تحصیل پزشکی در ترکیه

6 دقیقه

مدت زمان مطالعه

تحصیل در رشته پزشکی ترکیه، یک گزینه عالی برای افرادی است که به رشته ها و گرایشات پزشکی علاقه مند بوده و دارای منابع مالی کافی برای مهاجرت به ترکیه و تحصیل در این کشور هستند.

در ترکیه به راحتی می توانید در رشته های پزشکی و یا گرایشات آن مانند دندان پزشکی و داروسازی تحصیل کنید، تنها لازم است در یک آزمون ورودی نسبتا آسان شرکت کرده و در آن قبول شوید.

مدارک تحصیلی که توسط دانشگاه های ترکیه اعطا می شوند از معتبرترین مدارک تحصیلی هستند که با آن می توانید در بهترین دانشگاه های جهان مشغول به تحصیل شوید. از دیگر دلایل و مزایا برای انتخاب تحصیل در ترکیه در رشته پزشکی می توان به بورسیه های متنوع، آزمون ورودی راحت و کم ترین هزینه در مقابل کیفیت آموزشی، اشاره کرد.

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه نسبت به دیگر کشورها مثل فرانسه ، آلمان، آمریکا و کانادا برای افرادی که موفق به تحصیل پزشکی در ایران نشده اند و می خواهند برای تحصیل در این رشته به کشوری نزدیک و مورد تایید وزارت بهداشت مهاجرت کنند، یک انتخاب بسیار عالی و مناسب است. در این مقاله به بررسی شرایط، امکانات، هزینه ها و جزئیات بیشتری از تحصیل پزشکی در ترکیه پرداخته ایم.
رشته پزشکی ترکیه آموزش های تئوری و عملی در زمینه‌ های مختلفی از جمله هوشبری، پلاستیک و زیبایی، رادیولوژی، پزشکی داخلی و عمومی، پزشکی اطفال و جراحی را به دانشجویان ارائه می ‌دهند.
تحصیل پزشکی در ترکیه هم به زبان ترکی و هم به زبان انگلیسی امکان پذیر است و مدت زمان در نظر گرفته شده برای دوره تحصیلی این رشته 6 سال بوده اما ممکن است برای برخی افراد کم تر یا بیش تر به طول بی‌انجامد.
برنامه ها در طول این 6 سال تحصیلی به شرح زیر می باشد:

 • سال اول و دوم: آموزش تئوری مبانی و اصول پایه پزشکی
 • سال سوم: آشنایی با انواع بیماری ها هم به صورت عملی و هم تئوری
 • سال چهارم و پنجم: آموزش های عملی پزشکی
 • سال ششم یا سال آخر: کار به همراه یادگیری در بیمارستان

شرایط و مراحل پذیرش جهت تحصیل پزشکی در ترکیه

شرایط پذیرش در هرکدام از دانشگاه های پزشکی ترکیه با دیگری متفاوت است اما به طور کلی متقاضیان برای دریافت پذیرش در هرکدام از این دانشگاه ها باید در یکی از آزمون های ورودی YOS یا SAT شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنند.

در زیر شرایط پذیرش در برخی از دانشگاه های برتر پزشکی ترکیه را می توانید مشاهده کنید:

 • دانشگاه قاضی: ارائه مدرک دیپلم دبیرستان با حداقل نمره 18، شرکت در آزمون SAT و کسب حداقل نمره 1200 از 1600، ارائه مدرک زبان آیلتس یا تافل و یا شرکت در دوره آماده سازی.
 • دانشگاه آنکارا: ارائه مدرک دیپلم دبیرستان، کسب حداقل ۵۰ امتیاز در آزمون YOS، شرکت در دوره آمادگی.
 • دانشگاه اوسکدار: ارائه سوابق تحصیلی و مدرک دیپلم با حداقل نمره 11 از 20، شرکت در آزمون ورودی خود دانشگاه، ارائه مدرک زبان ترکی یا انگلیسی و یا شرکت در دوره آماده سازی.

مراحلی که باید برای اخذ پذیرش در دانشگاه های پزشکی ترکیه طی کنید شامل انتخاب دانشگاه، ارسال درخواست پذیرش، آماده کردن مدارک مورد نیاز و دریافت ویزای تحصیلی می باشد که برای اینکار می توانید از کارشناسان مجرب قصران گروپ مشاوره دریافت کنید.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش و تحصیل پزشکی در ترکیه

هر دانشجو باید مدارک خود را طبق آنچه که دانشگاه مورد نظر از او درخواست کرده ارائه دهد، اما به طور کلی مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در ترکیه شامل موارد زیر می باشد:

 • فرم تکمیل شده درخواست پذیرش دانشگاه
 • مدرک پایان آموزش دیپلم متوسطه
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل برای تحصیل به زبان انگلیسی
 • اثبات تمکن مالی برای تامین هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه و شهریه دانشگاه
 • پرداخت هزینه درخواست تحصیل پزشکی در ترکیه که حدودا ۳۵ الی ۱۰۰ دلار است.
 • ارائه مدرک قبولی در آزمون ورودی دانشگاه

تحصیل پزشکی در ترکیه

آزمون های ورودی برای تحصیل پزشکی در ترکیه

برای پذیرش در دانشگاه های پزشکی ترکیه دو نوع آزمون ورودی برگزار می شود که عبارتند از آزمون YOS و آزمون SAT.
هر کدام از دانشگاه ها مدرک یکی از این دو آزمون را قبول دارند، بنابراین قبل از شرکت در این آزمون ها باید دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کرده و از این موضوع مطلع شوید.

 • آزمون SAT: این آزمون در 1000 شعبه در سراسر جهان برگزار می شود. سوالات این آزمون شامل دو بخشِ هوش و زبان انگلیسی و بخشِ اطلاعات علوم پایه است و یکی از کاربردی ترین آزمون ها برای تحصیل پزشکی در ترکیه است.
  از جمله دانشگاه هایی که مدرک این آزمون را قبول دارد دانشگاه قاضی می باشد.
 • آزمون :YOS این آزمون به صورت جدا در هر کدام از دانشگاه های انتخابی برگزار می شود. از جمله دانشگاه هایی که این آزمون را برگزار می کند، دانشگاه استانبول است.

توجه داشته باشید که نمره قبولی در هر یک از این آزمون ها با توجه به دانشگاه مقصد متفاوت خواهد بود.

از دیگر آزمون ها برای تحصیل پزشکی در ترکیه به شرح زیر می باشند:

 • آزمون ورودی تخصص پزشکی در ترکیه (TUS): این آزمون برای افرادی است که می خواهند بعد از گذراندن دوره پزشکی عمومی خود در ترکیه، دوره تخصص خود را نیز در این کشور بگذرانند. آزمون TUS فقط در شهر آنکارا و در ماه های سپتامبر و آوریل برگذار می شود. متقاضی برای پذیرش در دوره تخصص پزشکی باید موفق به کسب حداقل نمره 60 از 100 در این آزمون شود.
 • آزمون معادل سازی مدارک پزشکی (STS): این آزمون برای معادل سازی مدرک عمومی پزشکی و دندان پزشکی و برخی از دیگر رشته ها مانند داروسازی و دبیری کاربرد دارد. همچنین از آزمون STS برای تعیین سطح پزشکان برای کار در ترکیه نیز استفاده می شود.

آزمون‌های زبان مورد نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی ترکیه

اگر قصد تحصیل در رشته پزشکی ترکیه به زبان انگلیسی را دارید، باید یکی از مدارک IELTS، TOFEL و یا PTE را ارائه کنید. در صورتی که مدرک زبان نداشته باشید باید در آزمون زبان دانشگاه مورد نظر شرکت کرده و قبول شوید.

همچنین برای تحصیل به زبان ترکی باید مدرک زبان ترکی داشته باشید یا در دوره آماده سازی و آزمون دانشگاه مورد نظر شرکت کنید. از معتبر ترین مدرک های زبان ترکی TOMER است.

دانشگاه های پزشکی در ترکیه

دانشگاه ها در ترکیه یا خصوصی هستند و یا دولتی؛ تفاوت این دانشگاه ها معمولا در میزان هزینه های دریافتی و شهریه آن ها است، به همین علت تقاضا برای اخذ پذیرش در دانشگاه های دولتی بالاتر می باشد.
بسیاری از دانشگاه های پزشکی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند که از جمله آن ها می توان به دانشگاه های آنکارا، باشکنت، استانبول، کوچ، دانشگاه قاضی و دانشگاه حاجت تپه اشاره کرد.

در مجموع بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در ترکیه عبارتند از:

 • دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University)
 • دانشگاه آنکارا (Ankara University)
 • دانشگاه کوچ (Koç University)
 • دانشگاه استانبول (Istanbul University)

تحصیل پزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

برای تحصیل پزشکی در دانشگاه های ترکیه باید شهریه بپردازید؛ مبلغ شهریه برای دانشگاه های خصوصی و دولتی متفاوت است، این رقم برای دانشگاه های دولتی به صورت سالانه حدودا 240 تا 1500 دلار آمریکا و برای دانشگاه های خصوصی بیشتر و حدودا 10000 تا 25000 دلار در سال می باشد.
با وجود تفاوت هزینه ها، بیشتر متقاضیان ترجیح می دهند در دانشگاه های خصوصی ترکیه به تحصیل پزشکی بپردازند، چرا که قبولی در آزمون ها و پذیرش در دانشگاه های دولتی ترکیه به علت رقابت شدید بین متقاضیان، کاری نسبتا دشوار است.

شهریه برخی از دانشگاه های پزشکی ترکیه به شرح زیر می باشد:

 • دانشگاه آنکارا:

برای تحصیل به زبان ترکی، 3810 دلار در سال

برای تحصیل به زبان انگلیسی، 5715 دلار در سال

 • دانشگاه اوسکدار:

برای تحصیل به زبان ترکی، 14000 دلار در سال

برای تحصیل به زبان انگلیسی، 15000 دلار در سال

 • دانشگاه قاضی:

برای تحصیل به زبان ترکی، 6213 دلار در سال

برای تحصیل به زبان انگلیسی، 6213 دلار در سال

 • دانشگاه باشنکت:

برای تحصیل به زبان ترکی، 11939 دلار در سال

تحصیل پزشکی در ترکیه

متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه با قبولی در آزمون دانشگاه های دولتی (YOS)، کم تر از 1500 دلار در سال شهریه پرداخت خواهند کرد. این افراد اگر در سال اول و دوم دوره پزشکی خود، موفق به کسب نمرات عالی شوند، می توانند از بورسیه های تحصیلی استفاده کنند و شهریه خود را برای تحصیل در ترکیه رایگان کنند.
همچنین بسیاری از دانشگاه های دولتی امکان اسکان رایگان دانشجویان برتر خود را فراهم می کنند که می توانید از آن ها بهره مند شوید.

آینده شغلی و درآمد پزشکان در ترکیه

کشور ترکیه یکی از مکان های توریستی و مقاصد گردشگری پرطرفدار می باشد، از این رو سالانه افراد زیادی از کشورهای مختلف مخصوصا کشورهای همسایه، جهت دریافت خدمات پزشکی و درمانی به ترکیه سفر می کنند.
به همین جهت چشم انداز شغلی برای پزشکان در ترکیه بسیار مناسب است و دانشجویان پزشکی می توانند با آرامش خیال به تحصیل بپردازند.
همچنین پزشکان در ترکیه درآمد خوبی هم دارند و متوسط حقوق یک پزشک در این کشور، ماهانه و به صورت تقریبی 15.552 لیر و حداکثر درآمد آن ‌ها 33.268 لیر می باشد.

اگر از علاقه مندان تحصیل در رشته پزشکی هستید و قصد مهاجرت تحصیلی دارید، ترکیه می تواند یکی از بهترین انتخاب ها باشد.
برای دریافت مشاوره با کارشناسان قصران گروپ تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

راهنمای چک کردن نتایج لاتاری گرین کارت 2025

لاتاری گرین کارت آمریکا شانس بزرگیست که دولت آمریکا در اختیار علاقه مندان مهاجرت به این کشور قرار داده است. … مطالعه بیشتر

زمان مطالعه : 5 دقیقه

لاتاری آمریکا چیست؟

لاتاری آمریکا 2025 در تاریخ 12 مهر تا 16 آبان مهلت ثبت نام دارد. نزدیک شدن به ماه اکتبر مصادف … مطالعه بیشتر

زمان مطالعه : 4 دقیقه

زمان اعلام نتایج لاتاری 2025

زمان اعلام نتایج لاتاری 2025 در اردیبهشت 1403 می باشد. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که … مطالعه بیشتر

زمان مطالعه : 4 دقیقه
موسسه مهاجرتی قصران گروپ

هدف اصلی ما در قصران گروپ، ارائه اطلاعات دقیق و مشاوره کامل، هم راستا با شرایط و رزومه شما و ترسیم بهترین مسیر مهاجرتی پیش رویتان است که در ادامه با ارائه خدمات کامل، تمام مراحل اخذ پذیرش تحصیلی، کاری و همچنین فرایند سرمایه گذاری، ثبت شرکت و … انجام داده و آینده ای مطلوب و باب میل شما برایتان به ارمغان می آورد.

راه‌های ارتباط با ما

قصران گروپ در شبکه های اجتماعی

کلیه حقوق و امتیازات این وبسایت متعلق به شرکت قصران گروپ بوده و هرگونه استفاده از مطالب و مقالات این سایت، پیگرد قانونی دارد.
مشاوره مهاجرتی 22118085