تخصص پزشکی در کانادا

تخصص پزشکی در کانادا

شرایط گرفتن تخصص پزشکی در کانادا

کانادا جزو کشورهای محبوبی است که موردتوجه پزشکان و متقاضیان پزشکی برای مهاجرت است. افراد زیادی به تحصیل پزشکی در کانادا و پس از آن اقامت در کانادا علاقه فراوانی دارند. دسته دیگری تمایل دارند بعد از اخذ تخصص پزشکی در کانادا ، به این کشور مهاجرت نمایند.

برای اخذ مدرک تخصص پزشکی در کانادا باید مراحل و پروسه مختلفی را پشت سر گذاشت. مراحلی همچون دوره های آموزشی و آزمون های مختلف که در این مقاله آن ها را بیان می کنیم.

آن دسته از افرادی که مدرک پزشکی دارند بایستی برای تحصیل تخصص خود در کشور کانادا قبل از هر اقدامی، مدارک پزشکی خودشان را معادل‌سازی نمایند و پس از آن مدرک معادل پزشکی کشور کانادا را دریافت کنند.

تخصص پزشکی در کانادا

معادل‌سازی مدرک پزشکی

مراحلی که برای معادل‌سازی مدرک پزشکی در کانادا باید طی شوند عبارت است از:

مرحله اول:

فرد متقاضی بایستی مدرک تحصیلی خودش را جهت تأییدیه اولیه به سازمان‌های مربوطه در کشور کانادا ارسال کند؛ بعد از اینکه این مدارک مورد بررسی قرار گرفتند، پاسخ تأییدیه کشور کانادا اعلام می‌شود.

مرحله دوم:

در این مرحله شخص متقاضی باید در یک آزمون MCCQ1 ثبت‌نام کند. این آزمون به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود.

مرحله سوم:

پس از ثبت‌نام در آزمون فرد متقاضی باید یک حساب کاربری در سیستم پزشکان کشور کانادا ایجاد کند.

مرحله چهارم:

فرد متقاضی می‌بایست پس از قبولی در این آزمون در کانادا حضور پیدا کند و با یکی از انواع ویزاهای کشور کانادا، اقامت کانادا را دریافت نماید.

مرحله پنجم:

در مرحله پنجم پزشک متقاضی بایستی آزمون پزشکی مرحله دوم یا همان MCCQ2 را بگذراند.

مرحله ششم:

در مرحله آخر متقاضی در شرایطی که بتواند در آزمون‌های مربوطه قبول شود، به عضویت PRA درمی‌آید و همچنین به کاریابی در کشور کانادا مشغول می‌شود.

تخصص پزشکی در کانادا

اپلای تخصص پزشکی در کانادا

فارغ‌التحصیلانی که دوره‌های تحصیلی و دروس پزشکی خود را در کشورهای دیگر پشت سر گذاشته‌اند در هنگام تخصص پزشکی در کانادا بایستی در آزمون‌های معادل‌سازی شرکت و نموده و بعد از آن می‌توانند برای ادامه تحصیل، در مقطع تخصص پزشکی در کانادا و اپلای تخصص پزشکی اقدام نمایند. اولین قدم برای تخصص پزشکی در کانادا و همچنین پذیرش پزشکی در کانادا این است که فرد متقاضی باید تابعیت کشور کانادا و اقامت دائم کانادا را داشته باشد. پس از آن فرد متقاضی باید سطح بالای زبان و قبولی در آزمون‌های مربوط به زبان را دارا باشد و سپس برای تخصص پزشکی در کانادا اقدام نماید. بر اساس ظرفیت های هریک از تخصص های پزشکی براساس نیازهای هریک از استان های کانادا شرایط متفاوتی دارد. از میان رشته های پزشکی،‌ پزشک خانواده دارای ظرفیت بیشتری در هریک از استان های کانادا می باشد.

البته درصورتی‌که فرد متقاضی تابعیت و یا * اقامت دائمی کانادا را نداشته باشد؛ باید از جانب یک حامی مالی دولتی به کشور کانادا معرفی شود تا به کمک آن دوره تخصص پزشکی خود را در کشور کانادا پشت سر بگذارد.

تخصص پزشکی در کانادا

هزینه تخصص پزشکی در کانادا

باتوجه‌به شرایطی که برای اخذ تخصص پزشکی در کانادا در این مقاله بیان نمودیم، فرد متقاضی تا زمانی که اقامت کانادا را به‌صورت دائم و یا شهروندی کانادا را دریافت نکرده باشد، امکان تحصیل در کانادا برای تخصص پزشکی برای او وجود ندارد.

با عنایت به این موضوع، هزینه تحصیل تخصص پزشکی در کشور کانادا برای افرادی که دارای اقامت دائمی و شهروند کانادا هستند، سالانه حدود 10 هزار تا 30 هزار کانادا هستند. علاوه‌برآن هزینه‌هایی مانند هزینه اقامت، خوراک، رفت‌وآمد و غیره نیز وجود دارند. در کل هزینه‌های زندگی در کانادا به طور میانگین حدود 1500 تا 2 هزار دلار کانادا هست.

سؤالات متداول در مورد تحصیل تخصص پزشکی در کانادا

دوره تحصیل تخصص پزشکی در کانادا چقدر زمان می‌برد؟

یک دوره تخصص پزشکی در کانادا که در دانشگاه‌های کشور کانادا گذرانده می‌شوند باتوجه‌به رشته تحصیلی احتمال دارد بین ۲ سال تا ۵ سال طول بکشد.

آیا این امکان وجود دارد که بدون معادل‌سازی مدرک، وارد دوره تحصیلی تخصص پزشکی شوید؟

قطعاً خیر! زیرا برای تحصیل این مقطع حتماً معادل‌سازی مدرک و گرفتن مدرک معادل کانادا لازم و ضروری است.

چطور باید مدارک پزشکی خود را در کشور کانادا معادل‌سازی نمود؟

شما می‌توانید با انجام تأییدیه مدارک و همچنین بررسی‌های اولیه و شرکت در آزمون مربوطه مدارک پزشکی خود را معادل‌سازی نمایید.

متوسط درآمد افرادی که دارای تخصص پزشکی هستند در کشور کانادا چقدر است؟

به طور میانگین متخصصان می‌توانند در کشور کانادا حدوداً ۳۶۰ هزار دلار در سال درآمد داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.