قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

تحصیل دکتری در آلمان

یکی از گزبنه های اصلی برای دانشجویان بین المللی تحصیل در آلمان است. کشور آلمان به دلیل دارا بودن کیفیت آموزشی بالا، زیر ساخت های فناوری پیشرفته و از همه مهمتر تحصیل رایگان در آلمان، یکی از بهترین مقاصد برای تحصیل در مقطع دکتری می باشد. مدرک دکتری اخذ شده توسط دانشگاه‌های آلمان دارای اعتبار ویژه ای است و در کشور هایی مانند انگلیس و ایالت متحده آمریکا مورد تأیید می باشد.

برای مهاجرت به آلمان و تحصیل دکتری در آلمان باید توجه داشته باشید که امکان تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان وجود ندارد و متقاضیان باید مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی ارائه دهند. در این مقاله به بررسی تحصیل در مقطع دکتری در آلمان و معرفی رشته های تحصیلی در این مقطع می پردازیم.

تحصیل دکتری در آلمان

شرایط تحصیل دکتری در آلمان

برای اخذ پذیرش مقطع دکتری از دانشگاه‌های آلمان باید دارای شرایط زیر باشید:

  1. رزومه علمی قوی ارائه دهید.
  2. دارای مدرک کارشناسی ارشد معتبر که مورد تأیید کشور آلمان باشد.
  3. مدرک زبان معتبر (آیلتس با حداقل نمره ۷) ارائه دهید.
  4. تأییدیه استاد راهنما یا سوپروایزر
  5. مقالات و پژوهش‌های بین‌المللی ارائه دهید.

شرایط سنی برای تحصیل دکتری در آلمان

برای تحصیل دکتری در آلمان محدودیت سنی وجود دارد؛ بدین صورت که سن متقاضیان برای تحصیل در مقطع دکتری در آلمان باید حداکثر ۴۰ سال باشد.

شروع ترم تحصیلی دکتری در آلمان

برنامه‌های تحصیلی دکتری در آلمان برای دانشجویان در دو ترم تابستان و زمستان ارائه می‌گردد. آغاز ترم تابستان از اول ماه آپریل و تا پایان ماه سپتامبر و آغاز ترم زمستان از اول ماه اکتبر تا پایان ماه مارچ است.

دکتری حقوق بین‌الملل در آلمان

متقاضیانی که قصد تحصیل دکتری در آلمان در رشته حقوق بین الملل را دارند باید ابتدا با شرایط تحصیل در این کشور آشنا شوند. اکثر دانشگاه‌های آلمان آموزش رشته حقوق در مقطع دکتری را به زبان انگلیسی ارائه می‌نمایند. مدت تحصیل دکتری حقوق در آلمان معمولاً  ۲ تا ۴ سال است.

برای اخذ مدرک دکتری در آلمان شما باید پایان‌نامه قوی ارائه دهید البته در برخی از دانشگاه‌ها علاوه بر پایان‌نامه از دانشجو آزمون شفاهی گرفته می‌شود. شایان‌ ذکر است که دکتری حقوق بین‌الملل در آلمان بیشتر بر پایه پژوهش و تحقیقات است.

تحصیل دکتری در آلمان در رشته شیمی

رشته تحصیلی شیمی یکی از پر طرف‌دارترین رشته‌های تحصیلی در سراسر دنیا است. تحصیل در مقطع دکتری در رشته شیمی آلمان رایگان است و دانشجو باید تنها هزینه‌های مربوط به امور اجرایی و ثبت نامی را پرداخت نماید. برای تحصیل دکترای شیمی در آلمان ابتدا باید از یکی از دانشگاه‌های آلمان پذیرش دریافت کنید. پذیرش از دانشگاه‌های آلمان به دو روش صورت می‌گیرد که در ادامه به طور کامل شرح می‌دهیم:

  • روش اول- فردی

در روش فردی، متقاضی باید یک استاد راهنما بیابد تا پژوهش و تحقیقات او را مورد بررسی قرار دهد. بعد از بررسی تحقیقات، استاد راهنما برای متقاضی نامه پذیرش ارسال می‌کند.

  • روش دوم- ساختارمند

در این روش شما به‌صورت مستقیم برای دانشگاه درخواست ارسال می‌کنید و نیازی به پیداکردن استاد راهنما ندارید و با انجام پژوهش‌های گروهی می‌توانید در مقطع دکتری آلمان فارغ‌التحصیل شوید.

تحصیل دکتری در آلمان

بورسیه‌های تحصیلی آلمان

بورسیه به‌عنوان بنیاد علمی

در این نوع بورسیه متقاضی می‌تواند از طریق استاد راهنما به بنیاد علمی آلمان معرفی شده و کمک‌هزینه‌ای حدود ۱۱۰۰ یورو در ماه دریافت کند.

بورسیه DAAD

این نوع بورسیه تحصیلی آلمان که مبلغ آن ۱۲۰۰ یورو است به‌صورت ماهانه به دانشجویان پرداخت می‌شود. دانشجویان می‌توانند با داشتن شرایط زیر از آن بهره‌مند شوند:

  1. ارائه مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۷
  2. ارائه مدرک زبان معتبر
  3. رزومه قوی و تحقیقات و تألیفات کتاب که نشان‌دهنده قدرت علمی فرد است

مزایای تحصیل دکتری در آلمان

تحصیل دکتری در آلمان دارای مزایای بسیاری است که چند مورد از این مزایا را در زیر بیان می‌کنیم:

تحصیل دکتری در آلمان

هزینه تحصیل دکتری در آلمان

تحصیل در آلمان در مقطع دکتری در تمامی دانشگاه‌های دولتی به‌صورت رایگان است. اما در صورت رایگان نبودن، ۶ ترم اول تحصیل (سه سال اول تحصیلی) رایگان خواهد بود. علاوه بر شهریه دانشگاه‌ها دانشجویان باید به طور متوسط حدود ۲۵۰ یورو بابت امور اداری و دانشجویی و حمل‌ونقل پرداخت نمایند.

کار حین تحصیل دکتری در آلمان

دانشجویان دکتری در آلمان می‌توانند حین تحصیل مشغول به کار شوند. کار حین تحصیل به دو روش امکان‌پذیر است:

کار پاره‌وقت: در صورت انتخاب شغل پاره‌وقت، دانشجو می‌تواند ۲۰ روز در ماه (یا ۲۴۰ روز در سال) مشغول به کار شود.

کار تمام‌وقت: قانون کار در آلمان ۸ ساعت در روز است اما دانشجویان دکتری در صورت انتخاب کار تمام‌وقت، ۱۲۰ روز در سال (یا ۱۰ روز در ماه) اجازه دارند کار کنند.

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

کلام آخر

در این مقاله تحصیل دکتری در آلمان به‌صورت جامع و کامل مورد بررسی قرار گرفت. اگر در خصوص مهاجرت و تحصیل دکتری در آلمان نیاز به کسب اطلاعات بیشتر هستید، مجموعه ما با سال‌ها تجربه موفق در امر مهاجرت و تحصیل در آلمان، و دریافت ویزای تحصیلی آلمان آماده پاسخگویی به سؤالات شما عزیزان است.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *