قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

تفاوت بورسیه اسکالرشیپ و بورسیه فاند

زمانی که دانشجو برای پذیرش تحصیلی در کشوری دیگر اقدام می‌کند باید به این نکته واقف باشد که درهرصورت متحمل هزینه‌هایی خواهد شد، سوای از هزینه‌های تحصیل، مخارج امرار معاش را نیز باید در نظر داشت. ضمن اینکه هزینه‌های تحصیل تنها پرداخت شهریه دانشگاه نیست؛ خرید کتاب، خوابگاه، رفت‌وآمد و برخی فعالیت‌های پژوهشی همگی نیازمند تخصیص بودجه هستند.

به همین جهت دانشجو یا باید دارای وضعیت مالی و یا تحصیلی خوبی باشد تا امتیاز دریافت بورسیه‌ی تحصیلی را داشته باشد. در این راستا دانشگاه‌ها انواعی از بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های تحصیلی را برای دانشجویان در نظر گرفته‌اند که باتوجه‌ به شرایط دانشجو به او تعلق می‌گیرد. در این مقاله به توضیح و بررسی تفاوت بورسیه اسکالرشیپ و بورسیه فاند که از مهم‌ترین کمک‌هزینه‌های تحصیلی هستند می‌پردازیم.

 

تفاوت بورسیه اسکالرشیپ و بورسیه فاند

تفاوت بورسیه اسکالرشیپ و بورسیه فاند

فاند چیست؟

فاند – Fund  در معنای لغوی به معنای سرمایه است. در بحث تفاوت بورسیه اسکالرشیپ و بورسیه فاند باید گفت، فاند تحصیلی کمک‌هزینه‌ای است که به دانشجو در برابر فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی‌ای که انجام می‌دهد تعلق می‌گیرد و در قالب پرداخت همه یا قسمتی از شهریه‌های تحصیلی و یا زندگی به او پرداخت می‌شود. در واقع دانشجو با فعالیت‌های پژوهشی و علمی ای که انجام می‌دهد مبلغی را به عنوان کمک‌ هزینه تحصیل دریافت می‌کند. اعطای فاند تحصیلی به دو صورت است:

دسته اول فاندهایی هستند که در قبال انجام فعالیت‌های پژوهشی و یا دستیاری آموزش در دانشگاه به دانشجو داده می‌شود. در برخی کشورها مانند آمریکا و کانادا به دانشجویان مقطع دکتری حقوق داده می‌شود و دانشجو به انجام کارهای پژوهشی، تحقیق و ترجمه، نگارش مقالات و کتاب و یا دستاری استاد می‌پردازد.

دسته دوم فاند مبلغی کمک هزینه تحصیلی است که به حساب دانشجو واریز می‌شود.

فاندها انواع مختلفی دارند که مهم‌ترین آنها عبارت‌اند از:

Graduate Assistantship (GA): دستیاریِ مربوط امور فارغ‌التحصیلی و تحصیلات تکمیلی است.

 Teaching Assistantship (TA): هزینه دستیار آموزشی است که در آن دانشجو در ازای ساعاتی تعیین شده تدریس در طول هفته حقوق دریافت می‌نماید. فعالیتی که دانشجو ملزم به انجام آن است به استاد یا دانشگاه بستگی دارد، تصحیح اوراق، طراحی سؤال و یا می‌تواند استاد حل تمرین باشد.

Research Fellowship: این نوع از فاند تقریباً همان اسکالرشیپ است با این تفاوت که به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که روی موضوعی خاص در حال انجام پژوهش هستند.

Tuition Waiver: درصورتی‌که دانشجو موفق به دریافت این نوع فاند شود از پرداخت شهریه معاف است.

Full fund: یکی از محبوب‌ترین نوع بورسیه فول فاند است که تمامی هزینه‌های دانشجو اعم از شهریه، هزینه خوابگاه و هزینه‌های زندگی را در برمی‌گیرد و کاملاً بر اساس شایستگی‌های فرد به او اعطا می‌شود. یا ممکن است دانشجو در دانشگاه به کارهای پژوهشی و دستیاری اساتید مشغول شود و از این طریق فول فاند دریافت کند.

تفاوت بورسیه اسکالرشیپ و بورسیه فاند

اسکالرشیپ چیست؟

اسکالرشیپ کمک هزینه مالی است که به دانشجو به منظور تحصیل و زندگی در کشور میزبان اعطا می‌شود. درصورتی‌که دانشجو دارای شایستگی و معیارهای دریافت بورسیه باشد به او یکی از انواع اسکالرشیپ تعلق می‌گیرد.

سابقه تحصیلی، فعالیت‌های دانشگاهی و دانشجویی، تجارب کاری و پژوهشی و نیازهای مالی دانشجو شایستگی او برای دریافت اسکالرشیپ را تعیین می‌کند.

در بحث تفاوت بورسیه اسکالرشیپ و بورسیه فاند اسکالرشیپ‌ها توسط منابعی مانند مؤسسات اعتباری و مالی، سازمان‌های دولتی و یا خود دانشگاه تأمین می‌شود. تفاوت اسکالرشیپ با وام‌های دانشجویی در این است که نیاز به بازگرداندن ندارند و بدون هیچ بهره‌ای به دانشجو تعلق می‌گیرد.

بورسیه بر اساس شایستگی (Merit-Based scholarship)

بورسیه شایستگی بر اساس عملکرد موفقیت‌آمیز دانش‌آموز در مقطع دبیرستان به وی اعطا می‌شود. علاوه بر موفقیت‌های تحصیلی، نمرات آنها در آزمون‌های SAT و یا ACT و شرکت در فعالیت‌های گروهی در مدرسه و پژوهش‌های آنها نیز در دریافت این شکل از اسکالرشیپ مؤثر است. در بحث تفاوت بورسیه اسکالرشیپ و بورسیه فاند ، این بورس تحصیلی مقداری از هزینه‌های تحصیل ۴ ساله دوره کارشناسی را کمتر می‌کند و یا همه هزینه‌های تحصیل را در بر می‌گیرد.

fund 3 قصران گروپ

بورسیه تحصیلی آکادمیک (Academic Scholarship)

بورسیه تحصیلی آکادمیک به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که موفقیت‌های چشمگیری در طی دوران تحصیل خود دارند. از آنجایی‌که تعداد دانشجویانی که از لحاظ علمی در سطح خوبی هستند رقابت بر سر دریافت این بورسیه بسیار بالاست.

در اسکالرشیپ به‌ صورت مبلغی به دانشجو داده می‌شود و یا به میزان مشخصی از مبلغ شهریه او کسر می‌شود.

نکته‌ای که در تفاوت بورسیه اسکالرشیپ و بورسیه فاند وجود دارد این است که اسکالرشیپ خود نوعی فاند است اما با این تفاوت که نیازی نیست دانشجو در قبال دریافت آن کاری برای دانشگاه انجام دهد.

در واقع فاند نوعی یاری و کمک است که از طرف دانشگاه، دولت و یا سازمانی که در آن کار می‌کنید به شما تعلق می‌گیرد و در مقابل دریافت آن شما باید فعالیتی برای دانشگاه یا شرکت خود انجام دهید.

اسکالرشیپ توسط صندوق‌های Scholarship endowment یا Scholarship fund پرداخت می‌شود. اسکالرشیپ بر اساس شایستگی به فرد اعطا شده و ضرورتی در انجام کار برای دانشگاه نیست.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که در صورتی که در وضعیت تحصیلی دانشجو تغییری ایجاد شود، مثلا شرایطی را که براساس آن به او بورسیه یا فاند تعلق گرفته است را از دست دهد به دنبال آن بورسیه یا اسکالرشیپ که به وی اعطا شده است قطع می شود.

اگر قصد تحصیل پزشکی در انگلیس یا تحصیل مهندسی در انگلیس را دارید بهتر است سابقه پژوهشی خود را تقویت کنید و موفق به اخذ بورسیه تحصیلی انگلیس شوید.

 

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *