سرمایه گذاری در کانادا

متقاضیانی که تجربه تجارت یا مدیریت دارند و یا صاحب شغل (Business) هستند ، می‌توانند از طریق  سرمایه‌گذاری در کانادا، اقامت دائم اخد نمایند. برنامه‌های مهاجرتی سرمایه‌گذاری در استان‌های مختلف، شرایط و هزینه‌های متفاوتی دارند. متقاضیان با توجه به سرمایه، نوع بیزینس و مقدار عدد سرمایه‌گذاری میتوانند استان مورد نظر خود را انتخاب نمایند.

سرمایه گذاری

ویزای سرمایه گذاری کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری یکی از راه های کسب اقامت دائم کانادا است که در ایالات مختلف کانادا شرایط متفاوتی دارد. سرمایه‌گذاران بسیاری روش های مختلف سرمایه گذاری در این کشور را مورد بررسی قرار می دهند.اقامت سرمایه گذاری کانادا، در حقیقت طرحی است که کشور کانادا برای جذب ایده های نو در نظر گرفته است.

شما سرمایه ای دارید و در کار خود حرفه ای هستید، و یا یک ایده فوق العاده دارید و به دنبال جایی هستید که از ایده شما حمایت شود.

سرمایه گذاری

بهترین روش سرمایه‌گذاری در کانادا

کانادا روش‌های مختلفی برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری و مهاجرت به آن ارائه کرده است. هدف برنامه سرمایه‌گذاری و مهاجرتی کانادا این است که افراد با تجربه و سرمایه‌دار بتوانند به رشد و توسعه بلندمدت اقتصادی کانادا کمک کنند.
به طور کلی 12 برنامه مختلف با شرایط مختلف برای مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری وجود دارد. هر استان نیز با توجه به شرایط خود برنامه سرمایه‌گذاری خاصی دارد. در این میان شما باید بدانید که کدام برنامه با شرایطتان مناسب‌تر است و از بین آن‌ها یکی را انتخاب کنید.

برای دریافت ویزای کاری در کانادا 4 دسته‌بندی کلی وجود دارد:

 • کسانی که می‌خواهند سرمایه‌گذاری بکنند.
 • کسانی که کارآفرین هستند.
 • افرادی که برای خود کار می‌کنند.
 • کسانی که در برنامه مهاجرتی استانی شرکت می‌کنند.
  در این بخش به پنج نوع از بهترین حالات مهاجرت سرمایه‌گذاری می‌پردازیم.
سرمایه گذاری

شرایط سرمایه گذاری در کانادا 

ویزای سرمایه‌گذاری کانادا این امکان را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند که در بزرگترین مقصد مهاجرتی کسب‌وکارهای جهان مشغول انجام فعالیت کاری شوید. سرمایه‌گذاران به این علت کانادا را انتخاب می‌کنند که دولت به خوبی ویزای سرمایه‌گذاری را مدیریت می‌کند، امنیت در این کشور بسیار زیاد است و کیفیت زندگی بسیار بالاست، مالیات‌های کسب‌وکارها پایین است و بهترین دسترسی به تجارت آزاد دارد و البته از سراسر جهان مهاجرت‌کنندگان را با آغوشی باز پذیراست.
شرایط پذیرش ویزای سرمایه‌گذاری در هر استان کانادا بر دیگر استان‌ها متفاوت است. هر بخش نیز برنامه‌های خاص خود را دارد.برای اینکه بتوانید این نوع ویزا را دریافت کنید، لازم است از شرایط زیر برخوردار باشید:

۱. دارایی

دارایی خالص شما (و همسر قانونی‌ تان) باید حداقل ۲ میلیون دلار کانادا باشد. باید بتوانید اثبات کنید که این دارایی از راه قانونی کسب شده است. همچنین ارزش ‌گذاری دارایی های منقول و غیرمنقول شما باید توسط مراکز معتبرو کارشناسان دادگستری انجام بگیرد و مطابق با اخرین استانداردهای اداره مهاجرت کانادا ارائه شود.

۲. سوابق مدیریتی

شما باید حداقل دو سال از پنج سال گذشته را در پست مدیریتی یک شرکت قانونی مشغول بوده باشید. سوابق مدیریتی شما باید شامل مواردی نظیر برنامه‌ریزی، مدیریت و کنترل منابع انسانی و مالی باشد. حرفه های زیر قابل قبول هستند:

پزشک، داروساز و یا جراحی که دارای پروانه ‌مطب بوده یا سهامدار بیمارستان باشد
کسبه دارای پروانه کسب
وکلای دادگستری دارای پروانه ‌وکالت
سهامداران یا اعضای هیات مدیره
مدیران ارشد شرکت های دولتی یا خصوصی
مهندسین عمران و معماری دارای پروانه مهندسی
و….
۳. سرمایه‌گذاری در کانادا

شما باید مبلغ ۱,۲۰۰,۰۰۰ دلار کانادا ( با نرخ ارز دولتی و معادل 6 میلیارد تومان) را به مدت ۵ سال نزد دولت این کشور به ودیعه بگذارید. به این مبلغ سودی تعلق نمی‌گیرد و پس از این دوره ۵ ساله به طور کامل به سرمایه گذار باز گردانده خواهد شد. بازگشت این مبلغ از سوی دولت کانادا تضمین می‌شود.همچنین شما می‌توانید ۱,۲۰۰,۰۰۰ دلار را به کمک بنگاه‌های مالی کانادا تامین کنید و تنها ۳۵۰ هزار دلار را به عنوان سود بانکی آن بپردازید.

۴. محل اقامت

پس از کسب اقامت دائم خود از طریق سرمایه گذاری کبک اجازه اقامت در باقی ایالت های کانادا را خواهید داشت.بخشی از سود حاصل از این سرمایه گذاری صرف هزینه‌ های مختلف نظیر شرکت‌ های کارگزاری سرمایه‌گذاری می‌شود. باقیمانده سود آن نیز در قالب وام‌ های بدون بهره به کسب ‌و کارهای کوچک محلی پرداخت شده و یا صرف برنامه ‌های مختلف حمایت از آوارگان و یا سایر برنامه‌ های حمایتی مهاجران خواهد شد. در واقع شما با این مبلغ به نوعی در توسعه اقتصادی این کشور و اشتغال‌ زایی مشارکت می‌کنید. دولت کانادا نیز در عوض این مشارکت، اقامت دائم را بدون در نظر گرفتن محدودیت‌ های رایج به شما اعطا می‌ کند.

سرمایه گذاری

مدارک ویزای سرمایه‌گذاری کانادا

جهت اقدام به سرمایه‌گذاری در کانادا لازم است مدارک خود را کامل کنید چرا که در صورت نداشتن مدارک کامل ممکن است درخواست شما رد شود. در هر نوع برنامه ممکن است مدرکی خاص آن نیاز باشد اما به طور کلی از جمله مدارک لازم برای سرمایه‌گذاری در کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  مدرک شناسایی جهت درخواست ویزا و اقامت سرمایه گذاری کانادا: ارائه مدارک شناسایی و هویتی سرپرست و تمامی اعضای خانواده
 • مدارک شغلی جهت درخواست ویزا و اقامت سرمایه گذاری کانادا: مدارک (سرپرست و همراهان) با توجه به تجارب و سوابق شغلی هر فرد، ارائه مدارک شغلی بسیار متفاوت است.
 • مدارک تحصیلی جهت درخواست ویزا و اقامت سرمایه گذاری کانادا: عموما ارائه آخرین مدرک تحصیلی کافی ست اما بسته به انتخاب روش مهاجرت می تواند متفاوت باشد.
 • مدارک مالی و ملکی جهت درخواست ویزا و اقامت سرمایه گذاری کانادا: ارائه مدارک مالی و ملکی سرپرست و دیگر اعضای خانواده برای اثبات توانایی مالی الزامیست.
 • فرم اطلاعات فردی جهت درخواست ویزا و اقامت سرمایه گذاری کانادا: یک فرم اختصاصی از طرف کارشناسان موسسه در اختیارتان گذاشته می شود که باید آن را به دقت تکمیل نمایید.

مراحل اخذ ویزای سرمایه گذاری کانادا

۱. مدارک مربوط به سوابق مدیریتی، ارزش دارایی‌‌های خالص و اثبات قانونی بودن آن را جمع‌آوری و ارائه کنید. این مدارک شامل مدارک ملکی، بیزینسی و شناسایی هستند.

۲. درخواست شما توسط یک متخصص مالی مورد تایید اداره مهاجرت کبک مورد بازبینی قرار خواهد گرفت.

۳. پس از تایید متخصص مالی، درخواست شما به اداره مهاجرت کبک ارسال می‌شود.

۴. شماره پرونده، ۳۰ روز پس از پذیرش صادر می‌شود.

۵. اعلان مصاحبه یا لغو مصاحبه ۱۲ ماه پس از ارسال صورت می‌گیرد.

۶. ظرف ۳۰ روز پس از مصاحبه تصمیم ‌گیری انجام می‌شود.

۷. در صورت پذیرفته شدن در مصاحبه، ظرف ۱۱۰ روز باید سرمایه گذاری در کبک را انجام دهید.

۸. پس از سرمایه گذاری یک گواهی گزینش کبک (CSQ) دریافت خواهید کرد. این سند به شما اجازه می‌دهد برای اقامت دائم در سطح فدرال درخواست بدهید.

۹. پس از آن باید درخواست کامل را به اداره مهاجرت فدرال ارسال کنید تا بررسی‌های امنیتی و پزشکی صورت بگیرد.

۱۰. بسته به اداره ویزا، درخواست‌ها به منظور صدور ویزا از حدود تقریبا ۱۲ ماه تا ۴۴ ماه نهایی می‌شوند.

۱۱. پس از تأیید، باید گذرنامه‌های خود را ارائه کنید و  در نهایت تأییدیه اقامت دائم برای شما و همراهان‌تان صادر می‌شود.

۱۲. شما و همراهان باید قبل از تاریخ انقضای مندرج در تأییدیه اقامت دائم به کانادا سفر کنید. این تأییدیه تا حدود ۱۲ ماه اعتبار خواهد داشت که مطابق با آزمایش پزشکی یک ساله شماست.

سرمایه گذاری

دلایل ریجکت شدن ویزای سرمایه گذاری کانادا

برخی از مهم‌ترین دلایل رد شدن ویزای سرمایه گذاری کانادا عبارت‌اند از:

 • نداشتن شرایط و پیش‌نیازهای لازم
 • ناقص بودن مدارک ارائه شده
 • عدم اثبات صحت مدارک
 • عدم موفقیت در اثبات تمکن مالی برای سرمایه گذاری