تحصیل دکتری در آلمان

4 دقیقه

مدت زمان مطالعه

یکی از گزبنه های اصلی برای دانشجویان بین المللی تحصیل در آلمان است. کشور آلمان به دلیل دارا بودن کیفیت آموزشی بالا، زیر ساخت های فناوری پیشرفته و از همه مهمتر تحصیل رایگان در آلمان، یکی از بهترین مقاصد برای تحصیل در مقطع دکتری می باشد. مدرک دکتری اخذ شده توسط دانشگاه‌های آلمان دارای اعتبار ویژه ای است و در کشور هایی مانند انگلیس و ایالت متحده آمریکا مورد تأیید می باشد.

برای مهاجرت به آلمان و تحصیل دکتری در آلمان باید توجه داشته باشید که امکان تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان وجود ندارد و متقاضیان باید مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی ارائه دهند. در این مقاله به بررسی تحصیل در مقطع دکتری در آلمان و معرفی رشته های تحصیلی در این مقطع می پردازیم.

تحصیل دکتری در آلمان

تحصیل دکتری در آلمان

برای اخذ پذیرش مقطع دکتری از دانشگاه‌های آلمان باید دارای شرایط زیر باشید:

  1. رزومه علمی قوی ارائه دهید.
  2. دارای مدرک کارشناسی ارشد معتبر که مورد تأیید کشور آلمان باشد.
  3. مدرک زبان معتبر (آیلتس با حداقل نمره 7) ارائه دهید.
  4. تأییدیه استاد راهنما یا سوپروایزر
  5. مقالات و پژوهش‌های بین‌المللی ارائه دهید.

شرایط سنی برای تحصیل دکتری در آلمان

برای تحصیل دکتری در آلمان محدودیت سنی وجود دارد؛ بدین صورت که سن متقاضیان برای تحصیل در مقطع دکتری در آلمان باید حداکثر 40 سال باشد.

شروع ترم تحصیلی دکتری در آلمان

برنامه‌های تحصیلی دکتری در آلمان برای دانشجویان در دو ترم تابستان و زمستان ارائه می‌گردد. آغاز ترم تابستان از اول ماه آپریل و تا پایان ماه سپتامبر و آغاز ترم زمستان از اول ماه اکتبر تا پایان ماه مارچ است.

دکتری حقوق بین‌الملل در آلمان

متقاضیانی که قصد تحصیل دکتری در آلمان در رشته حقوق بین الملل را دارند باید ابتدا با شرایط تحصیل در این کشور آشنا شوند. اکثر دانشگاه‌های آلمان آموزش رشته حقوق در مقطع دکتری را به زبان انگلیسی ارائه می‌نمایند. مدت تحصیل دکتری حقوق در آلمان معمولاً  2 تا 4 سال است.

برای اخذ مدرک دکتری در آلمان شما باید پایان‌نامه قوی ارائه دهید البته در برخی از دانشگاه‌ها علاوه بر پایان‌نامه از دانشجو آزمون شفاهی گرفته می‌شود. شایان‌ ذکر است که دکتری حقوق بین‌الملل در آلمان بیشتر بر پایه پژوهش و تحقیقات است.

تحصیل دکتری در آلمان در رشته شیمی

رشته تحصیلی شیمی یکی از پر طرف‌دارترین رشته‌های تحصیلی در سراسر دنیا است. تحصیل در مقطع دکتری در رشته شیمی آلمان رایگان است و دانشجو باید تنها هزینه‌های مربوط به امور اجرایی و ثبت نامی را پرداخت نماید. برای تحصیل دکترای شیمی در آلمان ابتدا باید از یکی از دانشگاه‌های آلمان پذیرش دریافت کنید. پذیرش از دانشگاه‌های آلمان به دو روش صورت می‌گیرد که در ادامه به طور کامل شرح می‌دهیم:

  • روش اول- فردی

در روش فردی، متقاضی باید یک استاد راهنما بیابد تا پژوهش و تحقیقات او را مورد بررسی قرار دهد. بعد از بررسی تحقیقات، استاد راهنما برای متقاضی نامه پذیرش ارسال می‌کند.

  • روش دوم- ساختارمند

در این روش شما به‌صورت مستقیم برای دانشگاه درخواست ارسال می‌کنید و نیازی به پیداکردن استاد راهنما ندارید و با انجام پژوهش‌های گروهی می‌توانید در مقطع دکتری آلمان فارغ‌التحصیل شوید.

تحصیل دکتری در آلمان

بورسیه‌های تحصیلی آلمان

بورسیه به‌عنوان بنیاد علمی

در این نوع بورسیه متقاضی می‌تواند از طریق استاد راهنما به بنیاد علمی آلمان معرفی شده و کمک‌هزینه‌ای حدود 1100 یورو در ماه دریافت کند.

بورسیه DAAD

این نوع بورسیه تحصیلی آلمان که مبلغ آن 1200 یورو است به‌صورت ماهانه به دانشجویان پرداخت می‌شود. دانشجویان می‌توانند با داشتن شرایط زیر از آن بهره‌مند شوند:

  1. ارائه مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 7
  2. ارائه مدرک زبان معتبر
  3. رزومه قوی و تحقیقات و تألیفات کتاب که نشان‌دهنده قدرت علمی فرد است

مزایای تحصیل دکتری در آلمان

تحصیل دکتری در آلمان دارای مزایای بسیاری است که چند مورد از این مزایا را در زیر بیان می‌کنیم:

تحصیل دکتری در آلمان

هزینه تحصیل دکتری در آلمان

تحصیل در آلمان در مقطع دکتری در تمامی دانشگاه‌های دولتی به‌صورت رایگان است. اما در صورت رایگان نبودن، 6 ترم اول تحصیل (سه سال اول تحصیلی) رایگان خواهد بود. علاوه بر شهریه دانشگاه‌ها دانشجویان باید به طور متوسط حدود 250 یورو بابت امور اداری و دانشجویی و حمل‌ونقل پرداخت نمایند.

کار حین تحصیل دکتری در آلمان

دانشجویان دکتری در آلمان می‌توانند حین تحصیل مشغول به کار شوند. کار حین تحصیل به دو روش امکان‌پذیر است:

کار پاره‌وقت: در صورت انتخاب شغل پاره‌وقت، دانشجو می‌تواند 20 روز در ماه (یا 240 روز در سال) مشغول به کار شود.

کار تمام‌وقت: قانون کار در آلمان 8 ساعت در روز است اما دانشجویان دکتری در صورت انتخاب کار تمام‌وقت، 120 روز در سال (یا 10 روز در ماه) اجازه دارند کار کنند.

کلام آخر

در این مقاله تحصیل دکتری در آلمان به‌صورت جامع و کامل مورد بررسی قرار گرفت. اگر در خصوص مهاجرت و تحصیل دکتری در آلمان نیاز به کسب اطلاعات بیشتر هستید، مجموعه ما با سال‌ها تجربه موفق در امر مهاجرت و تحصیل در آلمان، و دریافت ویزای تحصیلی آلمان آماده پاسخگویی به سؤالات شما عزیزان است.

مقالات مرتبط

راهنمای چک کردن نتایج لاتاری گرین کارت 2025

لاتاری گرین کارت آمریکا شانس بزرگیست که دولت آمریکا در اختیار علاقه مندان مهاجرت به این کشور قرار داده است. … مطالعه بیشتر

زمان مطالعه : 5 دقیقه

لاتاری آمریکا چیست؟

لاتاری آمریکا 2025 در تاریخ 12 مهر تا 16 آبان مهلت ثبت نام دارد. نزدیک شدن به ماه اکتبر مصادف … مطالعه بیشتر

زمان مطالعه : 4 دقیقه

زمان اعلام نتایج لاتاری 2025

زمان اعلام نتایج لاتاری 2025 در اردیبهشت 1403 می باشد. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که … مطالعه بیشتر

زمان مطالعه : 4 دقیقه
موسسه مهاجرتی قصران گروپ

هدف اصلی ما در قصران گروپ، ارائه اطلاعات دقیق و مشاوره کامل، هم راستا با شرایط و رزومه شما و ترسیم بهترین مسیر مهاجرتی پیش رویتان است که در ادامه با ارائه خدمات کامل، تمام مراحل اخذ پذیرش تحصیلی، کاری و همچنین فرایند سرمایه گذاری، ثبت شرکت و … انجام داده و آینده ای مطلوب و باب میل شما برایتان به ارمغان می آورد.

راه‌های ارتباط با ما

قصران گروپ در شبکه های اجتماعی

کلیه حقوق و امتیازات این وبسایت متعلق به شرکت قصران گروپ بوده و هرگونه استفاده از مطالب و مقالات این سایت، پیگرد قانونی دارد.
مشاوره مهاجرتی 22118085