اسکیل ورکر کانادا

فرادی که در یک زمینه تخصص، مهارت و تجربه دارند می‌توانند با استفاده از برنامه اسکیلد ورکر (Skilled Worker ) به کانادا مهاجرت کنند. این برنامه‌ها فرصت خوبی برای افرادی است که شرایط تحصیل در کانادا را ندارند؛ این افراد می‌توانند با اثبات تخصص و مهارت‌شان اجازه اقامت در کانادا را ظرف مدت نسبتا کوتاهی دریافت کنند.

کشور کانادا در زمینه اقتصادی کشوری پیشرفته و بسیار قدرتمند محسوب می‌شود و همچنین از لحاظ رفاه اجتماعی وضعیت فوق‌العاده مناسبی دارد؛ به همین دلیل هرساله افرادی زیادی به این کشور مهاجرت می‌کنند تا زندگی بهتری داشته باشند و از مزایای اقامت کشور کانادا بهره‌مند شوند.

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق روادید اسکیل ورکر کانادا  2021 که یکی از بهترین نوع ویزای کاری کانادا می‌باشد با سایر روش‌های مهاجرت به این کشور متفاوت است. متقاضیان باید با داشتن اطلاعات کافی و شرایط موردنیاز اقدام به کسب این نوع روادید کنند تا دچار پشیمانی نشوند و پروسه مهاجرت خود را با موفقیت به اتمام برسانند.

ایرانیان باتوجه‌به سابقه درخشانی که از خود در این کشور برجای گذاشته‌اند، دولت کانادا را بر آن داشته است که فرصت‌های استثنایی برای مهاجرت کاری به کانادا را در اختیار هم‌وطنانمان گذارد. برای مثال رانندگان پایه یک ایرانی که از تجربه بالایی برخوردار هستند و به فکر مهاجرت به یک کشور دیگر می‌باشند، کشور کانادا بستری مناسب را برای این دسته از افراد در نظر گرفته است.

باتوجه‌به کیفیت بالای آموزش پزشکی در کشورمان و تربیت پزشکان و پرستاران بسیار زیاد، این کشور خواهان جذب پرستاران عزیز ایرانی است که از حداقل پیش‌نیازهای موردنظر بهره می‌برند. باتوجه‌به ایجاد جامعه‌های ایرانی در شهرهایی مانند تورنتو، ونکوور و مونترال، باید گفت که مهاجرت به این کشور بسیار لذت‌بخش‌تر از قبل شده است احساس تنهایی و غربت به حداقل رسیده است.

اسکیل ورکر

شرایط اسکیل ورکر کانادا (Skilled Worker)

در این نوع ویزا باید مهارت خاصی در انجام یک کار مشخص داشته باشند. اگر شما می‌خواهید ویزا اسکیل ورکر کشور کانادا را کسب کنید، بهتر است بدانید که این نوع از ویزا کاری کانادا، بر پایه امتیاز ارائه می‌شود. به طور کلی برای کسب ویزای اسکیل ورکر کانادا دو مرحله باید سپری شود و متقاضی و یا فرد درخواست‌کننده باید در هر دو مرحله امتیاز کافی کسب کند.

در مرحله اول کسب ویزای اسکیل ورکر کانادا متقاضیان باید از صد امتیاز حداقل 67 امتیاز کسب نماید تا وارد مرحله دوم کسب ویزای کاری کانادا شود. در مرحله دوم کسب ویزای کاری یا اسکیل ورکر کانادا متقاضیان باید از 1200 امتیاز حداقل 440 امتیاز کسب کنند. در صورتی که متقاضیان بتوانند در هر دو مرحله امتیازهای لازم را به دست بیاورند، دولت کانادا به این افراد گواهی اقامت همیشگی کشور کانادا را ارائه می‌دهد.

اسکیل ورکر کانادا بر اساس موارد زیر امتیازبندی شده است:

سیستم Express Entry در کانادا

اکسپرس اینتری در واقع روش سریع ورود به خاک کشور کانادا برای کار می‌باشد و متقاضیانی که به‌عنوان متخصص شناخته شده‌اند می‌توانند با ارائه مدرک خود با روش اکسپرس اینتری به کشور کانادا سفر کنند. شایان‌ذکر است که روش اسکیل ورکر کانادا از زیرمجموعه‌های روش ورود سریع می‌باشد که تمامی مراحل این روش به‌صورت اینترنتی باید سپری شوند تا شرایط و پرونده متقاضی تأیید شود.

کارفرمایان یا دولت کانادا در یک بازه زمانی معین (معمولاً هر دوهفته یکبار) مشخصات افرادی که پروفایل اکسپرس اینتری خود را تکمیل کرده‌اند، بررسی می‌کند و در هر دوره انتخاب یا draw به تعدادی از متقاضیان، ITA یا همان دعوت‌نامه می‌دهد که برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام نمایند. مدت زمانی که از زمان دریافت دعوت‌نامه تا اخذ اقامت دائم کانادا به طول می‌انجامد حداکثر شش ماه به طول می‌انجامد، به همین دلیل است که به این سیستم، اکسپرس انتری یا سیستم ورود سریع به کانادا می‌گویند.

متقاضیانی که اطلاعات خود را در استخر انتظار اکسپرس اینتری ثبت می‌کنند، از طریق یک سیستم امتیازبندی که CRS نام دارد، امتیازدهی می‌شوند. امتیاز CRS نقش مهمی در انتخاب شدن متقاضی دارد، معمولاً در هر دوره انتخاب یا draw اکسپرس اینتری کانادا، افرادی از استخر انتظار انتخاب می‌شوند که دارای امتیاز CRS بالا باشند. البته این موضوع به آن معنا نیست که شانسی برای متقاضیان دارای امتیاز پایین وجود ندارد و امکان انتخاب آن‌ها نیز همواره وجود خواهد داشت.

SKILLED TRADE در کانادا

افرادی که به‌جای مدرک دانشگاهی، مدرک فنی برای کار در یک شغل خاص کسب کرده‌اند، می‌توانند با انتخاب این روش که یکی از شاخه‌های کاری نوع “b” از روش‌های ورود سریع به کانادا می‌باشد، به این کشور پیشرفته سفر کنند و مشغول به کار شوند.

نیروی متخصص فنی یا اسکیلد ترید کانادا (Federal Skill Trades program) برنامه‌ای است که در آن مشاغل موردنیاز کارفرماهای این کشور لحاظ شده و متقاضی می‌تواند باتوجه‌به شرایط خود برای مهاجرت به کانادا دست‌به‌کار شود.

 اداره کار کانادا مشاغل مختلف را به‌صورت زیر تقسیم کرده است:

 Skill Type 0:  این نوع مشاغل از نوع مدیریتی می‌باشند و بیشتر متقاضیان این دسته از مشاغل مدیران صنعتی، مدیران بازرگانی، مدیران باشگاه‌های فرهنگی و ورزشی، مدیران رستوران‌ها و غیره می‌باشند. Skill Level A: این نوع مشاغل از نوع تحصیلات آکادمیک می‌باشند؛ این بدان معناست که متقاضیان این دسته از مشاغل دارای مدرک‌های تحصیلی هستند مانند دکترهای زمینه‌های مختلفی، وکلا، مهندسان و غیره.

 Skill Level B: این نوع مشاغل از نوع تحصیلات کالج می‌باشند؛ این بدان معناست که متقاضیان این دسته مشاغل دارای مدرک فنی و حرفه‌ای هستند مانند سرآشپزهای رستوران‌های مختلف، برق‌کار، تأسیسات و غیره

  Skill Level C: این نوع مشاغل از نوع تحصیلات دبیرستان یا کارورزی می‌باشند؛ این بدان معناست که متقاضیان این دسته مشاغل نیازی به داشتن مدرک دانشگاهی یا فنی ندارند و پس از اتمام دوره دبیرستان می‌توانند در مشاغلی چون رانندگی، قصابی، فروشندگی و غیره مشغول به کار شوند

  Skill Level D: این نوع از مشاغل برای افرادی مناسب می‌باشد که می‌خواهند مشغول به نظافت، چیدن میوه و غیره شوند.

چگونه برای اسکیل ورکر اقدام کنیم؟

در گام اول یک پروفایل اکسپرس اینتری بسازید. در این پروفایل اطلاعات فردی خود و رزومه، تحصیلات و مدرک زبان را وارد می‌کنید. در این مرحله وضعیت شما مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و امتیازی دریافت می‌کنید. کسانی که بتوانند حداقل امتیاز لازم یعنی 67 را به دست آورند وارد Pool می‌شوند. در مرحله بعد دولت کانادا اقدام به ارسال دعوت‌نامه به‌صورت دوره‌ای می‌نماید. ازآنجایی‌که این روند می‌تواند طولانی باشد و دسترسی برای ویرایش نیز وجود دارد، آپدیت نگه‌داشتن پروفایلتان را فراموش نکنید.

مهم‌ترین موارد تأثیرگذار روی امتیاز اسکیل ورکر

تطبیق پذیری جهت زندگی در کانادا تا 10 امتیاز

درصورتی‌که متقاضی اصلی متأهل باشد، شرایط همسر نیز می‌تواند مشمول امتیاز واقع شود. قابل‌ذکر است که حداکثر امتیاز قابل کسب 10 امتیاز است. اگر بستگان شما ساکن کانادا باشند هم امکان افزایش این امتیاز وجود دارد. جالب است بدانید مهارت زبان همسر هم‌روی این امتیاز تأثیر مثبت می‌گذارد.

سابقه کار تا 15 امتیاز

شغل شما باید در لیست مشاغل موردنیاز کشور کانادا باشد و حداقل یک سال سابقه کار داشته باشید. یک سال سابقه کار 5 امتیاز، یک الی سه سال سابقه 11 امتیاز، چهار الی 5 سال 13 امتیاز و در نهایت 6 سال و بیشتر 15 امتیاز به دست می‌آورد. همچنین اگر در کانادا مشغول به کار باشید یا پیشنهاد کار از یک شرکت کانادایی ارائه دهید می‌توانید 10 امتیاز به اندوخته خود اضافه کنید.

مهارت زبان تا 28 امتیاز

شما می‌توانید با زبان انگلیسی و یا فرانسوی برای اسکیل ورکر اقدام کنید. متقاضیان طبق آزمون مهارت زبان کانادا که با نام CLB شناخته می‌شود سنجیده می‌شوند. حداقل نمره‌ای که با آن می‌توانید اقدام کنید 7 است. البته از آیلتس نیز می‌توانید استفاده کنید و مورد قبول است.

تحصیلات تا 25 امتیاز

ملاک بررسی تحصیلات این است که مدرک باید معادل مدرک کانادایی باشد. دیپلم 5، یک سال تحصیل بعد از دبیرستان 15، فوق‌دیپلم 19، لیسانس 21، فوق‌لیسانس 23 و دکتری 25 امتیاز دارد.

سن تا 12 امتیاز

در مورد سن 18 تا 35 ساله‌ها حداکثر امتیاز را می‌گیرند و افراد 36 ساله 11 امتیاز خواهند گرفت، از 36 به بعد به‌ازای هرسال یک امتیاز کم خواهد شدتا بالاخره افراد بالای 47 سال هیچ امتیازی نخواهند گرفت.

هزینه‌های برنامه اسکیل ورکر کانادا

مهاجرت اسکیل ورکر کانادا در دو نوع مهاجرت از طریق برنامه اسکیل ورکر فدرال (Federal Skilled Worker) و مهاجرت از طریق برنامه اسکیل ورکر کبک (Quebec Skilled Worker) صورت می‌گیرد. باتوجه‌به نوع مهاجرت هزینه‌های قابل پرداخت نیز متفاوت است، برای مثال فردی که برای کبک اقدام می‌کند یک مرحله بیشتر از فردی که برای سایر استان‌ها اقدام کرده پرداخت دارد؛ هزینه متفاوت به این دلیل است که برای مهاجرت به کبک یک هزینهٔ اپلیکیشن فی Application Fee برای مهاجرت است و یک مرحله نیز پرداخت هزینه رسیدن پرونده به فدرال است؛ از این مرحله به بعد تمامی هزینه‌ها مشابه هزینه‌های اسکیل ورکر فدرال خواهد بود. 

هزینه اپلیکیشن فی فدرال کانادا با استفاده از مسترکارت و ویزاکارت قابل پرداخت است اما در مورد “کبک” و “اپلیکیشن فی متقاضی اصلی در برنامه فدرال از سه راه مانی اردر Money Order  و بانک درفت Bank Draft و به صورت پرداخت آفلاین قابل انجام می‌باشد. 

اسکیل ورکر چقدر طول می کشد

داوطلبانی که امتیاز نسبتاً پایین یا لب مرزی دارند ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا ITA  دریافت کنند یا اصلاً دریافت نکنند. برخی افرادی که دعوت شده‌اند ممکن است 60 روز یا بیشتر برای ارائه مدارکشان زمان نیاز داشته باشند.

اگرچه هدف IRCC پردازش برنامه‌ها در مدت شش ماه است، اما ممکن است برخی برنامه‌ها به زمان بیشتری برای پردازش نیاز داشته باشند.