قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

تحصیل در رشته حقوق ترکیه

یکی از رشته های محبوب برای تحصیل در سراسر دنیا رشته حقوق می باشد و تحصیل در رشته حقوق ترکیه از علاقه مندیهای بسیاری از افراد است. آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه نسبت به کنکور سراسری در ایران ساده تر است علاوه بر آن مدارک ارائه شده در دانشگاه های ترکیه از اعتبار جهانی برخوردارند؛ از این رو بسیاری از ایرانیان برای تحصیل، مهاجرت به ترکیه را انتخاب می کنند.

فرصت های شغلی عالی برای رشته حقوق در کشور ترکیه فراهم است به همین جهت فارغ التحصیلان حقوق در ترکیه به راحتی وارد بازار کار می شوند و اشتغال می یابند.

از آنجایی که رشته حقوق در بهترین دانشگاه های ترکیه که در رنکینگ های جهانی حضور دارند ارائه می شود، متقاضیان می توانند با صرف هزینه نسبتا کم از امکانات و کیفیت بالای آموزشی در این کشور بهره ببرند. بنابراین تحصیل رشته حقوق در ترکیه یک انتخاب هوشمندانه برای افرادی است که می خواهد یک شغل پردرآمد با جایگاه اجتماعی مناسب داشته باشند.

تحصیل در رشته حقوق ترکیه

دریافت پذیرش دانشگاه برای تحصیل در رشته حقوق ترکیه

تحصیل در رشته حقوق ترکیه قبل از هر چیز مستلزم انتخاب زبان آموزشی و دانشگاه مورد نظر است. برخی از دانشگاه های ترکیه ممکن است شرایط خاصی را برای پذیرش در نظر گرفته باشند، برای اطلاع از شرایط دانشگاه ها می توانید به وب سایت آن ها مراجعه کنید.

از جمله مدارکی که باید برای تحصیل در رشته حقوق ترکیه ارائه دهید، گواهی سلامت جسمی و ذهنی است.

دیگر مدارک و شرایط لازم برای اخذ پذیرش حقوق در دانشگاه های ترکیه عبارتند از:

 • تکمیل و ارائه فرم پذیرش دانشگاه
 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات ترجمه شده
 • شرکت در یکی از آزمون های ورودی SAT یا YOS و کسب حداقل نمره مورد قبول دانشگاه
 • ارائه مدرک زبان ترکی یا انگلیسی معتبر (مقطع کارشناسی حقوق در ترکیه فقط به زبان ترکی ارائه می شود.)
 • ارائه انگیزه نامه فردی و توصیه نامه از مرکز آموزشی مبدا
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک و درخواست پذیرش در دانشگاه

توجه داشته باشید که باید ترجمه رسمی زبان انگلیسی تمامی مدارک ارائه شود.

همچنین شرکت در یکی از آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه مانند آزمون SAT یا آزمون YOS ترکیه برای تحصیل در رشته حقوق ترکیه الزامی است.

مقاطع تحصیل در رشته حقوق ترکیه

رشته حقوق در ترکیه در سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می شود. در بیشتر کشورها از جمله ترکیه افراد با داشتن مدرک کارشناسی حقوق می توانند به عنوان وکیل مشغول به کار شوند اما در دیگر کشورها برای این کار می بایست مدرک کارشناسی ارشد داشته باشند.

تحصیل در رشته حقوق ترکیه

تحصیل در رشته حقوق ترکیه در مقطع کارشناسی

مقطع کارشناسی حقوق در تمامیِ دانشگاه های ترکیه فقط به زبان ترکی ارائه می شود و برای پذیرش در این مقطع می بایست مدرک زبان ترکی داشته باشید و یا در دوره های زبان ترکی و آزمون های ورودی که توسط دانشگاه ها یا مراکز آموزشی وابسته به دانشگاه برگزار می شوند شرکت کنید.

کارشناسی رشته حقوق در ترکیه در ۱۸۰ واحد درسی ارائه می شود که دانشجویان می بایست در طول ۴ سال تحصیلی آن ها را با موفقیت پشت سر بگذارند.

تحصیل در رشته حقوق ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حقوق ارائه مدرک کارشناسی الزامی است.

همچنین دوره های کارشناسی ارشد در ترکیه دو ساله هستند و جهت فارغ التحصیل شدن در آن برای برخی از دانشگاه های ترکیه، باید پایان نامه و مقالات تحقیقاتی ارائه دهید.

ارشد حقوق در ترکیه هم به زبان ترکی هم به زبان انگلیسی برگزار می شود و داشتن مدرک زبان معتبر برای تحصیل در هر یک از زبان ها ضروری است. اما اگر مدرک زبان ندارید نگران نباشید چرا که در ترکیه می توانید در دوره های چند ماهه شرکت کرده و بعد از قبولی در آزمون زبان مورد نظر، مدرک آن را دریافت کنید.

دکترای حقوق در ترکیه

اگر می خواهید در مقطع دکترای حقوق به تحصیل بپردازید می بایست مدرک کارشناسی ارشد حقوق داشته باشید. دوره های دکترای حقوق در ترکیه ۴ سال به طول می انجامد و برای فارغ التحصیل شدن باید پایان نامه و مقالات تحقیقاتی ارائه دهید.

تحصیل دکترای حقوق ترکیه به هر کدام از زبان های ترکی و انگلیسی با ارائه مدرک مورد قبول دانشگاه امکان پذیر است.

ساختار آموزشی تحصیل در رشته حقوق ترکیه

رشته حقوق در ترکیه شامل سرفصل هایی به منظور یادگیری اصول و قوانین جامعه بشری و دستیابی به استاندارد های آن می باشد. برخی از دروس و سرفصل های رشته حقوق در ترکیه عبارتند از:

 • قوانین حقوق کیفری
 • تئوری حقوق جزا
 • جرم جهانی
 • حقوق بشر
 • قوانین و حقوق مربوط به املاک و مستغلات
 • قانون تجارت شامل حقوق کسب و کارها، تنظیم قراردادهای شرکتی، قوانین حمایت از علائم تجاری، حقوق بازرگانی و…
 • قانون ثبت اختراع و اکتشاف
 • قوانین مربوط به خانواده شامل قوانین طلاق و ازدواج، حقوق کودکان و…

همچنین این رشته گرایش های مختلفی دارد که از جمله آن ها می توان به حقوق جزا، حقوق عمومی، حقوق کیفری، حقوق خصوصی، حقوق تجارت، حقوق بین‌ الملل و حقوق بشر اشاره کرد.

تحصیل در رشته حقوق ترکیه

هزینه و بورسیه های تحصیل در رشته حقوق ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه شامل شهریه دانشگاه، هزینه های زندگی و مسکن بسیار مقرون به صرفه است؛ این کشور برای ایرانیان از جمله ارزان ترین مقاصد مهاجرتی و گردشگری محسوب می شود.

علاوه بر آن دانشجویان بین المللی هنگام تحصیل در ترکیه می توانند با دریافت مجوز از دولت ترکیه، به کار نیمه وقت مشغول شوند و درآمد داشته باشند. هزینه های کلی زندگی در ترکیه هم برای شهر استانبول به طور تقریبی از ۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو در ماه متغیر است.

شهریه دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه با یکدیگر متفاوت اس و برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی باید هزینه بیشتری پرداخت کنید، برای اطلاع دقیق از شهریه ها به وب سایت دانشگاه مربوطه مراجعه کرده و یا با کارشناسان مهاجرتی تماس بگیرید.

دریافت بورسیه های تحصیلی در ترکیه نیز یکی دیگر از راه های کاهش هزینه های تحصیلی در ترکیه می باشد. این بورسیه ها بسیار متنوع بوده و به صورت رقابتی و بر اساس شایستگی به دانشجویان تعلق میگیرند، به طور مثال دانشگاه Altinbas  هر ساله تعداد زیادی بورسیه تحصیلی ارائه می کند.

برای اطلاع از بورسیه های تحصیلی ترکیه و شرایط آن ها در وب سایت های مربوطه به جستجو بپردازید.

آینده شغلی رشته حقوق در ترکیه

دانشجویان پس از فارغ التحصیلی در رشته حقوق ترکیه می توانند در فرصت های شغلی زیر مشغول به کار شوند:

 • وکیل: حقوقدانان می توانند به عنوان وکیل استخدام شوند تا یک پرونده حقوقی را در دادگاه ارائه دهند و به مشاوره و بررسی موضوع بپردازند.
 • مشاور حقوقی: در مورد مضوعات مختلف حقوقی به مشاوره می پردازد این موضوعات ممکن است شامل حقوق فردی، خانوادگی، تجارت و… باشد.
 • دبیر شرکت: یک حقوق دان به عنوان دبیر شرکت در سازمان ها و موسسات مختلف استخدام می شود تا اطمینان حاصل کند شرکت در راستای قوانین و استانداردهای جهانی یا ملی ترکیه به پیش برود.

به طور کلی تحصیل رشته حقوق در ترکیه فرصت های شغلی جذابی را با درآمدهای نسبتا بالا فراهم می کند و می تواند یک انتخاب عالی برای علاقه مندان به این رشته  باشد.

جهت دریافت مشاوره های تخصصی مهاجرتی و مهاجرت تحصیلی با کارشناسان ما در قصران گروپ تماس بگیرید.

همچنین این مقالات مرتبط را از دست ندهید: تحصیل رشته حقوق در ایتالیا، شرایط تحصیل رشته حقوق در کانادا

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *