قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

LMIA کانادا چیست؟

 LMIA  –  Labour Market Impact Assessment کانادا مدرکی است که نشان می دهد هیچ شهروند یا مقیم دائم کانادا آماده، مایل و قادر به پر کردن یک موقعیت شغلی خاص در کانادا نیست و بنابراین کارفرما مجاز است یک کارگر خارجی استخدام کند. برای دریافت LMIA، کارفرمایان باید این موقعیت شغلی را حداقل به مدت چهار هفته آگهی کنند و با نامزدهایی که شهروند کانادا یا مقیم دائم هستند مصاحبه کنند.

LMIA

باید بگوییم تنها در صورتی که مصاحبه شوندگان و متقاضیان کانادایی شرایط شغل را نداشته باشند، کارفرما می تواند از کارگر خارجی استفاده کند.

کارگر خارجی باید قبل از شروع کار در کانادا برای مجوز کار کانادایی که توسط LMIA پشتیبانی می شود، درخواست دهد.

برنامه های LMIA بسیار دقیق هستند و به اسناد و آمارهای زیادی نیاز دارند. به عنوان مثال می توان به تفکیک عددی تعداد متقاضیان کانادایی برای این موقعیت، تعداد پیشنهادات کاری ارائه شده و تعداد متقاضیان فاقد صلاحیت اشاره کرد.

کارفرما باید توضیحی کتبی در مورد اینکه چرا متقاضیان کانادایی استخدام نشده اند و واجد شرایط این شغل نیستند ارائه دهند.  همه برنامه های کاری کانادا نیاز به صدور LMIA ندارند؛ برای مثال   work permit streams که از LMIA معاف هستند، تحت برنامه جا به جایی بین‌المللی قرار می‌گیرند .

برنامه کارگران خارجی موقت

سازمان اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) بر روند LMIA کانادا نظارت دارد. ESDC  در تجزیه و تحلیل خود موارد زیر را در نظر میگیرد:

آیا حقوق ارائه شده به کارگر خارجی با میانگین شغل در منطقه ای که در آن موقعیت قرار دارد مطابقت دارد؟

آیا شرایط کار با قوانین کار و یا قراردادهای دسته جمعی مطابقت دارد؟

آیا برای آن شغل در منطقه ای که در آن موقعیت قرار دارد کمبود نیروی کار وجود دارد؟

آیا کارفرمای کانادایی برای یافتن یک کارگر کانادایی برای پر کردن این موقعیت تلاش هایی برای استخدام انجام داده است؟

آیا کارگر خارجی می تواند مهارت ها یا تخصص های منحصر به فرد خود را به کانادا منتقل کند؟

آیا استخدام کارگر خارجی به ایجاد یا حفظ شغل برای کانادایی ها کمک می کند؟

آیا کارگر خارجی، کارمندِ کارفرمایی کانادایی خواهد بود که به موجب آن از کارگر خارجی انتظار می رود به صورت تمام وقت با دستمزد از پیش تعیین شده کار کند؟

 TFWP ( (Temporary foreign worker program – برنامه کارگر خارجی موقت در کانادا به دو دسته برای کارگران با مهارت بالاتر و کارگران با مهارت پایین تقسیم می شود. موقعیت های شغلی در سطوح مهارت ۰، A و B در سیستم ملی طبقه بندی مشاغل (NOC) در رده مهارت های بالاتر قرار می گیرند و  موقعیت هایی که در سطوح مهارت های C و D قرار دارند در رده مهارت های پایین قرار می گیرند.

هر دو شامل دو جریان فرعی دیگر هستند:

 ۱)  مشاغل با مهارت بالاتر – کارگران با دستمزد بالا

۲)  مشاغل با مهارت بالاتر – کارگران با کم دستمزد

۳)  مشاغل با مهارت پایین – کارگران با دستمزد بالا

۴)  مشاغل با مهارت پایین – کارگران کم دستمزد

در موقعیت هایی که نرخ دستمزد غالب، همانطور که توسط ESDC تعیین شده است، کمتر از میانگین دستمزد استانی/منطقه ای باشد، دستمزد پایین در نظر گرفته می شوند . آن دسته از مشاغلی که در آن دستمزد غالب بالاتر از متوسط ​​دستمزد استانی/منطقه ای باشد، دستمزد بالا در نظر گرفته می شود .

کبک فرآیند LMIA را تسهیل کرد

کارفرمایان در استان کبک ممکن است موقعیت های انتخاب شده را بدون نیاز به ارائه مدرکی مبنی بر تلاش هایشان برای استخدام کارگر پر کنند.

در سال ۲۰۲۲، کبک ده ها موقعیت شغلی با سطح ابتدایی را به لیست  شغل های مورد تقاضا  برای  LMIA های تسهیل شده اضافه کرد. این مشاغل جدید که بسیاری از آنها در سطح C مهارت NOC هستند، به کبک کمک می کند تا شکاف های موجود در نیروی کار خود را پر کند.

 برنامه های انتقال کارفرما

کارفرمایانی که از فرآیند LMIA برای استخدام کارگران خارجی استفاده می کنند می بایست اثبات کنند از طریق آگهی های محلی و مصاحبه نتوانستند نیروی کار مورد نیاز خود را پیدا کنند.

کارفرمایان موظفند نتایج فعالیت هایی را که به عنوان بخشی از برنامه انتقال خود اجرا کرده اند، به ESDC گزارش دهند. نتایج با پیش بینی های ارائه شده آنها مقایسه می شود و در صورتی که کارفرما ممیزی شود یا بخواهد در آینده برای LMIA مجدد درخواست کند، ارزیابی خواهد شد.

در صورتی که کارفرمایان بتوانند ثابت کنند که موقعیت مورد درخواست نیازمند مجموعه مهارت های منحصر به فردی است یا مبتنی بر قرارداد/پروژه است، می توانند از الزام برای ارائه طرح انتقال درخواست معافیت کنند.

LMIA

شرایط دریافت LMIA کانادا چیست؟

برای دریافت تاییدیه  LMIA کانادا کارفرما باید دارای شرایطی باشد، تا بتواند این مجوز را دریافت کند. حتی ممکن است محل کار کارفرما نیز بازرسی و بررسی شود. شرایط زیر از جمله مواردی است که کارفرما برای دریافت این تاییدیه باید دارا باشد:

  • کسب و کار وی قانونی باشد
  • توانایی پرداخت حقوق به کارمند خارجی را داشته باشد
  • به کارمند خارجی نیاز داشته باشد
  • نیروی مورد نیاز خود را از میان کاناداییان پیدا نکرده باشد
  • کالا یا خدماتی را به مردم ارائه دهند
  • در ۱ سال قبل از درخواست برای دریافت  LMIA ، هیچ نیروی کاری را اخراج نکرده باشد.

نیروی کار برای ورود به کانادا و دریافت ویزای کاری کانادا باید از یک کافرمای خارجی دعوتنامه دریافت کند و با فراهم کردن مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کاری کانادا اقدام نماید.

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

اگر قصد کار در کانادا و دریافت ویزای کاری این کشور را دارید قصران گروپ در کنار شماست.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *