارشناسی ارشد در آلمان

پس از دریافت مدرک کارشناسی معتبر، می‌توانید برای تحصیل رایگان در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد اقدام نمایید. مهاجرت به آلمان جهت تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد، تنها در دانشگاه‌های دولتی که زبان تدریس آن‌ها آلمانی است امکان‌پذیر خواهد بود. متقاضیان برای تحصیل در این مقطع باید مدرک C1 ارائه دهند.

معدل فرد متقاضی باید بالای ۷۵ درصد باشد. همچنین متقاضیان می‌توانند تا سن ۳۲ سالگی برای تحصیل رایگان کارشناسی ارشد در آلمان اقدام نمایند. دوره تحصیلی کارشناسی ارشد یک و نیم تا دو‌ساله خواهد بود.

تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان دکتری در آلمان

متقاضیان می‌توانند برای ۶ ترم اولیه تحصیل در مقطع دکتری از شرایط تحصیل رایگان در آلمان برخوردار شوند و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای در دانشگاه‌های دولتی تحصیل نمایند. علاوه‌ بر آن دانشجویان می‌توانند از طریق پروژه‌هایی که ارائه می‌دهند حقوق دریافت کرده و درآمد کسب کنند. مقطع دکتری ۴ تا ۶ ساله است. برای تحصیل در این مقطع نیز ارائه مدرک C1 و کسب نمره ۶٫۵ در آزمون  Ilets لازم و ضروری است.

معرفی دانشگاه‌های رایگان آلمان

دانشگاه‌های رایگان در آلمان هرکدام دارای شرایط خاص برای پذیرش و ادامه تحصیل هستند. در اکثر دانشگاه‌های دولتی داشتن رزومه علمی قوی و مهارت تسلط بر زبان، جهت‌پذیرش ضروری است. در ادامه به برخی از برترین دانشگاه‌های رایگان آلمان جهت تحصیل رایگان در آلمان اشاره شده است:

  • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ

از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین دانشگاه در شهر مونیخ است که برنامه‌های تحصیلی متنوعی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را به دو زبان انگلیسی و آلمانی ارائه می‌دهد.

  • دانشگاه هایدلبرگ

این دانشگاه رتبه ۷۲ جهانی را به خود اختصاص داده است. اکثر برنامه‌های تحصیلی دانشگاه هایدلبرگ به زبان آلمانی است.

  • دانشگاه هومبولت برلین

دانشگاه هومبولت در سال ۱۸۱۰ در برلین تأسیس شده است و رتبه آن در رده‌بندی جهانی ۱۲۱ است. این دانشگاه دولتی بوده و دانشجویان داخلی و بین‌المللی هیچ هزینه‌ای جهت تحصیل در آن نمی‌پردازند.

  • دانشگاه هامبورگ

این دانشگاه در سال ۱۹۱۹ در شهر هامبورگ تأسیس شده است. در این دانشگاه ۲۲۵ رشته تحصیلی از شاخه‌های مدیریت، حقوق، تجارت، پزشکی، علوم اجتماعی و … تدریس می‌شود. رتبه دانشگاه هامبورگ در جهان ۲۳۲ است.

  • دانشگاه اشتوتگارت

این دانشگاه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برنامه‌های آموزشی ارائه می‌دهد و رتبه ۲۶۳ جهان را به خود اختصاص داده است.

شرایط بورسیه تحصیل رایگان در آلمان

اغلب بورسیه‌های تحصیلی در آلمان برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به دانشجویان اعطا می‌شود. معروف‌ترین بورسیه تحصیلی بورسیه DAAD است که به دانشجویان با استعداد و ممتاز به‌عنوان کمک‌ هزینه تحصیلی تعلق می‌گیرد. مبلغ بورسیه برای مقطع کارشناسی ارشد ۸۵۰ یورو و برای مقطع دکترا ۱۲۰۰ یورو است.

شایان ذکر است که فرد متقاضی حتماً باید دارای سابقه کاری ۲۴ماهه (دو‌ساله) باشد. شرط دیگر برای دریافت بورسیه تحصیلی رایگان آلمان این است که فرد متقاضی، گپ تحصیلی زیادی نداشته باشد.

تحصیل رایگان در آلمان

رشته‌های تحصیلی رایگان در آلمان

در ابتدا دانشجو باید تمامی شرایط مربوط به تحصیل رایگان در آلمان را چک کرده و سپس در مورد مهاجرت به آلمان تصمیم‌گیری نماید. بررسی رشته‌های تحصیلی که در دانشگاه‌های دولتی آلمان ارائه می‌شود، یکی از مواردی است که دانشجو باید قبل از اخذ پذیرش آن را مدنظر داشته باشد. محبوب‌ترین رشته‌های تحصیل رایگان در آلمان موسیقی، پزشکی، دندانپزشکی و پرستاری است؛ برای تحصیل در هر یک از این رشته‌ها شرایط ویژه‌ای در نظر گرفته شده است که در ادامه توضیح خواهیم داد:

تحصیل رایگان موسیقی در آلمان

رشته موسیقی جز پرطرف‌دارترین رشته در بین دانشجویان هنر است. برای پذیرش در دانشگاه دولتی و تحصیل در رشته موسیقی فرد متقاضی باید در آزمون ورودی نمره قبولی کسب کند. تحصیل در رشته موسیقی در دانشگاه‌های دولتی رایگان است اما با این‌حال فرد باید مبلغ ۱۰۰ الی ۳۵۰ یورو پرداخت نماید. یکی از معروف‌ترین و برترین دانشگاه‌های موسیقی در جهان دانشگاه هنر برلین در آلمان است.

تحصیل رایگان پزشکی در آلمان

امکان تحصیل پزشکی در آلمان به‌صورت رایگان وجود دارد. از آنجایی‌ که رقابت در رشته پزشکی بسیار بالاست، افرادی می توانند از شرایط تحصیل رایگان پزشکی بهره مند شوند که دارای معدل بالا و جز دانشجویان ممتاز باشند. برای تحصیل رایگان پزشکی در آلمان ارائه مدرک C1 ضروری می باشد.

تحصیل رایگان دندانپزشکی در آلمان

کمبود دندانپزشک در کشور آلمان باعث شده تا متقاضیان تحصیل در رشته دندانپزشکی بتوانند از آینده شغلی خوبی بهره‌مند شوند. برای تحصیل در رشته دندانپزشکی، متقاضیان باید در آزمون ورودی شرکت نموده و یک دوره ۱۲ماهه را پشت سر بگذارند. داشتن سن حداکثر ۲۶ سال و ارائه مدرک زبان C1 از شرایط تحصیل رایگان در رشته دندانپزشکی است.

تحصیل رایگان پرستاری در آلمان

از آنجایی‌ که تعداد افراد سالمند در کشور آلمان رو به افزایش است، رشته پرستاری جز رشته‌های مورد نیاز این کشور است. برای تحصیل در رشته پرستاری باید مدرک زبان B2 ارائه شود. برخی از برترین دانشگاه‌های پرستاری در آلمان عبارت‌اند از:

  • دانشگاه دولتی ویتنبرگ
  • دانشگاه علمی کاربردی برمن
  • دانشگاه علمی کاربردی هامبورگ

علاوه بر رشته‌ها و دانشگاه‌های ذکر شده در آلمان این امکان وجود دارد تا بتوان از طریق آوسبیلدونگ آلمان وارد خاک این کشور شده و به کار و تحصیل در آلمان پرداخت.
دوره‌های آوسبیلدونگ را هم می‌توان به صورت تئوری گذارند و هم عملی و تئوری؛ بسته به رشته مورد نظر دارد متفاوت است؛ البته تمام رشته‌های آن رایگان نیستند اما با شرکت در دوره‌هایی که هم تئوری و هم عملی دارند، امکان دریافت حقوق هرچند کم وجود دارد.
به عنوان مثال می‌توان برای آوسبیلدونگ آرایشگری، آوسبیلدونگ خیاطی و … در آلمان اقدام کرد.

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

چنانچه سوال یا ابهامی درباره تحصیل رایگان در آلمان  دارید می توانید با مشاوران متخصص ما در قصران گروپ در ارتباط باشید.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *