قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا

کانادا یکی از با سوادترین کشورهای جهان است و تحصیل در دانشگاه های آن تصمیمی منطقی به نظر می رسد و شما میتوانید اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا را داشته باشید.
تحصیل در کانادا یکی از راه های مهاجرت به کانادا است که منجر به اقامت موقت در کانادا می شود و با داشتن شرایطی می توانید با تحصیل در این کشور، مشمول اقامت دائم کانادا شوید.
بر اساس داده های منتشر شده توسط اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا، هر سال تقریبا بیش از ۵۰ درصد تمام درخواست های ویزای تحصیلی کانادا از سراسر جهان پذیرفته می شود و این آمار بالایی است.
پس از دریافت ویزای کانادا از طریق تحصیل در کانادا ، می توانید تحت شرایطی بعد از چند سال اقامت موقت در کانادا برای اقامت دائم کانادا اقدام کنید.
البته این به معنی دریافت پاسپورت کانادا نیست؛ بلکه متقاضیان پاسپورت کانادا علاوه بر داشتن اقامت دائم یا پی آر (PR)، باید حداقل ۳ سال از ۵ سال اخیر را در کانادا زندگی کرده باشند تا واجد شرایط دریافت پاسپورت کانادا شوند.

اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا

همان طور که گفته شد، پیش از دریافت اقامت دائم کانادا نیاز به دریافت ویزای کانادا هست که یکی از راحتترین ویزاهای کانادا برای مهاجرت، ویزای تحصیلی کانادا می باشد.

شرایط و مقدمات دریافت ویزای تحصیلی کانادا

 • داشتن تمکن مالی برای تامین هزینه های تحصیل و یک سال زندگی در کانادا
 • گرفتن پذیرش از یکی از دانشگاه‌ها یا کالج‌های معتبر کانادا شماره DLI داشته باشد.
 • باید اثبات کنید که اقامت شما در کانادا موقت است و قصد بازگشت به کشور مبدا پس از فارغ التحصیلی را دارید.
 • پاسپورت شما باید حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد به علاوه باید صفحه اول و صفحات مهرخورده پاسپورت ‌های قبلی خود را نیز همراه داشته باشید.
 • اسکن از تمامی صفحات شناسنامه و ترجمه آن‌ ها ضروری است.
 • یک قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵ با فرمت pdf یا  jpegبگیرید.
 • ارائه نامه CAQ برای متقاضیان تحصیل در استان کبک ضروری می باشد.
 • باید برنامه تحصیلی (Study Plan) داشته باشید که در آن به طور شفاف از برنامه تحصیلی خود بگویید: چرا این کشور، شهر، دانشگاه و این رشته را برای تحصیل خود انتخاب کرده اید؟
 • داشتن گواهی عدم سوء پیشینه
 • دارا بودن سلامت جسمانی
 • تائیدیه WES برای ثبت نام در دانشگاه لازم است.
 • برای افراد زیر ۱۸ سال باید قیم مشخص شده باشد.
 • سند ازدواج برای افراد متأهل ضروری است.
 • ارائه فرم درخواست ویزای تحصیلی کانادا، اطلاعات خانوادگی و …
 • فیش پرداختی شهریه دانشگاه

پس از این مراحل و در صورت تائید درخواست، فرد ایمیلی برای حضور در کنسولگری کانادا دریافت خواهد کرد که بعد از گذراندن مراحل انگشت نگاری و مصاحبه (در صورت نیاز)، ویزای تحصیلی کانادا بعد از گذشت ۲ هفته تا ۵ ماه صادر خواهد شد.

تبدیل ویزای تحصیلی کانادا و اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا

همانطور که گفتیم ویزای تحصیلی به تنهایی هیچ گاه منجر به اقامت دائم کانادا نخواهد شد و نیاز است که پس از اتمام تحصیل در کانادا، از طریق روشی غیر از تحصیل برای دریافت اقامت دائم یا PR (پی آر) اقدام کنید تا بتوانید در کانادا بمانید. در غیر این صورت باید پس از طول دوره تحصیلی به کشور خود بازگردید.
از چه راه هایی می توان اقامت دائم کانادا را پس از طول دوره تحصیلی دریافت کرد؟
ابتدا توضیح مختصری از اکسپرس انتری بدهیم و سپس راه های دریافت اقامت دائم کانادا پس از تحصیل در کانادا را شرح دهیم.

اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا

اکسپرس انتری (Express Entry) چیست؟

اصلی ترین سیستم مهاجرت و امتیاز بندی برای متقاضیان مهاجرت به کانادا، اکسپرس انتری است.
از سال ۲۰۱۵ دولت لیبرال کانادا برای فارغ التحصیلان بین المللی نیز امتیازی را در نظر گرفت که تا تعداد بیشتری از فارغ التحصیلان کانادایی پس از تحصیل در کانادا بتوانند برای اقامت دائم کانادا نیز درخواست دهند.
اکسپرس اینتری به این صورت است که قرعه کشی هایی هر دو هفته یکبار انجام می شود و شرکت کنندگان در آن، بر اساس مدرک تحصیلی، سطح زبان، تجربه تحصیل و حضور در کانادا، داشتن پیشنهاد شغلی، میزان سابقه کاری و همچنین بر اساس سن امتیاز بندی می شوند.
پس از امتیاز بندی، شما فقط ۶۰ روز زمان دارید تا درخواست کاملی را برای اقامت دائم در کانادا و اقدام برای اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا ارائه دهید.
این پروسه معمولا ۶ ماه طول می کشد.

Canadian Experience Class – CEC

برنامه مهاجرتی Canadian Experience Class به افراد اجازه می‌دهد تا پس از حداقل یک سال کار در کانادا، بتوانند برای اقامت دائم کانادا اقدام کرده و سپس در اکسپرس اینتری شرکت کنند.
یعنی شما بعد از فارغ ‌التحصیلی و دریافت مجوز کار، پس از طی حداقل ۱ سال کار حرفه‌ای، توانایی کاری و همچنین از طریق آزمون زبان، توانایی زبان شما ارزیابی می شود تا وارد لیست Express Entry شوید.
در صورت کسب امتیاز کافی، برای تکمیل پرونده، اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا دعوت خواهید شد.

Provincial Nominee Programs – PNP

PNP یا برنامه استانی کانادا که از مشهورترین روش‌های مهاجرت به کانادا و شرکت در اکسپرس اینتری است.
Provincial Nominee Programs در استان های مختلف، برنامه های متفاوتی وجود دارد و حتی ممکن است برای اقشار مختلف، روش‌های اعطای اقامت (کاری، سرمایه‌گذاری، کارآفرینی، استخدام دانشجویان بین‌المللی و…) نیز متفاوت باشد.

استان‌های بریتیش کلمبیا، آلبرتا، مانیتوبا، نوا اسکوشیا، نیوفاندلند و لابرادور، انتاریو، ساسکاچوان و جزیره پرنس ادوارد برنامه‌ های استانی منحصر به فرد خود را دارند.
طبق قانون، در این روش به افراد اجازه داده می‌شود تا اقامت دائم کانادا را پس از تحصیل خود در این کشور، خیلی سریعتر از سایر روش ها به دست آورند.

Federal Skilled Worker Class

یکی دیگر از برنامه های مهاجرتی برای اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا ، Federal Skilled Worker Class است که نیازمند ورود به اکسپرس انتری می باشد.
این راه حل بیشتر مخصوص افرادی است که نتوانسته اند از طریق CEC موفق به اخذ اقامت دائم کانادا بعد از تحصیل شوند.

در صورتی که در خارج از کانادا سابقه کار دارید، Federal Skilled Worker Class

می تواند مسیر مناسبی برای دریافت اقامت دائم کانادا بعد از تحصیل باشد.
جالب است بدانید که اکثر مواقع کاندیداهای Federal Skilled Worker Class بیشترین درصد دعوت‌نامه را دریافت می‌کنند.

روش هایی که تاکنون گفتیم از راه برنامه اکسپرس اینتری (Express Entry) می گذشتند.
اما راه های دیگری نیز هستند که از طریق آن ها می توانید به اقامت دائم کانادا دست یابید.

دریافت اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا از طریق Post Graduate Work Permit

اجازه کار برای فارغ ‌التحصیلان یا PGWP می‌تواند بصورت Work Permit یا Open Work Permit  باشد که نیازی به جاب آفر نخواهد داشت.
ورک پرمیت یا اقامت از طریق کار، ساده‌ترین روش برای ورود دانشجویان به بازار کار است.
از طریق این مجوز کار شما می توانید به اندازه طول تحصیل خود که باید حداقل ۸ ماه باشد، در کانادا مشغول به کار شده و اقامت داشته باشید.
PGWP که معمول ترین روش برای اخذ اقامت دائم کانادا بعد از تحصیل است، نیازی به شرکت در اکسپرس انتری نداشته و شما پس از ۱۸ ماه می‌توانید درخواست اقامت دائم دهید.
دقت داشته باشید که زمانی که تحصیل شما در کانادا تمام می شود و مدرک تحصیلی خود را دریافت می کنید، ۶ ماه زمان دارید تا برای ویزای کار کانادا درخواست دهید.

اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا

دریافت اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا از طریق ازدواج

اگر در زمان حضور در کشور کانادا با فردی کانادایی ازدواج کنید، می توانید اقامت دائم و سپس تابعیت کانادا را دریافت نمایید.
دقت داشته باشید که این ازدواج باید حقیقی باشد و نه با هدف فریب دولت کانادا برای اخذ اقامت دائم کانادا!
در صورتی که نتوانید حقیقی بودن ازدواج را اثبات نمایید، هر دو طرف جریمه خواهند شد.

برای دریافت ویزای کانادا از طریق ازدواج، دو طرف باید حداقل ۱۸ سال داشته و همسر کانادایی نیز توانایی مالی برای تامین زندگی دو نفر را داشته باشد و در یک خانه مشترک زندگی کنند.
از طریق ویزای ازدواج، به فرد غیر کانادایی ۳ سال اقامت موقت داده خواهد شد. پس از گذشت این  ۳ سال در صورتی که ازدوج همچنان پایدار باشد، فرد غیر کانادایی مشمول دریافت اقامت دائم کانادا (PR) خواهد شد.

دریافت اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا از طریق سرمایه گذاری

کانادا یکی از بهترین و امن ترین سیستم های مالی و بانکداری دنیا را دارد که سبب شده تا علاقه مندان زیادی برای سرمایه گذاری در این کشور اقدام کنند.
برای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه گذاری الزاما نیازی به تحصیل در این کشور نیست، اما پس از تحصیل در کانادا نیز می توانید از طریق سرمایه گذاری در این کشور، اقامت دائم کانادا را دریافت کنید.

برنامه ها و شرایط هر استان کانادا برای اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه گذاری متفاوت است و باید بررسی کنید که کدام شرایط به وضعیت شما نزدیک تر است.

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

در این مقاله سعی کردیم تمامی روش هایی را که از طریق آن ها می توان به اقامت دائم کانادا بعد از تحصیل دست یافت، توضیح  دهیم.
در صورتی که قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا یا کاری و … را دارید؛ می توانید با کارشناسان قصران گروپ تماس گرفته و شرایط خود را ارزیابی کنید.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *