قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

راه های مهاجرت به اروپا

اروپا با فرهنگ غنی، اقتصاد پویا و فرصت‌های بی‌‌شمار، همواره مقصدی جذاب برای مهاجران از سراسر جهان بوده است. اما باید گفت مهاجرت به این قاره، تصمیمی بزرگ و پیچیده است که نیازمند برنامه‌ ریزی دقیق و واقع‌ بینانه است. در این راهنمای جامع، انواع روش‌‌های مهاجرت به اروپا را به طور کامل بررسی می‌کنیم و اطلاعات ضروری برای انتخاب مسیر مناسب را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

راه های مهاجرت به اروپا

مهاجرت تحصیلی به اروپا

 مهاجرت تحصیلی بهترین راه مهاجرت به اروپا می‌باشد. در واقع دلیل محبوبیت مهاجرت کردن از طریق تحصیل به اروپا امن بودن این روش به نسبت سایر روش های مهاجرتی به این قاره می‌باشد. همچنین شما می‌توانید با واسطه تحصیل در دانشگاه های کشور های اروپایی علاوه بر کسب مهارت های تخصصی روز دنیا، فرصتی بی نظیر برای آشنایی با فرهنگ های مختلف به دست آورید و در نهایت مسیر خود را برای دریافت اقامت کار در این قاره هموار کنید.

جالب است بدانید که برای پذیرش در برخی از دانشگاه های اروپایی نیازی به مدرک زبان ندارید و شما می‌توانید صرفا با داشتن ویزای دانشجویی وارد دانشگاه های این کشورها بشوید و بعد از این که شرایطتان به نسبت پایدار شد اقدام به یادگیری زبان کنید. 

بهترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت تحصیلی، آلمان، فرانسه هلند، سوئد، اتریش و انگلیس است.

در ادامه شرایط لازم برای مهاجرت به کشور هایی که اشاره کردیم را شرح خواهیم داد.

مهاجرت تحصیلی به آلمان

 • آلمان با دانشگاه‌های تراز اول جهانی، تحصیل رایگان (یا با شهریه بسیار پایین) در دانشگاه‌‌های دولتی، امکان کار دانشجویی و فرصت‌های شغلی فراوان پس از فارغ‌التحصیلی، یکی از بهترین مقاصد تحصیلی در اروپا محسوب می‌شود. علاوه بر این، آلمان کشوری امن و با کیفیت زندگی بالا است و به دانشجویان بین‌المللی امکان می‌دهد تا پس از پایان تحصیل، برای یافتن شغل و دریافت اقامت اقدام کنند.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

 • فرانسه با دانشگاه‌های معتبر، تنوع رشته‌های تحصیلی، فرهنگ غنی و هزینه‌های تحصیلی نسبتاً پایین، یکی دیگر از گزینه‌های جذاب برای مهاجرت تحصیلی است. تحصیل در فرانسه و البته دانشگاه‌های دولتی فرانسه برای دانشجویان بین‌المللی رایگان بوده و امکان کار دانشجویی و دریافت بورسیه تحصیلی نیز وجود دارد.

مهاجرت تحصیلی به هلند

 • هلند دانشگاه‌های با کیفیتی دارد که مزایای تحصیل در آن‌ها برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی، محیط بین‌المللی و امکان کار دانشجویی می‌باشد. همچنین باید گفت با وجود اینکه هزینه‌های تحصیل در هلند نسبت به برخی کشورهای دیگر اروپایی بالاتر است، اما امکان دریافت بورسیه تحصیلی و وام دانشجویی وجود دارد.

مهاجرت تحصیلی به سوئد

 • دانشگاه‌های سوئد پیشرو در زمینه تحقیقات می‌باشند و با ارائه خدماتی مثل برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی یکی دیگر از گزینه‌های مناسب برای مهاجرت تحصیلی محسوب می‌شوند. تحصیل در سوئد و دانشگاه‌های دولتی سوئد برای شهروندان اتحادیه اروپا و سوئیس رایگان است و برای دانشجویان بین‌المللی نیز شهریه‌های نسبتاً پایینی دارد.

مهاجرت تحصیلی به اتریش

 • کیفیت بالای زندگی در اتریش با وجود دانشگاه های معتبر و طبیعت زیبا و فرهنگ غنی، آن را به گزینه‌ای جذاب برای مهاجرت تحصیلی تبدیل کرده است. این کشور با ارائه برنامه‌های تحصیلی متنوع در مقاطع مختلف و به زبان‌های آلمانی و انگلیسی، دانشجویان بین‌المللی بسیاری را به خود جذب می‌کند. 

مهاجرت تحصیلی انگلیس

 • دانشگاه‌‌های انگلیس از جمله معتبرترین و برترین دانشگاه‌های جهان هستند و در رشته‌های مختلف، برنامه‌های تحصیلی با کیفیت بالا و به‌روز ارائه می‌دهند. دوره‌‌های تحصیلی در انگلیس معمولاً کوتاه‌تر از سایر کشور ها بوده و به همین دلیل شما می‌ توانید در زمان کمتری مدرک خود را دریافت کنید و وارد بازار کار شوید. از مزایای تحصیل در دانشگاه های انگلیس این است که فارغ التحصیلان دانشگاه های این کشور به سبب بازار کار پویای آن می‌توانند پس از پایان تحصیل، برای یافتن شغل و دریافت ویزای کاری اقدام کنند.

راه های مهاجرت به اروپا

مهاجرت کاری به اروپا

یکی از مسیر های پرطرفدار برای افرادی که به دنبال پیشرفت شغلی، کسب درآمد بیشتر و تجربه زندگی در محیطی جدید هستند، مهاجرت کاری به اروپا می‌باشد. کشور های اروپایی با اقتصادی پویا، بازار کار رقابتی و نیاز به نیروی کار متخصص، فرصت‌های شغلی متنوعی را در اختیار مهاجران قرار می‌دهند. در ادامه به روش های مهاجرت کاری به اروپا اشاره خواهیم کرد.

مهاجرت کاری به اروپا از طریق دریافت پیشنهاد کاری

 • راحت‌ترین روش برای فردی که می‌خواهد مهاجرت کاری به اروپا داشته باشد، دریافت پیشنهاد کاری از کارفرمایان اروپایی است. در این روش کارفرمایان اروپایی از شما برای کار در شرکت خود دعوت به عمل می‌آورند و اگر شما قصد پذیرش این پیشنهاد را داشته باشید باید مدارک خود را به سفارت کشور مربوطه تحویل دهید. توجه کنید که برای مهاجرت کاری از طریق جاب آفر باید در درجه اول روی زبان کشور مقصد مسلط و در زمینه کاری مذکور نیز تخصص داشته باشید.

مهاجرت کاری از طریق ویزای کار

 • با جاب سیکر یا ویزای کار می‌توانید به مدت ۶ ماه برای یافتن کار در کشور هایی که ویزای اروپایی ارائه می‌دهند مثل آلمان و اتریش، جستجو کنید. 

 برای کسب جاب سیکر در کشور اتریش باید حداقل هفتاد امتیاز داشته باشید که این امتیازات بر اساس میزان تحصیلات، سن، سابقه کاری و… تعیین می‌شود. همچنین شرایط دریافت جاب سیکر در آلمان نیز داشتن مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد، داشتن سابقه کاری ۵ ساله در حوزه مرتبط با مدرک تحصیلی و داشتن مدرک زبان آلمانی با حداقل سطح B1 می‌باشد.

مهاجرت کاری به کشور های اروپایی از طریق کارآموزی

 • دوره های کارآموزی یا آوسبیلدونگ که در کشور آلمان برگزار می‌شود آن را نسبت به سایر کشورهای اروپایی متمایز کرده است. اگر زیر ۲۵ سال هستید می‎توانید تنها با مدرک دیپلم و یک مدرک زبان آلمانی سطح B1 برای شرکت در این دوره ها اقدام کنید.

اگر نمی‌دانید که کدام یک از روش هایی که ذکر شد برای مهاجرت کاری مناسب است، بهتر است است از یک مشاور کمک بگیرید. قصران گروپ با ارائه مشاور های تخصصی در خصوص مهاجرت کاری به اروپا به شما کمک می‌کند تا بهترین روش را برای مهاجرت کاری برگزینید.

راه های مهاجرت به اروپا

مهاجرت به اروپا از طریق سرمایه گذاری

یکی از دیگر از روش های مهاجرت به اروپا، دریافت اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری است. این روش برای افرادی مناسب است که قصد دارند علاوه بر حفظ سرمایه اولیه خود و دریافت سود در قبال آن، اقامت کشور مقصد را نیز اخذ کنند. روش‌های سرمایه‌گذاری در اروپا برای اخذ اقامت متنوع هستند؛ چرا که هر کشور برنامه‌ها و شرایط خاص خود را دارد. اگر نسبت به انتخاب بهترین روش مهاجرتی از طریق سرمایه گذاری تردید دارید، مشاوران موسسه ما، می‌توانند تخصصی ترین مشاوره ها را در این حوزه در اختیار شما قرار دهند. در ادامه به برخی از رایج‌ ترین روش‌ها اشاره می‌کنیم:

خرید ملک (Golden Visa)

با خرید ملک با حداقل ارزش تعیین‌شده توسط کشور مورد نظر، می‌توانید اقامت آن کشور را دریافت کنید. برخی از کشورهای اروپایی مانند پرتغال، اسپانیا، یونان، قبرس و مالت برنامه‌های گلدن ویزا دارند.

مزایای سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در کشور های اروپایی عبارتند از:

 •  امکان دریافت اقامت دائم پس از چند سال
 •  امکان سفر آزادانه در حوزه شنگن
 • سرمایه‌گذاری در بازار املاک رو به رشد.

سرمایه‌گذاری در کسب‌وکار

در این روش، با سرمایه‌گذاری در یک کسب‌وکار موجود یا راه‌اندازی کسب‌ و کار جدید در کشور مقصد، می‌توانید اقامت دریافت کنید. کشورهایی مانند بریتانیا، فرانسه، آلمان و هلند برنامه‌‌های مهاجرتی از طریق سرمایه‌گذاری در کسب‌وکار را ارائه خواهند داد.

مزایا سرمایه گذاری از طریق راه اندازی کسب و کار در کشورهای اروپایی عبارتند از:

 • امکان مشارکت فعال در اقتصاد کشور مورد نظر
 •  پتانسیل بازگشت سرمایه بالا

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری یا اوراق قرضه دولتی

در این روش، با سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مورد تایید دولت یا خرید اوراق قرضه دولتی، می‌توانید اقامت دریافت کنید. کشورهایی مانند پرتغال، ایرلند و مجارستان بهترین مقاصد برای مهاجرت بدین طریق می‌باشند. از مزایای این روش نیز می‌توان به سرمایه‌گذاری کمتر نسبت به سرمایه‌گذاری در کسب‌وکار، عدم نیاز به مدیریت فعال و امکان دریافت سود ثابت اشاره نمود.

مهاجرت از طریق ازدواج و تشکیل خانواده به اروپا

 فرآیند مهاجرت از طریق از ازدواج بدین شکل است که شما می‌توانید به واسطه ازدواج با یک شهروند اروپایی، در کنار عشق و زندگی مشترک، از مزایای زندگی در اروپا نیز بهره‌مند شوید. 

مزایای مهاجرت از طریق ازدواج به اروپا عبارتند از:

 • الحاق به خانواده: امکان زندگی در کنار همسر و تشکیل خانواده در اروپا
 • دریافت اقامت: امکان دریافت اقامت موقت یا دائم در کشور همسر
 • دسترسی به امکانات رفاهی و اجتماعی: بهره‌مندی از سیستم‌های آموزشی، بهداشتی، حمل‌ونقل و سایر امکانات رفاهی و اجتماعی کشور مقصد
 • سفر آزادانه در حوزه شنگن: امکان سفر بدون ویزا به سایر کشورهای عضو شنگن (در صورت دریافت اقامت از یکی از کشورهای عضو)
 • فرصت‌های شغلی: امکان کار و فعالیت در کشور مقصد (با توجه به قوانین و مقررات هر کشور)

راه های مهاجرت به اروپا

مهاجرت از طریق پناهندگی به اروپا

مهاجرت از طریق پناهندگی به کشور های اروپا به دلیل شرایط سخت و خطرناک سفر، پیچیدگی‌های قانونی و عدم تضمین پذیرش، مسیری پر چالش و دشوار است. توجه نمایید که مهاجرت بدین طریق به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود و تنها در شرایط اضطراری و با مشورت وکیل متخصص باید در نظر گرفته شود.

شرایط درخواست پناهندگی در اروپا

 باید گفت شرایط اصلی برای درخواست پناهندگی در اروپا بر اساس کنوانسیون ژنو ۱۹۵۱ و قوانین اتحادیه اروپا تعیین می‌شود. این شرایط عبارتند از:

 • داشتن دلایل موجه: برای درخواست پناهندگی، باید اثبات کنید که در کشور خود با خطر جدی آزار و اذیت، شکنجه یا مرگ روبرو هستید. این خطر می‌تواند به دلایل مختلفی مانند نژاد، مذهب، ملیت، عقاید سیاسی یا عضویت در یک گروه اجتماعی خاص باشد.
 • ارائه مدارک و شواهد: برای اثبات ادعای خود، باید مدارک و شواهد کافی ارائه دهید. این مدارک می‌تواند شامل گزارش‌های پزشکی، شهادت شهود، مقالات روزنامه، گزارش‌های سازمان‌های حقوق بشری و هرگونه مدرک دیگری باشد که نشان دهد در کشور خود در معرض خطر هستید.
 • ثبت درخواست در اولین کشور امن: بر اساس مقررات دوبلین، باید درخواست پناهندگی خود را در اولین کشور امنی که به آن وارد می‌شوید، ثبت کنید. در واقع اگر از چند کشور اروپایی عبور کرده‌اید، نمی‌توانید در آخرین کشور درخواست پناهندگی دهید.
 • عدم امکان بازگشت به کشور مبدا: باید نشان دهید که به دلیل خطرات موجود، نمی‌توانید به کشور خود بازگردید.

مهاجرت به اروپا از طریق تولد 

مهاجرت به اروپا از طریق تولد به این معنی است که فرزند شما در یکی از کشورهای اروپایی متولد شود و به واسطه آن، بتواند تابعیت و اقامت آن کشور را دریافت کند. با این حال، قوانین و شرایط اعطای تابعیت از طریق تولد در هر کشور متفاوت است و به دو اصل کلی “خاک” و “خون” بستگی دارد. طبق اصل خاک هر فردی که در خاک آن کشور متولد شود، فارغ از تابعیت والدین، به طور خودکار شهروند آن کشور محسوب می‌شود و طبق اصل خون تابعیت فرزند از طریق تابعیت والدین (معمولاً پدر یا مادر) تعیین می‌شود .

شرایط مهاجرت از طریق تولد در برخی کشورهای اروپایی

 • فرانسه: فرانسه اصل خون را رعایت می‌کند، اما اگر یکی از والدین در زمان تولد فرزند در فرانسه اقامت قانونی داشته باشد و فرزند به مدت ۵ سال متوالی در فرانسه زندگی کند، می‌تواند برای تابعیت فرانسه درخواست دهد.
 • آلمان: آلمان نیز اصل خون را رعایت می‌کند، اما اگر یکی از والدین در زمان تولد فرزند حداقل ۸ سال اقامت دائم در آلمان داشته باشد، فرزند می‌تواند تابعیت آلمان را دریافت کند.
 • ایتالیا: ایتالیا اصل خون را رعایت می‌کند و تولد در خاک این کشور به تنهایی منجر به اعطای تابعیت نمی‌شود.
 • اسپانیا: اسپانیا نیز اصل خون را رعایت می‌کند، اما اگر یکی از والدین در زمان تولد فرزند حداقل ۱۰ سال اقامت قانونی در اسپانیا داشته باشد، فرزند می‌تواند تابعیت اسپانیا را دریافت کند.
 • پرتغال: پرتغال نیز اصل خون را رعایت می‌کند، اما اگر یکی از والدین در زمان تولد فرزند حداقل یک سال اقامت قانونی در پرتغال داشته باشد، فرزند می‌تواند تابعیت پرتغال را دریافت کند.

درخواست مشاوره رایگان مهاجرتی قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

سوالات متداول

 آیا می‌توان بدون داشتن مدرک زبان به اروپا مهاجرت کرد؟

داشتن مدرک زبان (معمولاً انگلیسی یا زبان کشور مورد نظر) برای اکثر روش‌های مهاجرت به اروپا الزامی است. اما در برخی موارد، مانند مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری یا ازدواج، ممکن است نیاز به مدرک زبان کمتر باشد.

 هزینه‌های مهاجرت به اروپا چقدر است؟

هزینه‌های مهاجرت به اروپا بسته به روش مهاجرت، کشور مورد نظر و شرایط شما متغیر است. این هزینه‌ها شامل هزینه‌های درخواست ویزا، بلیط هواپیما، هزینه‌های زندگی در کشور مقصد و … می‌شود.

جمع بندی

 به طور کلی تصمیم به مهاجرت می‌تواند زندگی شما را دگرگون کند. در چند سال اخیر مهاجرت به کشور های اروپایی به دلیل شرایط و امکاناتی که دارند بسیار پر طرفدار گشته است. با این حال باید گفت انتخاب بهترین کشور اروپایی برای مهاجرت ایرانیان سخت بوده و به طور قطع نمی‌توان گفت که کدام کشور بهتر است. در واقع این موضوع امری تخصصی بوده و به شرایط افراد بستگی دارد. قصران گروپ به عنوان یکی از موسسات مهاجرتی نمونه در کشور که در سالهای فعالیت خود امتحانش را به هموطنان ایرانی پس داده، می‌تواند با ارائه مشاوره تخصصی به شما کمک کند تا بهترین کشور و بهترین روش را برای مهاجرت به اروپا برگزینید.

تماس با قصران گروپ