قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل در آلمان باتوجه‌ به به مزایای متعددی که دارد، بسیار مورد تقاضا است. آلمان دارای دانشگاه های معتبر پزشکی در جهان است که بسیار معروف است. افرادی که تحصیل پزشکی در آلمان را انتخاب می‌نمایند و خواهان پذیرش دانشگاه های پزشکی آلمان هستند، از این طریق می‌توانند به صورت دائم اقامت آلمان را اخذ نمایند.

شرایط پذیرش دانشگاه های پزشکی آلمان

برای تحصیل پزشکی و پذیرش دانشگاه های پزشکی آلمان باید در آزمون ورودی یا کنکور شرکت نمایید. زبان شرکت در این آزمون آلمانی است. البته توجه داشته باشید که سطح امتحان زبان برای آزمون ورودی در حد  B1 است.

برای شرکت در این آزمون باید دو ماه قبل از شروع دوره تحصیلی، اقدام نمایند. البته این آزمون با آزمون‌های دیگر کشورهای اروپایی متفاوت است. متخصصان ما می‌توانند در خصوص آزمون‌های ورودی اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار دهند.

برای پذیرش دانشگاه های آلمان هر دانشگاه معیار مختلفی دارد. پس شرایط پذیرش دانشگاه های پزشکی آلمان بستگی به دانشگاهی که انتخاب می‌کنید، دارد.

تحصیل پزشکی در آلمان

در ادامه فهرستی از شرایط لازمه متقاضیان بین‌المللی برای تحصیل و پذیرش دانشگاه های پزشکی آلمان ارائه شده است:

مدرک تحصیلی معادل: اگر شما هم متقاضی پذیرش دانشگاه های پزشکی آلمان و مهاجرت به آلمان هستید، باید بررسی کنید که آیا مدرک تحصیلی پیشین شما طبق استانداردهای علمی که توسط مدارس پزشکی آلمان اعمال شده است، است یا خیر. برای این کار می‌توانید با ZAB (خدمات تبادل آکادمیک آلمان) تماس بگیرید و مطمئن شوید.

نمرات درجه عالی: نمره بالایی که در دروس مرتبط با پزشکی مانند زیست‌شناسی یا شیمی دریافت می‌کنید می‌تواند شانس پذیرش شما در دانشگاه های پزشکی آلمان را افزایش دهد.

تسلط بر زبان آلمانی: اکثر دانشگاه های پزشکی در آلمان نیاز به گواهینامه C1 دارند.

نمرات آزمون ورودی: شما باید در آزمون‌های ورودی که برای رشته‌های پزشکی برگزار می‌شود، نمره عالی کسب نمایید. این نمره نیز در پذیرش شما در دانشگاه های پزشکی آلمان تأثیرگذار خواهد بود.

کالج‌های پزشکی آلمان

در کالج‌های آلمان، شاخه‌های مختلفی تدریس می‌شود؛ چنانچه فردی قصد تحصیل در رشته پزشکی در آلمان را دارد، باید در کالج‌های M-Course شرکت نماید. این کالج‌ها برای افرادی که به رشته تجربی علاقه دارند و می‌خواهند در این رشته ادامه تحصیل دهند، آموزش‌هایی ارائه می‌نماید.

برای مثال افراد متقاضی در رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی و امثال آن باید در این کالج‌ها پذیرش خود را دریافت نمایند.

جهت تحصیل در کالج M-Course باید مدارکی ارائه دهید که این مدارک عبارت‌اند از:

 • گذرنامه معتبر
 • مدارک تحصیلی قبلی به‌صورت ترجمه شده
 • مدرک زبان معتبر آلمانی حداقل در سطح B1
 • گواهینامه پزشکی جهت سلامتی خود فرد
 • مدرک اثبات تمکن مالی

 

تحصیل پزشکی در آلمان

دانشگاه های پزشکی آلمان

قبل از مهاجرت و پذیرش دانشگاه های پزشکی آلمان ، باید دانشگاه های پزشکی معتبر و باکیفیت در امر آموزش را مورد بررسی قرار دهید سپس اقدام به اخذ ویزای تحصیلی آلمان نمایید. در این بخش برای اطلاعات بیشتر شما عزیزان به چند مورد از برترین دانشگاه های آلمان اشاره می‌کنیم:

 • دانشگاه پزشکی بن
 • دانشگاه فردریش الکساندر نورنبرگ
 • دانشگاه آلبرت لودویگ فرایبورگ
 • دانشگاه بنجامین فرانکلین برلین
 • دانشگاه یوهان ولفگانگ فرنکفورت
 • دانشگاه پزشکی بوخوم

علاوه‌برآن، برخی از دانشگاه پزشکی معتبر در کشور آلمان که مورد تأیید وزارت بهداشت و علوم است عبارت است از:

 • دانشگاه هایدلبرگ
 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ
 • دانشگاه مینه‌سوتا فرانکفورت
 • دانشگاه هومبولت زو برلین
 • دانشگاه پزشکی مونیخ: این دانشگاه جز بزرگ‌ترین مرکز آموزشی آلمان محسوب می‌شود.

مدارک لازم برای پذیرش و تحصیل پزشکی در آلمان

اولین گام جهت تحصیل پزشکی در آن، دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه موردنظر می باشد. جهت اخذ پذیرش تحصیلی آلمان لازم است مدارکی را به دانشگاه مورد نظر ارائه نمایید که این مدارک شامل موارد زیر می باشند:

 • پاسپورت با اعتبار حداقل ۶ماهه
 • ریز نمرات درسی در مقاطع قبلی با ترجمه رسمی به‌صورت PDF
 • مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی به‌صورت ترجمه شده
 • در صورت‌پذیرش مستقیم، ارائه مدرک زبان B1 الزامی است

 

تحصیل پزشکی در آلمان

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان

یکی از نکات مهمی که متقاضیان پذیرش دانشگاه های پزشکی آلمان باید به آن توجه داشته باشند، میزان هزینه تحصیلی در آلمان است. همان‌طور که گفته شد، باتوجه‌به کیفیت آموزشی بالا و همچنین امکان تحصیل رایگان در آلمان در دانشگاه های دولتی آلمان، افراد زیادی متقاضی تحصیل در این کشور هستند.

امکان تحصیل پزشکی در آلمان هم در دانشگاه های دولتی و هم در دانشگاه های خصوصی وجود دارد. تحصیل در دانشگاه های دولتی تقریباً رایگان است و نیازی به پرداخت شهریه نمی‌باشد؛ البته متقاضیان باید هزینه بلیت و هزینه‌های پزشکی که در هر ترم حدود ۲۵۰ یورو است را پرداخت نمایند.

چنانچه فردی قصد پذیرش دانشگاه های پزشکی آلمان و تحصیل پزشکی در دانشگاه های خصوصی آلمان را دارد، باید سالانه هزینه‌ای بالغ بر ۲۰ هزار یورو پرداخت نماید. همچنین افرادی که از طریق دوره‌های فاندیشن و دوره‌های زبان جهت تحصیل در رشته‌های پزشکی درخواست می‌دهند، باید برای دوره زبان (۱ساله) مبلغ ۵ الی ۱۰ هزار یورو را پرداخت نمایند. دوره فاندیشن هم مانند تحصیل پزشکی دانشگاه‌های دولتی رایگان است.

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

اقامت پس از تحصیل در آلمان چگونه است؟

داشجویان پس از پایان تحصیلات خود در آلمان می‌توانند به مدت ۱۸ ماه در آلمان اقامت داشته باشند تا شغل مناسب خود را پیدا کنند؛ در صورت پیدا نکردن شغل باید خاک آلمان را ترک کنند.
البته راه‌های دیگری نیز برای دریافت اقامت پس از تحصیل در آلمان وجود دارد که می‎‌توان به سرمایه گذاری در آلمان و ازدواج در آلمان نیز اشاره کرد.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *