ویزای تحصیلی کانادا

بیش از ۹۶ دانشگاه برتر دنیا در کانادا واقع شده که بسیاری از آن‌ها با دانشگاه‌های مطرح آمریکایی و انگلیسی در جهان رقابت می‌کنند. درخواست تحصیل در کانادا گزینهٔ جذابی برای آن دسته از افرادی است که به دنبال تحصیل در یک دانشگاه برتر آن هم در یکی از توسعه‌یافته‌ترین کشورها هستند.

ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا

باتوجه‌به اینکه هزینه تحصیل در کانادا نسبت به کشورهایی همچون انگلستان و آمریکا پایین‌تر است، این کشور مقصد بسیاری از دانشجویان از سراسر دنیا می‌باشد. البته لازم به ذکر است که کانادا کشور مهاجرپذیری است و شانس اخذ اقامت دائم برای فارغ‌التحصیلان در آن بسیار بالا است که خود بر جاذبه تحصیل در کانادا افزوده است. اگر مدت‌زمان تحصیل شما کمتر از 6 ماه باشد نیازی به اجازه تحصیل ندارید اما اگر بیش از 6 ماه است به اجازه (مجوز) تحصیل نیاز دارید. 

کشور کانادا دومین کشور بزرگ جهان است که به داشتن تنوع نژادی و فرهنگی، ارزش‌های اجتماعی و سطح بالای استانداردهای زندگی معروف است. کانادا در سطح بین‌المللی به‌عنوان یکی از بهترین کشورها برای زندگی و تحصیل شناخته می‌شود. تحصیل در کانادا همچنین به شما کمک می‌کند که خیلی راحت‌تر در این کشور مشغول به کار شوید.

این مسئله به این دلیل است که اولاً اعتبار مدارک علمی دانشگاه‌های کانادا بسیار بالا و قابل‌ اتکا است، ثانیاً شما در طول تحصیل خود به کار می‌پردازید و سابقهٔ کاری لازم برای یک شغل خوب را به دست می‌آورید و ثالثاً آشنایی و تسلط شما با زبان انگلیسی و فرهنگ کانادایی افزایش‌یافته و بر مهارت‌های ارتباط‌گیری شما مستقیماً تأثیر می‌گذارد.

بیش از ۹۶ دانشگاه برتر دنیا در کانادا واقع شده که بسیاری از آن‌ها با دانشگاه‌های مطرح آمریکایی و انگلیسی در جهان رقابت می‌کنند. درخواست تحصیل در کانادا گزینهٔ جذابی برای آن دسته از افرادی است که به دنبال تحصیل در یک دانشگاه برتر آن هم در یکی از توسعه‌یافته‌ترین کشورها هستند.

برخی از رشته‌ها در کانادا از اهمیت کمتری برخوردار هستند و بازار کار مناسبی ندارند. تحصیل برخی دیگر از رشته‌ها ممکن است با توانایی‌های شما سازگار نباشند. همچنین گرفتن مجوز تحصیل برای برخی رشته‌ها برای دانشجویان خارجی دشوار است.

شما باید پیش از آغاز فرایند مهاجرت تحصیلی به کانادا، در مورد انتخاب مناسب‌ترین مؤسسه آموزشی، رشته، مقطع و شهر بر اساس شرایط خودتان و جدیدترین آپدیت‌های اداره مهاجرت با متخصصان مشورت کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید و هیچ مشکلی برای ادامه تحصیل در کانادا پیدا نکنید.

مزایای تحصیل در کانادا

 1. هزینه تحصیل در کانادا ارزان‌تر از کشورهایی مانند آمریکاست
 2. امکان دریافت ویزای اقامت دائم کانادا پس از فراغت از تحصیل
 3. یادگیری زبان انگلیسی و فرانسوی در کشور کانادا
 4. بهتره مندی از بالاترین سطح آموزشی دنیا و دریافت یکی معتبرترین مدارک دنیا پس از فراغت از تحصیل
 5. امکان دریافت ویزای کار و درصد بالای احتمال برای استخدام پس از فراغت از تحصیل
 6. امکان 20 ساعت فعالیت کاری در هفته
 7. دریافت ویزای تمام‌وقت کاری برای همسر فرد متقاضی تحصیل در کانادا
 8. امکان دریافت ویزای تحصیل در کانادا حتی بدون داشتن مدرک زبان (یادگیری زبان در کانادا انجام می‌پذیرد سپس در رشتهٔ انتخابی مشغول به تحصیل خواهید شد.)
 9. فرزند متقاضی تحصیل در کانادا می‌تواند به طور رایگان از تحصیل در مدارس کانادا بهره‌مند شود. (شهریهٔ سالانه برای مهاجرانی که والدینشان اقامت تحصیلی ندارند حدود 15000 دلار می‌باشد!)
 10. امکان زندگی و اقامت در هرجایی از کانادا (پس از دریافت اقامت دائم اجباری به انتخاب محل زندگی و شغلتان ندارید)
 11. تحصیل در کانادا را می‌توان بهترین و سریع‌ترین روش مهاجرت به کانادا نام برد که پس از تحصیل به‌احتمال بسیار بالا مشغول به کار شده و علاوه بر دریافت اقامت دائم کانادا می‌توانید درآمد خوبی داشته باشید.

در ایالت‌های مختلف کانادا سیستم‌های آموزشی با یکدیگر فرق دارند. مدارس کانادا شامل مقطع ابتدایی، راهنمایی، دوره اول و دوم دبیرستان می‌شوند. کودکان ۲ تا ۵ سال باید به‌پیش دبستانی یا مهدکودک بروند. کودکان 12 سال باید در مقطع دبیرستان ثبت‌نام کنند.

دوره اول دبیرستان مخصوص دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۴ سال و دورۀ دوم دبیرستان مخصوص دانش‌آموزان ۱۵ تا ۱۸ سال است. هزینۀ تحصیل در این کشور سالیانه حدود ۱۰ الی ۱۴ هزار دلار می‌باشد. کالج‌های کانادا به افزایش مهارت‌های فنی افراد، تأکید زیادی دارند.

درصورتی‌که افراد در پایان دوره به‌خوبی مهارت‌ها را یاد گرفته باشند به آن‌ها مدرک فنی یا لیسانس تعلق می‌گیرد. کالج یا دانشگاه‌های کانادا به مدرک زبان دانشجویان بین‌المللی تأکید فراوانی می‌کنند. در صورتی که دانشجویان چنین مدرکی را نداشته باشند باید قبل از تحصیل دوره‌های مربوط به آن را بگذرانند. در ادامه شرایط لازم برای مهاجرت تحصیلی به کانادا در مقاطع تحصیلی مختلف را بررسی خواهیم کرد.همچنین می توانید در مقاله بهترین رشته ها برای تحصیل در کانادا را مطالعه کنید.

ویزای تحصیلی کانادا

تحصیل برای متقاضیان زیر ۱۸ سال در کانادا

ویزای تحصیلی کانادا برای زیر 18 سال – سیستم آموزشی کانادا به مدارس دولتی و خصوصی تقسیم می‌شود. متقاضیان می‌توانند در مؤسسات فنی، کالج‌ها، مدارس زبان، کالج‌های حرفه‌ای، اردوگاه‌های تابستانی، مدارس شبانه‌روزی یا دانشگاه‌ها ثبت‌نام کنند. کودکانی که زیر 5 سال دارند، می‌توانند در مهدکودک و پیش‌دبستانی ثبت‌نام کنند اما اجباری در این کار نیست.

اجبار به تحصیل برای کودکان بالای ۵ سال می‌باشد. در صورتی که کودکان به زبان فرانسه یا انگلیسی تسلط نداشته باشند با شرکت در این دوره‌ها می‌توانند با محیط سازگاری بیشتری پیدا کنند. این امر به آن‌ها کمک می‌کند تا راحت‌تر به مقطع ابتدایی وارد شوند.

تحصیل در مقطع ابتدایی

کودکان باید از ۵ تا ۱۲ سالگی در مقطع ابتدایی یعنی کلاس اول تا ششم تحصیل کنند. تحصیل در این مقطع دانش‌آموزان را برای ورود به دبیرستان آماده می‌کند. خانواده‌هایی که قصد دارد کودکان خود را برای تحصیل در این مقطع به کانادا بفرستند باید به مدرسه و زبان تحصیل آنجا توجه داشته باشند.

خانواده‌های ایرانی شانس بالایی برای پذیرش کودکان خود در این مدارس دارند. سن قانونی در کانادا ۱۸ سال است. در صورتی که خانواده‌ای فرزند زیر ۱۷ سال خود را برای تحصیل به کانادا بفرستد باید این کار را تحت مراقبت فردی در کانادا انجام دهد. این فرد مسئولیت سرپرستی آن کودک یا نوجوانان زیر 17 سال را به عهده می‌گیرد و به آن «گاردین» گفته می‌شود. اعضای خانواده یا هر فرد دیگری می‌تواند با اخذ ویزا گاردین با دانش‌آموز خود وارد کشور کانادا شوند.

مدارک لازم برای ویزای گاردین مانند مدارک مالی است که نشان‌دهنده توانایی شخص قیم است. مدارک مالی متقاضی که نشان‌دهنده توانایی خانواده فرد متقاضی است. ارائۀ نامۀ کاستودین شیپ از سمت قیم.ارائۀ نامۀ تعهد غیرمالی مادر و پدر متقاضی.پذیرش تحصیلی از طرف مدرسه.ارائۀ گواهی سلامت.ارائۀ نامۀ اجازه خروج از کشور شخص متقاضی.مهاجرت تحصیلی به کانادا در مقطع متوسطه تحصیلی در کانادا.

سن تحصیل دانش‌آموزان در مقطع متوسطه بین 12 تا 18 سال است. در این کشور دانش‌آموزان بین 12 تا 14 سال دوره اول دبیرستان یا junio و دانش‌آموزان 15 تا 18 سال دوره دوم دبیرستان یا senior را می‌گذرانند. در مقطع متوسطه کانادا دروسی مانند علوم عمومی و اجتماعی، ریاضیات، تربیت‌بدنی، بهداشت، زبان انگلیسی یا فرانسه و مطالعات اجتماعی ارائه می‌شود.

برخی از مدارس خوب کانادا عبارت هستند از: کالج روسیو، بروکس شائنیگان، کالج بین‌المللی کلمبیا، کالج برنت وود، مدرسه بادول یا مدرسه ترافاگل.

برخی از مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به این کشور به شرح زیر است:

پاسپورت،نامۀ قبولی در دانشگاه،مدارک شخصی از جمله شناسنامه و کارت ملی،عکس پاسپورتی،گواهی عدم سوء پیشینه، تمکن مالی فرد متقاضی که اثبات می‌کند فرد می‌تواند از عهدۀ هزینه‌های اقامت تحصیلی در کانادا برآید.،معاینۀ پزشکی برای برخی از رشته‌ها،بیمۀ مسافرتی،نامۀ درخواست پذیرش،ریز نمرات دبیرستان،آخرین مدرک تحصیلی،مدارک آیلتس،برگۀ مالی واریز شهریه به دانشگاه

هزینۀ مهاجرت تحصیلی

هزینه همیشه جزو الویت های متقاضیان است و باید گفت که هر فرد بر اساس شرایطش باید هزینه های مختلفی بپردازد. در این میزان هزینه، شهر مورد انتخاب برای تحصیل، دانشگاه مورد نظر و یا دبیرستان مورد نظر تاثیر گذار است. این هزینه ها بین 20 تا 60 هزار دلار متغیر است.

شهریه دانشگاه‌های کانادا نیز با یکدیگر متفاوت است. هزینه های هر رشته دانشگاهی نیز متفاوت است و دانشجویان باید متناسب با دانشگاه و رشته‌ای که قصد ادامۀ تحصیل در آن را دارند، هزینه‌های خود را تخمین بزنند. رشته‌های مهندسی نسبت به رشته‌های هنر یا رشته‌های مدیریتی گران‌تر است.

دانشجویان بین المللی علاوه بر هزینه‌های دانشگاه باید به هزینۀ روزمره زندگی خود مانند هزینۀ ایاب و ذهاب یا خوراک خود توجه کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق شماره تماس یا فرم مشاوره با مؤسسۀ ما تماس بگیرید.

پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های کانادا

تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکتری تقسیم می‌شود. در ادامه این سه مقطع را به تفکیک بررسی خواهیم کرد:

تحصیل در مقطع لیسانس

دوره کارشناسی در دانشگاه های کانادا ۴ ساله است. در برخی از استان‌های کانادا مانند کبک دوره کارشناسی 3 ساله می باشد. متقاضیان باید مدرک زبان معتبری به دانشگاه ارائه دهند یا در دوره‌های مقدماتی آن شرکت کنند.افراد برای پذیرش در دانشگاه‌های کانادا به مدرک زبان احتیاج ندارند اما برای اخذ ویزا این مدرک اهمیت زیادی دارد.

 دانشجویان کارشناسی می‌توانند هنگام تحصیل 20 ساعت در هفته کارهای پاره وقت انجام دهند. یکی از شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی کانادا سن افراد است که باید زیر ۲۳ سال باشد. افراد بالای ۲۳ سال شانسشان در پذیرش کم‌تر می باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کانادا

مقطع کارشناسی ارشد در کانادا (Master) گفته می‌شود. کارشناسی ارشد معمولاً 1 یا 2 سال طول می‌کشد. این دوره در کانادا به دو صورت ریسرچ و کورس ارائه می‌شود. در دوره ریسرچ دانشجویان باید با راهنمایی اساتید خود روی موضوعات مختلفی تحقیق کنند سپس به‌صورت پایان نامه علمی آن را ارائه دهند. در دوره کورس دانشجویان در کلاس‌های درسی شرکت کرده و آن واحدها را سپری می‌کنند.

در مقطع ارشد دانشجویان می توانند تا 20 ساعت به صورت پاره وقت در هفته کار کنند. برای انجام این کار به نامه تأیید دانشگاه و اداره مهاجرت احتیاج دارند تا یک کارفرما آن‌ها را استخدام کند.

معمولاً یکی از شروط لازم برای ورود به این مقطع حداقل معدل ۱۴ و مدرک (IELTS 6.5) است. مقطع کارشناسی ارشد حداکثر 2 ساله است این امر هزینۀ پرداختی دانشجویان برای شهریه را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

برخی از مدارک جهت پذیرش در مقطع ارشد عبارت هستند از: مدرک زبان، مدرک دیپلم و کارشناسی، ریز نمرات

ویزای تحصیلی کانادا

 تحصیل در مقطع دکتری

عموما دوره های تحصیلی دکترا به مدت 3 سال (تحقیق و تحصیل) ارائه می شوند. البته برخی از دوره ها تا حداکثر 6 سال می تواند به طول بی انجامد. ارائه مدرک کارشناسی ارشد در اکثر برنامه های تحصیلی دوره دکترا یکی از الزامات پذیرش در این دوره می باشد.

با این وجود برخی از دانشگاه های ارائه دهنده مقطع دکترا، برنامه های دکترا مستقیم (Direct PhD) را ارائه می دهند که این امکان را برای متقاضیان را فراهم می سازد تا با داشتن مدرک کارشناسی بتوانند وارد این دوره ها شوند. در این نوع برنامه ها متقاضی عموما یک تا دوسال از تحصیلات خود را به عنوان تحصیلات کارشناسی ارشد طی می کند و به همین سبب طول دوره تحصیل طولانی تر می شود.

اکثر واحد های درسی بر مبنای آموزش مهارت‌های کاربردی مانند تکنیک های تحقیق و متدهای توسعه تمرکز دارند و یا بر تقویت مهارت‌های تدریس و ارائه مطلب دانشجویان متمرکز هستند. همچنین برخی از برنامه های دکترا، دوره های کارآموزی را برای دانشجویان خود فراهم می کنند.

برخی از دانشگاه ها در پایان این دوره ی یک یا دو ساله تحصیلی، یک آزمون جامع جهت بررسی توانمندی های دانشجو برگذار می کنند و در صورت قبولی دانشجو اجازه حضور وی در دوره تحقیقاتی را صادر خواهند کرد. عموما دانشجویان، این دوره های آموزشی را در سال اول تحصیلات خود تکمیل نموده و پس از آن وارد دوره تحقیقاتی شده و نوشتار پایان نامه ی خود را آغاز می کنند.

مهاجرت تحصیلی به کانادا با استفاده از بورسیه

دریافت بورسیه به دانشجویان کمک می‌کند تا حدی هزینه‌های تحصیل خود را در کانادا کاهش دهند. بورسیه‌ها به سه دسته دولتی، دانشگاهی و بورسیه خاص تقسیم می‌شود. تأمین هزینه در بورسیه‌های تحصیلی به دو نوع اسکالرشیپ و فول فاند است.

بورسیه اسکالرشیپ بخشی از هزینه‌های تحصیل فرد را پوشش می‌دهد در صورتی که بورسیه فول فاند کل هزینه‌های تحصیل دانشجویان را پرداخت می‌کند.

با توجه به بودجه هر دانشگاه، امکان دریافت بورسیه متفاوت می باشد. اگر متقاضیان سابقه تحصیلی خوب، نمرۀ زبان بالا، توضیح نامه از استاد و مقالات بین المللی خوبی داشته باشند امکان دریافت بورسیۀ تحصیلی آن‌ها خواهد بود.

گرفتن ویزای کانادا کار آسانی نیست. شما باید به افسران ویزای کانادا اثبات کنید که از پس تمامی هزینه‌های تحصیل در کانادا، اقامت و هزینه‌های روزانه برمی‌آیید. در کنار این‌ها، شما باید شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا را داشته باشید. برای تحصیل در کانادا، دانشجو باید بعد از اخذ پذیرش دانشگاه، ویزای تحصیلی کانادا را کسب کند.

آنچه که اهمیت دارد این است که فرد باید توانایی پرداخت هزینه دانشگاه و هزینه رفت و آمد از کشور مبدا خود به کانادا و بالعکس را داشته باشد. همچنین تمام شهروندان کشورهای خاورمیانه، اروپا و آفریقا که قصد اخذ ویزای کانادا را دارند بایستی توسط سفارت کانادا انگشت نگاری شوند.

انگیزه نامه یکی از مهم‌ترین مدارکی است که متقاضیان به مامور اداره مهاجرت کانادا ارائه می‌دهند. اگر این انگیزه‌نامه به درستی نوشته نشده باشد و نتواند اداره مهاجرت را به درستی توجیه کند، می‌تواند موجب رد پرونده ویزای کانادا شود.