قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کوبا ۲۰۲۴

تعداد دانشگاه‌هایی که در کشور کوبا وجود دارد بیش از ۶۰ عدد برآورد شده که همه آن‌ها دولتی هستند؛ اما فقط تعدادی از آن ها در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کوبا وجود دارد. در نتیجه در هر یک از مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری که بخواهید درس بخوانید هزینه بسیار کمی از شما دریافت خواهد شد.

جالب است بدانید که در چند سال اخیر کشور کوبا بودجه زیادی را برای آموزش در نظر گرفته و در نتیجه کیفیت سیستم آموزشی دانشگاه‌های این کشور افزایش یافته است.

کشور کوبا در واقع جزیره بسیار زیبایی متعلق به مجمع الجزایر در دریای کارائیب می‌باشد. این کشور از نظر فرهنگی و گردشگری شهرت بسیار زیادی دارد ولی موضوع بحث ما در این مقاله، بحث تحصیل در کوبا است.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کوبا

از بین بیش از ۶۰ دانشگاهی که در کشور کوبا وجود دارد تنها دانشگاه‌های زیر جزو دانشگاه های مورد تأیید وزارتخانه هستند:

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کوبا – گروه ب (خوب)

 1. Universidad de La Habana
 2. Universidad Central “Marta Abreu” de Las Villas, UCLV

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کوبا – گروه ج (متوسط)

 1. Universidad Tecnológica de La Habana “José Antonio “José Antonio Echeverría”, Cujae
 2. Universidad de las Ciencias Informáticas
 3. Universidad de Pinar del Río Hermanos Saíz Montes de Oca
 4. Universidad de Oriente – Santiago de Cuba, UO

جزئیات تحصیل در کوبا

این مطلب قرار است به شما توضیح دهد که آیا تحصیل در کوبا می‌تواند آینده درخشانی برای شما رقم بزند یا خیر.

بررسی مزایای تحصیل در کوبا

وقتی قرار است دانشگاه‌های خارجی را برای تحصیل انتخاب کنید باید حتماً مزایا و معایب آن‌ها را کنار هم قرار داده، با کارشناسان حرفه‌ای مشورت کنید و سپس به یک نتیجه درست برسید. مهم‌ترین مزایای تحصیل در کوبا عبارتند از:

 • این کشور سیستم آموزشی معتبری دارد که از نظر اروپا و همچنین کشور آمریکا مورد تأیید قرار گرفته است.

 

 • برخی از دانشگاه‌های کشور کوبا مورد تأیید وزارت علوم هستند. بنابراین وقتی به ایران بازگردید از نظر کسب و کار مشکلی نخواهید داشت.

 

 • از نظر هزینه‌ها، تحصیل در این کشور بسیار مقرون به صرفه می‌باشد.

 

 • جالب است بدانید که کشور کوبا با سرعت بسیار زیادی در حال ایجاد تغییرات در سیستم آموزشی برای پیشرفته شدن این سیستم می‌باشد. بنابراین فرصت بسیار خوبی برای شما فراهم خواهد شد.

 

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کوبا

معایب تحصیل در کوبا

در کنار مزایایی که برای شما ذکر کردیم باید به معایب تحصیل در کوبا نیز توجه داشته باشید که برای مثال به چند مورد مهم آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • از آنجایی که کشور کوبا مستعمره اسپانیا بوده است. بنابراین در اغلب موارد تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به زبان اسپانیایی است و تحصیل به زبان انگلیسی به ندرت انجام می‌شود.

 

 • تنها برخی از دانشگاه‌های این کشور مورد تأیید وزارت علوم و مورد تأیید دانشگاه‌های معتبر جهان هستند و ممکن است رشته مورد نظر شما در این دانشگاه‌ها تدریس نگردد‌.

 

 • لازم است این نکته را متذکر شویم که سرقت خرده وسایل همانند چمدان، کیف، لپ تاپ و… در کشور کوبا بسیار رایج است و در نتیجه علی رغم اینکه این کشور امنیت بالایی دارد ولی در بحث جلوگیری از سرقت هنوز نتوانسته است قوی عمل کند.

مقاطع تحصیلی در کشور کوبا

در دانشگاه‌های کشور کوبا هر سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شود. ما در این قسمت از مطلب شرایط هر کدام از مقاطع را توضیح خواهیم داد:

تحصیل در کوبا در دوره لیسانس

این دوره به مدت ۴ سال طول می‌کشد اما در برخی موارد و براساس رشته تحصیلی ممکن است که دانشجویان بعد از ۶ سال فارغ‌التحصیل شوند. داشتن مدرک زبان اسپانیایی یکی از مهمترین شرایط برای ورود به مقطع کارشناسی می‌باشد.

تحصیل در کوبا در مقطع فوق لیسانس

دانشجویانی که مقطع لیسانس را سپری کرده و معدل مناسبی دارند می‌توانند برای کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های کوبا درخواست دهند. این دوره دو سال طول می‌کشد و لازم است حتماً پایان‌نامه داشته باشید.

تحصیل در کوبا در مقطع دکتری

افرادی که وارد مقطع دکتری می‌شوند باید حتماً یک پروژه تحت عنوان پروژه تحقیقاتی برای فارغ‌التحصیلی داشته باشند. دوره دکتری غالباً ۴ ساله طول می‌کشد. لازم است این نکته را متذکر شویم که پروژه شما باید ارزش انتشار در یک ژورنال را داشته باشد. بنابراین ابتدا پروپوزال ارائه می‌کنید و در صورتی که با موافقت مواجه شد می‌توانید تحصیل را آغاز کنید.

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

کلام آخر

آیا شما می‌دانید شرایط زندگی در کشور کوبا چگونه است؟ هزینه‌های زندگی به صورت ماهانه چقدر تمام می‌شود؟ اگر قرار است خانه اجاره کنید باید چه مبلغی بپردازید؟

از طرف دیگر آیا امکان کار در حین تحصیل وجود دارد یا خیر؟ و سؤالات بیشمار دیگری نیز وجود دارد که برای دریافت پاسخ آن‌ها می‌توانید با قصران گروپ در ارتباط باشید. کارشناسان ما شما را راهنمایی می‌کنند تا بتوانید آینده تحصیلی خوبی را از طریق مهاجرت به کشور‌های خارجی برای خود رقم بزنید.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *