قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

درمورد دوره آوسبیلدونگ خیاطی در آلمان چه می‌دانید؟

دوره آوسبیلدونگ آلمان فرصت مناسبی را برای افراد فراهم می کند تا از طریق یادگیری یک مهارت جدید، به کشوری پیشرفته مهاجرت کنند؛دوره آوسبیلدونگ خیاطی در آلمان معمولا به این صورت است که کارآموزان برای بخشی از دوره خود در یکی از شرکت‌های برگزار کننده دوره مشغول به کار شده و می توانند در جنبه های مختلف این حرفه آموزش ببینند. افراد می توانند پس از اتمام آموزش های خود، در همان شرکت استخدام شده و مشغول به کار شوند.

آوسبیلدونگ خیاطی

درمورد دوره آوسبیلدونگ خیاطی در آلمان چه می‌دانید؟

دوره های آوسبیلدونگ خیاطی، آموزش های تئوری را در کنار آموزش های عملی ارائه می دهند. در واقع کارآموزان آموزش های تئوری را در آموزشگاه ها می گذرانند و آموزش های عملی را در استودیو های خیاطی فرا خواهند گرفت.

به عنوان مثال در دوره های آوسبیلدونگ خیاطی در آلمان، نخ و سوزن تنها وسیله ای نیست که افراد با آن کار می کنند؛علاوه بر آن در بسیاری از مراحل دوخت، دستگاه برش، اتو و چرخ خیاطی های خاص استفاده می شوند. همچنین برای طراحی الگو در کامپیوتر نیاز است با نرم افزار های مربوطه آشنایی پیدا کنند.

دروه خیاطی در آلمان دوگانه است، به این معنی که کارآموزان بخشی از آموزش را در مراکز فنی و حرفه ای و به صورت تئوری طی می کنند و بخش دیگر را در شرکت های آموزش دهنده ای مانند کارگاه های خیاطی فرا می گیرند که این بخش به منظور تمرین آموخته های کارآموزان به صورت عملی می باشد.

اگر به این حرفه علاقه دارید و می خواهید به عنوان یک خیاط در کشور آلمان مشغول به کار شوید، باید ویزای آلمان را برای این منظور دریافت کنید.

دروس دوره آوسبیلدونگ خیاطی در آلمان

پس از دوره آسبيلدونگ (ausbildung) خیاطی به مهارت های زیر تسلط خواهید داشت:

 • دوخت و طراحی انواع لباس را به تنهایی انجام می دهید.
 • پارچه های با کیفیت را شناسایی می کنید.
 • اندازه گیری مشتریان را به درستی انجام می دهید.
 • دوخت با ماشین و یا دست را به خوبی انجام می دهید.
 • برش و پارچه مناسب برای هر مشتری را تشخیص می دهید.

در طول آوسبيلدونگ یک امتحان میان ترم وجود دارد که قبل از سال دوم برگزار می شود. در پایان دوره امتحان نهایی به صورت کتبی و عملی گرفته می شود و کارآموزان در تمام مراحل باید حد نصاب قبولی را کسب کنند. شرکت های آلمانی بسته به شرایط، میانگین نمرات متفاوتی برای پذیرش در نظر می گیرند.

طول دوره آوسبیلدونگ خیاطی در آلمان

شروع دوره های ausbildung اول آگوست (August) یا اول سپتامبر (September) هر سال است. با این حال شرکت های آموزشی ممکن است زمان های متفاوتی برای پذیرش کارآموزان در نظر بگیرند.

دوره آوسبیلدونگ به طور کلی یک دوره فنی و حرفه‌ای سه ‌ساله است. این دوره‌ها در آموزشگاه و استودیوهای مربوط به خیاطی برگزار می‌شود. در حرفه خیاطی، ریاضی نقش حائز اهمیتی دارد. برای مثال، وقتی که می‌خواهید به عنوان یک خیاط لباسی را بدوزید باید تخمین بزنید که به چه میزان پارچه و از چه جنسی برای دوخت آن لباس نیاز دارید. به طوری که اندازه‌گیری‌های شما باید بدون نقص باشد. این دوره معمولا در هر سال دو بار برگزار می‌شود. زمان شروع این دوره هر سال اول سپتامبر و اول آگوست است. با این وجود برخی شرکت‌های آموزشی زمان متفاوتی را تعیین می‌کنند. دوره آوسبیلدونگ اکثر رشته‌ها بین ۲ تا ۳ سال طول می‌کشد که در این بین، آوسبیلدونگ خیاطی سه سال به طول می‌انجامد.

آوسبیلدونگ خیاطی

نوع آموزش در دوره آوسبیلدونگ خیاطی در آلمان

نوع آموزش دوره آوسبیلدونگ خیاطی در آلمان به صورت دوگانه می باشد،آموزش دوگانه (Duale Studien) به شیوه ای از تحصیل گفته می‌شود که کار و تحصیل در کنار هم پیش رود، در واقع ترکیبی از آموزش فنی و کارآموزی شغلی با آموزش آکادمیک می باشد.

کمک هزینه آموزشی

حقوق یا دستمزد، یکی از شاخص های مهم انتخاب شغل است. به‌طور میانگین انتظار می رود دستمزد شما به صورت ماهیانه در طول دوره آموزشی خیاطی در کشور آلمان به شرح زیر باشد:

 • سال اول آموزش: ۷۹۸ یورو
 • سال دوم آموزش: ۸۶۳ یورو

همان طور که می‌بینید، کمک هزینه آموزشی این دوره هر سال با توجه به اضافه شدن مهارت‌های شما افزایش می‌یابد.

شرایط اپلای برای آوسبیلدونگ خیاطی در آلمان

دوره آوسبیلدونگ یکی از بهترین راه‌های مهاجرت به آلمان به شمار می‌رود. از مهم‌ترین مزایای این دوره، عدم نیاز به ارائه مدرک دانشگاهی است.

 • مهارت زبان: سطح مهارت زبان آلمانی شما باید حداقل B1 یا B2 باشد.
 • مدرک تحصیلی: باید حداقل تا سال نهم، یعنی پایان دوره متوسطه درس خوانده باشید.
  آمار نشان می‌دهد نیمی از متقاضیان این دوره دارای دیپلم فنی هستند. از این رو، آن دسته از داوطلبانی که مدارک تحصیلی بالاتری دارند، احتمال بیشتری دارد که پذیرش شوند.
 • قرارداد شرکت آموزشی: باید قرارداد یا تاییدیه کتبی توسط موسسه یا شرکت آموزشی در آلمان داشته باشید.
 • بیمه درمانی: باید حداقل برای سال اول آموزش حرفه‌ای خود بیمه درمانی معتبر داشته باشید.
 • سن: حداقل سن لازم برای مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ آلمان ۱۷ سال است.
 • تمکن مالی: باید پول کافی (حدودا ۸۶۳ یورو در ماه) برای هزینه‌های زندگی قبل از شروع دوره را داشته باشید.

بازارکار و آینده شغلی خیاطی در آلمان

پس از اتمام دوره آموزشی سه ساله خود در آوسبیلدونگ خیاطی، می توانید برای راه اندازی کارگاه خیاطی خود اقدام کنید. برای ایجاد کسب و کار موفق نیازی به مدرک دانشگاهی یا سال ها تجربه حرفه ای ندارید اما بهتر است بلافاصله بعد از آموزش به دنبال خود اشتغالی نباشید.
کمی تجربه عملی و جذب حد قابل قبولی از مشتریان به تضمین موفقیت شما در این امر کمک می کند. اگر در یک استودیو خیاطی استخدام شوید بسته به نوع فعالیت استودیو ساعات کاری شما از ۸ تا ۱۲ ساعت در روز متغیر خواهد بود.
می توانید برای گذراندن دوره کارآموزی، خیاطی در تئاتر را انتخاب کنید، برای انواع نقش ها لباس بدوزید و شاهد نتیجه کارهایتان را روی صحنه باشید، یا اینکه خود را به چند خیاط کوچکتر معرفی کنید و در حین آموزش تصمیم بگیرید که می خواهید فعالیت حرفه ای خود را چگونه ادامه دهید.
دوره های دانشگاهی زیادی برای علاقه مندان به خیاطی وجود دارد. به عنوان مثال پس از اتمام دوره آوسبیلدونگ خیاطی می توانید برای ادامه تحصیل در رشته طراحی پارچه و مد اقدام کنید. با مدرک بالاتر می توانید درآمد بیشتری کسب کنید، همچنین می توانید به عنوان مربی مشغول به آموزش به کارآموزان خیاطی شوید.

آوسبیلدونگ خیاطی

هزینه ها و درآمد خیاطی در آلمان

حداقل دستمزد برای خیاطی در کشور آلمان ۲۹,۳۱۵ یورو در سال برای روزانه ۱۴ ساعت کار می باشد البته اگر یک خیاط سفارشی در یک شرکت معتبر باشید حقوق شما به طور قابل توجهی بالاتر خواهد بود.
با ادامه تحصیل در دانشگاه و کسب تجربه به عنوان یک طراح مد و فشن می توانید به طور متوسط ۵۱,۶۷۹  یورو در سال درآمد داشته باشید. درآمد یک خیاط به طور متوسط سالیانه در شهرهای بزرگی مانند مونیخ و برلین به این صورت است:

مونیخ:۳۲,۹۵۷ یورو

برلین: ۳۲,۹۳۳ یورو

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط آوسبیلدونگ خیاطی در آلمان، آوسبیلدونگ آرایشگری در آلمان, اخذ ویزای تحصیلی در آلمان، و همچنین تحصیل رایگان در آلمان با مشاوران ما در قصران گروپ در ارتباط باشید.

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

سوالات متدوال

 • مدت زمان دوره آوسبیلدونگ خیاطی چقدر است؟

این دوره معمولا ۲ ساله است، اما اگر کسی سریعتر موفق به کسب مهارت های مورد نیاز شود می تواند دوره خود را در مدت ۱ الی ۱ سال و نیم به اتمام برساند.

 • درآمد شغل خیاطی به طور میانگین چقدر است؟

به طور متوسط یک خیاط سالیانه درآمدی حدود ۳۲,۰۰۰ یورو خواهد داشت.

 • شرایط مورد نیاز برای مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ خیاطی چیست؟

داشتن حداقل ۱۷ سال سن و مدرک آلمانی با حداقل سطح B1 یا B2

 • حقوق کارآموزان دوره خیاطی در آلمان چقدر است؟

حقوق کارآموز بطور تقریبی حدود ۸۰۰ یورو خواهد بود.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *