قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

گپ تحصیلی چیست؟

گپ تحصیلی چیست؟ – بسیاری از افرادی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند با واژه­ ی گپ تحصیلی (Study Gap) آشنا هستند و ممکن است این مسئله برای آنها تبدیل به مشکل شده باشد. و اما گپ تحصیلی چیست؟ به فاصله زمانی بین دو مقطع تحصیلی گپ تحصیلی می گویند. بهترین زمان برای اخذ ویزای تحصیلی پس از اتمام دوره دبیرستان و پیش از مقطع ارشد است. هر کشوری میزان مشخصی را برای گپ تحصیلی در نظر میگیرد اما معمولا ۱ سال می باشد. این فاصله زمان مناسبی برای محصلینی است که قصد دریافت مدرک Ielts و یادگیری زبان دوم و یا زبان کشور مقصد را دارند می باشد.

دانشگاه های زیادی هستند که گپ تحصیلی را به هیچ عنوان نمی پذیرند. گاهی متقاضی می تواند پذیرش خود را دریافت کند و از لحاظ شرایط مالی نیز در وضعیت مناسبی قرار دارد اما به دلیل فاصله تحصیلی پیش آمده سفارت ویزای متقاضی را ریجکت می کند.

تاثیرات گپ تحصیلی 

گپ تحصیلی چیست؟ فاصله میان دو مقطع تحصیلی می تواند تاثیرات مثبت و منفی زیادی داشته باشد. اگر دچار گپ تحصیلی شده اید باید به هر نحوی شده آن را توجیح کنید. مثلا بهتر است از این فاصله برای افزایش سطح زبان خود بهره ببرید. یا در رشته تحصیلی خود به پژوهش و کار بپردازید تا دست پر به دانشگاه بروید. به سراغ دریافت گواهینامه های مرتبط با رشته تحصیلی تان بروید و رزومه ی خودرا قوی کنید.

گپ تحصیلی چیست؟

از تاثیرات منفی گپ تحصیلی می تواند این باشد که افسر بررسی پرونده تصور کند که دانشجو جدیت کافی برای ادامه تحصیل نداشته و به عمد میان مقاطع تحصیلی فاصله ایجاد کرده تا به تفریح و سرگرمی بپردازد، به خصوص زمانی که فرد متقاضی هیچ اقدامی در جهت بهبود وضعیت تحصیلی خود نکند.

اگر دچار گپ تحصیلی شده اید بهتر است به دنبال کشور و دانشگاهی باشید که این موضوع برای آن اهمیت کمتری داشته باشد. کشورهایی مانند آلمان که شرایط تحصیل رایگان را در اختیار مهاجران قرار داده است به دلیل جلوگیری از هجوم دانشجو به کشور شرایط سختی را برای اعطای ویزای تحصیلی قرار داده است. از جمله اینکه به شدت با گپ تحصیلی مخالف است؛ بنابراین اگر در بین مقاطع تحصیلی خود دچار گپ یا فاصله تحصیلی شده اید بهتر است کشوری را انتخاب کنید که موضوع گپ برایش خیلی مهم نباشد.

اگر با فاصله تحصیلی مواجه شده اید و تمایل دارید که حتما در کشور مورد نظر به تحصیل بپردازید اما میان مقاطع تحصیلی دچار گپ هستید حتما این موضوع را با دلایل موجه موضوع را پوشش دهید.

میزان نرمال گپ تحصیلی

گپ تحصیلی چیست؟ به طور معمول ۲ تا ۳ سال برای دوره کارشناسی و تا ۵ سال برای دوره ارشد در نظر گرفته می شود. البته دانشگاه هایی هم هستند که بالاتر از این میزان را نیز میپذیرند اما تحت شرایطی که گپ تحصیلی توجیح شود. ازطرفی دانشگاه هایی نیز هستند که به هیچ وجه فاصله میان مقاطع تحصیلی را نمی پذیرند!

 در مقطع دکتری کمی متفاوت است؛ مسئله ای از لحاظ گپ تحصیلی وجود ندارد و سوابق علمی و کاری از اولویت بیشتری برخوردار هستند.

همانطور که گفته شد ممکن است فرد متقاضی بتواند از دانشگاه پذیرش بگیرد اما در هنگام اخذ ویزا از سوی آفیسر، پرونده او نامناسب تلقی شده و رد شود. دلیل افسر پرونده هم ممکن است به روز نبودن اطلاعات دانشجو، فراموشی دروس مقطع قبلی او، دارا نبودن گواهینامه یا مدارک علمی در مدت گپ و … می باشد.

گپ تحصیلی چیست؟

رفع مشکل گپ تحصیلی

اگر تحصیلات شما با گپ مواجه شد باید دلایلی موجه و قانع کننده به افسر پرونده ارائه دهید. مواردی مانند

  • دلایل پزشکی
  • قرارداد کاری یا فیش حقوقی
  • ارائه مقاله و مطالعه و ریسرچ های معتبر
  • انگیزه نامه قوی
  • توصیه نامه قوی و معتبر از اساتید
  • نمرات خوب در آزمون های بین المللی مانند آیلتس
  • حضور و شرکت در کنفرانس ها و همایش های بین المللی
  • تمکن مالی مناسب

سربازی آقایان می تواند دلیل خوبی برای ایجاد وقفه میان مقاطع تحصیلی شان باشد و از طرف آفیسر پرونده کاملا قا بل درک و توجیح است.

با ارائه تمکن مالی مناسب و قوی می توانید اثبات کنید که وقفه ایجاد شده به دلیل کار کردن شما و کسب درآمد برای هزینه های تحصیلتان بوده که دلیل خوب و توجیح کننده ای می تواند باشد.

همچنین با ارائه مدرک زبان و گواهی نامه های دیگر می توانید اثبات کنید که در حال یادگیری زبان کشور مقصد بودید. افرادی که در این فاصله متاهل شده اند نیز با ارائه شناسنامه خود و مدارک مربوط به ازدواج می توانند اثبات کنند که در حال تشکیل زندگی بوده اند.

گپ تحصیلی مورد پذیرش در کشورهای مختلف

گپ تحصیلی آلمان

دانشگاه های آلمان گپ تحصیلی بین ۲ تا ۵ سال را مجاز می دانند که با توجه به مقطع می تواند متفاوت باشد. هر چه میزان * گپ تحصیلی آلمان بیشتر باشد امکان * اخذ ویزای تحصیلی آلمان پایینتر می آید. با انجام فعالیت های آموزشی و تحصیلی و انجام فرصت های مطالعاتی می توانید این فاصله تحصیلی را پر نمایید.

گپ تحصیلی آلمان

 

گپ تحصیلی کانادا

* گپ تحصیلی کانادا برای تحصیل در مقطع لیسانس ۲ تا ۳ سال و برای دوره ارشد تا ۵ سال از سوی دانشگاه های کانادا مجاز اعلام شده است. ممکن است کالج ها و دانشگاه های مختلف میزان بالاتر برای فاصله تحصیلی را جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا نیز بدون مشکل بدانند.

گپ تحصیلی در دوره دکتری را با سوابق علمی و پژوهش های انجام شده می توانید توجیه کنید.

گپ تحصیلی آمریکا

در نظام آموزشی آمریکا گپ های تحصیلی که قابل توجیه باشد مورد پذیرش است. * گپ تحصیلی آمریکا در صورتیکه بیشتر از ۱ سال میان مقاطع مختلف تحصیلی فاصله ایجاد کند می توان با ذکر نکاتی که پیشتر به آن اشاره کردیم این موضوع را پوشش دهید و اقدام به اخذ ویزای تحصیلی آمریکا کنید.

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

چنانچه پس از خواندن مقاله گپ تحصیلی چیست؟ هنوز ابهاماتی در این خصوص برای شما وجود دارد مشاران و کارشناسان قصران گروپ آماده راهنمایی و مشاوره رایگان و همچنین مشاوره در خصوص اخذ ویزای تحصیلی کانادا در تمامی مقاطع، دریافت ویزای کاری کانادا و اخذ مهاجرت کانادا میباشند. با قصران گروپ در تماس باشید.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *