قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

امتحان سیتیزن شیپ کانادا

امتحان سیتیزن شیپ کانادا یا همان آزمون شهروندی، برای تشخیص صلاحیت افرادی است که می خواهند تابعیت کانادا را دریافت کنند. متقاضیان برای شرکت در این آزمون و دریافت تابعیت کاندا، باید دارای شرایطی باشند و الزامات آن را فراهم کنند.

بر اساس آمار و اطلاعات منتشر شده، در سال ۲۰۲۱-۲۲ تعداد شهروندان پذیرفته شده در کانادا ۲۱۷,۰۰۰ بوده، اما این رقم در سال ۲۳-۲۰۲۲ به ۱۱۶,۰۰۰ کاهش یافته است. از جمله علت های این کاهش تعداد، شرایط سختگیرانه جدید مهاجرت به کانادا است که منجر به رد شدن متقاضیان در امتحان سیتیزن شیپ کانادا می شود.

اگر چه پذیرفته شدن در آزمون شهروندی کانادا، کاری به نظر دشوار است؛ اما با دانستن اطلاعات کافی به راحتی می توانید در آن قبول شوید.

در این مقاله هرآنچه را که باید درباره شرکت در آزمون سیتیزن شیپ کانادا از جمله شرایط، مراحل، مدارک لازم، تاریخ مصاحبه و… بدانید را بررسی خواهیم کرد.

سیتیزن شیپ کانادا

امتحان سیتیزن شیپ کانادا جهت دریافت تابعیت کاناداست و نتیجه آن یعنی به عنوان شهروند این کشور شناخته می شوید؛ این آزمون شامل اطلاعاتی مانند تاریخ، دولت، اقتصاد، سیستم حقوقی و مسئولیت های شهروندان کانادایی می شود و قبولی در آن نشان می ‌دهد که چقدر کانادا را می ‌شناسید.

همه افراد مقیم کانادا که شرایط اولیه شهروندی را دارند و سن آن ها بین ۱۸ تا ۵۴ سال می باشد، لازم است در این امتحان که توسط سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا برگزار می ‌شود شرکت کنند.

توجه داشته باشید که اخذ شهروندی کانادا مزایای بسیار زیادی دارد و متقاضیان با داشتن شرایط ساده‌ ای می ‌توانند برای دریافت آن اقدام کنند و تنها مرحله نسبتا دشوار آن، آزمون سیتیزن شیپ کانادا می باشد.

­

شرایط شرکت در امتحان شهروندی کانادا

شهروندی کانادا با اقامت این کشور متفاوت است و افرادی که اقامت کانادا را دارند با داشتن برخی شرایط اولیه، می توانند برای درخواست تابعیت این کشور درخواست دهند.

از اصلی ترین شرایط شرکت در امتحان سیتیزن شیپ کانادا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن اقامت دائم کانادا
 • حضور فیزیکی و زندگی در کانادا در ۵ سال گذشته، به‌ مدت حداقل ۳ سال
 • داشتن مهارت ‌های زبان
 • پرداخت مالیات در صورت نیاز

توجه داشته باشید که متقاضیان می بایست هنگام ثبت نام در آزمون شهروندی در کانادا حضور داشته باشند و پس از دریافت دعوت نامه، باید حداکثر تا ۲۱ روز بعد در این آزمون شرکت کنند.

آمادگی برای آزمون سیتیزن شیپ کانادا

کانادا از جمله پرطرفدارترین کشورها برای مهاجرت است و یکی از اصلی ترین دلایل آن امکان اخذ تابعیت و بهره‌ مندی از مزایا و امکانات شهروندی این کشور می باشد، از جمله این مزایا امکان دریافت پاسپورت کاناداییست که یکی از معتبرترین پاسپورت ‌های جهان بوده و با داشتن آن می توانید به راحتی به کشورهای بسیاری سفر کنید.

اگر می خواهید به کانادا مهاجرت کنید، در مقاله ۵ روش ارزان مهاجرت به کانادا می ‌توانید درباره روش‌ های مهاجرت به این کشور مطالعه کنید.

قبل از درخواست برای آزمون شهروندی کانادا، باید از آمادگی خود برای شرکت در آزمون مطمئن شوید. کار هایی که باید جهت آماده شدن برای آزمون سیتیزن شیپ کانادا انجام دهید به شرح زیر می باشد:

 • موضوعات امتحان را بررسی کنید: به طور کلی سوالات آزمون درباره حقوق و مسئولیت‌ های شهروندی در کانادا است و از جمله موضوعات عمده امتحان، تاریخ، اقتصاد، جغرافیا، دولت و قوانین کشور کانادا می باشد.
 • برای شرکت در آزمون مطالعه کنید و اطلاعات خود را افزایش دهید: یک راهنمای مطالعه برای آزمون سیتیزن شیپ کانادا در وب سایت ca قرار داده شده است که می ‌توانید آن را به ‌صورت فایل صوتی و یا نسخه PDF دانلود کرده یا از آن پرینت تهیه کنید.
 • تاریخ آزمون و مصاحبه را مشخص کنید و برای آن برنامه ریزی کنید: تعیین تاریخ آزمون به خود شخص متقاضی بستگی دارد و شخص باید در هنگام آمادگی برای آزمون تاریخ آزمون و مصاحبه مورد نظر خود را تعیین کند.
 • مدارکی که باید همراه داشته باشید را آماده کنید: هنگام شرکت در آزمون و مصاحبه باید مدارک مورد نیاز را که از شما خواسته شده به ‌همراه داشته باشید. این مدارک را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

سیتیزن شیپ کانادا

مدارک لازم برای آزمون شهروندی کانادا

برای شرکت در آزمون سیتیزن شیپ کانادا باید مدارک مورد نیاز را به طور کامل و دقیق ارائه دهید؛ مدارک لازم برای شرکت در امتحان شهروندی کانادا شامل موارد زیر می باشد:

 • دعوت نامه جهت شرکت در آزمون شهروندی کانادا (Notice to Appear).
 • کارت شناسایی (ID).
 • کارت اقامت دائم یا پی آر کانادا (PR).
 • مدرک شناسایی دارای عکس و امضا، مانند گواهینامه رانندگی یا کارت سلامت.
 • پاسپورت‌ و مدارک سفر (حتی مدارک منقضی شده)
 • مدرک شناسایی خارجی صادر شده توسط دولت (مدارک کانادایی به صدور دولتی نیاز ندارد).
 • در صورتی که مدارک به زبان انگلیسی یا فرانسوی نیست، باید ترجمه رسمی شوند.
 • گواهی برای اثبات مهارت ‌های زبان انگلیسی یا فرانسوی

هزینه شرکت در امتحان سیتیزن شیپ کانادا

برای شرکت در آزمون سیتیزن شیپ کانادا باید هزینه های مربوط به آن را پرداخت کنید. این هزینه‌ ها به صورت آنلاین پرداخت می شوند و معمولا شامل هزینه پردازش درخواست و مدارک و هزینه مربوط به حق شهروندی است.

در مجموع هزینه های آزمون سیتیزن شیپ کانادا به شرح زیر می باشد:

 • برای بزرگسالان ۱۸ سال به بالا: ۶۳۰ دلار (شامل هزینه پردازش درخواست و حق شهروندی)
 • فرد بالغ ۱۸ سال و بالاتر متولد شده از والدین کانادایی: ۱۰۰ دلار
 • متقاضی زیر ۱۸ سال: ۱۰۰ دلار

آزمون شهروندی کانادا چگونه انجام می شود؟

آزمون سیتیزن شیپ کانادا هم به صورت کتبی و هم به صورت شفاهی انجام می شود. با این که این آزمون به شکل کتبی رایج تر می باشد اما ممکن است یکی از مقامات مسئول در امور شهروندی در روز آزمون تصمیم بگیرد که تعدادی از سوالات را به صورت شفاهی از فرد متقاضی بپرسد.
شاید بتوان گفت یکی  از دلایل برگزاری امتحان به صورت شفاهی، بررسی تسلط کافی متقاضی به خواندن و نوشتن زبان انگلیسی یا فرانسوی است.

امتحان سیتیزن شیپ کانادا، یک آزمون ۳۰ دقیقه ‌ای با ۲۰ سوال تستی است که به زبان انگلیسی یا فرانسوی برگزار می شود. برای قبولی در این آزمون، باید به حداقل ۱۵ سوال آن جواب درست بدهید.

در هنگام مصاحبه، افسر ممکن است برخی سؤالات معمولی را مطرح کند. بعضی از این سوالات عبارتند از:

 • پرچم کانادا از چه رنگ‌ های تشکیل شده است؟
 • نمادهای موجود در پرچم کانادا نشان دهنده چه چیزی است؟
 • از چه سنی می توانید در کانادا رای بدهید؟

علاوه بر آزمون کتبی پس از شرکت در آن، با یک مقام مسئول شهروندی به صورت حضوری مصاحبه خواهید داشت. در این مصاحبه موارد زیر بررسی خواهد شد:

 • ارائه نتیجه آزمون کتبی
 • بررسی مهارت‌ های زبان (برای افراد بالغ)
 • تأیید درخواست و مدارک اصلی
 • اطمینان از رعایت تمام شرایط ضروری
 • پرسیدن سوالاتی از متقاضی درباره حقوق شهروندی

سیتیزن شیپ کانادا

اعلام نتیجه آزمون شهروندی کانادا

پس از پذیرفته شدن در امتحان سیتیزن شیپ کانادا و مصاحبه آن، درخواست شهروندی شما موافقت می شود. با گرفتن تابعیت کانادا می توانید برای پاسپورت کانادایی درخواست دهید و از مزایای آن بهره مند شوید.

به منظور ادای سوگند شهروندی کانادا، پذیرفتگان سیتیزن شیپ باید در مراسمی با عنوان مراسم شهروندی شرکت کنند. تاریخ برگزاری این مراسم یا هنگام اعلام نتایج به متقاضی اعلام می شود و یا در قالب یک ایمیل، به ایشان فرستاده می شود.

رد شدن در آزمون سیتیزن شیپ کانادا

اگر فرد متقاضی حتی با وجود داشتن شرایط شهروندی نتواند در امتحان سیتیزن شیپ کانادا قبول شود، می‌ تواند برای بار دوم جهت شرکت در آزمون درخواست دهد. آزمون دوم به طور معمول بعد از ۴ تا ۸ هفته پس از آزمون اول برگزار خواهد شد.

متقاضی در صورت رد شدن در آزمون دوم نیز، باید در یک جلسه استماع با یک مقام مسئول شهروندی کانادا شرکت کند که اطلاعات مربوط به آن را دریافت خواهید کرد. معمولا زمان این جلسه حدود ۳۰ تا ۹۰ دقیقه می باشد و ممکن است یا به‌ صورت حضوری و یا از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شود.

اگر متقاضی برای بار سوم موفق به قبولی در آزمون سیتیزن شیپ کانادا نشود، درخواست شرکت در آزمون شهروندی کانادا وی به‌ طور کلی رد خواهد شد و باید برای امتحان مجدد، مراحل ثبت نام و درخواست را دوباره انجام دهد.

از آنجایی که اخذ تابعیت کانادا مزایای بسیاری را برای شهروندان فراهم می کند؛ یکی از اولویت ها و دغدغه های افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند، پذیرش در آزمون سیتیزن شیپ کاناداست.

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

در این مقاله سعی کردیم شرایط و مراحل فرایند اخذ شهروندی کانادا را برای شما توضیح دهیم. در صورت داشتن هر گونه سوال یا مشکل می توانید جهت دریافت مشاوره و راهنمایی با کارشناسان ما در قصران گروپ تماس بگیرید.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *