قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در لبنان ۲۰۲۴

لبنان یکی از کشور‌های عربی است که ارتباط بسیار خوبی با ایران دارد. به همین دلیل برخی از افرادی که به فکر مهاجرت به کشور‌های خارجی هستند، شاید به دلیل همین روابط دوستانه بین لبنان و ایران تصمیم می‌گیرند در دانشگاه‌های این کشور مشغول به تحصیل شوند.

اما در اولین قدم شما باید لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در لبنان را بررسی کنید. از طرف دیگر باید مطمئن شوید تحصیل در لبنان آینده کاری و علمی شما تصمین خواهد کرد.

لبنان یکی از کشور‌های عربی است که تحصیل در آن هم به زبان عربی و هم به زبان انگلیسی و گاهی فرانسوی انجام می‌شود. بنابراین نیازی نیست حتماً برای تحصیل در لبنان به زبان عربی مسلط باشید. کسانی که زبان بین‌المللی را می‌دانند به راحتی می‌توانند دانشگاهی را انتخاب کرده و پس از دریافت پذیرش تحصیلات خود را آغاز نمایند. از طرف دیگر اغلب دانشگاه‌های لبنان دوره‌های زبان انگلیسی را برگزار می‌کنند.

بنابراین ایرانی‌هایی که وارد یکی از دانشگاه‌های زیر می‌شوند هم می‌توانند مهارت‌های علمی و عملی خود را ارتقا داده و هم بعد از کسب مدرک می‌توانند در ایران مشغول به کار شوند.

ممکن است تحصیل در لبنان اعتبار چندانی نداشته باشد و نتوانید برای ادامه تحصیل به کشور‌های بزرگ جهان بروید. برای اینکه اطلاعات بیشتری در این مورد به دست بیاورید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

دانشگاه هایی که در ادامه به آنها اشاره میکنیم؛ برگرفته از لیست دانشاه های مورد تایید وزارت علوم هستند:

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در لبنان

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در لبنان – گروه الف(ممتاز)

 1. AMERICAN UNIVERSITY OF BEIRUT

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در لبنان – گروه ب(خوب)

 1. LEBANESE AMERICAN UNIVERSITY
 2. LEBANESE UNIVERSITY
 3. SAINT JOSEPH UNIVERSITY of BEIRUT

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در لبنان – گروه ج(متوسط)

 1. BEIRUT ARAB UNIVERSITY
 2. Holy Spirit University Of Kaslik
 3. Lebanese International University
 4. UNIVERSITY OF BAL

 

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در لبنان

آیا تحصیل در لبنان گزینه مناسبی است؟

برای اینکه به یک تصمیم درست در زمینه تحصیل در لبنان برسید، باید همه جوانب را مد نظر داشته باشید. به همین دلیل ما در این قسمت چند نکته مهم را برای شما متذکر می‌شویم تا در نهایت با در نظر داشتن این نکات، بتوانید به یک انتخاب درست برای تحصیل در خارج برسید:

 • در دانشگاه‌های لبنان تحصیل به سه زبان عربی، انگلیسی و فرانسوی انجام می‌شود. باید بررسی کنید که آیا رشته انتخابی شما و مقطعی که تصمیم گرفته‌اید در آن به تحصیل بپردازید به زبان انگلیسی تدریس می‌شود یا خیر. البته بهترین رشته‌ها و برنامه‌ها در دانشگاه‌های انگلیسی و آمریکایی که در کشور لبنان هستند به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. بنابراین اگر شما وارد این دانشگاه‌ها شوید، مشکلی نخواهید داشت.
 • دانشگاه‌های لبنان دوره‌های آمادگی زبان انگلیسی را نیز برگزار می‌کنند. یعنی اگر پذیرش دانشگاه را دریافت کردید ولی از نظر زبان ضعیف هستید، می‌توانید در این دوره‌ها شرکت کنید.
 • اگر در دانشگاه‌های لبنان درس می‌خوانید هزینه‌ای که باید بپردازید معادل هزینه‌ای است که دانشجویان بومی باید پرداخت کنند. ولی وقتی وارد دانشگاه‌های آمریکایی و فرانسوی در کشور لبنان می‌شوید، باید هزینه بیشتری را برای تحصیل کنار بگذارید.
 • متأسفانه هزینه‌های زندگی در کشور لبنان بسیار بالا است. به خصوص در مورد هزینه آب، برق، رفت و آمد به دانشگاه و هزینه بیمه و خدمات درمانی، قطعاً دچار بحران بزرگی خواهید شد.
 • وضعیت سال‌های اخیر لبنان از نظر امنیت اصلاً جالب نیست. بنابراین اگر می‌خواهید همراه با خانواده به کشور لبنان بروید، باید این موضوع را در نظر داشته باشید. جنگ‌ها در کشور لبنان به خصوص توسط گروهک‌های داخلی شدت گرفته و همین مسأله امنیت اجتماعی را پایین می‌آورد.
 • برای اینکه بتوانید در این کشور زندگی کنید حتماً باید زبان عربی را آموزش ببینید چون کمتر کسی در کشور لبنان به زبان انگلیسی یا فرانسوی صحبت می‌کند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در لبنان

بررسی مقاطع تأثیر دانشگاهی در کشور لبنان

قبل از اینکه برای پذیرش در دانشگاه‌های لبنان اقدام کنید، باید بررسی نمایید براساس مقطع مورد نظر، کدام یک از دانشگاه‌ها از اعتبار بیشتری برخوردار هستند. در دانشگاه‌های لبنان، هر سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا ارائه می‌شود. در این قسمت ما شرایط هر کدام از دوره‌ها را بررسی می‌کنیم:

تحصیل در لبنان در مقطع کارشناسی

برای پذیرش در مقطع لیسانس باید مستقیماً با دانشگاه مورد نظر خود در ارتباط باشید، مدارک تحصیلی قبلی خود را معادل‌سازی و ترجمه کنید و در اختیار دانشگاه بگذارید. دوره تحصیلی کارشناسی در لبنان ۴ سال طول می‌کشد. برای تحصیل در مقطع کارشناسی لازم است آزمون زبان آیلتس با نمره ۵ را گذرانده باشید. اما اگر زبان عربی را نیز بدانید یک برگ برنده برای شما به حساب می‌آید.

تحصیل در لبنان در مقطع کارشناسی ارشد

این مقطع دو سال طول می‌کشد و حتماً لازم است که پایان‌نامه ارائه کنید. تسلط به زبان انگلیسی نیز لازم است که برای این منظور باید نمره آیلتس شما حداقل ۵/۵ باشد. افرادی که به زبان عربی مسلط هستند شانس بیشتری برای پذیرفته شدن دارند. داشتن رزومه تحصیلی قوی و معدل خوبی در مقطع کارشناسی، ۲ عاملی هستند که کمک می‌کنند بتوانید در دانشگاه‌هایی با رنکینگ بالاتر پذیرش دریافت کنید.

تحصیل در لبنان در مقطع دکترا

برای اینکه بتوانید در مقطع دکترا در لبنان درس بخوانید، باید آزمون ورودی را با موفقیت پشت سر بگذارید. این دوره ۳ تا ۶ سال طول می‌کشد. بسته به اینکه شما چه پروژه‌ای را به عنوان پایان‌نامه انتخاب کرده‌اید، طول دوره تحصیل متفاوت خواهد بود. تقریباً تمامی رشته‌ها در مقطع دکترا به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. پس حتماً باید مدرک زبان داشته باشید.

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

کلام آخر

وقتی بحث در مورد تحصیل در خارج از کشور به میان می‌آید، شما نباید عجولانه عمل کنید. باید با مشاورین زبده در ارتباط باشید تا شما را در انتخاب رشته، دانشگاه و کشور معتبر راهنمایی کنند. کافی است با قصران گروپ تماس بگیرید.

کارشناسان حرفه‌ای ما که سابقه درخشان در این زمینه دارند، به شما کمک خواهند کرد تا هم اطلاعات بیشتری در مورد لبنان به دست بیاورید و هم برای ادامه تحصیل به یک نتیجه درست برسید. جهت دریافت ویزای تحصیلی اصلاً نگران نباشید. همه امور توسط کارشناسان ما انجام خواهد شد.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *