قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

آزمون CELPIP | آزمون سلپیپ کانادا

اگر شما هم یکی از متقاضیان مهاجرت به کانادا هستید قطعا می دانید یکی از ضروریات و مدارک لازم برای دریافت انواع ویزای کانادا، به خصوص دریافت اقامت دائم کانادا داشتن مدرک زبان به خصوص آزمون CELPIP است.

اغلب نام آزمون آیلتس را شنیده اید اما  یکی دیگر از آزمون هایی متقاضیان PR کانادا باید در آن شرکت کنند، آزمون CELPIP – سلپیپ است. اگر با این آزمون آشنا نیستید تا پایان مطلب با قصران گروپ همراه باشید.

آزمون CELPIP

متقاضیانی که برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام می کنند برای سنجش مهارت ها و توانایی هایشان در برخورد با همکاران و محیط کار و اجتماع می بایست در این آزمون شرکت کنند و ارزیابی شوند.

آزمون سلپیپ یا – Canadian English Language Proficiency Index Program آزمونی برای سنجش مهارت های برقراری ارتباط متقاضیان مهاجرت به کانادا است.
در این آزمون مهارت های شنیداری (Listening) خواندن (Reading) نوشتن (Writing) و صحبت کردن (Speaking) متقاضیان مهاجرت به کانادا مورد بررسی قرار می گیرد.

این آزمون برای سایر روش های مهاجرت به کانادا مانند:

 • برنامه کارگر ماهر فدرال
 • شهروندی
 • ویزای استارتاپ
 • اقامت دائم
 • نامزدی استان

نیز امتیازآور است.

CELPIP توسط کالج ها، سازمان های حرفه ای، دانشگاه ها و کارفرمایان کانادایی معتبر است و امتیازی ارزشمند در کارنامه شماست.

انواع CELPIP

آزمون CELPIP در دو نوع CELPIP-General Test  و  CELPIP-General LS Test برگزار می شود:

سلپیپ عمومی در چهار بخش  گوش دادن ( listening )خواندن – ( reading ) نوشتن ( writing)  و صحبت کردن(speaking)   برگزار می شود.

  در واقع آزمون CELPIP-General LS دو مهارت گوش دادن و صحبت کردن متقاضی را می سنجد.

در آزمون CELPIPجنرال:

 • در بخش Listeningپس از گوش دادن به متن باید به سوالات  در مدت ۴۷ تا ۵۵ دقیقه پاسخ دهید.
 • در بخش  Reading  پس از خواندن متن در مدت ۵۵ تا ۶۰ دقیقه می بایست به سوالات پاسخ دهید.
 •  در بخش Writing باید دررابطه موضوع داده شد یک پاراگراف بنویسید. مدت زمان پاسخ به این قسمت ۵۳ تا ۶۰ دقیقه است.
 • در بخش Speaking روی صفحه مانیتور شما سوالاتی پرسیده می شود که باید به طور شفاهی به آنها در مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه  پاسخ دهید. میکروفون و هدست در اختیار متقاضی قرار میگیرد.

در آزمون CELPIP GENERAL LS

توانایی های شنیداری و گفتاری شرکت کننده به زبان انگلیسی مورد بررسی قرار میگیرد. زمان کل آزمون حدودا ۱ ساعت و ۱۵ دقیقه است و در یک جلسه به اتمام می رسد. مانند بخش جنرال در بخش Listening پس از گوش دادن به متن باید به سوالات در مدت ۴۷ تا ۵۵ دقیقه پاسخ دهید و در بخش  Speaking هم  به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زمان نیاز دارید تا به سوالات پاسخ دهید.

ویژگی های آزمون CELPIP

 • این آزمون به صورت آنلاین برگزار می شود. هر فرد دارای سیستم و ابزار مخصوص به خود است، در این آزمون درصد خطای انسانی حداقل است. آزمون سلپیپ تنها آزمون کامپیوتری است توسط اداره مهاجرت کانادا مورد تایید است و همانند آزمون آیلتس مورد پذیرش می باشد.
 • زمان آزمون ۳ ساعت است و بخش speaking و مصاحبه نیز در همان جلسه برگزار می شود و نتیجه آزمون نیز طی ۳ تا ۸ روز اعلام می شود .
 • مصاحبه و بخش اسپیکینگ نیز به صورت انلاین است و متقاضی هیج ارتباط نزدیکی با مصاحبه کننده ندارد. متقاضی با استفاده از هدفون و میکروفون مصاحبه خود را انجام می دهد.
 • هزینه آزمون سلپیپ نسبت به سایر آزمون ها کمتر است که این یکی از مزایای آن است.
 • میزان سختی سلپیپ نسبت به سایر آزمون های زبان کمتراست زیرا مهارت های متقاضی را در برقراری ارتباطات روزمره مورد سنجش قرار می دهد. برای مثال در بخش writing از شما درخواست می شود تنها یک ایمیل بنویسید و خبری از چارت و نمودار نیست.

بنابراین اگر مهارت ها و دانش زبانی شما خیلی بالا نیست به می توانید در آزمون CELPIP به جای آیلتس شرکت کنید.

هزینه آزمون CELPIP:

هزینه آزمون CELPIP GENERAL :

۲۸۰ دلار کانادا

هزینه آزمون CELPIP GENERAL LS:

۱۹۵ دلار کانادا اعلام شده است.

 نمره آزمون CELPIP

پس از اعلام نتایج که معمولا تا ۷ روز بعد از آزمون اعلام می شود داوطلبان می توانند نمرات خود را در حساب کاربری مشاهده کنند. ایمیلی مبنی بر اعلام نتایج برای متقاضی ارسال می شود و بعد کارنامه به صور پی دی اف قابل دانلود است.

نمره آزمون سلپیپ که سطح متقاضی را نشان می دهد از سطح M کمترین نمره تا تا سطح ۱۲ که بیشترین نمره است تقسیم بندی می شود.

آزمون CELPIP

 آمادگی برای آزمون

در وبسایت CELPIP لیستی از منابع و آزمون های آمادگی آنلاین نام برده شده است. همچنین انواع وبینارها و کارگاه های تخصصی برای آمادگی این آزمون نیز در مراکز مختلف در دسترس است.

دانلود نمونه سوالات سال های گذشته می تواند شما را با نوع آزمون و سوالات آشنا کند.

 CELPIP Speaking Pro پکیجی است که شما را برای عملکرد بهتر آماده می کند. می توانید پاسخ های شرکت کنندگان واقعی آزمون را تجزیه و تحلیل کنید و یا خود به هر بخش پاسخ دهید و نکات مهم را در ذهن بسپارید.

 CELPIP Writing Pro متقاضیان را بر روی اجزاء نگارشی آزمون CELPIP متمرکز می‌کند.

CELPIP Reading Pro یک درس تعاملی و رایگان است که بر روی بخش های  Reading متمرکز است.در این درس، روش های  پاسخگویی به سوالات و چگونگی مفید خواندن برای آزمون را فرا میگیرید.

CELPIP Listening Pro نیز مهارت های listening و پاسخگویی به این بخش را به خوبی می اموزید.

IELTS  یا CELPIP، کدام بهتر است؟

اگر مهارت های کافی و دامنه لغات فراوانی ندارید بهتر است به جای آیلتس در سلپیپ شرکت کنید. در آزمون سلپیپ اکسنت یا لهجه متقاضی خیلی اهمیت ندارد، تنها کافیست که بتوانید  به زبان انگلیسی صحبت کنید.

برگزاری آزمون به صورت آنلاین و سیستمی یکی از مزایای سلپیپ است. هزینه کمتر سلپیپ نسبت به آیلتس باعث جذب متقاضیان بیشتری به این آزمون شده است.

اغلب متقاضیان در زمان مصاحبه دچار استرس می شوند، برگزاری مصاحبه و بخش اسپیکینگ به صورت غیر حضوری برای این دسته از افراد بسیار مناسب است.

در هر صورت برای مهاجرت و زندگی در کانادا باید مهارت و مدرک زبان داشته باشید. سلپیپ یکی از آزمون هایی است که می تواند انتخاب خوبی برای اثبات مهارت زبان شما باشد.

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

به خاطر داشته باشید مدرک زبان یکی از مواردی است در بالا بردن امتیازات متقاضی موثر است و در برخی روش های مهاجرت به کانادا الزامیست.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *