قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا

کشور ایتالیا به عنوان یکی از کشور‌های تاریخی و جذاب در حوزه اتحادیه اروپا شناخته شده است که به کشور هنری معروف می‌باشد. اغلب کسانی که به رشته‌های هنر علاقمند هستند، برای تحصیل، ایتالیا را انتخاب می‌کنند. البته دانشگاه‌های معتبر و رشته‌های بسیار متنوعی در کشور ایتالیا وجود دارد که فرصت‌های بسیار زیادی را برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به ایتالیا جهت انتخاب رشته ‌ایده‌آل و تحصیل در دانشگاه‌های برتر فراهم می‌کند.

اگر شما نیز به فکر تحصیل در ایتالیا هستید حتماً باید این مطلب را با دقت مطالعه نمایید چون قرار است ما در مورد مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا نکاتی را برای شما عزیزان شرح دهیم. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا

مزایای تحصیل در ایتالیا

 • اعتبار دانشگاه‌های ایتالیا

اگر بخواهیم اولین و مهمترین مزیت تحصیل در ایتالیا را برای شما توضیح دهیم، بحث اعتبار دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی است که در این کشور وجود دارد. تمامی دانشگاه‌های کشور ایتالیا، به خوبی در سطح جهانی شناخته شده‌اند. بنابراین شما با تحصیل در ایتالیا، مدرکی به دست می‌آورید که در بین تمامی دانشگاه‌های بزرگ جهان، دارای اعتبار می‌باشد. پس اگر برای ادامه تحصیل یا کار به کشور‌های دیگر بروید، نگرانی از بابت اعتبار مدرک تحصیلی خود نخواهید داشت.

 • بورسیه تحصیلی در اسپانیا

شما با تحصیل در ایتالیا می‌توانید از بورسیه تحصیلی ایتالیا نیز استفاده کنید. قطعاً این موضوع برای دانشجویان خوشایند خواهد بود چون بخشی از هزینه‌های دانشگاه شما توسط دولت ایتالیا تأمین می‌گردد و در نتیجه دغدغه چندانی برای تأمین هزینه‌های تحصیلی نخواهید داشت.

 • هزینه پایین زندگی در ایتالیا

اگر مقایسه‌ای بین هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا با کشور‌های اروپایی دیگر داشته باشید، متوجه خواهید شد که هزینه‌ها در کشور ایتالیا به مراتب پایین‌تر می‌باشد. بنابراین شما می‌توانید در دانشگاه‌هایی با کیفیت و اعتبار بالا و در عین حال مبلغ پایین‌تر، تحصیلات خود را ادامه دهید.

مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا

 • تحصیل به زبان انگلیسی

در دانشگاه‌های ایتالیا، امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد و این یک مزیت بسیار بزرگ به حساب می‌آید. دانشجویان بین‌الملل مدرک زبان انگلیسی دارند. بنابراین با در دست داشتن همین مدرک، می‌توانند وارد دانشگاه‌های کشور ایتالیا شوند و تحصیلات خود را آغاز نمایند.

 • کار حین تحصیل در ایتالیا

دانشگاه‌های ایتالیا به دانشجویان امکان کار حین تحصیل را می‌دهند. ساعات کاری براساس مقطع تحصیلی شما مشخص می‌گردد. اما همین موضوع یک فرصت ‌ایده‌آل برای تأمین هزینه‌های زندگی به حساب می‌آید. پس نیازی نیست شما حتماً یک حساب سپرده پر از پول داشته باشید. بلکه به محض شروع تحصیل در کشور ایتالیا، می‌توانید مجوز کار دریافت نموده و به صورت نیمه وقت کار دانشجویی داشته باشید.

 • دریافت اقامت ایتالیا

قطعاً این موضوع برای همه کسانی که دوست دارند در کشور ایتالیا زندگی کنند بسیار خوشایند است که بعد از فارغ التحصیلی، می‌توانند حداکثر تا یک سال در این کشور همچنان زندگی کنند تا شغل مناسب خود را پیدا نمایند. پس از پیدا کردن کار، می‌توانند برای دریافت اقامت دائم در کشور ایتالیا پس از سه سال اقدام نمایند.

 • دریافت ویزای شینگن

از آنجایی که کشور ایتالیا در حوزه اتحادیه اروپا قرار گرفته است، پس وقتی شما ویزای تحصیلی ایتالیا را دارید، می‌توانید به کشور‌های دیگر که در حوزه اتحادیه شینگن قرار دارند نیز سفر کنید.

 • سهولت در دریافت پذیرش

در بین کشور‌های اروپایی، دریافت پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا بسیار راحت‌تر می‌باشد. کافی است مدرک زبان داشته باشید، وقت سفارت ایتالیا را دریافت کنید، در جلسه مصاحبه شرکت نمایید و سپس در آزمون ورودی نمره قبولی را کسب کنید. در این صورت به راحتی می‌توانید وارد دانشگاه مربوطه شوید.

مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا

 • آموزش زبان ایتالیایی

شما با مهاجرت به ایتالیا جهت تحصیل، این فرصت را برای خود به وجود می‌آورید که یک زبان جدید نیز در کنار زبان انگلیسی آموزش ببینید. به هر حال وقتی به مرور زمان در کشور ایتالیا زندگی کنید، به تدریج زبان مردم این کشور را نیز خواهید آموخت.

 • آب و هوای مناسب

شرایط آب و هوای ایتالیا واقعاً‌ ایده‌آل می‌باشد به گونه‌ای که با طبع اغلب ایرانی‌ها سازگاری دارد. ایتالیا یک منطقه مدیترانه‌ای است. بنابراین تابستان‌های آن گرم و خشک و زمستان‌های آن معتدل و بارانی می‌باشد.

معایب تحصیل در ایتالیا

به هر حال در بحث مهاجرت تحصیلی ما تنها نباید به مزیت‌ها توجه داشته باشیم بلکه باید معایب تحصیل در کشور انتخابی خود را نیز در نظر بگیریم. با توجه به آنچه که گفته شد، مهمترین محدودیت‌های تحصیل در ایتالیا عبارتند از:

 • ترافیک و شلوغی

کشور ایتالیا جمعیت بسیار زیادی دارد. از طرف دیگر به عنوان محبوب‌ترین شهر توریستی جهان شناخته شده است. همین دو عامل باعث افزایش ترافیک و شلوغی شهر‌های این کشور می‌شود. اگر از ترافیک فراری هستید، قطعاً همین موضوع شما را اذیت خواهد کرد.

 • بالا بودن بیکاری

یکی دیگر از معایب تحصیل در ایتالیا، بحث بالا بودن نرخ بیکاری در این کشور نسبت به سایر کشور‌های اروپایی است.

 • امتحانات شفاهی

همچنین لازم است بدانید که امتحانات در این کشور عمدتاً به صورت شفاهی برگزار می‌شود. قطعاً این سبک از امتحان برای عمده دانشجویان به خصوص دانشجویان ایرانی که امتحانات خود را به صورت کتبی سپری می‌کنند، چندان خوشایند نیست.

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

کلام آخر

به طور کلی جهت مهاجرت تحصیلی به هر کشور، شما باید هم مزایای تحصیل در کشور مورد نظر را بررسی کنید و هم محدودیت‌های آن را در نظر داشته باشید. در این زمان است که وجود مشاورین خبره و توانمند، به کمک شما می‌آید تا به یک تصمیم درست برسید. با قصران گشت در ارتباط باشید. کارشناسان حرفه‌ای ما که سال‌ها است در زمینه مهاجرت تحصیلی سابقه درخشانی دارند، به شما کمک می‌کنند بهترین کشور و بهترین دانشگاه را انتخاب نمایید و در اولین زمان ممکن، ویزای تحصیلی خود را دریافت کنید.

تماس با قصران گروپ

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *