قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

تحصیل پزشکی در ایتالیا

یکی از رشته های محبوب برای تحصیل در ایتالیا رشته پزشکی و تحصیل پزشکی در ایتالیا است.متقاضی تحصیل پزشکی در ایتالیا باید دارای شرایطی باشد تا بتواند برای تحصیل پزشکی در ایتالیا اقدام کند.

تحصیل پزشکی در این کشور مانند تحصیل داروسازی در ایتالیا برای دانشجویان بین المللی نیز فراهم است. برای تحصیل در ایتالیا و دریافت ویزای تحصیلی این کشور متقاضی باید مدارک درخواست شده را فراهم کرده و برای ویزای تحصیلی اقدام نماید.

تحصیل پزشکی در ایتالیا

تحصیل پزشکی در ایتالیا

تحصیل پزشکی در ایتالیا مانند سایر رشته ها هزینه های کمی را در بر دارد. ضمن اینکه متقاضی می تواند از شرایط دریافت بورسیه تحصیلی نیز بهره ببرد.

برای تحصیل پزشکی در ایتالیا متقاضی باید از یک دانشگاه، نامه پذیرش تحصیلی دریافت کند، دانشگاه بعد از بررسی مدارک و شرایط متقاضی نظر خود را مبنی بر پذیرش یا عدم پذیرش او اعلام می کند.

در صورت اعلام قبولی با تحصیل متقاضی در رشته پزشکی در ایتالیا دانشگاه برای وی دعوتنامه صادر می کند. البته باید بگوییم دعوتنامه تاییدی بر دریافت ویزی تحصیلی نیست و برای دریافت ویزا متقاضی باید دارای شرایط دریافت ویزا باشد. ایتالیا در منطقه شنگن قرار دارد، با اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا می توانید به سایر کشورهای این حوزه سفر کنید.

شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا

تحصیل پزشکی در ایتالیا ۶ سال زمان می برد. برای تحصیل در این رشته متقاضی باید دوره ۱۲ ساله تحصیل پیش از دانشگاه را گذرانده باشد.

بعد از پایان تحصیل متقاضی باید دوره ی کارورزی مشخصی را پشت سر بگذراند. پس از فارغ التحصیلی متقاضی با عنوان MD شناخته می شود. برای دریافت تخصص باید در آزمون های دریافت تخصص نیز شرکت کنید.

آزمون تخصصی به زبان ایتالیایی برگزار می شود و شامل سوالات چند گزینه ای است. بعد از قبولی در آزمون تخصصی در بیمارستان های دانشگاهی مشغول به کار می شوید که با توجه به منطقه ای که درخواست داده اید این مدت زمان می تواند ۴ تا ۵ سال باشد. در طول مدت حضور در بیمارستان باید مانند یک پزشک متخصص مسئولیت های محوله را بپذیرید.

آزمون IMAT

یکی از شرایط و ضروریات تحصیل پزشکی در ایتالیا قبولی در آزمون IMAT است که سالی یکبار برگزار می شود. برای شرکت در آزمون آی مت معمولا دانشگاه از متقاضی مدرک آیلتس یا تافل درخواست نمی کند اما بهتر است آشنایی کافی به زبان انگلیسی داشته باشید. در

در این آزمون باید به ۶۰ سوال ۴ گزینه ای در مدت زمان ۱۰۰ دقیقه پاسخ دهید.

مواردی که دراین آزمون متقاضی باید به آنها پاسخ دهد اطلاعات عمومی، زیست شناسی، شیمی و ریاضی و فیزیک است. کل نمره از ۹۰ محاسبه می شود. برای حضور در آزمون نیازی نیست حتما ویزای توریستی ایتالیا دریافت کنید و به این کشور سفر کنید. آزمون آی مت در ۳۵ مرکز برگزار می شود، برای مثال از مراکزی برای شرکت در این آزمون می توانید در آنجا حضور داشته باشید کشور ارمنستان، ترکیه و امارات است.

تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی

اگر به زبان ایتالیایی مسلط نیستید نگران نباشید، امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی برای متقاضیان تحصیل در این کشور نیز فراهم است.

در میان دانشگاه های ایتالیا ۱۳ دانشگاه در این کشور رشته پزشکی را به زبان انگلیسی تدریس می کنند. این دانشگاه ها در لیست برترین دانشگاه های دنیا قرار دارند. برای تحصیل به زبان انگلیسی در رشته پزشکی در ایتالیا علاوه بر قبولی در آزمون آی مت باید نمره حداقل ۶ آیلتس را نیز دریافت کنید. حتی اگر به زبان انگلیسی تحصیل کرده باشید برای ارتباط با بیماران باید بتوانید به زبان ایتالیایی صحبت کنید. بنابراین توصیه می شود حداقل تا سطح B2 زبان ایتالیایی بدانید.

۸ دانشگاه از دانشگاه های خصوصی در این کشور تحصیل پزشکی در ایتالیا را به زبان انگلیسی برای متقاضیان فراهم کرداه اند.

 • دانشگاه Humanitas – میلان
 • دانشگاه کاتولیکا – رم
 • دانشگاه سن رافائله – میلان
 • دانشگاه جنوا

تعدادی از این دانشگاه ها هستند.

تحصیل پزشکی به زبان ایتالیایی

وزارت علوم ایتالیا میزان پذیرش سالانه دانشجویان خارجی برای تحصیل پزشکی در ایتالیا را مشخص می کند، اما این امکان در ۴۰ دانشگاه در ایتالیا فراهم است  دانشجویان بین المللی می توانند برای تحصیل از آنها پذیرش دریافت کنند.

برای تحصیل به زبان ایتالیایی دریافت مدرک زبان Esterni از الزامات است. برای شرکت در این دوره زبان باید حداقل ۳ ترم به یادگیری زبان ایتالیایی بپردازید و سپس در آزمونی که در سفارت ایتالیا برگزار می شود حضور پیدا کنید.

بعد از قبولی در آزمون زبان ایتالیایی که توسط سفارت برگزار می شود و دریافت نمره قبولی متقاضی می تواند به ایتالیا وارد شود و در صورت لزوم در آزمون ورودی دانشگاه نیز شرکت کند.

بورسیه پزشکی ایتالیا

به طور کلی تحصیل در ایتالیا کم هزینه است، اما با این وجود امکان دریافت بورسیه های تحصیلی این کشور در رشته پزشکی نیز وجود دارد. برای دریافت بورسیه هنگام تحصیل پزشکی در ایتالیا ، متقاضی باید دارای شرایطی باشد. همچنین بورسیه تحصیلی در این کشور انواع مختلفی دارد که مهمترین آنها موارد زیر است:

اسکالرشیپ بولونیا

این بورسیه که تا حد زیادی جنبه رقابتی دارد تا سقف مبلغ ۱۱٫۰۰۰ یورو اعطا می شود و متقاضی باید در آزمون SAT  و یا GRE دارای نمرات خوبی باشد. قابل ذکر است که این بورسیه تا سن ۳۰ سال اعطا می شود.

بورسیه دولتی و منطقه ای DSU

این بورسیه به افرادی اعطا می شود که ثابت کنند درآمد آنها زیر ۵۰ هزار یورو است و مبلغ بورسیه نیز تا ۶۰۰۰ یورو متغیر است.

 بورسیه دولتی و منطقه ای MACI

ارزش این بورسیه ۹۰۰۰ یورو است که تا سن ۲۸ سالگی برای مقطع ارشد و تا سن   ۳۰سالگی برای مقاطع دکتری است.

تحصیل پزشکی در ایتالیا

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در ایتالیا

پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر باید برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور اقدام کنید. برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا ارائه مدارک زیر از ضروریات است:

 • ارائه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و ریز نمرات ۱۲ سال تحصیلی
 • ارائه  مدارک هویتی مانند شناسنامه و پاسپورت
 • مدرک زبان حداقل ۶
 • تکمیل فرم های درخواست شده
 • نامه تمکن مالی
 • عکس
 • پرینت گردش حساب
 • کپی و اصل نامه پذیرش از دانشگاه
 • عدم  سوء پیشینه

 برترین دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل پزشکی

اغلب دانشجویان فقط به قصد تحصیل به ایتالیا سفر می کنند و بعد از پایان تحصیل به کشور خود باز می گردند. به همین جهت اطلاع از اینکه آیا دانشگاهی که در ان تحصیل می کنید مورد تایید وزارت علوم هست یا خیر از ضروریات است. اغلب دانشگاه های ایتالیا مورد تایید وزارت علوم ایران هستند. تعدادی از دانشگاه هایی که توسط وزارت بهداشت و علوم ایران تایید شده اند مراکز زیر هستند:

 • دانشگاه کاتولیکا
 • دانشگاه برشا
 • دانشگاه کالیاری
 • دانشگاه مسینا
 • دانشگاه میلان
 • دانشگاه پالرمو
 • دانشگاه پیزا
 • دانشگاه پارما
 • دانشگاه بولونیا
 • دانشگاه پروجا
 • دانشگاه کالیاری

مدرک پزشکی ایتالیا از معتبرترین مدارک در دنیا!

باید بگوییم مدرک پزشکی ایتالیا یکی از معتبرترین ها در تمام دنیاست و در همه کشورهای اتحادیه اروپا و حتی سوئیس معتبر شناخته می شود. دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های پزشکی در ایتالیا که به زبان انگلیسی تحصیل کرده اند می توانند برای تحصیل در آمریکا و کالیفرنیا درخواست دهند.

اغلب کشورها دانشگاه های ایتالیا و مدارکی که صادر می کنند را معتبر می دانند و فارغ التحصیلان از دانشگاه های پزشکی این کشور در کشور خود دچار هیچ مشکلی نخواهند شد.

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

برای تحصیل پزشکی در ایتالیا و دریافت ویزای تحصیلی این کشور با کارشناسان ما در قصران گروپ در تماس باشید.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *