قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

آزمون GMAT و هر آنچه باید بدانید

آزمون پذیرش فارغ التحصیلان رشته مدیریت ، با نام مستعار آزمون GMAT ، یک آزمون استاندارد چند گزینه ای، مبتنی بر کامپیوتر است و برای پذیرش در رشته های مدیریت و کسب و کار مانند MBA برگزار می شود، قبولی در این آزمون تاثیر زیادی در دریافت ویزای تحصیلی و مهاجرت تحصیلی دارد.

GMAT توسط طراحان آزمون GMAC توسعه یافته و مدیریت می شود تا به مدارس و دانشگاه های کسب و کار معیارهای مشترکِ آمادگی سازی متقاضیان برای انجام کار آکادمیک پس از فارغ التحصیلی را ارائه دهد.

مدیران پذیرش مدارس بازرگانی با توجه به نمره آزمون GMAT شما، تجربه کاری و سوابق تحصیلی تان شمارا ارزیابی می کنند.

کسب نمره بالا در GMAT تأثیر مستقیم و مثبتی در پذیرش شما در دانشگاه دارد.

آزمون GMAT

در حالی که در GMAT بخش هایی از جمله گرامر، مفاهیم کمی در حساب، جبر، آمار و هندسه وجود دارد اما تمرکز ین آزمون بر مهارت های تفکر انتقادی شما است و توانایی شما را در تجزیه و تحلیل و ارزیابی مطالب کمی و کلامی، تفکر منطقی و حل مسائل در شرایط محدود زمانی آزمایش می کند.  نحوه استدلال و تجزیه و تحلیل کارآمد اطلاعات، کلید کسب نمره عالی آزمون GMAT است.

بخش های مختلف  آزمون GMAT چیست؟

GMAT دارای چهار بخش مجزا است، همانطور در اغلب کورس های رشته MBA ، تفکر انتقادی و مهارت های تجزیه و تحلیل را خواهید داشت در طول این آزمون نیز باید از همین مهارتها استفاده کنید.

آزمون GMAT به چهار بخش تقسیم می شود که هر کدام به طور جداگانه نمره گذاری می شوند. از دو بخش Quant و Verbal نیز برای امتیازدهی کل به شما استفاده می شود:

  • تحلیل کمی
  • تحلیل کلامی
  • استدلال یکپارچه
  • ارزیابی نگارش تحلیلی

شرکت کنندگان GMAT می توانند ترتیب بخش های مختلف آزمون GMAT را انتخاب کنند.  قبل از شروع آزمون، می توانید ترتیب بخش های مختلف آزمون را  خود را انتخاب کنید. سه انتخاب به ترتیب زیر دارید:

  • ارزیابی نوشتاری تحلیلی، استدلال تلفیقی، کمی، کلامی
  • سنجش کلامی، کمی، استدلال تلفیقی، تحلیلی نوشتاری
  • ارزیابی کمی، کلامی، استدلال تلفیقی، تحلیلی نوشتاری

تقریباً نیمی از شرکت کنندگان در آزمون با بخش سوم شروع می کنند، یک سوم از شرکت کنندگان آزمون را با بخش دوم آغاز می کنند. زیرا دو بخش Quant  و  Verbal دو بخش مهم در آزمون هستند.

بخش ارزیابی نوشتاری تحلیلی –  (AWA or Essay)  دارای امتیاز ۰ تا ۶ و هر سوال  نیم امتیازی است و ۳۰ دقیقه برای پاسخگویی به آن زمان دارید. این بخش به صورت تشریحی و نوشتاری است و در نمره نهایی شما موثر نیست. نمره دهی این بخش توسط یک کارشناس  یک الگوریتم کامپیوتری است که با یکدیگر ادغام می شوند. در این بخش یک متن تحلیلی به متقاضی داده می شود و از او خواسته می شود به بررسی و نقد متن و تحلیل داده های به کار رفته دران بپردازد.

 بخش استدلال یکپارچه  – integrated reasoning  (IR) از ۱ تا ۸ و به صورت یک امتیازی نمره گذاری می شود.   دارای ۱۲ سوال است و برای پاسخگویی به آن ۳۰ دقیقه زمان دارید. معمول این سوالات به صورت چارت و جدول مطرح می شوند و متقاضی می بایست داده ها را تحلیل نماید.

بخش  Quantitative یا Reasoning Quant تحلیل عدی و محاسباتی است که برای پاسخگویی به ۳۱ سوال ۶۲ دقیقه زمان نیاز دارید و از ۰ تا ۶۰ امتیاز برای این بخش در نظر گرفته می شود.

این بخش سنجیدن دانش ریاضیات شما از جمله اعداد، جبر، آمار و هندسه طراحی شده است. همچنین توانایی شما در تفکر منطقی در مورد مفاهیم ریاضی را نیز آزمایش می کند. بخش Quant GMAT از دو نوع تشکیل شده است:

داده های کافی – DATA SUFFICIENCY

حل این سوالات با تحلیل منطقی امکان پذیر است و قرار نیست ان را با پاسخ ریاضی حل کنید. بلکه وظیفه شما این است که تعیین کنید آیا مسئله اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید مشکل را حل کنید یا خیر

  حل مسئله –  Problem Solving

با استفاده از ۵ گزینه که برای حل سوال در اختیار دارید باید به سوالات پاسخ دهید. این بخش معمولا سوالات جبر و هندسه است.

در این بخش ۱۵ سوال در بخش اول و ۱۹ سوال ریاضی و جبر پیش رو دارید. مدت زمان پاسخگویی ۶۲ دقیقه است و امتیاز از  ۰ تا ۶۰ است.

در قسمت  Verbal Reasoning تسلط شما به زبان انگلیسی با پاسخ به ۳۶ سوال و در مدت ۶۵ دقیقه مورد بررسی قرار می گیرد. در این بخش توانایی داوطلب در درک مطلب و توانایی استخراج مفهوم متن مورد برسی قرار می گیرد.

با ۳ بخش در این قسمت مواجه هستید:

استدلال انتقادی – Critical Reasoning

مسائل مربوط به استدلال انتقادی (CR) مهارت های شما در ارزیابی استدلال و همچنین در تدوین برنامه عملی را آزمایش می کند. یک بخش کوتاه ارائه می شود و سوالاتی در از شما پرسیده می شود و ممکن است از شما خواسته شود فرضیه یا نتیجه را پیدا کنید، یا در رابطه با آن بحث کنید.

تصحیح جمله –  Sentence Correction

در GMAT Sentence Correction (SC)، معمولاً با جملات طولانی مواجه می شوید. قسمتی یا تمام جمله زیر خط کشیده می‌شود و از شما خواسته می‌شود گزینه ای که به بخش مشخص شده نزدیک تر است را مشخص کنید. در واقع باید اشتباهات نوشتاری را پیدا کرده و بر روی آنها بحث کنید.

درک  مطلب  –  Reading Comprehension

یک متن خواندنی آکادمیک در مورد یک موضوع مرتبط با تجارت، علوم اجتماعی، علوم زیستی یا علوم فیزیکی به شما داده می شود و ۳ تا ۴ سؤال در مورد آن متن پرسیده می شود. درک مطلب (RC) مهارت های خواندن انتقادی شما را می سنجد، از جمله، توانایی شما در خلاصه کردن ایده اصلی، بیان ایده های گفته شده در متن، تحلیل اطلاعات موجود در متن، و تجزیه و تحلیل ساختار منطقی متن.

نمره GMAT چگونه است؟

 GMAT یک آزمون تطبیقی ​​کامپیوتری یا CAT است. زمانی که آزمون را آغاز می کنید به شما سوالاتی در سطح متوسط پیشنهاد داده می شود، زمانی که به سوال پاسخ صحیح می دهید سوالات بعدی سخت تر می شود و اگر سوالات را نادرست پاسخ دهید سوالات بعدی آسانتر خواهد شد. از انجایی که ساز وکار آزمون بر حسب پاسخ دهی شما به سوالات است، نمی توانید هیچ سوالی را بدون پاسخ رها کنید.

در واقع سطح دشواری آزمون است که تعیین کننده نمره شماست. الگوریتم کامپیوتری که توسط GMAC طراحی شده است امتیاز شما را دربازه ۲۰۰ تا ۸۰۰ اندازه می گیرد. مدیریت زمان در پاسخگویی به سوالات بسیار مهم است زیرا مکان رد کردن پاسخ ها و جواب ندادن به آنها امکان پذیر نیست.

قسمت نگارش تحلیلی یا Essay همانطور که گفته شد علاوه بر یک برنامه کامپیوتری توسط یک انسان نیز تصحیح می شود و نمره آن ۰ تا ۶ است.

در بخش IR امکان جا انداختن سوالات وجود ندارد و نمره دهیی از ۱ تا ۸ حساب می شود.  بلافاصله پس از آزمون نمره غیر رسمی GMAT خود را دریافت خواهید کرد.

آزمون GMAT

نمره آزمون GMAT

بسیاری از دانشگاه ها  نیز طیف وسیعی از نمرات را برای دانش آموزان در نظر می گیرند. برای دو بخش مهارت زبانی و ریاضی verbal & quantitative نمره محاسبه شده از ۰ تا ۶۰ است. میانگین نمره  قبولی به ترتیب ۳۹ و ۲۷ است. اما اغب مدارس بیزنسی همان نمره ۲۰۰ تا ۸۰۰ را در نظر می گیرند و نمره قابل قبول حدود ۵۲۲ است.

ثبت نام GMAT

برای ثبت نام در آزمون GMAT باید در سایت mba ثبت نام کنید.

با ساخت پروفایل کاربری نزدیکترین مرکز برای برگزاری آزمون را انتخاب می کنید. اطلاعات خود را به طور کامل و صحیح وارد کرده و بازه زمانی آزمون که بین ۸ صبح تا ۲ بعدازظهر است را انتخاب می کنید.

از طریق کارت اعتباری هزینه آزمون را پرداخت کنید. آزمون GMAT در ایران برگزار نمی شود و می توانید به یکی از کشورهای همسایه برای برگزاری آزمون مراجعه کنید.

آیا قبولی در آزمون GMAT به معنی دریافت پذیرش است؟

اگرچه دریافت امتیاز بالا در این آزمون نشاندهنده سطح بالای علمی شما است اما مشخصا ضامن دریافت پذیرش شما از بیزنس اسکول مد نظرتان نیست.

برای دریافت پذیرش، رزومه تحصیلی، سابقه کاری، توصیه نامه و یا انگیزه نامه اهمیت زیادی دارد.

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

برای دریافت ویزای تحصیلی و مهاجرت تحصیلی در ابتدا باید از دانشگاه مورد نظر خود پذیرش تحصیلی دریافت کنید. برای این منظور مدارک شما باید تکمیل و بدون نقص باشد، دانشگاه بعد از بررسی رزومه و مدارک شما و در صورت موافقت برای شما پذیرش تحصیلی صادر می کند. با در دست داشتن نامه پذیرش تحصیلی یا دعوتنامه می توانید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *