قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا یعنی تحصیل در کشوری که به نام قلب هنر در دنیا شناخته می‌شود. کشور ایتالیا به عنوان یک کشور تاریخی شناخته شده است که هنرمندان زیادی در این کشور رشد یافته‌اند. به همین دلیل اغلب دانشجویانی که دوست دارند در رشته‌های هنری را تحصیل کنند، قطعاً به کشور ایتالیا نیز فکر می‌کنند. البته تنوع رشته در این کشور بسیار بالا است و همین موضوع، شرایط را برای شما دانشجویان جهت ورود به دانشگاه‌های معتبر فراهم می‌کند. اما قطعاً یکی از موضوعات مهمی که در مهاجرت به ایتالیا باید به آن توجه داشت، بحث هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا است. ما در این مطلب به طور کامل پیرامون این موضوع صحبت خواهیم کرد. پس تا پایان با ما همراه باشید.

شرایط زندگی دانشجویی در ایتالیا

ابتدا اجازه دهید در مورد شرایط زندگی دانشجویی در ایتالیا صحبت کنیم. به هر حال شما به عنوان کسی که متقاضی تحصیل در ایتالیا هستید، باید بدانید به عنوان یک دانشجو چه شرایطی در پیش روی شما خواهد بود:

بررسی شرایط دانشگاه‌ها

دانشگاه‌ها در کشور ایتالیا به دو دسته دانشگاه‌های دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. مسلماً هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی به مراتب بیشتر از دانشگاه‌های دولتی است. به خصوص اینکه بورسیه تحصیلی ایتالیا برای دانشگاه‌های دولتی اجرا می‌گردد و دانشگاه‌های خصوصی را شامل نمی‌شود.

اقامت در دوران تحصیل

یکی دیگر از شرایط زندگی دانشجویی در ایتالیا، بحث محل اقامت است. برخی از دانشگاه‌ها به دانشجو خوابگاه می‌دهند. بنابراین شما فقط باید هزینه خوابگاه را با مبلغ کم بپردازید. اما ممکن است نیاز باشد خانه اجاره کنید.  در این صورت هزینه اجاره خانه بسیار بالاتر از خوابگاه می‌شود.

رفت و آمد به دانشگاه

در برآورد هزینه تحصیل در ایتالیا، شما باید هزینه حمل و نقل را نیز در نظر بگیرید. اگر می‌خواهید خانه اجاره کنید، بهتر است جایی باشد که به وسایل نقلیه عمومی دسترسی داشته باشید تا نیاز نباشد هزینه زیادی را برای تاکسی بپردازید.

هزینه مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

اگر به فکر مهاجرت تحصیلی به ایتالیا هستید، باید برآورد دقیقی برای هزینه مهاجرت تحصیلی به ایتالیا داشته باشید. از زمانی که می‌خواهید ویزا را دریافت کنید تا زمانی که ثبت نام شما در دانشگاه مورد نظر انجام می‌شود، لازم است هزینه‌هایی بپردازید که این هزینه‌ها به شرح زیر می‌باشد:

 • هزینه مربوط به ترجمه و معادل سازی مدارک تحصیلی قبلی
 • هزینه مربوط به ترجمه مدارک شناسایی شامل شناسنامه، کارت ملی، سند ازدواج و کارت پایان خدمت در صورت موجود بودن
 • هزینه مربوط به تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا
 • پرداخت هزینه مربوط به آزمایشات بیومتریک
 • پرداخت هزینه مربوط به وقت سفارت و برگزاری جلسه مصاحبه حضوری
 • پرداخت هزینه به موسسات مهاجرتی که در مسیر دریافت ویزای تحصیلی به شما کمک کرده‌اند.
 • هزینه مربوط به شهریه دانشگاه مدنظر برای شروع دوره تحصیلی

هزینه زندگی در ایتالیا برای دانشجویان

از زمان شروع به تحصیل در کشور ایتالیا، زندگی شما نیز در این کشور آغاز می‌گردد. باید هزینه‌های زندگی را نیز تامین کنید. بنابراین دانشجویانی که می‌خواهند کشور ایتالیا را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب کنند، باید ذهنیتی در مورد هزینه زندگی در ایتالیا برای دانشجویان داشته باشند. برای برآورد هزینه زندگی در ایتالیا، چند نکته را در نظر بگیرید:

 • شما به تنهایی به کشور ایتالیا رفته‌اید یا خانواده را نیز با خود به همراه برده‌اید؟ مسلماً هزینه زندگی خانوادگی به مراتب بیشتر می‌شود.
 • اگر فرزند زیر ۱۸ سال دارید باید هزینه مدرسه او را نیز تامین نمایید چون به هر حال برای فرستادن او به مدارس کشور ایتالیا، از شما شهریه دریافت می‌شود.
 • آیا می‌خواهید در خوابگاه‌های دانشجویی اقامت داشته باشید یا قرار است در یکی از شهرهای ایتالیا خانه اجاره کنید. اجاره خانه به خصوص در شهرهای مشهور و بزرگ این کشور، هزینه بیشتری از شما می‌طلبد.
 • هزینه‌های ضروری ماهانه شامل خرید مواد غذایی، پرداخت قبض‌های آب، برق گاز و تلفن در زمانی که خانه اجاره می‌کنید، هزینه مربوط به رفت و آمد به دانشگاه و محل کار را نیز در نظر بگیرید.
 • شما دوست دارید در ماه حداقل یکبار به گردش بروید و باید یک میانگینی از هزینه گردش خود در طول هر ماه داشته باشید.

هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا

 • باید مشخص کنید که ویزای شما ویزای تحصیلی کوتاه مدت است و یا بلند مدت. براساس نوع ویزا، مبلغی که باید در ابتدا بپردازید متفاوت است.
 • شما باید سالانه برای پوشش بیمه درمانی پایه، مبلغی را بپردازید.
 • همچنین باید سالانه گواهی تمکن مالی خود را ارائه کنید.
 • لازم برای اجازه اقامت یک ساله و یا بیش از یک سال نیز مبلغی را در زمان انجام امور مهاجرت خود پرداخت نمایید.

به طور کلی مبلغ‌ها به صورت سالانه و به روزرسانی و براساس یورو گزارش می‌شود. بنابراین در زمان دریافت ویزای تحصیلی حتماً این موضوع را بررسی نمایید.

هزینه اپلای دانشگاه ایتالیا

در زمانی که می‌خواهید فرآیند اپلای تحصیلی ایتالیا را انجام دهید، بخش عمده‌ای از هزینه‌ها به قبل از مهاجرت شما اختصاص پیدا می‌کند. این هزینه‌ها به شرح زیر می‌باشد:

هزینه مربوط به آزادسازی مدارک تحصیلی

شما باید مبلغی را به وزارت علوم بپردازید تا اصل مدرک در اختیار شما قرار گیرد. هزینه آزادسازی براساس مقطع تحصیلی و براساس هر ترم مشخص می‌شود.

هزینه ترجمه و معادل سازی مدارک

اکنون باید مدارک تحصیلی خود را به سازمان‌هایی ارائه کنید تا هم معادل سازی براساس سیستم دانشگاهی کشور ایتالیا انجام شود و همین مدارک ترجمه شوند چون شما باید مدارک ترجمه و معادل شده را برای اپلای یا پذیرش در اختیار دانشگاه‌ها قرار دهید.

هزینه مربوط به اپلیکیشن فی

این هزینه مربوط به بررسی مدارک شما توسط دانشگاه مورد نظر می‌باشد. برخی از دانشگاه‌های کشور ایتالیا جهت بررسی پرونده دانشجوی متقاضی، مبلغی را دریافت می‌کنند. اگر پرونده شما رد شود، این مبلغ به شما بازگردانده نخواهد شد.

هزینه مربوط به آزمون ورودی

در صورتی که دانشگاه مربوطه آزمون ورودی را برای پذیرش دانشجو برگزار کند، شما باید مبلغی را به عنوان هزینه آزمون بپردازید.

پرداخت اولین شهریه دانشگاه

به محض اینکه می‌خواهید ثبت نام خود را در دانشگاه انجام دهید، باید اولین شهریه را بپردازید. بسته به نوع دانشگاه، مقطع تحصیلی و رشته‌ای که انتخاب کرده‌اید، میزان شهریه متفاوت خواهد بود.

پرداخت هزینه سفارت

 اکنون که دیگر مراحل ثبت نام شما در دانشگاه انجام شده است، باید برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام نمایید. برای مراجعه به سفارت و انجام مصاحبه، حتماً لازم است هزینه پرداخت شود.

هزینه تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

خوشبختانه در  اغلب دانشگاه‌های کشور ایتالیا، تدریس به زبان انگلیسی نیز انجام می‌شود. یعنی اگر شما مدرک زبان انگلیسی داشته باشید بدون تسلط به زبان ایتالیایی نیز می‌توانید تحصیلات خود را آغاز نمایید. تفاوتی بین هزینه تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی با زمانی که شما می‌خواهید به زبان ایتالیایی تحصیل کنید، وجود ندارد. در هر صورت شما باید هزینه‌های مربوط به دریافت ویزای تحصیلی، پرداخت شهریه و هزینه ثبت نام در دانشگاه را بپردازید. ولی اگر در دانشگاه‌های خصوصی درس بخوانید، هزینه تحصیلات برای شما به مراتب بیشتر از زمانی خواهد بود که شما در دانشگاه‌های دولتی این کشور درس می‌خوانید. در دانشگاه‌های دولتی نیز به عنوان یک دانشجوی ایرانی باید شهریه بپردازید ولی هزینه شهریه نسبت به دانشگاه‌های خصوصی، کمتر است.

هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا

اگر چه رشته‌های هنری در کشور ایتالیا به خوبی شناخته شده‌اند ولی جالب است بدانید رشته‌های پزشکی نیز جایگاه ویژه‌ای در دانشگاه‌های ایتالیا دارند. تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه‌های ایتالیا هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ایتالیایی انجام می‌شود. اولین عاملی که بر روی هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی و به زبان ایتالیایی تاثیر می‌گذارد، بحث نوع دانشگاهی است که انتخاب کرده‌اید. اگر در دانشگاه‌های دولتی درس می‌خوانید، به شرط اینکه مدرک زبان ایتالیایی در حد B2 را داشته باشید، می‌توانید از تحصیلات رایگان بهره‌مند شوید. همچنین لازم به ذکر است که شما برای ورود به دانشگاه‌های این کشور، باید در آزمون شرکت کنید که هزینه این آزمون قبل از برگزاری، دریافت خواهد شد.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

رشته دندانپزشکی نیز یکی از رشته‌های پرطرفدار در کشور ایتالیا است که تحت نظر اساتید مجرب در برترین دانشگاه‌ها با تجهیزات کاملا پیشرفته ارائه می‌شود. دانشجویانی که مسلط به زبان ایتالیایی در سطح B2 هستند می‌توانند از تحصیلات رایگان در دانشگاه‌های دولتی بهره‌مند شوند. هزینه تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا به جز نوع دانشگاه، به هزینه آزمون و همچنین کارگاه‌های برگزاری شده برای این رشته تحصیلی نیز بستگی دارد. با توجه به اینکه رشته دندانپزشکی رشته پیچیده‌ای است و به آموزش‌های بسیار زیادی نیاز دارد، به همین دلیل دوره‌های مهارت عملی متعددی برگزار می‌شود. از طرف دیگر برای ورود به رشته دندانپزشکی در ایتالیا حتماً باید آزمون ورودی را شرکت کنید که برای برگزاری این آزمون، حتماً باید مبلغی را به عنوان هزینه بپردازید.
هزینه تحصیل معماری در ایتالیا

در ابتدای مطلب بیان کردیم که کشور ایتالیا به عنوان یکی از محبوب‌ترین کشورها در رشته‌های هنری و معماری شناخته شده‌ است. فرهنگ غنی و تاریخی ایتالیا دو عاملی هستند که باعث استقبال دانشجویان خارجی جهت شرکت در رشته معماری در ایتالیا می‌باشند. مهمترین عوامل موثر بر هزینه تحصیل معماری در ایتالیا عبارتند از:

 • نوع دانشگاه انتخابی
 • مقطع تحصیلی
 • هزینه مربوط به آزمون ورودی
 • برخورداری و یا عدم برخورداری از بورسیه تحصیلی

هزینه زندگی در تورین ایتالیا

تورین یکی از شهرهای کوچک کشور ایتالیا است که از نظر جذابیت‌های گردشگری، بسیار محبوبیت پیدا کرده است. اغلب دانشجویانی که به کشور ایتالیا می‌روند، شهر تورین را برای زندگی انتخاب می‌کنند. هزینه زندگی در تورین ایتالیا به چند عامل بستگی دارد:

 • آیا شما خانه جاری کرده‌اید یا در خوابگاه دانشجویی زندگی می‌کنید؟
 • میانگین قیمت مواد غذایی و مواد خوراکی در این شهر چقدر است؟
 • هزینه پوشاک چقدر می‌باشد؟
 • برای حمل و نقل، چه مبلغی را به عنوان هزینه ماهانه کنار گذاشته‌اید؟
 • هزینه گردش، تفریح، بیمه و خدمات درمانی را نیز فراموش نکنید.
نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

کلام آخر

این مطلب اطلاعات کاملی را درمورد هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا در اختیار شما قرار داد. اما قطعاً شما برای تحصیل در ایتالیا باز هم به اطلاعات بیشتری نیاز دارید. برای اینکه ذهنیت درستی در مورد دانشگاه‌های این کشور و همچنین هزینه تحصیل فرزندان در مدارس داشته باشید، پیشنهاد ما این است که با کارشناسان ما در قصران گشت صحبت کنید. ما اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار می‌دهیم و در صورتی که می‌خواهید ویزای تحصیلی ایتالیا را دریافت کنید، تمامی مراحل کار را برای شما انجام خواهیم داد.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *