قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

هزینه تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در آلمان – این مقاله با عنوان هزینه تحصیل در آلمان هزینه های تحصیلی مربوط به مدارس، کالج و دانشگاه ها را بیان می دارد. کشور آلمان که به اصطلاح به آن موتور اقتصادی اروپا گفته می شود، جزو محبوب ترین مقاصد برای مهاجران است. یکی از دلایلی که متقاضیان این کشور را برای تحصیل در آلمان و حتی اقامت در آلمان را انتخاب می نمایند این است که نیروهای متخصص می توانند در حوزه های مرتبط با رشته خود مشغول به کار شوند.

نرخ پایین بیکاری در آلمان، دارابودن بازار اقتصادی مجرب، خلاقیت و فناوری‌های سبب شده تا کشور آلمان به‌عنوان یک ابرقدرت اقتصادی در اروپا شناخته شود. یکی از حوزه‌هایی که دولت آلمان به آن نگاه ویژه‌ای دارد، آموزش‌وپرورش است. معمولاً تحصیل در آلمان رایگان است اما در برخی از مدارس و کالج‌ها و دانشگاه‌های شهریه دریافت می‌شود که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

جهت مطالعه تحصیل رایگان در آلمان کلیک کنید.

هزینه تحصیل در آلمان

شهریه مدارس شبانه‌روزی آلمان

بسیاری از خانواده‌ها تمایل دارند برای تحصیل فرزندشان به آلمان مهاجرت نمایند. یکی از اصلی‌ترین دغدغه برای این خانواده‌ها میزان شهریه مدارس و هزینه تحصیل در آلمان است. در دولت آلمان، بودجه مربوط به مدارس خصوصی و مدارس شبانه‌روزی از طریق یارانه‌های دولتی و همچنین کمک‌های مالی تأمین می‌شود و میزان استفاده از آن برای هر یک از این مدارس توسط دولت تعیین می‌گردد. میزان شهریه مدارس شبانه‌روزی به عواملی چون شهر، سال تحصیلی امکانات ارائه شده بستگی دارد.

شهریه مدارس شبانه‌روزی برای پایه تحصیلی اول تا هشتم، ۱۵ هزار یورو و برای پایه تحصیلی نهم تا دوازدهم، ۲۵ هزار یورو به‌صورت سالانه در نظر گرفته شده است. به این شهریه‌ها باید هزینه خوراک، پوشاک، حمل‌ونقل و اقامت در آلمان را نیز اضافه نمود. به‌طورکلی هزینه‌های مربوط به تحصیل در مدارس شبانه‌روزی سالانه ۴۰ تا ۵۰ هزار یورو است.

شهریه دانشگاه‌های آلمان

قطعاً شهریه تحصیل در دانشگاه‌هایی باکیفیت آموزشی بالا و شناخته شده مانند دانشگاه مونیخ، برلین و فرانکفورت بیشتر از دانشگاه‌های تازه‌تأسیس شده است.

هزینه تحصیل در آلمان و در دانشگاه‌های دولتی، کمتر از ۲۰۰۰ یورو است. البته این مبلغ برای متقاضیان رشته پزشکی کمتر از ۳۰۰۰ یورو است.

هزینه تحصیل در آلمان

هزینه کالج در آلمان

در آلمان کالج‌های مختلفی وجود دارند که شما با تحصیل در آن می‌توانید مهارت‌ها و توانایی‌های خود را افزایش دهید. برای تحصیل در کالج، باید ابتدا ویزای تحصیلی آلمان را اخذ کرده سپس به کشور آلمان سفر نمایید. دوره‌های کالج‌ها معمولاً در دو ترم تابستان و زمستان ارائه می‌شوند. کالج‌های دولتی معمولاً به بررسی رزومه دانشجویان آلمانی زبان می پردازد و کالج‌های خصوصی (غیر دولتی) رزومه دانشجویان انگلیسی زبان را مورد بررسی قرار می‌دهد.

اگر کالجی که انتخاب می کنید، کالج مربوط به دانشجویان انگلیسی زبان باشد، شما باید حدود ۲ الی ۱۰ هزار یورو به‌عنوان شهریه پرداخت نمایید. ولی اگر کالج مورد نظر شما در ماه‌های مشخص شده (تابستان و زمستان) دانشجویان آلمانی زبان را ثبت نام می‌کند، شهریه پرداختی شما ۱۰۰ الی ۴۰۰ یورو است. این هزینه‌ها برای یک ترم در کالج‌های آلمان است.

هزینه تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

معمولاً بیشتر دانشجویان دوست دارند به زبان انگلیسی در اروپا تحصیل نمایند. همچنین اکثر دانشگاه‌های اروپا شرایط تحصیل به زبان انگلیسی را برای دانشجویان فراهم آورده‌اند. آلمان نیز برای دانشجویان شرایطی به وجود آورده تا آن‌ها بتوانند به زبان انگلیسی در این کشور تحصیل خود را ادامه دهند.

اما تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی، همانند تحصیل با زبان آلمانی ارزان نیست. در حقیقت شما نمی‌توانید کشوری را بیابید که تحصیل در آن به زبان انگلیسی و کاملاً رایگان باشد. اما کشور آلمان دوره‌های تحصیلی که به زبان آلمانی ارائه کرده است، کاملاً رایگان است.

برای تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی، دانشجو باید به طور متوسط ۷ تا ۲۶ هزار یورو هزینه نماید. همچنین دانشجویی که تحصیل به زبان انگلیسی را انتخاب کرده است، باید هزینه‌های زندگی و اقامت در آلمان را نیز در نظر بگیرد. به طور میانگین یک دانشجو برای زندگی در یکی از شهرهای ارزان آلمان به ۷۵۰ تا ۱۱۰۰ یورو پول نیاز دارد.

هزینه تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در آلمان با بورسیه تحصیلی

هزینه تحصیل در تمام مقاطع تحصیلی آلمان، به زبان آلمانی و نیز تحصیل به زبان انگلیسی در برخی از رشته‌ها رایگان است؛ اما گاهی برخی از دانشجویان برای تامین هزینه‌های زندگی به کمک هزینه تحصیلی نیاز پیدا می‌کنند که باید برای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان اقدام نمایند.
بورسیه تحصیلی کشور آلمان اکثرا به دانشجویان مقطع دکترا اعطا می‌گردد که نیازمند داشتن شرایط خاصی است.
بورسیه‌ها بسته به شرایط آن از ۸۵۰ یورو تا ۲۰۰۰ یورو متغیر هستند.

هزینه‌های زندگی در آلمان

سایت DAAD هزینه‌های زندگی در آلمان به طور ماهانه را این‌گونه بیان می‌دارد که:

  • هزینه خوراک ۱۶۸ یورو (برای یک نفر)
  • هزینه پوشاک ۴۲ یورو
  • هزینه حمل‌ونقل حدود ۹۴ یورو
  • هزینه‌های مربوط به تلفن، اینترنت و اشتراک تلویزیون در آلمان ۳۱ یورو
  • لوازم کمک‌درسی (کمک‌کار) ۲۰ یورو
  • هزینه لازم برای تفریح در یک ماه ۶۱ یورو

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

سخن پایانی

باتوجه‌به عناوینی که در این مقاله بیان شد، هزینه تحصیل در آلمان چه به زبان آلمانی و چه به زبان انگلیسی بستگی به سبک زندگی او دارد. اینکه دانشجو در چه نوع دانشگاهی تحصیل می‌کند نیز می‌تواند در تعیین هزینه‌های تحصیل در آلمان تأثیرگذار باشد. چنانچه سؤالی در زمینه هزینه تحصیل در آلمان و هزینه‌های اقامت در آلمان دارید، می‌توانید با مشاوران ما ارتباط بگیرید تا پاسخگوی شما عزیزان باشند.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *