قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

طلاق در کانادا

قدرت اقتصادی و سیاسی بالای کانادا در کنار شرایط مناسب اجتماعی آن، کانادا را به یکی از بهترین کشورها برای زندگی و مهاجرت بدل کرده است؛ مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج نیز یکی از گزینه های پیش روی مهاجران است هرچند که برای اقدام از این طریق بهتر است با قوانین طلاق در کانادا نیز آشنایی داشت تا احیانا مشکلی پیش نیاید.

طلاق در کانادا

طلاق در کانادا نیازی به کمک وکیل ندارد ولی برای این کار بهتر است که با قوانین طلاق در کانادا آشنایی کافی داشت تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کرد.
برای اینکه از راه قانونی برای طلاق در کانادا اقدام شود باید در دادگاه که مرجع صدور طلاق است این کار انجام شود به علاوه در همان زمان نیز می توان برای تقسیم اموال، سرپرستی فرزندان، نفقه و … اقدام کرد.

قوانین طلاق در کانادا

جدایی در کانادا می تواند از طریق دادگاه و به صورت قانونی نیز نباشد؛ حتی دو طرف می توانند بدون اینکه از طریق قانونی از هم طلاق گرفته باشند جدا از یکدیگر زندگی کنند.
باید در نظر گرفت که در صورت اقدام به شکل قانونی مسائلی مانند حضانت فرزند، تقسیم اموال بعد از طلاق و … می تواند مطرح می‌ شود.

در حالت کلی و نه حتی  در زمان طلاق، برای تصمیم گیری در خصوص تقسیم اموال و سرپرتی فرزندان می توان از دادگاه خواست تا حکم صادر کند.
حتی می توان یک توافق نامه کتبی طلاق بین طرفین امضا کرد تا تصمیم گیری بر عهده دو طرف باشد و نه دادگاه.

اعتبار طلاق ایرانی در کانادا چگونه است؟

برای به رسمیت شناخته شدن و اعتبار طلاق سایر کشورها در کانادا (برای زمانی که در کشوری غیر از کانادا طلاق صورت گرفته باشد) رعایت موارد زیر الزامیست:

 • حداقل یک سال اقامت و زندگی بعد ازطلاق در کشوری که طلاق در آن صورت گرفته شده است.
 • اثبات اینکه فرد اهل کشوری است که در آن جا طلاق گرفته، ملک و زمینی در آن کشور دارد یا زمان زیادی در آنجا زندگی کرده است.
 • به طور کلی در صورت جدایی در کشوری غیر از کانادا، قوانین طلاق کانادا برای نفقه و تقسیم اموال و … عینا اجرا نمی شود.

سند ازدواج یا گواهی ازدواج در کانادا

ازدواج در کانادا نیاز به امضای ۲ شاهد به علاوه امضای جاری کننده عقد برای مجوز ازدواج  دارد.
سپس باید مجوز به اداره ثبت دولتی فرستاده شده تا گواهی ازدواج صادر شود.

کانادا سند ازدواج سایر کشورها را قبول دارد؟

بله در اکثر موارد، ازدواج قانونی سایر کشورها مورد قبول کانادا می باشد حتی در صورت زندگی در کانادا و ازدواج قانونی درکشوری دیگر، باز هم کانادا این ازدواج را می پذیرد.

شرایط ازدواج در کانادا

 • حداقل سن ازدواج در کانادا ۱۸ سال است؛ در هیج کجایی کانادا ازدواج کودکان زیر ۱۶ سال امکان پذیر نیست به جز در استان اونتاریو که با سن ۱۶ یا ۱۷ و در صورتی که قیم یا مادر و پدر طرفین از طرف دادگاه مجوز کتبی داشته باشند.
 • ازدواج باید با رضایت کامل دو طرف و آگاهانه بوده و اجباری در کار نباشد.
 • با شرکت در مراسم ازدواج افراد زیر ۱۶ سال و نیز شرکت در جشن ازدواج کسانی که به اجبار با یکدیگر ازدواج می کنند، خلافکار شناخته خواهید شد.
 • ازدواج با خواهر، برادر، عمو و … جایز نیست.
 • در صورتی که طلاق گرفته اید یا همسر شما فوت شده است و قصد ازدواج مجدد را دارید باید اثبات کنید که در طلاق و یا مرگ همسر سابقتان مقصر نیستید.
  به علاوه اگر در خارج از کانادا طلاق صورت گرفته باشد برای ازدواج در کانادا باید ثابت شود که به طور قانونی این جدایی انجام شده است.
 • چند همسری در کانادا قابل قبول نیست بنابراین در صورت تاهل، امکان ازدواج دوباره در کانادا وجود ندارد.

طلاق در کانادا

قوانین ازدواج در کانادا

اگر قصد ازدواج در کانادا را دارید باید بدانید که هر استانی قوانین ازدواج خود را دارد و باید از آن تبعیت شود.

 • داشتن مجوز ازدواج از اداره دولتی مربوط به محل اقامت الزامیست.
 • اعتبار این مجوز ۳ ماهه بوده و مستلزم پرداخت هزینه است.
 • برای عقد در کانادا نیازی به حضور فیزیکی نیست و امکان عقد اینترنتی یا تلفنی نیز در صورت حضور دو طرف وجود دارد.
 • در صورت داشتن اعتادات مذهبی خاص و با توجه به دین و مذهب ابن امکان وجود دارد که کشیش، خاخام و یا … به صورت قانونی عقد را جاری نماید.
 • در صورت ازدواج غیر مذهبی، افراد مورد تائیدی که اجازه جاری کردن عقد را دارند می توانند این کار را انجام دهند مانند؛ قاضی، کارمند شهرداری یا … .

دلایل طلاق در کانادا

برای گرفتن طلاق در کانادا نیاز است تا درخواست خود را به دادگاه ارائه دهید و در صورت داشتن اجازه این کار، حداقل در یک سال گذشته نباید از کانادا خارج شده باشید.
برای در خواست طلاق هر یک از دو طرف می توانند جداگانه و یا باهم (در خواست مشترک) اقدام کنند.
همانطور که پیشتر گفته شد در دادخواست طلاق خود می توانید از دادگاه بخواهید که برای شما حکم طلاق صادر کند و یا حتی در مورد نفقه، حضانت فرزندان و تقسیم اموال تصمیم بگیرد.
مانند ایران، برای طلاق در کانادا باید به قاضی ثابت شود که را برگشتی برای بهبود زندگی مشترک وجود ندارد و رابطه شما به انتها رسیده است.
راه های زیر از جمله دلایل طلاق در کانادا هستند:

 • بدرفتاری یا خشونت

خشونت می تواند فیزیکی و یا روانی و از سوی هر یک از دو طرف باشد.
در این صورت نیازی به ۱ سال صبر کردن نیست ولی حتما باید مدارک قابل اثباتی وجود داشته باشد تا نشان دهید که همسرتان با شما بد رفتاری می کند.
در صورتی که دلیل طلاق، خشونت و بد رفتاری باشد بهتر است که از یک وکیل کمک گرفته شود تا سریع ‌تر بتوانید حکم طلاق صادر شود.

 • خیانت

اگر هر یک از طرفین به همسر خود خیانت کرده باشد، طرف مقابل می‌ تواند تقاضای طلاق دهد.

 • جدا زندگی کردن در زمان تاهل

اگر زن و شوهری با وجود اینکه خانه مشترک دارند اما به مدت یک سال از یکدیگر جدا زندگی کنند و هیچ گونه ارتباطی با هم نداشته باشند؛ این امکان وجود دارد که حکم طلاق صادر شود.
در نظر داشته باشید که بلافاصله پس از زندگی جداگانه با درخواست طلاق موافقت نمی شود و نیاز به حداقل یک سال زندگی جدا از هم وجود دارد.

 • تعدد زوجین در کانادا

چیزی به نام چند همسری در کانادا قابل درک و پذیرفته شده نیست.
بنابراین در صورتی که کسی ۴ همسر در ایران داشته باشد، نمی ‌تواند همه آن ها را به عنوان همسرش در کانادا معرفی کند زیرا کانادایی‌ ها در خصوص این مورد کاملاً جدی هستند حتی تا جایی که در صورت مهاجرت به کانادا و داشتن چند همسر، پیامدهای مهاجرتی و جنایی شامل حال فرد خاطی می شود.

طلاق در کانادا

زندگی مشترک بدون ازدواج در کانادا

در صورتی که زوجی با هم ازدواج نکرده اما با یکدیگر زندگی می‌کنند در کانادا به آن ها Common-law partners  (زوج عرفی) گفته می شود.
این ازدواج در صورتی تحت حمایت قوانین خانواده قرار می گیرد که زوجین حداقل ۳ سال باهم زندگی کرده باشند.

در صورتی که این زوجین قصد طلاق داشته باشند باید بدانند که هر استانی قوانین خاص خود را برای این کار دارد و نیازی به حکم طلاق نیز ندارد.
برای ازدواج عرفی این امکان نیز وجود دارد تا زوجین برای فرزندان حاصل این ازدواج، درخواست نفقه و حضانت فرزند داشته باشند.

با اینکه ازدواج عرفی (Common-law partners  ) در کانادا رسمیت دارد ولی قوانین مرتبط با تقسیم اموال در صورت طلاق اجرا نمی شود.
در برخی موارد بعد از پایان رابطه دادگاه می تواند در مورد سهم هر یک از طرفین از اموالی که وجود دارد تصمیم گیری کند.

جدایی طولانی، طلاق خودکار

طلاق هیچگاه به صورت خودکار اتفاق نمی افتد و ازدواج باطل نمی شود حتی اگر برای مدت طولانی دو طرف از هم جدا زندگی کرده باشند.
جدایی برای حداقل ۱ سال یکی از دلایل طلاق است و باید از طریق پروسه قانونی آن صورت پذیرد.

طلاق در صورت شهروند نبودن در کانادا

طلاق در کانادا نیازی به داشتن شهروندی کانادا ندارد، اگر شما یا همسرتان حداقل یک سال در کانادا اقامت داشته باشید، امکان درخواست طلاق وجود دارد.

در صورتی که قصد دارید به کانادا مهاجرت کنید بهتر است با قانون جدید مهاجرت به کانادا برای ایرانیان آشنا شوید. در کنار کانادا می توانید به شرایط مهاجرت به آمریکا نیز فکر کرده و از طریق ارزانترین راه مهاجرت به آمریکا اقدام کنید.

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *