قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

آزمون GRE

اگر قصد ادامه تحصیلی در جایی غیر از کشور خود و دریافت ویزای تحصیلی دارید، مطمئنا نام آزمون های آیلتس IELTS، تافل TOEFL و یا آزمون GRE به گوشتان خورده است.

 اگر شما هم در رابطه با این آزمون اطلاعات زیادی ندارید و درباره چگونگی برگزاری آزمون GRE سوال هایی در ذهن دارید، این مطلب اطلاعات کافی و جامعی در اختیار شما قرار می دهد.

آنچه در این مقاله به آن پرداخته ایم:

آزمون GRE

آزمون GRE یا Graduate Record Examinations یک آزمون ورودی به مقاطع تحصیلات تکمیلی است که از سوی بسیاری از دانشگاه های کشور کانادا و آمریکا درخواست می شود.

می توان گفت یکی از مدارک و شرایط درخواست شده از سوی برخی از دانشگاه ها آزمون GRE است. اغلب دانشجویان رشته های فنی و مهندسی ملزم به شرکت در این آزمون و کسب نمره قبولی می باشند و رشته هایی مانند حقوق و پزشکی از شرکت در این آزمون معاف هستند.

برخی از دانشگاه ها دارا بودن نمره در این آزمون را به صورت گزینه ای اختیاری قرار داده اند و برای برخی دیگر از دانشگاه ها قبولی در آزمون  GRE از ملزومات است.

به خاطر داشته باشید که هر چه مدارک شما کامل تر باشد شانس شما در دریافت پذیرش تحصیلی بالاتر می رود بنابراین حتی برای پذیرش در دانشگاه هایی که قبولی در این آزمون را به صورت گزینه ای اختیاری قرار داده اند، بهتر است در این تست شرکت کرده و با پرونده ای پر بار برای پذیرش اقدام کنید و موفق به دریافت بورس یا فاند شوید.

ساختار آزمون GRE

آزمون GRE در دو نوع جنرال و سابجکت و در دو شکل کاغذی و کامپیوتری برگزار می شود. آزمون سابجکت برای رشته های تخصصی مانند ریاضی، شیمی، زیست و فیزیک کاربرد دارد. اما اغلب دانشگاه ها آزمون جنرال را درخواست می کنند.

آزمون جنرال هر هفته در شهرهای مختلف و موسسات گوناگون برگزرا می شود.

آزمون جنرال کتبی دارای ۳ بخش است:

  1. استدلال کمی و ریاضی – Reasoning Quantitative
  2. استدلال کیفی و درک زبانی – Reasoning verbal
  3. بخش نوشتاری تحلیلی – Analytical writing

استدلال کمی  – خب از نظر اکثر مردم بخش ریاضیات سخت ترین بخش هر آزمونی است. در این قسمت استدلال و هوش ریاضی شما مورد بررسی قرار می گیرد. سوال هایی از قبیل مباحث اولیه جبر و هندسه، حساب و تحلیل داده ها دراین آزمون سنجید می شود. این بخش شامل دو مجموعه ۲۰ سوالی است که برای پاسخ  به هر مجموعه ۳۵ دقیقه زمان دارید.

درک مطلب – بخشیست که در هر ازمون زبان وجود دارد. بخشی که با نام تست زبان نیز شناسایی می شود. در این قسمت مجوعه ای از سوالات را باید با جای خالی پر کنید. درک مطلب یا Reading Comprehension قسمتی است که توانایی تحلیل زبانی متقاضی را مورد سنجش قرار می دهد. سوالات در این بخش ۴۰ سوال را باید پاسخ دهید و ۳۰ دقیقه زمان خواهید داشت.

بخش تحلیلی: دراین قسمت متقاضی باید تفکر نقادانه و توانایی نگارش تحلیلی خود را به به اثبات برساند. در واقع متقاضی باید بتواند در رابطه با موضوعی که به او داده شده است یک مطلب بنویسد. این قسمت از بخش رایتینگ تافل و آیلتس کمی دشوارت است و متقاضی ۳۰ دقیقه زمان دارد تا مطلب خود را به نگارش درآورد. در بخش دیگر باید بتواند متنی را بخواند و به تحلیل و اصلاح آن بپردازد.

آزمون GRE

آزمون GRE Subject

این بخش از آزمون GRE مختص رشته ای خاص مانند زیست، فیزیک، شیمی و ریاضی و … است. پیش از اقدام برای شرکت درازمون مطمئن شوید که دانشگاه مد نظر شما نمره این آزمون را درخواست می کند یا خیر.

این آزمون به شکل کتبی برگزار می شودف ۱۰۰ سوال ۵ گزینه ای پیش روی متقاضی قرار می گیرد و نمره منفی برای پاسخ خای اشتباه در نظر گرفته می شود. میزان رقابت در این آزمون بالا است و شانسی برای افرادی است که درمقاطع سابق خود نمره خوبی کسب نکرده اند.

 نکات مربوط به آزمون GRE

یکی از مهمترین نکات و مزیت های شرکت در آزمون GRE این است در صورتی که در آزمون نمره مورد نظر را کسب نکرده باشید می توانید مجدد در آزمون شرکت کنید و نمره مورد نظر و قابل قبول را برای دانشگاه بفرستید. البته برای شرکت در آزمون دوم باید ۲۱ روز صبر کرده و در آزمون بعدی شرکت نمایید. به خاطر داشته  باشید که در هر سال فقط ۵ بار می توانید در آزمون شرکت کنید.

  • هزینه شرکت در آزمون ۲۰۵ دلار آمریکا است. از زمان دقیق آزمون اطلاع پیدا کنید وبرای حضور در آن به موقع عمل نمایید
  • نتیجه آزمون ۱۰ تا ۱۵ روز بعد از برگزاری و از طرق ایمیل به متقاضی اعلام میشود
  • برای ثبت نام در این آزمون به سایت ETS مراجعه کنید و با مشخص کردن نو ع آزمون در آن ثبت نام نمایید.
  • آزمون GRE subject سه بار در سال و به صورت کتبی برگزار میشود.
  • کل زمان آزمون ۳ ساعت و ۴۵ دقیقه است، در مدیریت زمان دقت کافی را داشته باشید تا با محدودیت زمان مواجه نشوید.
  • برای موفقیت در این آزمون دامنه لغات خود را تقویت کنید. میتوانید از منابع مربوط به vocabulary استفاده کنید.
  • و در نهایت برای دریافت پذیرش تحصیلی و دریافت ویزای دانشجویی پیش از اقدام بررسی کنید که آیا دانشگاه شما قبولی در آزمون GRE را ضروری می داند یا خیر.

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *