قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

اجازه تحصیل یا Study permit چیست؟

اجازه تحصیل یا Study permit  یک مدرک است که کشور مقصد به اتباع خارجی اجازه تحصیل یا Study permit در یکی از موسسات آموزشی خود را می دهد. اولین قدم برای انجام این پروسه، اخذ ویزای تحصیلی می باشد. اما تنها با ویزای تحصیلی شما نمی توانید اقامت در کانادا را داشته باشید. از جمله اصلی ترین مدرکی که شما باید قبل از مهاجرت به کانادا آن را تهیه کنید، برگه study permit یا اجازه تحصیلی می باشد.

اگر دوره تحصیل در مدارس یا دانشگاه های کشور کانادا کمتر از ۶ ماه باشد، شما نیازی به سند اجازه تحصیل یا study permit نخواهید داشت. تنها کسانی نیاز به اجازه تحصیلی یا study permit دارند که دوره تحصیل ۶ ماه و یا بیشتر از آن را داشته باشند.

هنگام درخواست اخذ مجوز تحصیلی باید بدانید که شرایط و قوانین مختلفی وجود دارد که از قبل باید آن را بررسی و آماده کرده و سپس ارائه نمایید. زمان انجام پروسه اخذ مجوز تحصیل برای هر کشوری متفاوت است؛ پس قبل از شروع دوره تحصیلی این موضوع را مد نظر داشته باشید.

اجازه تحصیل یا Study permit

تفاوت ویزای تحصیلی و اجازه تحصیل یا Study permit چیست؟

اشتباه نکنید! ویزای تحصیلی همان سند اجازه تحصیل نیست؛ این دو کاملا با هم متفاوت هستند. در واقع ویزای دانشجویی به معنی مجوز ورود به یک کشور می باشد و ویزای تحصیلی کانادا مجوز دارای شرط می باشد؛ یعنی حتی اگر شما ویزای تحصیلی داشته باشید، افسر می تواند جلوی ورود شما به کشور دیگر را بگیرد؛ اما اجازه تحصیل یا Study permit به شما این امکان را می دهد که در کشور مقصد بمانید. اگر به طور خلاصه بخواهیم تفاوت ویزای تحصیلی و اجازه تحصیل یا Study permit را بیان کنیم

با ویزای تحصیلی شما مجوز ورود به کشور خارجی را دارید.

با اجازه تحصیل یا Study permit  با این مدرک شما می توانید در کشور مورد نظر بمانید.

اپلای استادی پرمیت کانادا

در صورتی که خارج از کانادا باشید و برای دریافت مجوز تحصیلی کانادا درخواست داده باشید، یک مدرک مهم به نام Letter of Introduction از جانب اداره مهاجرت کانادا دریافت خواهید نمود که با توجه به این مدرک، شما اجازه تحصیل یا Study permit در کانادا را خواهید داشت. این مدرک به علاوه ویزای تحصیلی را برای ورود به کشور کانادا باید همراه خود داشته باشید.

یک نامه الکترونیکی از اداره مهاجرت به نام Eta به شما داده می شود که شامل اطلاعاتی از شماست. این مدرک ضمیمه پاسپورت شما می شود و اعتبار ۵ ساله (یا تا پایان اعتبار گذرنامه شما) خواهد داشت. این مدرک به آن معناست که شما برای یک یا چند بار اجازه ورود و یا خروج از کانادا را خواهید داشت.

شرایط اجازه تحصیل یا Study permit

زمانی که قصد تحصیل در کانادا را داشته باشید، دو نوع شرط برای دریافت مجوز تحصیلی (Study permit) وجود خواهد داشت:

۱٫ الزامات واجد شرایط بودن

۲٫ شرایط تحصیل در کانادا

در ادامه به توضیح این دو نوع شرایط خواهیم پرداخت:

 1. الزامات واجد شرایط بودن

سه معیار برای واجد شرایط دریافت مجوز تحصیل در کانادا وجود دارد؛

 • نامه پذیرش: برای تحصیل در کانادا لازم است مدرک پذیرش از یکی از موسسات آموزشی کانادا (DLI)را داشته باشید.
 • اثبات حمایت مالی: شما برای دریافت مجوز تحصیلی باید اسنادی ارائه دهید مبنی بر اینکه توانایی منابع مالی کافی برای شهریه و اقامت در کانادا را دارید.
 • مدارک پشتیبان: این مدارک باید همراه ما بقی درخواست های مجوز تحصیلی ارائه شوند. این مدارک برای هر کشوری متفاوت است.
 1. شرایط تحصیل در کانادا

حتی اگر مجوز تحصیلی کانادا شما تایید شده باشد باید شرایط ذیل را برای حفظ اعتبار مجوز تحصیلی دارا باشید:

 • باید در موسسه آموزشی که برای شما تعیین شده ثبت نام کنید.
 • به شرایطی که در مجوز تحصیلی شما بیان شده است، احترام نهید.
 • پس از اتمام مجوز تحصیلی، کانادا را ترک نمایید.
 • زمانی که شرایط لازم برای ادامه تحصیل ندارید، تحصیل خود را متوقف سازید.

تمدید اجازه تحصیل یا Study permit

برای تمدید مجوز تحصیلی، توصیه می شود از چند ماه قبل مدارک خود را آماده کرده و اقدام نمایید. برای تمدید مجوز تحصیلی به سه دسته مدارک نیاز دارید؛

دسته اول؛ مدارک مربوط به وضعیت تحصیلی دانشجو نظیر: ریز نمرات تمامی ترم های تحصیلی، ثبت نام در ترم جدید و نامه پذیرش

دسته دوم؛ مدارک شناسایی فرد متقاضی مانند: پاسپورت دارای اعتبار، مجوز تحصیلی معتبر، یک عکس ۳٫۵ در ۴٫۵

و دسته سوم مدارکی که مربوط به تمکن مالی باشند مثل: برگه مربوط به گردش حساب بانکی در ماه های اخیر، ارائه یک حساب بانکی متعلق به فرد در کانادا، رسید پرداخت شهریه و اجاره منزل و در صورت وجود نامه بورسیه.

علاوه بر این مدارک یک نامه به نام (Letter of Explanation) باید ارائه دهید که در آن تمامی شرایط تحصیل خود را توضیح می دهید.

اجازه تحصیل یا Study permit

نحوه درخواست استادی پرمیت کانادا

متقاضیانی که تحصیل در کانادا را انتخاب می کنند باید اجازه تحصیل یا Study permit دریافت کنند. برای درخواست اجازه تحصیل یا Study permit شما نیاز به مدارکی چون: نامه پذیرش DLI، مدارک مربوط به حمایت منابع مالی و یکسری مدارک که برای هر کشور متفاوت بود را خواهید داشت. اگر تمامی مدارک شما آماده باشد، می توانید درخواست خود را ارسال کنید.

برای ارسال درخواست مجوز تحصیلی می توانید از دو طریق اقدام کنید:

 1. ارسال درخواست الکترونیکی: در سایت مهاجرت، پناهندگان شهروندی (IRCC)یک حساب کاربری ساخته و مدارک خود را اسکن کرده و ارسال نمایید.
 2. ارسال درخواست کاغذی: در این روش درخواست خود را به صورت چاپ شده آماده کرده و آن را به VAC(مرکز درخواست ویزا) کشور مقصد ارسال می کنید.

مدت زمان اجازه تحصیل یا Study permit

اعتبار زمانی برای مجوز تحصیلی شما، مدت دوره تحصیلی (با توجه به مقاطع مختلف، متفاوت خواهد بود) به اضافه یک مدت ۹۰ روزه (۳ ماهه) می باشد. این مدت سه ماهه بدان جهت می باشد که شما در مورد اینکه اجازه تحصیل یا Study permit خود را تمدید کرده و یا قصد ترک آن کشور را داشته باشید، تصمیم گیری نمایید.

در صورتی که شما زودتر از موعد فارغ التحصیل شوید، از تاریخ فارغ التحصیلی به علاوه ۹۰ روز اعتبار اجازه تحصیل دارید.

اما در صورتی که نتوانید در موعد مقرر شده تحصیل خود را به اتمام برسانید، باید از آن دوره ۹۰ روزه برای تمدید اجازه تحصیلی اقدام نمایید.

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *