قانون جدید مهاجرت به کانادا برای ایرانیان

3 دقیقه

مدت زمان مطالعه

کانادا همواره کشوری صلح طلب و مدافع حقوق بشر بوده و برای آن نیز تلاش کرده است.دولت فدرال کانادا اخیرا، تمهیداتی را برای مهاجرت ایرانیان به کانادا در نظر گرفته است.
قانون جدید مهاجرت به کانادا برای ایرانیان که در راستای تمدید اقامت های موقت و همچنین تبدیل اقامت در کانادا می باشد، تنها مختص اتباع ایرانی بوده و از اول مارس 2023 اجرا شده است.
وجود این قوانین به این معنی نیست که نمی توان از دیگر قوانین و مسیرهای مهاجرتی کانادا پیروی کرد؛ بلکه تنها قوانین جدیدی در جهت راحتتر کردن مسیر اقامتی ایرانیان در کانادا آن هم برای مدتی محدود وضع شده است.

قانون جدید مهاجرت به کانادا برای ایرانیان

قانون جدید مهاجرت به کانادا برای ایرانیان از تاریخ 1 مارس ۲۰۲۳ تا تاریخ ۲۸ فوریه ۲۰۲۴ معتبر خواهد بود.
کانادا خود را متعهد کرده است تا از ایرانیانی که در کانادا زندگی می کنند و نیز افرادی که شهروند کانادا هستند اما در حال حاضر در ایران اند و قصد خروج از کشور را دارند، حمایت کند.

قانون جدید مهاجرت به کانادا برای ایرانیان

تمهیدات مهاجرتی کانادا برای ایرانیان

ایرانیان داخل ایران

  • هزینه‌ های مربوط به پاسپورت، تراول داکیومنت، اقامت دائم و نیز گواهی شهروندی برای شهروندان و مقیمان دائم کانادا که در حال حاضر در ایران هستند و قصد خروج از ایران و بازگشت به کانادا را دارند؛ لغو خواهد شد.

ایرانیان داخل کانادا

  • درخواست‌ های ایرانیانی که در کانادا زندگی می‌کنند در اولویت بررسی قرار خواهد گرفت؛ مانند درخواست تمدید ویزا، تمدید اقامت موقت یا تبدیل ویزای توریستی به کاری و تحصیلی.
  • تمدید و تبدیل ویزای ایرانیانی که در کانادا هستند و ویزای توریستی کانادا، ویزای کاری کانادا و یا ویزای تحصیلی کانادا دارند، رایگان خواهد بود.
  • ایرانیان مقیم کانادا قصد تمدید اقامت خود را دارند، از پرداخت برخی هزینه ‌های پردازش معاف خواهند بود.
  • ویزای کار جدیدی برای ایرانیانی که در حال حاضر در کانادا زندگی می‌کنند، ارائه خواهد شد که شرایط راحتتری دارد.
    این ویزا که تحت عنوان اپن ورک پرمیت اعطا می شود، مجوز کار آزادی است که به اتباع خارجی اجازه می ‌دهد تا در هر شغلی و برای کارفرمای مورد نظر خود کار کنند.

قانون جدید مهاجرت به کانادا برای ایرانیان را وزیر منابع طبیعی کانادا (جاناتان ویلکینسن) و از سوی وزیر مهاجرت کانادا (شان فریزر) اعلام کرد.
به گفته او این قوانین در جهت حمایت از افرادی که اقامت موقت کانادا را دارند و ساکن آن جا هستند، اندیشیده شده است.

به علاوه دولت کانادا در بیانیه مطبوعاتی خود اعلام کرد که همچنان نیازهای ایرانیان را در پی تحولات اخیر به دقت زیر نظر خواهد داشت و به آن ها واکنش نشان می دهد.

در بین ۱۰ کشور اولی که بیشترین آمار مهاجرت به کانادا را دارند، ایران در رتبه هشتم قرار دارد.
در سال گذشته مجموعا ۱۱ هزار و 105 ایرانی به روش های مختلف به کانادا مهاجرت کرده ‌اند که در این بین ایران ششمین کشوری بوده که بیشترین تعداد مهاجرت تحصیلی به کانادا را داشته است.
طبق سرشماری سال 2021 که در سایت IRCC آمده است، حدود ۶۸ درصد از ایرانیان مقیم کانادا در ونکوور و تورنتو ساکن بوده و ۲۰۰ هزار نفر در کانادا ایرانی الاصل هستند.

قانون جدید مهاجرت به کانادا برای ایرانیان

تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای کاری از داخل کانادا

در صورتی که ویزای توریستی کانادا دارید و می خواهید مشمول قانون جدید مهاجرتی که کانادا برای ایرانیان در نظر گرفته؛ بشوید می توانید درخواست تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار جدید اپن ورک پرمیت (open work permit) دهید.
دریافت این ویزا نیازی به داشتن جاب آفر (job offer) و ارائه اطلاعات کارفرما نخواهد داشت.

در صورتی که اعتبار ویزا به پایان رسیده باشد نیز تا وقتی که جواب ویزا توسط دولت کانادا داده شود، حضور در کانادا قانونی خواهد بود.

شما می توانید با مراجعه به سایت اداره مهاجرت و شهروندی کانادا (IRCC) جزئیات بیشتری در این خصوص و دیگر قوانین مهاجرتی کانادا به دست آورید.

مقالات مرتبط

ثبت شرکت در عمان

به طور کلی کشورهای عربی مانند عمان، امارات و عربستان سعودی طی سال‌‌های گذشته تا کنون رشد چشمگیری در اقتصاد […]

زمان مطالعه : 8 دقیقه

تحصیل در رشته پرستاری ترکیه

ترکیه علاوه بر آن که کشوری زیبا و جذاب برای گردشگری است، برای زندگی و حتی تحصیل نیز مناسب است؛ […]

زمان مطالعه : 4 دقیقه

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل در رشته پزشکی ترکیه، یک گزینه عالی برای افرادی است که به رشته ها و گرایشات پزشکی علاقه مند […]

زمان مطالعه : 6 دقیقه

هدف اصلی ما در قصران گروپ، ارائه اطلاعات دقیق و مشاوره کامل، هم راستا با شرایط و رزومه شما و ترسیم بهترین مسیر مهاجرتی پیش رویتان است که در ادامه با ارائه خدمات کامل، تمام مراحل اخذ پذیرش تحصیلی، کاری و همچنین فرایند سرمایه گذاری، ثبت شرکت و … انجام داده و آینده ای مطلوب و باب میل شما برایتان به ارمغان می آورد.

راه‌های ارتباط با ما

قصران گروپ در شبکه های اجتماعی

کلیه حقوق و امتیازات این وبسایت متعلق به شرکت قصران گروپ بوده و هرگونه استفاده از مطالب و مقالات این سایت، پیگرد قانونی دارد.
مشاوره مهاجرتی 22118085