مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

5 دقیقه

مدت زمان مطالعه

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج – ازدواج در کانادا یا به‌اصطلاح، اسپانسر شدن همسر یکی از بهترین شیوه‌ها برای مهاجرت به کانادا محسوب می‌شود. برای مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج، شما باید قوانین سفت‌ و سخت آن را رعایت کنید تا بتوانید اسپانسر شدن همسر و ازدواج واقعی خود را ثابت کنید. این قوانین در کشورهای دیگر نیز اجرا می‌شوند و یکی از مهم‌ترین دلیل آن، جلوگیری از ازدواج صوری در کانادا است. از راه‌های اثبات ازدواج واقعی، دوره زمانی دو‌ساله در زندگی مشترک است که اگر ثابت نشود، PR آن فرد باطل می‌شود.

اقامت و مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج از روش‌هایی است که در صورت اثبات شرایط لازم، می‌تواند جزء راحت‌ترین روش برای مهاجرت به کانادا باشد.

برای مثال فرض کنید همسرتان موفق به دریافت PR گشته است در این شرایط او می‌تواند به‌آسانی از طریق اسپانسر شدن پروسه دریافت ویزای کانادا و اقامت در کانادا را برای شما به انجام رساند. در این صورت همسر شما باید مدارک موردنیاز را به اداره مهاجرت ارائه دهد که از مهم‌ترین مدارک تعهد مالی یا تمکن مالی برای هزینه‌های اقامت در کانادا است.

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

ویزای ازدواج کانادا چقدر طول می‌کشد ؟

درخواست اسپانسرشیپ معمولاً در یک بازه زمانی ۱۲ماهه (یک‌ساله) به طول می‌انجامد. البته باتوجه‌به دلایلی چون نقض پرونده، پیچیدگی پرونده و موارد پیش بینی نشده دیگری که احتمال بروز دارد، ممکن است بیشتر از 12 ماه طول بکشد.

قوانین مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج شامل حال چه کسانی می‌شود؟

هر کشور دارای قوانین خاص خود است. در کشور کانادا دو نوع شریک زندگی داریم. نوع اول، شریک یک زندگی که قانوناً ثبت شده است که به‌عنوان همسر، تعبیر می‌شود. نوع دوم شریک عرفی می‌باشد که از جنس موافق یا مخالف که بیشتر از یک سال باهم زندگی کرده و باهم رابطه داشته باشند، گفته می‌شود. یک دسته هم افرادی هستند، که با هم روابط زناشویی دارند اما باتوجه‌به شرایط نمی‌توانند با همدیگر زندگی کنند.

قوانین مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج شامل تمام این سه دسته بالا می‌شود. البته توجه کنید که نسبت فرد با کسی که تبعه کانادایی دارد و جزء سه دسته بالاست باید حتماً ثابت شود.

مراحل مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

شما و همسرتان برای مهاجرت به کانادا باید به اداره IRCC که امور مرتبط با مهاجران و پناهندگان را بر عهده دارد به طور هم‌زمان درخواست ارسال نماید. درخواست اقامت دائم در کانادا دارای مراحلی است که این مراحل برای شخص اسپانسر کننده است که باید قبل از درخواست انجام دهد؛ این مراحل عبارت‌اند از:

 • بررسی کنید که شرایط تمکن مالی را دارید یا خیر
 • فرم‌های مربوط به درخواست را دریافت نمایید
 • هزینه‌هایی که در IRCC وجود دارد را پرداخت نمایید
 • درخواست خود را به همراه درخواست اقامت دائم کانادا همسرتان به طور هم‌زمان برای IRCC از طریق ایمیل ارسال نمایید

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

مدارک ویزای ازدواج کانادا

 • گذرنامه معتبر
 • مدارک مرتبط با گذشته متقاضی
 • سوابق سفر به کشورهای خارجی
 • مدارک مربوط به اثبات و اعتبار ازدواج
 • اثبات تمکن مالی
 • تکمیل درخواست‌ها و برگه‌ها
 • پرداخت هزینه‌ها و ارائه رسید پرداختی آن‌ها

هزینه ویزای ازدواج در کانادا

شما باید قبل از درخواست به IRCC حتماً ویزای خود را اخذ نمایید و هزینه آن را پرداخت نمایید. هرچند این کار را می‌توان بعدا انجام داد، اما بهتر است قبل از دریافت اقامت در کانادا، این کار انجام شود.

هزینه ویزای ازدواج در کانادا 1050 دلار است که شامل هزینه‌های زیر می‌باشد:

 • هزینه حمایت مالی (تمکن مالی) 75 دلار
 • هزینه پردازش متقاضی اصلی 475 دلار کانادا
 • هزینه اقامت دائم 500 لار

مهریه در کانادا

در بحث مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج باید درباره قوانین مهریه در کانادا هم بدانید. مهریه به این صورت است که تمام دارایی‌ها بعد از طلاق بین طرفین تقسیم می‌شود. اما هنگامی که ازدواج در ایران و طبق قوانین ایران انجام شده باشد، به هنگام طلاق دادگاه کانادا طبق تعهدی که در سند ازدواج درج شده است طبق همان عمل می‌کند. البته اکثر دادگاه‌های کشور کانادا پرونده‌های طلاق با مهریه را به دادگاه‌های ایرانی ارجاع می‌دهند.

ازدواج صوری کانادا

در سال 2012 قوانین جدیدی برای ازدواج مقرر شد به این صورت که هر فردی به‌وسیله اسپانسری همسرش اقامت کانادا را دریافت کرد، باید حداقل دو سال رابطه قانونی با او داشته باشد.

اگر کمتر از دو سال با همسرتان زندگی مشترک داشته باشید، احتمال حذف شدنتان بسیار زیاد است. اگر ثابت شود که زوجی در دو سال ابتدایی زندگی‌شان در کانادا از هم جدا شده‌اند، اقامت همسر اسپانسر شونده از بین می‌رود و او مجبور است کانادا را ترک کند. این قانون برای آن دسته از افرادی است که مهاجرت به کانادا را از طریق ازدواج، اما به روش غلط انتخاب نمودند و از این موضوع سو استفاده می‌کردند.

قوانین ازدواج در کانادا

ازدواج در کشور کانادا محدودیت سنی دارد. مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج دارای محدودیت سنی است و برای ازدواج در کانادا نباید کمتر از 18 سال سن داشته باشید. ازدواج در سن 16-18 سالگی از طریق اجازه از والدین و یا حکم دادگاه انجام می‌شود.

قانون دو همسری در کانادا وجود ندارد، یعنی اگر بخواهید در کانادا برای بار دوم ازدواج کنید باید از همسر قبلی خود طلاق‌گرفته باشید.

این امکان وجود دارد که بعد از ازدواج نام فامیلی خود را به فامیلی همسرتان تغییر دهید و بالعکس؛ البته این جزء قوانین ازدواج نیست و صرفاً باتوجه‌به عرف و سنت انجام می‌گیرد.

قوانین ازدواج در کانادا از اسپانسر شدن افراد زیر جلوگیری خواهد کرد:

 • شهروند کانادا نباشد.
 • نتواند ثابت کند که توانایی حمایت مالی از اسپانسر شونده را دارد.
 • دارای پرونده اسپانسرشیپ قبلی باشد
 • محکوم به جرائمی باشد؛ جرائمی مثل جرائم جنسی، خشونت، جرائم علیه اشخاص
 • نامه اخراج از کانادا دریافت کرده باشد

مشکلات احتمالی در پرونده مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

در موارد زیر ممکن است پرونده اسپانسرشیپ ازدواج در کانادا دچار مشکل قانونی شود

 • هزینه‌های زندگی فرزند درگذشته را پرداخت نکرده باشد
 • داشتن جرم مرتبط با امور جنسی در کانادا یا خارج از کانادا
 • ورشکستگی و عدم رفع موانع قانونی آن
 • پایبند نبودن به تعهد تأمین مالی در اسپانسرشیپ گذشته

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

شرایط ازدواج در کانادا و مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

برای ازدواج در کانادا باید بر اساس قوانین، جواز ازدواج و یا گواهینامه دریافت نمایید. برای دریافت پروانه ازدواج باید به اداره امور شهری و اداری مراجعه کنید. دقت داشته باشید که این مجوز فقط برای همان منطقه معتبر خواهد بود؛ مثلاً مجوز ازدواج استان انتاریو فقط در همان استان معتبر است. شرایط سنی برای ازدواج در کانادا نیز 18 سال است.

اقامت کانادا از طریق ازدواج صوری

متأسفانه برخی برای اقامت کانادا و مهاجرت به آن کشور، به دلیل آگاهی نداشتن از راه‌های قانونی به دنبال راه‌های پرخطر و پرهزینه هستند که یکی از این راه‌ها، ازدواج صوری است. از آنجا که دولت کانادا برای حفظ کانون خانواده ارزش بسیاری قائل است، برخی از این شرایط استفاده کرده و این راه را برمی‌گزینند.

آفیسرهای کانادایی برای تشخیص واقعی یا غیرواقعی بودن ازدواج تعلیم دیده‌اند و به‌راحتی می‌توانند با مصاحبه با طرفین و بررسی شواهد و مدارک به صوری بودن ازدواج پی ببرند. برای این دسته از افراد عواقب بدی در نظر گرفته شده است. عواقبی چون دیپورت از کانادا یعنی ممکن است برای همیشه نتواند به کانادا مهاجرت کند. شخصی که در کانادا مرتکب این خطا شود نیز به 5 سال حبس محکوم شده و جریمه نقدی 10 هزاردلاری نیز در انتظار اوست. از طرفی پرونده خود را در کانادا به‌عنوان یک فرد متخلف لکه‌دار می‌کند.

برای اطلاع از شرایط دقیق مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج و مشاوره رایگان در این زمینه با مشاوران قصران گروپ تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

پلی تکنیک کوآنتلن کانادا

بدون شک کشور کانادا به دلیل میزبانی دانشگاه­‌های مطرح با رنکینگ بالا در سطح جهان، یکی از کشورهایی است که … مطالعه بیشتر

زمان مطالعه : 6 دقیقه

بازار کار شغل آشپزی در کانادا

از آنجایی که کانادا یک مقصد مهاجرتی جذاب برای افراد در مشاغل مختلف بوده و به سبب وجود جاذبه‌ های … مطالعه بیشتر

زمان مطالعه : 5 دقیقه

مهاجرت با خرید رستوران در کانادا

برای اخذ اقامت کانادا از روش های مختلفی می توان اقدام کرد، یکی از این راه ها سرمایه گذاری در … مطالعه بیشتر

زمان مطالعه : 5 دقیقه
موسسه مهاجرتی قصران گروپ

هدف اصلی ما در قصران گروپ، ارائه اطلاعات دقیق و مشاوره کامل، هم راستا با شرایط و رزومه شما و ترسیم بهترین مسیر مهاجرتی پیش رویتان است که در ادامه با ارائه خدمات کامل، تمام مراحل اخذ پذیرش تحصیلی، کاری و همچنین فرایند سرمایه گذاری، ثبت شرکت و … انجام داده و آینده ای مطلوب و باب میل شما برایتان به ارمغان می آورد.

راه‌های ارتباط با ما

قصران گروپ در شبکه های اجتماعی

کلیه حقوق و امتیازات این وبسایت متعلق به شرکت قصران گروپ بوده و هرگونه استفاده از مطالب و مقالات این سایت، پیگرد قانونی دارد.
مشاوره مهاجرتی 22118085