مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا، بیشتر جهت اخذ اقامت دائم (گرین کارت) این کشور است. ویزاهای متنوعی برای مهاجرت وجود دارد، ولی آنچه در اینجا موردبررسی قرار می‌‌گیرد، معرفی رایج‌ترین روش‌های مهاجرت به آمریکا، نحوه‌ی درخواست، اخذ پاسپورت، اقامت آمریکا و اطلاعاتی از این قبیل است.

مهاجرت-امریکا

ایالات متحده آمریکا

مهاجرت به آمریکا همیشه یکی از جذابترین تفکرات بشر امروزی بوده تا با تصور رفاه بیشتر بتواند ادامه زندگی خود را در پیش بگیرد. شاید سطح بالای رفاه اجتماعی و اقتصاد قوی جزو مهم ترین دلایل مهاجرت به آمریکا در طی سال های مختلف بوده است. همین امر باعث شده آمریکا نهایت آرزوی بسیاری از افراد و مهم ترین مقصد مهاجرت در جهان باشد.

کشور آمریکا که به ایالات متحده امریکا  (The United States Of America) نیز معروف است متشکل از 50 ایالت است که جمعیت آن بیش از 300 میلیون نفر می باشد. مهاجرت به آمریکا به گونه ای رشد داشته که اکنون حدود 20% از جمعیت مهاجران جهان در ایالات متحده آمریکا ساکن شده‌اند.

آمریکااز قرن نوزدهم تا به حال به عنوان یکی از کشورهای پیشتاز جهان در زمینه تکنولوژی و نوآوری‌های علمی به شمار می‌آید . ایالات متحده هفتمین کشور و یکی از قدرتمندترین اقتصادهای جهان از نظر تولید ناخالص داخلی به حساب می‌آید.

مهاجرت به آمریکا

راه ها و روش های مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به کشورهای خارجی به ویژه مهاجرت به آمریکا یکی از موضوعاتی است که در این سال ها رواج زیادی داشته است و  ندانستن قوانین مهاجرت باعث اتلاف انرژی افراد و پول آنها می شود. قوانین داخلی و بین‌المللی ایالات متحده آمریکا پیچیده و بسیار متنوع است وباسخت گیری زیاد برای اخذ ویزا و مهاجرت، فیلترهای زیادی را بر سر راه افرادی که قصد رفتن به این کشور را دارند، قرار میدهد.افراد اصولاً برای انجام پروسه ی سخت مهاجرت به آمریکاکه قطعاً تخصص و اطلاعات کافی در مورد آن ندارند، نمی توانند پروسه تشکیل پرونده و پیگیری آن را به تنهایی و به درستی انجام داده و موفق شوند.

مهمترین نکته در روند مهاجرت به آمریکا این است که حتماً قبل از اقدام به مهاجرت، باید هدف خود از مهاجرت به آمریکا را مشخص کنید و با در نظر گرفتن روش های مختلف مهاجرت به این کشور مثل، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، کار، تحصیلی و ازدواج و … ، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

روش های مهاجرت به آمریکا

مهاجرت تحصیلی به آمریکا

سطوح بالای علمی دانشگاه های امریکا از عواملی است که باعث شده تا مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل یکی از پرتقاضا ترین انواع مهاجرت باشد. دریافت دعوتنامه یا پذیرش از دانشگاه یا مرکزآموزشی اولین گام شروع پروسه ی مهاجرت تحصیلی می باشد. این گواهی که به اختصار SEvP نامیده می شود گواهی ای است که متقاضی باید برای درخواست اخذ ویزای تحصیلی آن را داشته باشد.

چنانچه که قصد تحصیل در دانشگاه، کالج‌های زبان انگلیسی و یا مدارس خصوصی را دارید باید برای ویزایFو برای تحصیل در هنرستان‌ها و موسسات دیگر آموزشی باید درخواست ویزای M دهند.این ویزاها با این نام رده بندی شده اند. دانشگاه MIT، دانشگاه کرنل، دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه هاروارد، دانشگاه کالیفرنیا برکلی و غیره تعدادی از دانشگاه های برتر آمریکایی هستند که مورد توجه  متقاضیان ایرانی قرار دارد.

روش های مهاجرت آمریکا

انواع ویزای آمریکا

با وجودانواع زیاد ویزای مختلف برای ورود به خاک آمریکا و مهاجرت به آمریکا، به طور کلی این ویزا ها به دو دسته مهاجرتی و غیر مهاجرتی تقسیم می شوند:

  • ویزای غیر مهاجرتی آمریکا ( Non-Immigrant Visa ) برای بازدیدهای موقت از ایالات متحده مانند گردشگری ، تجارت، اشتغال، ملاقات خانوادگی و تحصیل صادر می شود.
  • ویزای مهاجرتی آمریکا (Immigrant Visa) برای افرادی صادر می شود که تحت برنامه های سرمایه گذاران یا ویزاهای صادر شده تحت برنامه لاتاری یا EB1، و یا ازدواج قصد دارند برای همیشه به ایالات متحده مهاجرت می کنند.

تفاوت اصلی این دو ویزا درمدت زمانی است که دارنده ویزا اجازه اقامت در ایالات متحده را دارد. ویزاهای غیر مهاجرتی موقتی هستند و پس از پایان مدت اعتبار ویزا، شخص باید بلافاصله به کشور خود باز گردد.

انواع ویزای آمریکا

مهاجرت کاری به آمریکا

اخذ ویزای کاری یکی از بهترین روش های مهاجرت به امریکاست . یکی از بهترین روش های مهاجرت به آمریکا اخذ ویزای کار است. پیدا کردن یک فرصت شغلی مناسب و مطمئن می تواند روش خوبی برای اخذ اقامت این کشور باشد ولی پیدا کردن کار و راضی کردن کارفرما در این کشور چندان کار ساده ای نیست.و حداقل مدرک لیسانس قابل قبول کشور و یا مدارکی برای اثبات مهارت خود را باید حتما ارائه دهید، وبعد تحت شرایطی خاص، متقاضی کار در این کشور باشند. 

انواع ویزای کار آمریکا

روش های زیادی برای کار در آمریکا پیشروی متقاضیان ورود به این کشور می باشد.به طور کلی انواع ویزاهای کارصادر شده برای متخصصان، برای ورود به بازار کار آمریکا شامل :

دستهH :  این دسته از ویزاها دارای 6 زیر مجموعه میباشد که بر اساس پیشنهاد ویژه ای از کارفرمایان در آمریکا است و نوع ویزا به نوع کار انتخابی بستگی دارد. مجموع مشاغل مربوط به این دسته شامل مشاغلی چون، کارگران مشاغل تخصصی مانند وکلا، معلمان و دانشمندان، حسابداران، پزشکان، پرستاران، کارگران کشاورزی فصلی، مشاغلی که توسط شهروندان ایالات متحده امکان پذیر نیستو کارآموزان برای آموزش ضمن کار یا تجربه کار در یک زمینه ( تجارت، ارتباطات، امور مالی، دولت، حمل و نقل) می باشد.

ویزای کاریH1-B

محبوب‌ترین ویزای کاری غیر مهاجرتی از طبقه ویزاهایH است . این نوع ویزا برای کارکنان خارجی‌ است که می‌خواهند به آمریکا سفر کنند و به‌طور موقت برای یک کارفرمای آمریکایی‌ کار تخصصی‌ انجام دهند .این ویزای کاری سه‌ساله به متقاضیانی اعطا می‌شود که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی باشند و در آزمون‌های مهارت تخصصی نیز نمره‌های عالی کسب کرده باشند. متقاضیانی که این نوع ویزا را دریافت کنند ، می‌توانند گرین کارت آمریکا را اخذ کنند.

دستهL : ویزای دسته L برای اشخاص شاغل در کشوری دیگر، کهبه یک شعبه، شرکت تابع، وابسته یا شریک سرمایه گذاری مشترک در همان شرکت در آمریکا دارند منتقل می شوند،می باشد.

دسته O: ویزای دسته O برای افرادی است که توانایی فوق‌العاده در زمینه هنر، علوم و آموزش ، تجارت، ورزش دارند .

دستهP : این ویزای کاری که دارای زیرگروه‌هایP1 , P2 , P3 , p4 است،برای هنرمندان،ورزشکاران و متقاضیانی است که درزمینهٔ های مختلف هنری، ورزشی و علمی دارای دستاوردهای خاص می‌باشند وازتوانایی واستعدادویژه برخوردارمی باشند و دارای مدال‌های جهانی می‌باشند

دستهQ :ویزای این رده برای اشخاصی که قصد شرکت کردن و آموزش های عملی و اشتغال در برنامه های بین المللی مبادله فرهنگی ( مانند به اشتراک گذاشتن تاریخ، فرهنگ، سنت های کشور خود ) را دارند، می باشد.

مهاجرت کاری به آمریکا

مهاجرت به آمریکا از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به آمریکا و اخذ اقامت آمریکا از طریق سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت، ساده ترین راه برای ورود به ایالات متحده و دریافت گرین کارت می‌باشد. سرمایه گذاری در کشوری که به عنوان اولین اقتصاد بزرگ دنیا شناخته شده ،قطعاً پیشرفت ها و منافع زیادی را برای سرمایه گذاران به همراه خواهد داشت. سرمایه گذاری می‌تواند در شرکت خود شما باشد یا در شرکت‌هایی که مراکز منطقه‌ای آنها را تایید کرده است.

مهاجرت به آمریکا از طریق سرمایه گذاری از سه روش: ویزا نوع L-1 ، ویزا نوعE2 و ویزا نوع EB5امکان پذیر است. از این سه روش تنها ویزای EB5قابلیت دریافت گرین کارت را دارد.دو روش اول تنها قابلیت تبدیل به ویزای EB5را دارند و متقاضی می تواند با ویزای نوع L-1سرمایه گذاری کار را شروع کرده و سپس آن را تبدیل به EB5کند.

مهاجرت به آمریکا از طریق ازدواج

شاید بتوان گفت یکی از مهم‌ترین روش‌های مهاجرت، مهاجرت از طریق ازدواج است. مهاجرت به آمریکا از طریق ازدواج یکی از آسان‌ترین روش‌ها بوده و فرد متقاضی نیازی به شرایط مالی، تحصیلی و کاری خاصی ندارد و در این روش فرد متقاضی می‌تواند راحت‌تر اقامت کشور ازدواج را دریافت کند.

روش اول اخذ ویزای نامزدی آمریکا می باشد که مناسب افرادی می باشد که هنوز ازدواج نکرده اند و قصد دارند ازدواج خود را در خاک آمریکا به ثبت برسانند و روش دیگر مهاجرت به آمریکادریافت ویزای ازدواج آمریکا است که مناسب افرادی خواهد بود که ازدواج خود را در کشور دیگری به ثبت رسانده اند و برای ادامه زندگی قصد مهاجرت به آمریکا را دارند. پروسه مهاجرت به آمریکا از طریق ازدواج به این صورت است که ، شخصی که در آمریکاست برای شما دعوتنامه ارسال می کند و شما از طریق این دعوتنامه ویزا گرفته و وارد خاک آمریکا شده و ازدواج می کنید، سپس وارد پروسه شده و اقامت آمریکا را دریافت کنید.

مهاجرت به آمریکا از طریق ازدواج

مهاجرت به آمریکا از طریق لاتاری

لاتاری برنامه ی قرعه کشی سالانه آمریکاست. هرسال برنامه ی قرعه کشی لاتاری گرین کارت آمریکا توسط دولت آمریکا و اداره ی مهاجرت آمریکا برگزار می شود و تمام افراد تحت شرایط می توانند در این برنامه شرکت کنند.

مهاجرت به آمریکا از طریق لاتاری و دریافت گرین کارت آمریکا برترین ، ارزان ترین و سریع ترین روش مهاجرتی در تمام دنیا است. دولت آمریکا هر ساله از طریق قرعه کشی لاتاری به ۵۵۰۰۰ نفر از سرتاسر جهان گرین کارت اعطا می کند. برندگان این قرعه کشی مجاز به دریافت گرین کارت آمریکا می باشند. هر ساله لیستی از کشورهایی که اتباعشان مجاز به شرکت در لاتاری هستند از سوی اداره مهاجرت آمریکا اعلام می شوند.

 مدت زمان کلی پروسه از شروع ثبت تقاضا تا دریافت گرین کارت کمتر از دو سال است. هزینه‌های اداری لاتاری تا رسیدن به گرین کارت کمتر از ۶۰۰ دلار برای هر نفر است. لاتاری جزو معدود روش‌های دریافت اقامت می باشد که از ابتدا به دریافت کارت اقامت دائم ختم می‌شود. فرد برنده میتواند فرزندان کمتراز ۲۱ سال و همسرش را نیز با ویزای مهاجرتی و دریافت گرین کارت به خاک آمریکا برساند.

لاتاری امریکا

مهاجرت به آمریکا و اخذ تابعیت از طریق تولد

اخذ اقامت تولد در کشور آمریکا به دو صورت خاک و خون است. که در کشور ایالات متحده ، اصل خاک برقرار میباشد و اصل خاک به این صورت می باشد که، هر فرزندی که در خاک آمریکا متولد شود ، تابعیت کشور آمریکا را دریافت مینماید. حال اگر فرزندی در خاک آمریکا متولد شود، ولی خودش از طریق خون تابعیت یک کشور دیگر را، داشته باشد، به وی تابعیت دوگانه میدهند.نکته قابل توجه این هست که تولد فرزند در خاک آمریکا هیچ گونه آثار تابعیتی آمریکا برای والدین وی را لااقل تا اتمام ۲۱ سالگی فرزند نخواهد داشت.

همچنین اشخاصی که در خارج از ایالات متحده آمریکا متولد می شوند اگر یکی از پدر و مادر آمریکا باشند می توانند برای تابعیت آمریکا تحت قسمت C301 قانون مهاجرت این کشور اقدام کنند.

 

در پایان، افرادی که قصد مهاجرت دارند باید توجه داشته باشند قوانین مهاجرت پیچیدگی های خاص خود را دارند و هر سال نیز این قوانین تغییر می کنند. قانون مهاجرت در تمامی زمینه ها از جمله مهاجرت کاری، تجاری، خانوادگی، تحصیلی، متفاوت می باشد. بدون وکیل نیز امکان مهاجرت به هر کشوری وجود دارد ولی میزان موفقیت پرونده، کاهش می یابد.

مهاجرت به آمریکا