تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا به عنوان یکی از اهداف مهاجرت تحصیلی به اروپا، به ویژه در برخی رشته‌های هنری و معماری شناخته شده است. به علت هزینه‌های تحصیل و زندگی به نسبت ارزان و اعتبار مدارک فارغ‌التحصیلی دانشگاه های کشور ایتالیا در سطح جهانی، مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در میان متقاضیان تحصیل در خارج از کشور شهرت بسیاری یافته است.

پذیرش تحصیلی ایتالیا

تحصیل در ایتالیا 

پیش از شروع راهنمای تحصیل در کشور ایتالیا بهتر است بدانید، کشور ایتالیا با حدود 60 میلیون نفر جمعیت، پنجمین کشور پُرجمعیت اروپا به حساب می‌آید. شهر رم پایتخت ایتالیاست و آوازه خاصی در تاریخ جهان دارد.پیش از هر گونه اقدامی برای دریافت پذیرش تحصیلی ایتالیا ( اپلای ایتالیا ) باید شناخت کافی درباره پروسه تحصیل در ایتالیا به دست آورید.

شبکه آموزشی ایتالیا بسیار گسترده است؛ در سیستم آموزشی دانشگاهی این کشور دانشگاه‌های خصوصی و دولتی، دانشجوی بین‌المللی جذب می‌کنند. برخلاف قوانین آموزشی بسیاری از کشورها، پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی شرط معدل و سن ندارد؛ اما نمره مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی در هر دو مرحله اهمیت ویژه‌ای دارد.

البته با وجود اینکه ارائه مدرک زبان برای دریافت پذیرش الزامی نیست، اما باید توجه داشت که ارائه نمره معدل بالا در مدرک تحصیلی تاثیر مثبتی روی نظر نهایی مسئولان پذیرش تحصیلی و آفیسر ویزای تحصیلی خواهد داشت.

پذیرش تحصیلی ایتالیا

پذیرش تحصیلی ایتالیا

بیشتر دانشگاه های ایتالیا بر اساس وضعیت تحصیلی متقاضی پذیرش تحصیلی صادر می‌کنند؛ اما برای اپلای ایتالیا در برخی رشته‌ها باید در آزمون ورودی شرکت کرد. جهت دریافت پذیرش از دانشگاه های کشور ایتالیا باید مدارک مشخصی برای مسئولان پذیرش تحصیلی ارسال کرد؛ مدراکی همچون سوابق تحصیلی و شغلی، انگیزه‌نامه تحصیلی و مدارک شناسایی و هویتی از جمله موارد قابل توجه در این مرحله هستند. 

در صورت انتخاب دانشگاه‌های انگلیسی زبان، ارسال مدرک زبان معتبر خالی از لطف نیست، اما ارسال آن اجباری نیست. البته باید در نظر داشت که تنوع رشته‌های تحصیلی به زبان ایتالیایی بیشتر است! با گذراندن دوره زبان ایتالیایی در داخل ایران و در آموزشگاه مربوط به سفارت محدودیت انتخاب رشته برای متقاضیان تحصیل در ایتالیا از بین خواهد رفت.

پذیرش تحصیلی ایتالیا

نمره آیلتس برای تحصیل در ایتالیا

زبان تدریس در دانشگاه های ایتالیا انگلیسی و ایتالیایی اعلام شده است؛ در سال‌های اخیر به دلیل جذب دانشجوی بین‌المللیِ بیشتر، تعداد دانشگاه‌های انگلیسی زبان ایتالیا برای اپلای افزایش یافته‌اند.

برای تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان باید مدرک معتبر و بین‌المللی زبان انگلیسی و برای تحصیل به زبان ایتالیایی باید مدرک معتبر زبان ایتالیایی ارائه داد. البته در مقاطع عالی تاکید زیادی روی ارائه مدرک زبان وجود ندارد؛ در صورتی که متقاضی توانایی درک دروس را نداشته باشد، باید در دوره زبان مربوطه شرکت کند. اما به طور کلی نمره آیلتس برای تحصیل در ایتالیا بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی 5.5 تا 6.5 اعلام شده است.

معمولاً هر ساله در سفارت ایتالیا (واقع در تهران) دوره‌های زبان ایتالیایی برگزار می‌شود؛ در سیستم آموزشی موسسه زبان سفارت سه کتاب از مجموعه Espresso آموزش داده می‌شود و در نهایت نمره کسب شده از آزمون نهایی Esterni سرنوشت اپلای ایتالیا و ویزای تحصیلی متقاضی را تعیین می‌کند. حداقل نمره قبولی از این آزمون 160 از 200 اعلام شده است. 

پذیرش تحصیلی ایتالیا

 مقاطع مختلف تحصیلی در ایتالیا

مقطع لیسانس
افراد متقاضی تحصیل در مقطع لیسانس ایتالیا باید بعد از دریافت مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی خود برای اخذ پذیرش دانشگاه‌های ایتالیا اقدام کنند. اگر قصد ورود به مقطع لیسانس دانشگاه‌های ایتالیا را دارید باید دارای مدرک زبان ایتالیایی باشید. سفارت ایتالیا در تهران سالانه کلاس‌های زبان ایتالیایی را در طول سه ترم و سه کتاب برای دانشجویان مقطع لیسانس برگزار می‌کند.

اگر دانشجو موفق شود 90 درصد نمره در امتحانات زبان ایتالیایی را دریافت کند می‌تواند برای اخذ پذیرش و ویزای ایتالیا ارشد اقدام نماید. البته پس از دو کتاب اول می‌توان این کار را انجام داد. بهتر است بدانید که تحصیل در ایتالیا با استفاده از زبان انگلیسی نیز امکان‌پذیر می‌باشد و دانشجو این قابلیت را دارد که بدون داشتن مدرک زبان ایتالیایی به ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا بپردازد.

دوره کارشناسی ارشد ایتالیا 3 تا 4 سال به طول می‌انجامد. دانشجویانی که در مقطع لیسانس ایتالیا در حال تحصیل هستند. مجوز کار به میزان 10 ساعت در هفته را دارند و حقوق آن‌ها به طور میانگین برای هر ساعت بین 8 تا 10 یورو است. البته دانشجویان مقطع لیسانس ایتالیا باید بدانند که می‌توانند برای اخذ بورسیه‌ استانی ایتالیا (DSU) اقدام نمایند.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا تقریبا بین 1200 تا 3200 یورو در سال است که با توجه به رشته و دانشگاه مورد نظر متفاوت است.

مقطع فوق لیسانس
تحصیل در ایتالیا مقطع فوق لیسانس با زبان انگلیسی امکان‌پذیر می‌باشد و کسانی که مدرک زبان انگلیسی ترجیحا آیلتس را دارند می‌توانند برای ادامه تحصیل اقدام کنند. تحصیل در مقطع فوق لیسانس ایتالیا دو سال به طول می‌انجامد و دانشجویان با پشت سر گذاشتن 120 واحد درسی می‌توانند فارغ التحصیل شوند.

ایتالیا دارای معتبرترین دانشگاه‌های اروپایی است که از نظر آموزش در مقایسه با سایر دانشگاه‌ها عملکرد بهتری را ارائه می‌دهد به همین دلیل بسیاری از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، تحصیل در کشور ایتالیا را انتخاب می‌کنند. این افراد می‌توانند به طور کاملا رایگان و یا با هزینه کم مدارک تحصیلی‌شان را از دانشگاه‌های ایتالیا دریافت کنند و شانس‌شان را برای اخذ بورسیه‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ایتالیا بالا ببرند. مقطع فوق لیسانس در ایتالیا به مدت دو سال به طول می‌انجامد.

تدریس در دانشگاه‌های ایتالیا به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی صورت می‌گیرد. دانشجویان مقطع فوق لیسانس ایتالیا دارای مجوز کار دانشجویی 20 ساعت در هفته هستند و حقوقی که به این افراد تعلق می‌گیرد به طور میانگین برای هر ساعت بین 8 تا 10 یورو است. البته بسیاری از متقاضیانی که در مقطع کارشناسی ارشد ایتالیا تحصیل می‌کنند به طور معمول موفق به دریافت بورسیه DSU می‌شوند.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا بسته به نوع رشته تحصیلی متفاوت است و یک دانشجو تقریبا بین 400 تا 500 یورو برای هر ماه هزینه دارد.

مقطع دکتری
تحصیل در مقطع دکتری ایتالیا معمولا به طور ترکیبی (گذراندن واحدهای درسی و کار تحقیقاتی پژوهشی) صورت می‌گیرد. پذیرش در مقطع دکتری ایتالیا به طور معمول پس از ارائه مدارک لازم برای پذیرش و مصاحبه علمی انجام می‌شود.

دانشجویان مقطع دکتری ایتالیا علاوه بر این که به طور رایگان به تحصیل‌شان ادامه می‌دهند، بورسیه‌های تحصیلی نیز می‌توانند اخذ نمایند که همه‌ی هزینه زندگی‌شان را تحت پوشش قرار می‌دهد.

دانشجویانی که در مقطع دکتری ایتالیا در حال تحصیل هستند می‌توانند با ارائه مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به ایتالیا و دریافت امتیازات علمی لازم از بورسیه‌های علمی تا سقف 14000 یورو و یا بورس 20000 یورو بهره ببرند.

تحصیل در مقطع دکتری ایتالیا در دانشگاه‌های این کشور در همه‌ی رشته‌ها به زبان انگلیسی امکان پذیر است.

پذیرش تحصیلی ایتالیا

مدارک و شرایط گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا

مدارک لازمی که باید برای پرونده تحصیلی ایتالیا ارائه شود شامل موارد زیر می‌شود:

 • اصل تاییدیه تحصیلی مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی
 • اصل و ترجمه مدرک دیپلم به همراه ریز نمرات کامل چهار ساله به زبان ایتالیایی با مهر تایید وزارت امورخارجه و دادگستری
 • اصل و ترجمه مدرک لیسانس به همراه ریز نمرات کامل چهار ساله به زبان ایتالیایی با مهر تایید وزارت امورخارجه و دادگستری (برای متقاضیان مقطع فوق لیسانس)
 • اصل و ترجمه مدرک فوق لیسانس به همراه ریز نمرات کامل به زبان ایتالیایی با مهر تایید وزارت امورخارجه و دادگستری (برای متقاضیان مقطع دکترا)
 • اصل و ترجمه شناسنامه به زبان ایتالیایی با مهر تایید وزارت امورخارجه و دادگستری
 • ارایه یک نسخه کپی نیز از تمام صفحات فوق (ترجمه و فارسی) ضرورت دارد
 • ارایه نسخه از پذیرش دانشگاه یا برگه انتخاب رشته
 • سه قطعه عکس 40× 35 رنگی پشت نویسی شده
 • یک نسخه کپی از صفحه اول گذرنامه (کاملاً خوانا)
 • شرح کامل هریک از امتحاناتی که دانشجو در مقطع لیسانس داده و گذرانده است. (فقط برای دوره‌های فوق لیسانس)
  اصل و کپی مدرک زبان:
 • برای رشته‌هایی که به زبان انگلیسی هستند داشتن یکی از مدارک زبان انگلیسی سطح B2 زیر باید ارائه شود که حداقل نمره مورد قبول در هریک از آزمون‌های زیر، گفته شده است:
  IELTS – 6
  TOEFLE – 78
  TOLIMO – 600
  FCE -169
 • برای رشته‌های به زبان ایتالیایی داشتن یکی از مدارک زبان ایتالیایی سطح B1 مورد تایید وزارت علوم ایتالیا ضرورت دارد.
  CELI- B1
  CILS- B1
  ROMA TRE- B1
  DANTE ALIGHIERI- B1
 • اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا
 • دانشجویان برای ادامه تحصیل در ایتالیا باید اقداماتی که برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا وجود دارد را به طور صحیح و با اطلاعات کافی انجام دهند. اگر در مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا مشکل ایجاد شود صدور ویزای تحصیلی به تعویق می‌افتد. البته این را هم باید بدانید که متقاضیان نمی‌توانند بدون اخذ ویزایتحصیلی ایتالیا وارد این کشور شوند.
پذیرش تحصیلی ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا

دانشگاه های ایتالیا به دو بخش عمده دانشگاه های خصوصی و دانشگاه دولتی تقسیم می‌شوند. به طور کلی هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور بسته به نوع رشته و رنکینگ دانشگاه مورد نظر 800 تا 5 هزار یورو اعلام شده است. معمولا هزینه کل دوره تحصیل در زمان ثبت نام دریافت می‌شود؛ اگر دانشجو موفق به دریافت بورسیه تحصیلی و کمک‌هزینه دانشگاه شد، این هزینه در ترم بعدی به او بازگردانده می‌شود.

تنها در برخی شهرها بورسیه تحصیلی 100 درصدی برای دانشجویان بین‌المللی، آن هم به متقاضیان خاصی که واجد شرایط هستند، ارائه می‌شود.

جهت برآورد کلی شهریه دانشگاه‌ها می‌تواند چند دانشگاه مشهور این کشور را مثال زد؛ میانگین شهریه سالانه دانشگاه سینا 1800 یورو، میانگین شهریه دانشگاه برونزن بالزانو 2200 یورو، دانشگاه تورینو 2800 یورو، دانشگاه پدووا 4000 یورو، و شهریه سالانه دانشگاه پلی تکنیک میلان ایتالیا به طور میانگین 3300 یورو اعلام شده است.

بسته به نوع رشته تحصیلی میانگین شهریه دانشگاه های خصوصی ایتالیا نیز سالانه بین 6 هزار تا 20 هزار یورو برآورد می‌شود.

در صورتی که تمایل دارید برای دانشگاه های برتر کشور ایتالیا اقدام نمایید، موسسه قصران گروپ شما را در این زمینه همراهی می نماید.برای کسب اطلاعات تکمیلی تر و دریافت مشاوره اولیه رایگان می توانید با موسسه تماس حاصل نمایید.