تحصیل پزشکی در کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا و بررسی شرایط آن – تحصیل در رشته‌های پزشکی کانادا، یکی از مهم‌ترین دلایل مهاجرت به کانادا است که متقاضیان زیادی دارد. کانادا سالانه دانشجویان زیادی برای تحصیل در رشته پزشکی جذب می‌کند. در کانادا بیش از 60 گرایش رشته پزشکی تدریس می‌شود و 17 دانشگاه در این کشور جزء برترین دانشگاه‌های جهان هستند.

برای اینکه در رشته پزشکی در کانادا تحصیل کنید، در ابتدا باید مدرک کارشناسی در یکی از رشته‌های ترجیحاً پزشکی را در کشور کانادا اخذ نمایید و سپس برای ورود به دانشگاه پزشکی آزمون MCAT دهید.

آزمون MCAT یک آزمون برای ورود به رشته پزشکی در کانادا است و با دیگر آزمون‌های ورودی دانشگاه کانادا فرق دارد. دانشگاه‌های پزشکی در کانادا فقط آزمون MCAT را به‌عنوان آزمون ورودی می‌پذیرند که هنگام درخواست ویزای تحصیلی کانادا، باید نمره مربوطه به این آزمون را ضمیمه مدارک کنید.

تحصیل پزشکی در کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا

دقت داشته باشید که برای ورود به رشته پزشکی در کانادا و تحصیل پزشکی در کانادا شرایط سنی بسیار حائز اهمیت است. اولویت برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا در رشته پزشکی، با کسانی است که سنشان کمتر از 25 سال است و هرچقدر سن متقاضی بیشتر باشد، شانس دریافت ویزای تحصیلی و پذیرش آن کاهش می‌یابد.

یکی دیگر از شروط تحصیل پزشکی در کانادا ، تسلط بر زبان انگلیسی است. برای همین متقاضی باید حتماً در یکی از آزمون‌ها استاندارد زبان شرکت کند و حداقل نمره را برای قبولی کسب کند.

دانشگاه‌های پزشکی در کانادا هرکدام فرایند مختص به خود را برای پذیرش دارند؛ پس در ابتدا متقاضی باید رزومه خود و دانشگاه موردنظر را انتخاب کرده و شرایط آن را بررسی کند.

تحصیل رایگان پزشکی در کانادا

متقاضیان پزشکی در کانادا می‌توانند با دریافت بورسیه از دانشگاه‌های کانادا، از مزیت تحصیل در کانادا به‌صورت رایگان بهره‌مند شوند.

 

تحصیل پزشکی در کانادا

بورسیه پزشکی کانادا

از مزایای تحصیل در کانادا، دریافت بورسیه تحصیلی کانادا است. بورسیه تحصیل پزشکی در کانادا یعنی، دانشجو می‌تواند به‌صورت رایگان در کانادا تحصیل کند. البته مبلغ و نوع بورسیه پزشکی در هر یک از استان کانادا باهم فرق دارد.

برای دریافت بورسیه تحصیلی ابتدا شرایط تحصیلی دانشجو مورد بررسی قرار گرفته؛ اگر دانشجویان شرایط لازمه مثل بالا بودن معدل، بالا بودن نمره مدرک زبان Ilets (نمره 7) و همچنین امتیاز بالا در آزمون MCAT که توسط استاد مورد بررسی قرار می‌گیرد، را داشته باشند می‌توانند بورسیه تحصیلی دریافت کنند. بورسیه تحصیلی پزشکی به دو نوع بورسیه دولتی و غیردولتی تقسیم می‌شوند.

شرایط پذیرش پزشکی در کانادا

برای تحصیل پزشکی در کانادا هم برای اخذ کارشناسی و بعد ادامه تحصیل در آن و هم برای ادامه تحصیل از همان ابتدا حداقل معدل 15 و یا برای شانس بهتر در دانشگاه‌های برتر حداقل نمره 16 نیاز است. همچنین نمره قبولی زبان آیلتس باید حداقل 6.5 (حداقل نمره 7 شانس بیشتر برای قبولی در دانشگاه برتر) بوده و علاوه بر این شروط، نمرات بالا در درس ریاضی، شیمی و به‌ویژه زیست از لازمه‌های پذیرش پزشکی در کانادا است.

تحصیل دندان‌پزشکی در کانادا

تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا نیازمند گذراندن یک دوره تحصیلی 2 الی 4ساله قبل از ورود به دانشگاه دندان‌پزشکی است. در مورد اینکه دوره تحصیلی قبل از ورود به دانشگاه دندانپزشکی چه دوره‌ای باشد، محدودیتی وجود ندارد اما دوره‌های کارشناسی علوم پایه، انسان‌شناسی و علوم اجتماعی شانس قوی‌تری برای پذیرش در رشته دندانپزشکی و تحصیل در کانادا در این رشته است.

اولین مدرک دندانپزشکی یا همان دوره کارشناسی دندانپزشکی، چهار‌ساله بوده و یکی از رشته‌های دکترای دندان‌پزشکی یا دکترای جراحی دندان است. برای تحصیل در رشته دندان‌پزشکی برای اکثر دانشگاه‌های دندان‌پزشکی، متقاضی باید آزمون سراسری دندان‌پزشکی (DAT) که توسط انجمن دندان‌پزشکی کانادا برگزار می‌شود را پشت سر بگذارد. معدل تحصیلی بالا که معمولاً از 70 به بالا هستند نیز، یکی از شرایط پذیرش دانشگاه‌های دندان‌پزشکی است.

 

تحصیل پزشکی در کانادا

تخصص پزشکی در کانادا

پزشک بودن در کانادا دارای چهار مرحله تحصیل در مقطع کارشناسی، ورود به دانشکده پزشکی و تحصیل پزشکی در کانادا ، قبولی در آزمون صدور مجوز و تکمیل دوره رزیدنتی است. فردی که دارای مدرک پزشکی باشد، باید برای تحصیل تخصص در کانادا، ابتدا مدرک پزشکی خودشان را معادل‌سازی کرده و مدرک معادل را دریافت کنند.

هزینه تحصیل پزشکی در کانادا

هزینه تحصیل پزشکی در کانادا با توجه‌ به دانشگاه ثبت‌ نام‌شده متغیر خواهد بود. اما به‌طورکلی شهریه تحصیل در رشته پزشکی در کانادا با توجه‌ به محل دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کنید، حدوداً سالیانه 35 الی 120 هزار دلار خواهد بود.

علاوه بر اینها، متوسط هزینه یک فرد و اقامت در کانادا بدون درنظرگرفتن هزینه مسکن، ماهانه 1200 دلار است که این هزینه بنا بر شیوه زندگی دانشجویان می‌تواند کمتر نیز باشد.

دانشجویان برای استفاده از خوابگاه دانشجویی برای اسکان سالیانه حدود 4 تا 8 هزار دلار باید پرداخت نمایند. اما اگر دانشجو بخواهد یک آپارتمان در کانادا بخرد باید حدود ماهانه 850 دلار که این مبلغ برای آپارتمان‌های یک‌خوابه به طور متوسط ماهانه 1100 خواهد بود.

مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیل پزشکی در کانادا

 • عکس فرد با ابعاد گذرنامه
 • انگیزه نامه
 • نمرات مدرک تافل
 • نامه مربوط به معاینات پزشکی
 • نمره‌های آزمون زبان انگلیسی
 • گذرنامه معتبر
 • مدرک آیلتس
 • ارائه مدرک کارشناسی پایه
 • توصیه‌نامه
 • قبولی در آزمون MCAT
 • ارائه مدرک برای اثبات تمکن مالی برای هزینه تحصیل در کانادا و اقامت در آن

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.