هزینه تحصیل در آلمان

4 دقیقه

مدت زمان مطالعه

هزینه تحصیل در آلمان – این مقاله با عنوان هزینه تحصیل در آلمان هزینه های تحصیلی مربوط به مدارس، کالج و دانشگاه ها را بیان می دارد. کشور آلمان که به اصطلاح به آن موتور اقتصادی اروپا گفته می شود، جزو محبوب ترین مقاصد برای مهاجران است. یکی از دلایلی که متقاضیان این کشور را برای تحصیل در آلمان و حتی اقامت در آلمان را انتخاب می نمایند این است که نیروهای متخصص می توانند در حوزه های مرتبط با رشته خود مشغول به کار شوند.

نرخ پایین بیکاری در آلمان، دارابودن بازار اقتصادی مجرب، خلاقیت و فناوری‌های سبب شده تا کشور آلمان به‌عنوان یک ابرقدرت اقتصادی در اروپا شناخته شود. یکی از حوزه‌هایی که دولت آلمان به آن نگاه ویژه‌ای دارد، آموزش‌وپرورش است. معمولاً تحصیل در آلمان رایگان است اما در برخی از مدارس و کالج‌ها و دانشگاه‌های شهریه دریافت می‌شود که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

جهت مطالعه تحصیل رایگان در آلمان کلیک کنید.

هزینه تحصیل در آلمان

شهریه مدارس شبانه‌روزی آلمان

بسیاری از خانواده‌ها تمایل دارند برای تحصیل فرزندشان به آلمان مهاجرت نمایند. یکی از اصلی‌ترین دغدغه برای این خانواده‌ها میزان شهریه مدارس و هزینه تحصیل در آلمان است. در دولت آلمان، بودجه مربوط به مدارس خصوصی و مدارس شبانه‌روزی از طریق یارانه‌های دولتی و همچنین کمک‌های مالی تأمین می‌شود و میزان استفاده از آن برای هر یک از این مدارس توسط دولت تعیین می‌گردد. میزان شهریه مدارس شبانه‌روزی به عواملی چون شهر، سال تحصیلی امکانات ارائه شده بستگی دارد.

شهریه مدارس شبانه‌روزی برای پایه تحصیلی اول تا هشتم، 15 هزار یورو و برای پایه تحصیلی نهم تا دوازدهم، 25 هزار یورو به‌صورت سالانه در نظر گرفته شده است. به این شهریه‌ها باید هزینه خوراک، پوشاک، حمل‌ونقل و اقامت در آلمان را نیز اضافه نمود. به‌طورکلی هزینه‌های مربوط به تحصیل در مدارس شبانه‌روزی سالانه 40 تا 50 هزار یورو است.

شهریه دانشگاه‌های آلمان

قطعاً شهریه تحصیل در دانشگاه‌هایی باکیفیت آموزشی بالا و شناخته شده مانند دانشگاه مونیخ، برلین و فرانکفورت بیشتر از دانشگاه‌های تازه‌تأسیس شده است.

هزینه تحصیل در آلمان و در دانشگاه‌های دولتی، کمتر از 2000 یورو است. البته این مبلغ برای متقاضیان رشته پزشکی کمتر از 3000 یورو است.

هزینه تحصیل در آلمان

هزینه کالج در آلمان

در آلمان کالج‌های مختلفی وجود دارند که شما با تحصیل در آن می‌توانید مهارت‌ها و توانایی‌های خود را افزایش دهید. برای تحصیل در کالج، باید ابتدا ویزای تحصیلی آلمان را اخذ کرده سپس به کشور آلمان سفر نمایید. دوره‌های کالج‌ها معمولاً در دو ترم تابستان و زمستان ارائه می‌شوند. کالج‌های دولتی معمولاً به بررسی رزومه دانشجویان آلمانی زبان می پردازد و کالج‌های خصوصی (غیر دولتی) رزومه دانشجویان انگلیسی زبان را مورد بررسی قرار می‌دهد.

اگر کالجی که انتخاب می کنید، کالج مربوط به دانشجویان انگلیسی زبان باشد، شما باید حدود 2 الی 10 هزار یورو به‌عنوان شهریه پرداخت نمایید. ولی اگر کالج مورد نظر شما در ماه‌های مشخص شده (تابستان و زمستان) دانشجویان آلمانی زبان را ثبت نام می‌کند، شهریه پرداختی شما 100 الی 400 یورو است. این هزینه‌ها برای یک ترم در کالج‌های آلمان است.

هزینه تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

معمولاً بیشتر دانشجویان دوست دارند به زبان انگلیسی در اروپا تحصیل نمایند. همچنین اکثر دانشگاه‌های اروپا شرایط تحصیل به زبان انگلیسی را برای دانشجویان فراهم آورده‌اند. آلمان نیز برای دانشجویان شرایطی به وجود آورده تا آن‌ها بتوانند به زبان انگلیسی در این کشور تحصیل خود را ادامه دهند.

اما تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی، همانند تحصیل با زبان آلمانی ارزان نیست. در حقیقت شما نمی‌توانید کشوری را بیابید که تحصیل در آن به زبان انگلیسی و کاملاً رایگان باشد. اما کشور آلمان دوره‌های تحصیلی که به زبان آلمانی ارائه کرده است، کاملاً رایگان است.

برای تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی، دانشجو باید به طور متوسط 7 تا 26 هزار یورو هزینه نماید. همچنین دانشجویی که تحصیل به زبان انگلیسی را انتخاب کرده است، باید هزینه‌های زندگی و اقامت در آلمان را نیز در نظر بگیرد. به طور میانگین یک دانشجو برای زندگی در یکی از شهرهای ارزان آلمان به 750 تا 1100 یورو پول نیاز دارد.

هزینه تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در آلمان با بورسیه تحصیلی

هزینه تحصیل در تمام مقاطع تحصیلی آلمان، به زبان آلمانی و نیز تحصیل به زبان انگلیسی در برخی از رشته‌ها رایگان است؛ اما گاهی برخی از دانشجویان برای تامین هزینه‌های زندگی به کمک هزینه تحصیلی نیاز پیدا می‌کنند که باید برای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان اقدام نمایند.
بورسیه تحصیلی کشور آلمان اکثرا به دانشجویان مقطع دکترا اعطا می‌گردد که نیازمند داشتن شرایط خاصی است.
بورسیه‌ها بسته به شرایط آن از 850 یورو تا 2000 یورو متغیر هستند.

هزینه‌های زندگی در آلمان

سایت DAAD هزینه‌های زندگی در آلمان به طور ماهانه را این‌گونه بیان می‌دارد که:

  • هزینه خوراک 168 یورو (برای یک نفر)
  • هزینه پوشاک 42 یورو
  • هزینه حمل‌ونقل حدود 94 یورو
  • هزینه‌های مربوط به تلفن، اینترنت و اشتراک تلویزیون در آلمان 31 یورو
  • لوازم کمک‌درسی (کمک‌کار) 20 یورو
  • هزینه لازم برای تفریح در یک ماه 61 یورو

سخن پایانی

باتوجه‌به عناوینی که در این مقاله بیان شد، هزینه تحصیل در آلمان چه به زبان آلمانی و چه به زبان انگلیسی بستگی به سبک زندگی او دارد. اینکه دانشجو در چه نوع دانشگاهی تحصیل می‌کند نیز می‌تواند در تعیین هزینه‌های تحصیل در آلمان تأثیرگذار باشد. چنانچه سؤالی در زمینه هزینه تحصیل در آلمان و هزینه‌های اقامت در آلمان دارید، می‌توانید با مشاوران ما ارتباط بگیرید تا پاسخگوی شما عزیزان باشند.

مقالات مرتبط

راهنمای چک کردن نتایج لاتاری گرین کارت 2025

لاتاری گرین کارت آمریکا شانس بزرگیست که دولت آمریکا در اختیار علاقه مندان مهاجرت به این کشور قرار داده است. … مطالعه بیشتر

زمان مطالعه : 5 دقیقه

لاتاری آمریکا چیست؟

لاتاری آمریکا 2025 در تاریخ 12 مهر تا 16 آبان مهلت ثبت نام دارد. نزدیک شدن به ماه اکتبر مصادف … مطالعه بیشتر

زمان مطالعه : 4 دقیقه

زمان اعلام نتایج لاتاری 2025

زمان اعلام نتایج لاتاری 2025 در اردیبهشت 1403 می باشد. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که … مطالعه بیشتر

زمان مطالعه : 4 دقیقه
موسسه مهاجرتی قصران گروپ

هدف اصلی ما در قصران گروپ، ارائه اطلاعات دقیق و مشاوره کامل، هم راستا با شرایط و رزومه شما و ترسیم بهترین مسیر مهاجرتی پیش رویتان است که در ادامه با ارائه خدمات کامل، تمام مراحل اخذ پذیرش تحصیلی، کاری و همچنین فرایند سرمایه گذاری، ثبت شرکت و … انجام داده و آینده ای مطلوب و باب میل شما برایتان به ارمغان می آورد.

راه‌های ارتباط با ما

قصران گروپ در شبکه های اجتماعی

کلیه حقوق و امتیازات این وبسایت متعلق به شرکت قصران گروپ بوده و هرگونه استفاده از مطالب و مقالات این سایت، پیگرد قانونی دارد.
مشاوره مهاجرتی 22118085