قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

برنامه تجارت ماهر فدرال

اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) برنامه تجارت ماهر فدرال (FSTP) را در سال ۲۰۱۳ راه اندازی کرد تا مسیر مهاجرتی اختصاصی ای را برای کارگران حرفه ای ارائه دهد.

FSTP  یا برنامه تجارت ماهر فدرال یکی از سه برنامه اقتصادی فدرال است که توسط سیستم اکسپرس انتری دولت کانادا مدیریت می شود. اکسپرس اینتری اصلی ترین روشی است که کانادا برای کارگران ماهر جهت مهاجرت به این کشور تدارک دیده است. طبق برنامه های مهاجرتی کانادا، این کشور قصد دارد سالانه از بیش از ۴۰۰۰۰۰ مهاجر جدید  را با اختصاص  ۱۱۰۰۰۰ نفر به طور میانگین به هر منطقه در نظر گیرد.

برنامه تجارت ماهر فدرال

درخواست از طریق FSTP یا برنامه تجارت ماهر فدرال ، یکی از راه هایی است که می توانید مهاجرت به کانادا را به عنوان یک متخصص حرفه ای دنبال کنید.  روش های دیگر مهاجرت به کانادا از طریق سایر برنامه های مهاجرتی مانند درخواست از طریق برنامه نامزد استانی (PNP) و درخواست برای مهاجرت به کبک است.

مزایای برنامه تجارت ماهر فدرال یا FSTP چیست؟

FSTP  بخشی از تلاش های دولت های فدرال و استانی برای استقبال از کارگران ماهر و حرفه ای در کانادا برای رفع کمبود نیروی کار در مشاغل حرفه ای است. کانادا جمعیت سالخورده  بالا و نرخ زاد و ولد پایینی دارد، به همین دلیل است که برای حمایت از نیروی کار و رشد اقتصادی خود بیشتر به مهاجرت متکی است.

مهاجرت به کانادا تحت FSTP مزایای زیادی دارد. داوطلبانی که موفق به مهاجرت از طریق  برنامه تجارت ماهر فدرال ، می شوند معمولا می توانند اقامت دائم خود را در مدت شش ماه دریافت کنند.

کاندیداهای برنامه تجارت ماهر فدرال ، ممکن است امتیازات  CRS کمتری نسبت به سایر متقاضیان  در سیستم اکسپرس انتری داشته باشند، زیرا نیازی به اثبات سطح تحصیلات خود ندارند.

با این حال، IRCC  گهگاه قرعه کشی های اکسپرس انتری ویژه ی این برنامه را برگزار می کند و فقط از نامزدهای FSTP دعوت می کند.

شرکت در سیستم امتیازبندی اکسپرس اینتری شانس شما را برای دریافت اقامت دائم افزایش می دهد زیرا می توانید از این طریق نامزدی استانی دریافت کنید.

یک نامزدی استانی ارزش ۶۰۰ امتیاز CRS اضافی دارد و به این معنی است که به احتمال زیاد در نهایت یک دعوتنامه اقامت دائم تحت اکسپرس اینتری دریافت خواهید کرد.

اگر شما یک کاندید FSTP با تجربه کار کانادایی هستید، موقعیت خوبی برای موفقیت در بازار کار کانادا دارید .  امتیاز بیشتری از  سیستم رتبه بندی جامع (CRS) به داوطلبانی که در کانادا کار یا تحصیل کرده اند از IRCC  دریافت می شود.

باید بگوییم که داشتن تجربه کاری کانادایی یک مزیت بزرگ برای اخذ اقامت دائم است. ترکیبی از دانش، ارتباطات، تجربه و مهارت هایی که در حین کار در کانادا به دست آورده اید بدون شک برای شما امتیازات ویژه ای خواهد داشت.

فرایند مهاجرت به کانادا از طریق برنامه تجارت ماهر فدرال

IRCC  از  Express Entry برای مدیریت برنامه های کاربردی کارگران ماهر برای سه روش مهاجرتی کارگران ماهر از جمله FSTP استفاده می کند.

ابتدا باید مطمئن شوید که معیارها و شرایط لازم  برای مهاجرات از طریق FSTP  یا معیارهای برنامه کارگر ماهر فدرال (FSWP)  یا برنامه کلاس تجربه کانادایی (CEC) را دارید.

اگر واجد شرایط هستید، پس از ساختن اکانت و پروفایل در وب‌سایت  IRCCبر اساس سن، تحصیلات، مهارت‌های زبانی، تجربه کاری و تحصیلی در کانادا  از CRS  امتیاز دریافت می‌کنید.

 معمولاً هر دو هفته یکبار، IRCC  قرعه کشی اکسپرس اینتری را برگزار می کند و از داوطلبانی که بالاترین امتیاز CRS را دارند دعوت می کند تا برای اقامت دائم درخواست دهند.  IRCC برای شما مشخص می کند که آخرین زمان برای ارسال درخواست شما کی است.

 معمولا مدت زمان رسیدگی به درخواست و پرونده شما ۶ ماه است.

برنامه تجارت ماهر فدرال

راهنمای گام به گام در مورد نحوه پیگیری مهاجرت به کانادا از طریق FSTP به شرح زیر است:

مرحله ۱ : بررسی کنید که آیا شرایط مهاجرت به کانادا از طریق  برنامه تجارت ماهر فدرال را دارید یا خیر.

مرحله ۲: اگر واجد شرایط برنامه FSTP یا برنامه اکسپرس انتری دیگری هستید باید مهارت و نمره زبان خود را در انگلیسی و یا فرانسه به اثبات برسانید.

مرحله ۳:  پروفایل اکسپرس اینتری خود را در وب سایت IRCC آپلود کنید.

مرحله ۴ : نتایج  قرعه کشی های IRCC اکسپرس اینتری را دنبال کنید تا ببینید آیا دعوت نامه ای برای درخواست (ITA) برای اقامت دائم دریافت می کنید. یا خیر قرعه کشی معمولا هر دو هفته یکبار  انجام می شود  .

مرحله ۵: اگر دعوتنامه دریافت کردید درخواست اقامت دائم تکمیل شده خود را در مهلت تعیین شده به IRCC ارسال کنید. استاندارد پردازش IRCC  برای درخواست های اقامت دائم برای اکثر متقاضیان شش ماه یا کمتر است.

شرایط  لازم برای درخواست برنامه برنامه تجارت ماهر فدرال

شرایط زیر برای درخواست برنامه FSTP از ضروریات است:

 • از یک کافرمای کانادایی پیشنهاد شغلی دائمی و تمام وقت ( حاقل ۳۰ ساعت در هفته)  دریافت کنید.
 • ارائه مدرکی مبنی بر مهارت زبانی شما که نشان می دهد متقاضی حداقل توانایی تعیین شده را دارد. این میزان (CLB) 5 برای صحبت کردن و شنیدن، CLB 4  برای خواندن و نوشتن است.
 • در پنج سال قبل از درخواست، ۲ سال تجربه کار تمام وقت (یا به میزان مساوی کار پاره وقت) در حرفه تخصصی خود داشته باشید.
 • توانایی نشان دادن مهارت و تجربه و انجام وظایف شغلی را داشته باشند.

مدارک مورد نیاز برای درخواست مهاجرت از طریق برنامه تجارت ماهر فدرال

 • گذرنامه معتبر
 • نتیجه آزمون زبان
 • مدارک نشان دهنده سابقه کار شما
 • تمکن مالی
 • عدم سوء پیشنه کیفری
 • مدارک هویتی و شناسایی
 • پیشنهاد شغلی یا جاب آفر از کارفرمای کانادایی

FSTP یک پیشنهاد عالی برای متقاضیان مهاجرت به کانادا است و در صورتی که شرایط مهاجرت به کانادا از طریق برنامه تجارت ماهر فدرال را داشته باشید می توانید از این طریق اقامت دائم کانادا را دریافت کنید.

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *