قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کشور پاناما ۲۰۲۴

برای اینکه بعد از فارغ‌التحصیلی در این کشور، بتوانید مدرک خود را در کشور ایران مورد استفاده قرار دهید؛ باید دانشگاهی را انتخاب کنید که در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کشور پاناما قرار داشته باشد.

در صورتی که به فکر تحصیل در پاناما هستید در واقع شما آمریکای مرکزی را برای ادامه تحصیل و یا شروع دوران دانشگاهی خود انتخاب کرده‌اید.

تحصیل در کشور پاناما از نظر هزینه واقعاً مقرون به صرفه‌تر از کشور‌های دیگر به حساب می‌آید. به خصوص اگر شما وارد دانشگاه‌های دولتی شوید تمامی هزینه‌ها برای شما رایگان تمام می‌شود.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کشور پاناما

نام دانشگاه های معتبر این کشور طبق لیست دانشگاه های معتبر از نظر وزارت علوم در ادامه آورده شده است:

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کشور پاناما – گروه ب (خوب)

 1. Universidad de Panamá – UP

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کشور پاناما – گروه ج (متوسط)

 1. Universidad Tecnológica de Panamá
 2. Universidad Metropolitana de Educación Ciencia y Tecnología
 3. Universidad Autónoma de Chiriquí
 4. Universidad Latina de Panama
 5. Universidad Santa Maria la Antigua – USMA

جزئیات تحصیل در پاناما

برای افرادی که دوست دارند در آمریکای مرکزی زندگی کنند و دوران تحصیل خود را در این قسمت سپری نمایند کشور پاناما یک گزینه مناسب خواهد بود. این مطلب که توسط کارشناسان ما در قصران گروپ نگارش شده است صحبت‌های زیادی در مورد کیفیت سیستم آموزشی، شرایط زندگی و همچنین کیفیت دانشگاه‌ها در کشور پاناما دارد. بنابراین اگر شما به فکر تحصیل در پاناما هستید، این مطلب را با دقت مطالعه نمایید.

آیا تحصیل در پاناما واقعاً مناسب است؟

 • اولین موضوعی که در تحصیلات خارج از کشور باید به آن توجه داشته باشید بحث کیفیت سیستم آموزشی در کشور مقصد می‌باشد. ۹۰ مؤسسه آموزش عالی در کشور پاناما به ثبت رسیده است که ۷ دانشگاه در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS و آمریکای لاتین قرار گرفته‌اند. بنابراین در همین ابتدا متوجه شدید که کیفیت سیستم آموزشی پاناما بسیار مناسب و تحصیل در این کشور آینده خوبی را برای شما رقم خواهد زد.

 

 • قطعاً اگر بدانید تحصیل در دانشگاه‌های دولتی برای همه افراد رایگان است فرصت تحصیل در پاناما را از دست نمی‌دهید. تصور اینکه شما در کشوری با رتبه علمی بالا بتوانید به صورت رایگان در دانشگاه‌های دولتی درس بخوانید واقعاً ‌ایده‌آل خواهد بود. حتی در مؤسسات دیگر که از شما هزینه دریافت می‌کنند باز هم مخارج تحصیل بسیار مقرون به صرفه تمام می‌شود.

 

 • اگر چه زبان اصلی مردم در کشور پاناما اسپانیایی است ولی در عمده دانشگاه‌ها به خصوص برای مقاطع کارشناسی ارشد تدریس به زبان انگلیسی انجام می‌شود.

 

 • اگر می‌خواهید همراه با خانواده در کشور پاناما زندگی کنید باید بگوییم که چون این کشور رشد اقتصادی بسیار چشمگیری داشته است به همین دلیل رفاه اجتماعی را برای مردم فراهم می‌کند.

 

 • نرخ جرایم در کشور پاناما بسیار پایین گزارش شده و امنیت بالایی دارد.

 

البته لازم است این نکته را نیز متذکر شویم که شما باید بحث اعتبار رشته‌ها و دانشگاه‌ها در کشور پاناما با وزارت علوم را در نظر بگیرید. دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی پاناما در ایران اعتبار ندارند.

 

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کشور پاناما

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی پاناما

اولین قدم برای دریافت ویزای تحصیلی این است که شما نامه پذیرش از دانشگاه مربوطه داشته باشید. بنابراین برای هر مقطعی که می‌خواهید در دانشگاه‌های پاناما درس بخوانید باید در ابتدا نامه پذیرش را دریافت کنید. سایر مدارک عبارتند از:

 • ارائه گواهی تمکن مالی
 • معادل‌سازی مدارک تحصیلی قبلی
 • ترجمه مدارک تحصیلی و ریز نمرات
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 • داشتن پاسپورت معتبر
 • تکمیل کردن فرم درخواست جهت دریافت ویزای تحصیلی

پس از اینکه مدارک خود را به سفارتخانه پاناما فرستادید و مصاحبه شما انجام شد در صورتی که مورد تأیید قرار گیرید نامه‌ای به شما‌ ایمیل می‌شود تا برای دریافت ویزا اقدام نمایید.

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

کلام آخر

 قطعاً شما نمی‌توانید تنها براساس کیفیت سیستم آموزشی در مورد تحصیل در پاناما تصمیم‌گیری کنید و به اطلاعات بیشتری نیاز دارید. آیا به شما بورسیه داده می‌شود؟ آیا می‌توانید حین تحصیل کار کنید؟ آیا بعد از اتمام تحصیلات شرایط کار به خوبی برای شما فراهم می‌شود؟

برای اینکه اطلاعات تکمیلی را به دست بیاورید با قصران گروپ در ارتباط باشید. کارشناسان حرفه‌ای ما بهترین راهنما برای شما عزیزان خواهند بود و تجربه سالیان فعالیت خود را در اختیار شما قرار می‌دهند.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *