قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

تحصیل دکتری در اتریش

در صورتی که برای تحصیل در مقطع دکتری به فکر مهاجرت تحصیلی به یک کشور اروپایی هستید، بد نیست نگاهی به کشور اتریش نیز داشته باشید.

تحصیل دکتری در اتریش، مزیت‌های بی‌شماری دارد و از طرف دیگر فرصت‌های شغلی بسیار خوبی را برای شما فراهم می‌کند.

اگر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید، می‌توانید اطلاعات کاملی درمورد تحصیل در اتریش در مقطع دکتری به دست بیاورید. پس چند دقیقه وقت خود را برای مطالعه مقاله کنار بگذارید.

تحصیل دکتری در اتریش

شرایط تحصیل دکتری در اتریش

 1. اولین شرط تحصیل دکتری در اتریش، داشتن مدرک کارشناسی ارشد معتبر می‌باشد. بنابراین اگر به فکر مهاجرت تحصیلی به کشور اتریش هستید و می‌خواهید مقطع دکتری را در این کشور سپری کنید، باید حتماً مدرک کارشناسی ارشد خود را معادل‌سازی کنید تا مشخص شود از نظر دانشگاه‌های این کشور، آیا مدرک شما دارای اعتبار لازم می‌باشد یا خیر.
 2. برای تحصیل دکتری در اتریش ، آزمون‌های ورودی در نظر گرفته شده است. شما یا باید آزمون سوابق تحصیلات تکمیلی را شرکت کنید و یا باید در آزمون پذیرش مدیریت تحصیلات تکمیلی، حداقل نمره تعیین شده را به دست بیاورید.
 3. مهارت زبانی، از دیگر شرایط تحصیل دکتری در اتریش می‌باشد. اگر متقاضی ورود به دانشگاه‌های آلمانی زبان هستید، حتماً باید مدرک زبان آلمانی داشته باشید. اما با توجه به اینکه امکان تحصیل به زبان انگلیسی در اتریش نیز وجود دارد، بنابراین اگر دانشگاه مربوطه به زبان انگلیسی تدریس می‌کند، شما باید مدرک آیلتس با نمره ۷ داشته باشید.
 4. همچنین شما باید در دانشگاهی که مدنظر دارید، استاد راهنما یا سوپروایزر پیدا کنید؛ با او در ارتباط باشید؛ رزومه علمی خود را در اختیار او قرار دهید و در مورد پروپوزال دکتری صحبت کنید.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش دکتری از دانشگاه های اتریش

 • ارائه مدارک تحصیلی دوره‌های قبلی همراه با ریز نمرات به صورت ترجمه شده و معادل‌سازی شده
 • ارائه توصیه نامه حداقل از دو استاد مربوط به مقطع تحصیلی قبلی
 • ارائه رزومه علمی
 • ارائه انگیزه نامه
 • تکمیل کردن فرم درخواست برای دریافت پذیرش از دانشگاه مربوطه
 • ارائه مدرک زبان
 • مستندات مربوط به مقالات علمی
 • گواهی‌های علمی در صورت موجود بودن
 • ارائه مدارک مربوط به حضور در جشنواره‌های علمی در صورت موجود بودن

فرآیند اخذ پذیرش برای تحصیل دکتری در اتریش

 • انتخاب سوپروایزر (استاد راهنما)

در اولین قدم شما باید استاد راهنما یا سوپروایزر انتخاب کنید. باید براساس رشته تحصیلی خود و دانشگاهی که مدنظر دارید مکاتباتی را با دانشگاه داشته باشید تا بتوانید یک استاد راهنما انتخاب کنید.

سپس باید پروپوزال خود را در اختیار استاد راهنما قرار دهید تا به یک تأییدیه نهایی برسید.

 • مصاحبه و آزمون ورودی

در مرحله بعد لازم است در آزمون ورودی شرکت کنید. نوع آزمون براساس دانشگاهی که انتخاب کرده‌اید، تعیین می‌شود.

سپس شما باید رزومه علمی خود همراه با مدارک علمی را در اختیار دانشگاه قرار دهید و در مصاحبه شرک کنید.

در نهایت منتظر می‌مانید تا نتیجه آزمون و مصاحبه اعلام شود.

مزایای تحصیل دکتری در اتریش

 • کلیه دانشگاه‌های کشور اتریش، اعتبار بالایی در مقطع تحصیلی دکتری دارند. به خصوص اینکه برخی از دانشگاه‌ها، رتبه جهانی نیز به دست آورده‌اند.
 • در تمامی دانشگاه‌ها، تجهیزات کامل برای دانشجویان در مقطع دکتری در نظر گرفته شده است. پس یک فرصت ‌ایده‌آل برای تجربه محیط علمی جدید و پیشرفت در حوزه کاری شما فراهم می‌شود. از آنجایی که اساتید حاضر در دانشگاه‌های کشور اتریش از جمله اساتید برجسته جهانی هستند، بنابراین همین موضوع باعث افزایش سطح کیفی آموزش می‌شود.
 • بورسیه‌های تحصیلی بیشتری برای مقطع دکتری در نظر گرفته شده است.
 • هزینه‌های تحصیل و زندگی در اتریش بسیار مناسب است حتی تحصیل در برترین دانشگاه‌های اتریش نیز بسیار کم هزینه است.
 • در کشور اتریش، خبری از ناامنی‌های سیاسی و اجتماعی نیست. بنابراین محیطی امن و آرام را برای تحصیل و زندگی انتخاب خواهید کرد.
 • همچنین شرایط کار بعد از فارغ التحصیلی، واقعا ایده‌آل می‌باشد. می‌توانید پس از اتمام تحصیلات، برای پیدا کردن کار و تبدیل ویزای تحصیل به ویزای کاری اقدام کنید.
 • از طرف دیگر امکان کار حین تحصیل نیز برای شما وجود دارد.
 • شما به عنوان متقاضی تحصیل دکتری در اتریش، می‌توانید همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال را نیز با خود به این کشور ببرید.

تحصیل دکتری در اتریش

بهترین رشته ها برای تحصیل دکتری در اتریش

برخی از رشته‌ها در مقطع دکتری به عنوان بهترین رشته ‌های تحصیلی در اتریش شناخته شده‌اند چون هم از کیفیت بالاتری برخوردار می‌باشند و هم آینده کاری بسیار ‌ایده‌آلی برای آن‌ها وجود دارد.

بهترین رشته ها برای تحصیل در اتریش شامل رشته های مدیریتی، مهندسی، علوم پزشکی، علوم ارتباطات و… می‌باشد.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل دکتری در اتریش

در کشور اتریش دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی بسیار زیادی وجود دارد که هر ساله تحت سیستم QS، رتبه‌بندی تایمز و رتبه‌بندی آکادمیک رتبه‌بندی می‌شوند. شما باید بدانید که بهترین دانشگاه‌ ها برای تحصیل دکتری در اتریش، کدام مؤسسات هستند.

ما در این قسمت از مطلب، لیست دانشگاه‌ها را در اختیار شما قرار داده‌ایم:

نام دانشگاه رتبه بندی تایمز رتبه بندی QS رتبه بندی آکادمیک
دانشگاه وین ۱۳۷ ۱۵۱ ۱۵۱-۲۰۰
دانشگاه گراتس ۱۹۶ ۶۵۱-۷۰۰ ۶۰۱-۷۰۰
دانشگاه اینسبروک ۲۰۱-۲۵۰ ۲۸۱ ۴۰۱-۵۰۰
دانشگاه کلاگنفورت ۳۵۱-۴۰۰ ۵۰۱-۵۱۰ ۹۰۱-۱۰۰۰
دانشگاه فنی وین ۴۰۱-۵۰۰ ۱۸۰
دانشگاه صنعتی گراتس ۶۰۱-۸۰۰ ۲۷۷ ۷۰۱-۸۰۰
دانشگاه یوهانس کپلر لینز ۶۰۱-۸۰۰ ۳۵۴ ۸۰۱-۹۰۰

تحصیل دکتری در اتریش به زبان انگلیسی

در قسمت قبل برای شما توضیح دادیم که امکان تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع دکتری در کشور اتریش وجود دارد. اما شما قبل از هر چیزی باید بررسی کنید که تحصیل دکتری در اتریش به زبان انگلیسی، در کدام یک از دانشگاه‌ها انجام می‌شود.

زبان تدریس در دانشگاه‌های بین‌الملل در اتریش، انگلیسی است. برای ورود به این دانشگاه‌ها، شما باید در آزمون آیلتس حداقل نمره ۷ را به دست بیاورید. لازم است این نکته را بیان کنیم که خوشبختانه دانشگاه‌های اتریش دوره آموزش زبان انگلیسی و زبان آلمانی را برگزار می‌کنند. بنابراین اگر به این زبان‌ها مسلط نیستید، می‌توانید قبل از اینکه تحصیل را آغاز کنید، در این دوره‌ها شرکت نمایید.

مدت زمان تحصیل دکتری در اتریش

طول دوره دکتری در کشور اتریش، معمولاً ۳ تا ۴ سال می‌باشد. بسته به اینکه شما کدام دانشگاه را انتخاب کرده‌اید، در چه رشته‌ای تحصیل می‌کنید، پایان‌نامه شما درمورد چه موضوعی است، آیا دانشگاه مربوطه برنامه خاصی را جهت آموزش در نظر گرفته است یا نه، طول دوره تحصیل می‌تواند کمی متغیر باشد.

هزینه تحصیل دکتری در اتریش

یکی از مهمترین دلایلی که باعث شده است تحصیل دکتری در اتریش بسیار مورد استقبال دانشجویان بین‌الملل قرار گیرد، هزینه‌های پایین تحصیل در این کشور می‌باشد.

دانشجویانی که عضو اتحادیه اروپا هستند، می‌توانند به صورت رایگان در دانشگاه‌های دولتی این کشور درس بخوانند ولی دانشجویان سایر کشور‌ها، باید شهریه بپردازند.

مبلغ شهریه در دانشگاه‌های دولتی بسیار پایین گزارش شده است. براساس نوع دانشگاه انتخابی، رشته تحصیلی و همچنین نوع پایان‌نامه‌ای که انتخاب کرده‌اید، هزینه‌هایی که باید برای تحصیل دکتری در اتریش بپردازید، متفاوت است. ولی اگر شما مقایسه‌ای بین دانشگاه‌های برتر کشور اتریش با دانشگاه‌های بزرگ جهان داشته باشید، متوجه خواهید شد که با مهاجرت به اتریش در کشوری با کیفیت آموزشی بالا، تحصیلات کاملاً مقرون به صرفه خواهید داشت.

بورسیه تحصیلی مقطع دکتری در اتریش

یکی از مهمترین مزایای تحصیل دکتری در اتریش، بورسیه تحصیلی در اتریش است. همین بورسیه، هزینه‌های تحصیل را به شدت برای شما کم خواهد کرد.

برای استفاده از بورسیه تحصیلی اتریش در مقطع دکتری، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • حتماً باید زبان آلمانی یا انگلیسی را در سطح بالایی فراگرفته باشید.
 • باید رزومه جامع تحقیقاتی خود را ارائه کنید.
 • لازم است حتماً مقالات بین‌المللی isi داشته باشید.
 • انگیزه نامه خود برای حضور در مقطع دکتری در اتریش را ارائه کنید.
 • باید از اساتید دوره‌های قبلی خود توصیه‌نامه داشته باشید.

بررسی هزینه زندگی هنگام تحصیل در مقطع دکتری در اتریش

قطعاً یکی از موضوعات بسیار مهم برای متقاضیان تحصیل دکتری در اتریش، بحث هزینه زندگی هنگام تحصیل می‌باشد. این موضوع برای کسانی که همراه با خانواده به این کشور ‌می‌روند، اهمیت بیشتری خواهد داشت.

هزینه‌های تحصیل شما واقعاً مقرون به صرفه تمام می‌شود. اما در مورد هزینه‌های زندگی، باید هزینه خرید یا اجاره مسکن، خورد و خوراک، پوشاک، حمل و نقل، بیمه درمانی، تفریح در هر ماه، آبمان برق، گاز و انرژی را در نظر داشته باشید. همچنین هزینه خرید کتاب‌ها را نیز به این لیست اضافه کنید.

در هر صورت، هزینه زندگی در کشور اتریش نیز واقعاً مناسب گزارش شده است. به خصوص اینکه شما می‌توانید حین تحصیل، کار کنید و یک منبع درآمد داشته باشید. در این صورت شرایط برای شما بسیار راحت‌تر خواهد شد.

تحصیل دکتری در اتریش

اجازه کار در حین تحصیل دکتری در اتریش

برای کار حین تحصیل در دوره دکتری در اتریش، شما باید حتماً در قالب قرارداد کاری عمل کنید. دانشجویان می‌توانند به عنوان یک کارمند در دانشگاه خود استخدام شده و مشغول به کار شوند. در نتیجه حقوق و مزایا در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت. البته به شما توصیه می‌کنیم حتی‌المقدور به سراغ کار‌های دانشجویی که کمی به رشته خودتان نزدیک است بروید تا رزومه علمی شما قوی شود.

دانشجویان دکتری می‌توانند در طول هفته به مدت ۲۰ ساعت کار کنند. از جمله کار‌های دانشجویی در داخل دانشگاه می‌توان به دستیار استاد، همکار محقق و همکار دانشجو در خارج از دانشگاه اشاره کرد.

یافتن کار پس از اتمام تحصیل دکتری در اتریش

خوشبختانه نرخ بیکاری در کشور اتریش بسیار پایین گزارش شده است چون فرصت‌های شغلی زیادی در این کشور وجود دارد. کافی است به زبان آلمانی مسلط باشید و مهارت‌های زیادی را در رشته تحصیلی خود به دست آورده باشید. در این صورت به راحتی می‌توانید بعد از فارغ التحصیلی شغل مناسبی پیدا کرده و ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تبدیل نمایید.

برای پیدا کردن کار بعد از تحصیل دکتری در اتریش، شما باید حتماً مجوز اقامت داشته باشید. بنابراین به محض اینکه فارغ التحصیل شدید، باید به سراغ طرح کار پس از تحصیل بروید تا مجوز به شما داده شود و بتوانید یک سال دیگر در کشور اتریش بمانید. این یک سال به شما فرصت داده می‌شود تا شغل مناسبی را پیدا کنید.

فرم مشاوره مهاجرتی رایگان تحصیل دکتری در کشور اتریش

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

کلام آخر

اگر شما متقاضی تحصیل دکتری در اتریش هستید، همین اکنون تلفن را بردارید و با مؤسسه قصران گروپ تماس بگیرید. کارشناسان ما آماده هر گونه کمک به شما عزیزان هستند. مشاورین زبده ما با حوصله، به سؤالات شما پاسخ می‌دهند.

اگر اطلاعات بیشتری درمورد کشور اتریش نیاز داشتید، می‌توانید توسط کارشناسان ما به دست بیاورید و در نهایت برای آماده‌سازی مدارک و دریافت ویزای تحصیلی، می‌توانید تمامی امور را به ما بسپارید.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *