قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

تحصیل در ایتالیا

به علت هزینه‌های تحصیل و زندگی به نسبت ارزان و اعتبار مدارک فارغ‌التحصیلی دانشگاه های کشور ایتالیا در سطح جهانی، مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در میان متقاضیان تحصیل در خارج از کشور شهرت بسیاری یافته است.

پذیرش تحصیلی ایتالیا

فهرست مطالب

تحصیل در ایتالیا 

یکی از راه‌های بسیار پرطرف‌دار برای مهاجرت به ایتالیا از طریق دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا است. شاید از مهم‌ترین دلایل اهمیت و پرطرف‌دار بودن این روش، اخذ ویزای شینگن و دریافت بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا باشد. در ایتالیا کودکان از سن ۳ سالگی دوره‌های مهد را آغاز کرده، پس از آن ۶ تا ۱۱ سالگی در مدارس ابتدایی، ۱۱ تا ۱۴ سالگی در متوسطه اول و ۱۴ تا ۱۷ سالگی دوره دوم متوسطه را پشت سر می‌گذارند. پس از پایان موفقیت‌آمیز این دوره‌های می‌توانند وارد دوره کارشناسی و پس از آن کارشناسی ارشد شوند.

 

تحصیل در ایتالیا

مزایای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

ایتالیا ازجمله کشورهایی است که فرصت‌های مناسبی را برای تحصیل در خارج به دانشجویان ارائه می‌دهد. علاوه‌برآن این کشور از نظر هزینه زندگی کشوری بسیار کم‌هزینه و مقرون‌به‌صرفه است، به همین دلیل به‌راحتی می‌توانید در آنجا زندگی کنید.

ایتالیا دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی بسیار معتبری در سطح جهانی دارد و این موضوع می‌تواند فرصت بسیار مناسبی برای تحصیل و کسب تجربه باشد.برای تحصیل در ایتالیا و دانشگاه‌های این کشور می‌توانید از زبان ایتالیایی یا انگلیسی استفاده کنید. تعداد زیادی از دانشگاه‌های این کشور از بودجه دولتی استفاده می‌کنند. همچنین دانشجویان می‌توانند پس از اتمام تحصیل، در این کشور مشغول به کار شوند.

هزینه تحصیل در ایتالیا چقدر است؟

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افراد برای مهاجرت به ایتالیا، هزینه تحصیل در این کشور است. نکته مثبت در مورد کشور ایتالیا این است که هزینه زندگی و تحصیل در این کشور نصبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار مناسب‌تر است. اگر در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا مشغول به تحصیل شوید، میانگین هزینه پرداختی ۱۰۰۰ یورو در سال است. البته این هزینه ممکن است نسبت به سطح دانشگاه تا میزانی افزایش نیز داشته باشد.

یکی از دانشگاه‌های بسیار مناسب از نظر هزینه دانشگاه رم تور ورگاتا است که با توجه به وضعیت مالی خانواده اقدام به دریافت شهریه می‌کند. برای تحصیل در مقطع کارشناسی هزینه‌ای حدود ۹۰۰ یورو باید پرداخت کنید. برای زندگی در این کشور نیز به تقریباً ۱۲۰۰۰ یورو در سال احتیاج دارید.

تحصیل در ایتالیا

بورسیه تحصیلی ایتالیا

همان‌طور که گفته شد هزینه تحصیل در ایتالیا بسیار مناسب است، اما استفاده از بورسیه تحصیلی می‌تواند شرایط را برای شما بسیار بهتر کند. ایتالیا بورسیه‌های تحصیلی متنوعی را ارائه می‌دهد که در صورت داشتن شرایط می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. بورسیه‌های دولتی ایتالیا برای دانشجویان خارجی، بورسیه بین‌المللی Merit و Bocconi، کمک‌هزینه تحصیلی دانشگاه بولونیا برای دانشجویان بین‌المللی، بورسیه‌های بین‌المللی Politecnico و بورسیه‌های دکتری Scuola Normale Superiore از جمله بورسیه‌های ارائه شده است که هرکدام برای افراد در سطوح مختلف کارشناسی، ارشد یا دکترا ارائه می‌شوند. این بورسیه‌های شامل کمک‌هزینه، معافیت از پرداخت شهریه، اقامت رایگان یا غذای رایگان هستند.

فرصت‌های شغلی پس از اتمام تحصیل

تمام افرادی که بعد از مهاجرت و اتمام تحصیل در ایتالیا قصد دارند در این کشور بمانند، باید به دنبال یافتن شغل مناسب و دریافت ویزای ایتالیا از این طریق باشند. دانشجویان پس از اتمام تحصیل می‌توانند از فرصت‌های شغلی متعدد استفاده کرده و در شرکت‌های معتبر ایتالیایی ازجمله فراری، لامبورگینی، آتلانیا، پیرلی و … مشغول به کار شوند.

برای استخدام و فعالیت در شرکت‌های ایتالیایی باید هر دو زبان انگلیسی و ایتالیایی خود را تقویت کنید. بسیاری از کارفرمایان در ایتالیا نرخ پرداخت دستمزد خود را به صورت سالانه اعلام می‌کنند. باتوجه‌به دستمزد مناسب و هزینه‌های پایین زندگی در ایتالیا، یافتن شغل در این کشور می‌تواند برای آینده شما بسیار مناسب باشد.

فرایندپذیرش دانشگاه برای تحصیل در ایتالیا

اگر قصد مهاجرت و تحصیل در ایتالیا را دارید، باید ابتدا تمام مدارک تحصیلی موردنیاز خود را تکمیل و ترجمه کنید. فرم‌های موردنیاز را از طریق سفارت یا وب‌سایت‌های معتبر دریافت و تکمیل نمایید. اگر قصد استفاده از بورسیه تحصیلی در ایتالیا دارید باید از طریق مراکز معرفی شده برای این کار اقدام نمایید. پس از بررسی درخواست شما در صورت‌پذیرش ایمیلی برای شما ارسال می‌شود. مدارک موردنیاز برای درخواست به‌صورت زیر هستند:

 • پاسپورت
 • یک قطعه عکس
 • ریز نمرات تحصیلی
 • فرم درخواست دانشگاه
 • رزومه
 • توصیه‌نامه
 • مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی
 • نمرات رسمی SAT یا ACT
تحصیل در ایتالیا

انواع ویزای تحصیلی برای دانشجویان

برنامه‌های آموزشی متنوعی در دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی کشور ایتالیا ارائه می‌شود و انواع مختلفی از رشته‌ها و گرایش‌های گوناگون وجود دارد که می‌توانید برای تحصیل انتخاب کنید. نوع ویزا باتوجه‌به دوره آموزشی که برای تحصیل انتخاب می‌کنید بستگی دارد. همچنین مدت اقامت شما در ایتالیا نیز بر این موضوع تأثیر می‌گذارد.

 • ویزای نوع C اولین نوع ویزا است که برای اقامت‌های کوتاه‌مدت در ایتالیا صادر می‌شود. این ویزا به مدت کمتر از ۹۰ روز اعتبار دارد.
 • ویزای نوع D نوع دیگری از ویزا است که برای اقامت‌های طولانی و هر نوع اقامتی که بیش از ۹۰ روز باشد صادر می‌شود. باتوجه‌به طول دوره‌های آموزشی برگزار شده در ایتالیا که معمولاً از ۹۰ روز بیشتر هستند، تمام دانشجویان باید برای دریافت ویزای نوع D اقدام نمایند.

بهترین رشته‌های تحصیلی در ایتالیا

در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی ایتالیا رشته‌های بسیار متنوعی ارائه می‌شود. قبل از انتخاب رشته بهتر است ابتدا با این رشته‌ها و بهترین رشته‌های تحصیلی در این کشور آشنا شوید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. بسیاری از این رشته‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. در ادامه تعدادی از پر متقاضی‌ترین رشته‌های تحصیلی در ایتالیا معرفی شده‌اند.

 • هنر و طراحی
 • کامپیوتر
 • علوم‌انسانی
 • پزشکی و سلامت
 • معماری
 • عمران
 • مطالعات اجتماعی
 • بازاریابی

از میان رشته‌های گفته شده، هنر، معماری، طراحی و علوم‌انسانی بیشترین متقاضی را مخصوصاً در دوره ارشد و همچنین بیشترین درآمد را در این کشور دارند.

تحصیل در رشته پزشکی

تعدادی از معتبرترین دانشگاه‌های ایتالیا اقدام به جذب دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در رشته‌های پزشکی کرده‌اند و دانشجویان را برای دوره‌های کلینیک و رزیدنتی آماده می‌کنند. این رشته‌ها نیز به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. تحصیل در ایتالیا و رشته‌های پزشکی به‌سادگی انجام می‌شود. کافی است در آزمون IMAT که به زبان انگلیسی برگزار می‌شود شرکت کنید و در صورت قبولی برای تحصیل در رشته پزشکی وارد دانشگاه شوید. دانشگاه میلان بیکوکا، ساپینزای رم، پاویا، بولونیا، میلان و تورین از بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا هستند.

شرایط سنی برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

بر قوانین مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل هیچ‌گونه محدودیت سنی وجود ندارد و افراد در هر سنی می‌توانند برای دریافت ویزا تحصیل در ایتالیا اقدام کنند. نکته‌ای که در این زمینه وجود دارد این است که برای تحصیل در ایتالیا ، بورسیه تحصیلی برای موارد و شرایط سنی خاص است. به افرا زیر ۱۸ سال بورسیه‌ای تعلق نمی‌گیرد.

برای دریافت مشاوره رایگان مهاجرتی، اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید تا همکاران ما در سریعترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

نام و نام خانوادگی:

جهت اطلاع از شرایط و نحوه اقدام برای تحصیل در ایتالیا با کارشناسان ما در قصران گروپ در تماس باشید.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *