تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به ویزای کاری

5 دقیقه

مدت زمان مطالعه

آلمان نه تنها کشوری زیبا، بلکه یکی از قدرتمندترین کشورهای اروپاست و بسیاری به دنبال تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به ویزای کاری هستند زیرا این کشور با رشد بالا و بیکاری کم بهترین کشور برای مهاجرت است. آلمان همچنین با آمار 36.5 میلیون نفر مهاجر به عنوان یکی از بزرگترین کشورها برای مهاجرت کاری در جهان شناخته می شود. تعداد قابل توجهی از این افراد کارگران ماهر با مدرک تحصیلی هستند. آلمان با قرار داشتن در منطقه شینگن سیاست تحصیلات رایگان را در پیش گرفته است و محیط زندگی و کار بسیار امن و جذابی دارد.

تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به ویزای کاری

شاید این سوال به ذهن شما خطور کند که آیا می توانم ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تغییر دهم؟ آیا می توانم بعد از تحصیل ویزای کار آلمان بگیرم؟ این ها سوالاتی است که در این نوشته به آنها پاسخ می دهیم. تا انتها همراهمان باشید.

آلمان کشوریست که به دنبال جذب نیروی کار با صلاحیت برای کار در مشاغل پردرآمد می باشد و افراد جوان و ماهر را برای مهاجرت کاری به این کشور تشویق می کند. بد نیست بدانید که مدرک تحصیلی از دانشگاه های آلمان مسیر خوبی برای ورود به بازار کار این کشور است.

خبر خوب این است که شما می توانید پس از اتمام تحصیلات خود، ویزای تحصیلی آلمان را به ویزای کاری تغییر دهید.

با این حال و ترجیحاً باید قبل از انجام این کار تحصیلات خود را تکمیل و مدرک دانشگاهی دریافت کرده باشید. اگر تحصیلات خود را به تازگی تمام کرده اید و به دنبال کار هستید، آلمان بهترین کشور برای مهاجرت و یافتن کار است.

البته در نظر داشته باشید که تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به ویزای کاری ساده نیست و باید مراحلی را طی کنید.

تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به ویزای کاری

نحوه تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به ویزای کاری

برای تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به ویزای کاری آلمان، اولین قدم تمدید اجازه اقامت در آلمان است. در طول مدت تمدید، باید شغلی در آلمان مرتبط با مدرک خود پیدا کنید. پس از تایید درخواست شغلی، شما می توانید برای ویزای کار اقدام کنید. تمدید اجازه اقامت با اخذ مجوز فارغ التحصیلی از دانشگاه اولین قدم مهم در اخذ ویزای کاری است. با این کار و تمدید مجوز اقامت در آلمان، شما مجاز به 18 ماه اقامت در آلمان برای جستجوی کار هستید.

شغل انتخابی شما باید به مدرک تحصیلیتان مرتبط باشد. در طول مدت تمدید مجوز اقامت در آلمان مجاز هستید در شغل مورد نظر مشغول به کار شوید و نیازی به دریافت مجوز از آژانس کار فدرال نیست.

برای تمدید اقامت خود در آلمان، باید به اداره مهاجرت محلی خود در آلمان رفته و درخواست خود را ثبت کنید.  این کار باید بلافاصله پس از امتحانات نهایی دانشگاه انجام شود.

پاسپورت، گواهی تحصیلی، مدرک بیمه درمانی و تمکن مالی از الزامات تمدید اقامت شما در آلمان است. تمکن مالی خود را باید از بانک دریافت کنید و یا شاید یک حامی مالی در آلمان داشته باشید که بتواند از شما حمایت کند.

اما اگر پس از اتمام تحصیل در آلمان به کشور خود بازگشته اید و مایل به بازگشت به آلمان و دریافت ویزای کاری این کشور هستید، روند کمی متفاوت است. به این منظور باید از کشور خود و از طریق سفارت آلمان برای ویزای 6 ماهه درخواست دهید و در طی این مدت به دنبال کار باشید.

پاسخ به درخواست شما ممکن است بین یک تا سه ماه طول بکشد. طول این مدت توسط عوامل مختلفی تعیین می شود، مانند میزان شلوغی اداره مهاجرات آلمان.

 با این حال، اگر مدارک شما تکمیل باشد مدت زمان رسیدگی به درخواست شما کمتر خواهد بود.  زمانی که درخواست شما پذیرفته شود باید برای دریافت ویزای کاری آلمان اقدام نمایید .

اقامت آلمان پس از اخذ مدرک

پس از اخذ موفقیت آمیز مدرک تحصیلی، می توانید با درخواست اجازه اقامت برای جویندگان کار، مطابق قانون اقامت خود را در آلمان تمدید کنید و راهتان در تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به ویزای کاری سریع تر می ود

تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به ویزای کاری

قانون اقامت در آلمان

اجازه اقامت تا 18 ماه برای یافتن شغل در آلمان صادر می شود.  در حالی که به دنبا شغل مورد نظر خود هستید می توانید همزمان در هر شغل دیگری نیز مشغول به کار شوید. به محض دریافت جاب آفر می توانید برای تبدیل اجازه اقامت تحصیلی به مجوز اقامت کاری درخواست دهید.

طبقه بندی مجوزهای کار در آلمان

مجوز کار آلمان بر اساس شرایط و نوع شغل شما انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

 1. مجوز کار عمومی

اگر شغلی در آلمان پیدا کرده اید که کارفرما نتوانسته بود برای این موقعیت شغلی از میان شهروندان اتحادیه اروپا فردی را انتخاب کند، می توانید برای این نوع مجوز کار آلمان درخواست دهید. تا زمانی که برای این کار واجد شرایط هستید، نیازی به داشتن مهارت های خاصی ندارید.

 1. مجوز کار برای کارگر ماهر

اگر شما یک کارگر ماهر با تجربه زیاد و درآمد بالا هستید، می توانید برای این نوع مجوز کار اقدام کنید. کارت آبی اتحادیه اروپا مخصوص کشور آلمان برای کارگری که حقوق او حداقل 56400 یورو در سال است صادر می شود.

 1. مجور کار آزاد

اگر شما یک فریلنسر یا خوداشتغال هستید و بتوانید ثابت کنید که مشتریان بالقوه ی خود را دارید، می توانید برای دریافت این نوع مجوز اقدام کنید.

پس از فارغ التحصیلی در آلمان

پس از فارغ التحصیلی از یکی از دانشگاه های آلمان، آینده شغلی بسیار خوبی در انتظار شماست . در آلمان، علاوه بر اقتصاد باثبات، شرایط کاری نیز بسیار خوب است و به لطف سیستم تامین اجتماعی، شما و خانواده تان به خوبی محافظت می شوید. شرکت های آلمانی همیشه به دنبال متخصصان واجد شرایط و کارگران ماهر بوده اند و شرایط کار در این کشور همیشه برای مهاجران فراهم بوده است.

اگر می خواهید در آلمان بمانید، می توانید پس از فارغ التحصیلی به دنبال شغلی متناسب با تحصیلات خود بگردید و نسبت به تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به ویزای کاری اقدام کنید . برای موفقیت در جستجوی کار، باید مجموعه ای جذاب از اسناد درخواستی را جمع آوری کنید تا خود را به بهترین شکل ممکن به کارفرمایان آلمانی معرفی کنید.

یکی از گزینه های پیش رو برای فارغ التحصیلان دانشگاهیِ دارای مدرک Ph.D. این است که از محققان بین المللی در دانشگاه ها، در موسسات تحقیقاتی و شرکت های تحقیقاتی آلمان استقبال می شود،  مدرک دکترای آلمان در تمام دنیا جایگاه خوبی دارد.

در آلمان اکثر دانشجویان دکتری یا در دانشگاه کار می کنند یا برای تحقیقات خود بورسیه دریافت می کنند. اگر دانشجوی بین المللی هستید و مایل به اخذ مدرک دکتری در آلمان هستید، بسته به میزان کاری که در آلمان انجام خواهید داد به شما مجوز اقامت برای اهداف تحصیلی، اجازه اقامت برای اهداف تحقیقاتی و کاری و یا کارت آبی اتحادیه اروپا تعلق می گیرد.

تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به ویزای کاری

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کاری

برای اخذ ویزای کاری آلمان ارائه مدارک زیر الزامیست:

 • دو نسخه از فرم های تکمیل شده درخواست ویزا که باید به صورت پرینت شده باشد و توسط شما امضا شود.
 • 2 عکس در ابعاد پاسپورتی
 • پاسپورت معتبر
 • آلمان از کارگران مهاجر خود می خواهد که بیمه درمانی معتبری داشته باشند به همین جهت باید گواهی بیمه سلامت داشته باشید که معمولا توسط کرفرما تامین می شود.
 • باید ثابت کنید که کار مرتبطی به شما پیشنهاد شده است. برای این منظور باید قرارداد کاری با کارفرمای خود را ارائه دهید.
 • رزومه ای که مهارت ها و صلاحیت های شما را نشان می دهد
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه نیز از ضروریات است
 • نامه هدف از سفر که در آن مشخص می کنید برنامه شما در طول اقامت در آلمان چگونه خواهد بود.

به شما پیشنهاد می کنیم اگر در خارج از آلمان هستید برای دریافت ویزای کاری خود حداقل 2 ماه زودتر از تاریخ آغاز قرارداد اقدام کنید.

چنانچه قصد تحصیل در آلمان و دریافت ویزای تحصیلی آلمان را دارید با کارشناسان ما در قصران گروپ در تماس باشید.

مقالات مرتبط

راهنمای چک کردن نتایج لاتاری گرین کارت 2025

لاتاری گرین کارت آمریکا شانس بزرگیست که دولت آمریکا در اختیار علاقه مندان مهاجرت به این کشور قرار داده است. … مطالعه بیشتر

زمان مطالعه : 5 دقیقه

لاتاری آمریکا چیست؟

لاتاری آمریکا 2025 در تاریخ 12 مهر تا 16 آبان مهلت ثبت نام دارد. نزدیک شدن به ماه اکتبر مصادف … مطالعه بیشتر

زمان مطالعه : 4 دقیقه

زمان اعلام نتایج لاتاری 2025

زمان اعلام نتایج لاتاری 2025 در اردیبهشت 1403 می باشد. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که … مطالعه بیشتر

زمان مطالعه : 4 دقیقه
موسسه مهاجرتی قصران گروپ

هدف اصلی ما در قصران گروپ، ارائه اطلاعات دقیق و مشاوره کامل، هم راستا با شرایط و رزومه شما و ترسیم بهترین مسیر مهاجرتی پیش رویتان است که در ادامه با ارائه خدمات کامل، تمام مراحل اخذ پذیرش تحصیلی، کاری و همچنین فرایند سرمایه گذاری، ثبت شرکت و … انجام داده و آینده ای مطلوب و باب میل شما برایتان به ارمغان می آورد.

راه‌های ارتباط با ما

قصران گروپ در شبکه های اجتماعی

کلیه حقوق و امتیازات این وبسایت متعلق به شرکت قصران گروپ بوده و هرگونه استفاده از مطالب و مقالات این سایت، پیگرد قانونی دارد.
مشاوره مهاجرتی 22118085