قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

بهترین سرمایه گذاری در عمان چیست؟

کشور عمان (Oman)، به علت برخورداری از ارز ملی قوی، روابط اقتصادی خوب، موقعیت استراتژیک‌ و پتانسیل رشد بالا، از جمله بهترین کشورهای خاورمیانه و حاشیه خلیج فارس برای سرمایه‌گذاری به حساب می‌آید. این کشور، روابط سیاسی خوبی با ایران داشته و از این رو سرمایه گذاری در عمان و اخذ اقامت آن برای ایرانیان بسیار ساده و بدون دردسر خواهد بود.

در سال‌های اخیر کشور عمان، ساختارها و قوانین سرمایه‌گذاری خارجی را با هدف کاهش وابستگی به نفت خام، تغییر داده و شرایط را جهت ورود سرمایه‌های خارجی و همچنین رشد در قسمت‌های مختلف آسان نموده است.

این تغییرات موجب شده است تا سرمایه‌گذاری در این کشور به یک نقطه قوت رسیده و امروزه بسیاری از مهاجران بتوانند از طریق بهترین روش‌های سرمایه‌ گذاری در عمان به رشدی ایده‌آل دست یابند.

در این مطلب به بررسی بهترین سرمایه‌ گذاری در عمان و مزایا، هزینه و مدارک لازم برای آن خواهیم پرداخت.

آنچه در این مقاله به آن پرداخته ایم:

بهترین سرمایه گذاری در عمان

روش‌های سرمایه گذاری در عمان

برای مهاجرت به عمان از طریق سرمایه گذاری، راه‌های مختلفی وجود دارد که از میان آن‌ها، خرید ملک و ثبت شرکت، از پرطرفدارترین و بهترین روش‌ها هستند. در حال حاضر با توجه به ارزش بالای پول ملی، رشد اقتصادی و فرصت‌های متنوع برای کار، می‌توان برای سرمایه‌گذاری ایرانیان در کشور عمان، گزینه‌های زیر را پیشنهاد کرد:

سرمایه گذاری در عمان از طریق خرید ملک

خرید ملک در کشور عمان یکی از روش‌های ایده‌آل برای سرمایه‌گذاری در این کشور است. لازم به ذکر است که خرید ملک به وسیله افراد خارجی در این کشور، باید تنها در نقاطی صورت گیرد که دولت مشخص می‌کند. در نتیجه افراد خارجی نمی‌توانند به صورت آزادانه ملکی را در هر نقطه‌ای از عمان که بخواهند، خریداری کنند.

مهاجران تا زمانی می‌توانند اقامت در عمان از طریق سرمایه گذاری داشته باشند که یک سند ملکی به نامشان باشد. به طور معمول قیمت املاک در کشور عمان از ۸۵ هزار دلار به بالا است.

بازار املاک و مستغلات کشور عمان نیز در چند سال اخیر، با همان هدف کاهش وابستگی به نفت، دچار تغییرات چشمگیری شده است. افراد علاقه‌مند به خرید ملک در این کشور این امکان را دارند تا در مناطق مشخصی با نام مجتمع‌های گردشگری یکپارچه یا ICTs، خانه مورد نظر خود را خریداری کنند.

مسقط هیلز Muscat Hills و منطقه الموج Al Mouj از جمله نمونه‌های این مناطق به شمار می‌روند.

مزایای خرید ملک در کشور عمان

خرید ملک در کشور عمان یک فرصت بی‌نظیر جهت سرمایه‌گذاری و اقامت در مکانی امن و با ثبات اقتصادی محسوب می‌شود.

شما با خرید ملک در عمان، می‌توانید از مزایای متعددی زیر بهره‌مند شوید:

 • مالکیت خانه خریداری شده در عمان تا ۹۹ سال
 • دریافت ۸۰ درصد ارزش ملک به صورت وام با بازپرداخت ۲۵ ساله
 • اخذ اقامت عمان برای شما و اعضای خانواده‌‌تان
 • دسترسی به امکانات آموزشی و رفاهی
 • معافیت‌های مالیاتی
 • رشد بازار املاک و مستغلات در کشور عمان و حفظ ارزش پول

سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در عمان

از جمله نمونه‌های بهترین سرمایه‌ گذاری در عمان برای ایرانیان، می‌توان به ثبت شرکت اشاره نمود.

 در این روش، افراد خارجی می‌توانند در مناطقی از کشور عمان، به ثبت شرکت اقدام نمایند. بدین ترتیب به این افراد، اقامت کاری ۲ ساله داده می‌شود که از قابلیت تمدید برخوردار خواهد بود.

براساس قانون جدید سرمایه‌گذاری خارجی در عمان یا FCIL که اجرای آن از سال ۲۰۲۰ آغاز شد، سرمایه‌گذاران خارجی این امکان را خواهند داشت تا در بسیاری از زمینه‌ها شرکت خود را تاسیس نموده و مالکیت ۱۰۰% آن شرکت را بر عهده داشته باشند.

امکان راه اندازی کسب و کار در عمان و ثبت شرکت‌های مختلفی در این کشور وجود دارد که در این بین شرکت‌های سهامی عام یا LLC بهترین و راحت‌ترین گزینه برای ایرانیان هستند.

مجوز ثبت شرکت‌های سهامی عام LLC در کشور عمان به ۴ نوع درجه ممتاز، درجه ۱، درجه ۲، درجه ۳، درجه ۴، تقسیم شده و هر یک از این مجوزها هزینه و شرایط خاص خود را دارند.

از انواع ثبت شرکت جهت سرمایه‌ گذاری در عمان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • شرکت با مسئولیت محدود
 • ایجاد شعب در عمان
 • شرکت سهامی
 • شرکت گردشگری
 • شرکت تجاری
 • شرکت خدماتی
 • دفتر نمایندگی بازرگانی
 • مالکیت انحصاری شرکت ممتاز
 • شرکت با مسئولیت محدود
 • دفتر شعبه/ دفتر نمایندگی

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت در عمان

معمولا مدارک مورد نیاز جهت ثبت هر نوع شرکتی، بستگی به نوع شرکت و ساختار آن دارد. در اکثر موارد، برای ثبت شرکت در عمان به مدارک زیر نیاز خواهد بود:

 • فرم تکمیل شده درخواست ثبت شرکت
 • ارائه یک نام قابل قبول برای شرکت
 • مستندات هویت و شناسایی شخصی شما و تمام اعضا
 • ارائه یک آدرس معتبر و دقیق
 • سرمایه اولیه مورد نیاز اولیه جهت ثبت شرکت در عمان
 • سند تأسیس شامل ساختار مالکیت، اهداف و مدیریت شرکت
 • ارائه مجوز اجازه به کار
 • مدارک مالی مانند حساب‌های بانکی جهت نشان دادن توانایی گذران هزینه زندگی در عمان

بهترین سرمایه گذاری در عمان

سرمایه گذاری در عمان از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

سرمایه گذاری عمان از روش خرید اوراق قرضه دولتی نیز برای ایرانیان امکان پذیر خواهد بود. افراد خارجی می‌توانند با خریداری این اوراق و سرمایه‌گذاری در بازار بورس کشور عمان، از مزایای بسیاری بهره‌مند شوند.

البته نکته قابل توجهی که درباره سرمایه‌ گذاری در عمان از طریق خرید اوراق قرضه دولتی وجود خواهد داشت، آن است که این روش به اخذ اقامت منجر نمی‌شود. در نتیجه افرادی که می‌خواهند اقامت عمان یا اقامت دائم و همچنین تابعیت یک کشور دیگر را به دست بیاورند، باید یک روش مهاجرتی دیگر و یا یک کشوری دیگری را انتخاب نمایند.

سرمایه گذاری بازنشستگان در عمان

آن دسته از افرادی که از شغل خودشان بازنشسته شده‌اند هم این امکان را دارند تا از پاداش و سرمایه موجودشان، به منظور سرمایه‌گذاری در کشور عمان استفاده نمایند.

شرایط سرمایه‌گذاری برای این گروه از افراد به شرح زیر خواهد بود:

 • لازم است تا سن سرمایه‌گذار بازنشسته در زمان اقدام برای سرمایه‌گذاری در کشور عمان حداقل ۶۰ سال باشد.
 • متقاضی باید در زمان درخواست خود، اثبات نماید که سابقه کاری او در عمان، بیشتر از ۲ سال بوده است.
 • از دیگر الزامات، ارائه گواهی حساب شخصی در طول ۶ ماه اخیر از یک بانک در عمان است که این گواهی نشان‌ دهد درآمد فرد حداقل ۴ هزار ریال عمانی است.
 • لازم است تا شخص یک گواهی داشته باشد که نشان دهد او مالک و یا مستاجر یک ملک مسکونی است.

هزینه سرمایه‌ گذاری در عمان

هزینه سرمایه‌ گذاری در عمان ، در شرایط گوناگون تغییر خواهد کرد. از جمله مواردی که بر میزان هزینه سرمایه‌‌گذاری شما در عمان بسیار تأثیرگذار خواهد بود، میتوان به فاکتورهایی مانند تعداد افراد درخواست دهنده، روش سرمایه‌گذاری، شرایط پرونده‌ افراد خارجی و … اشاره کرد.

هزینه سرمایه‌ گذاری برای اخذ اقامت ۱۰ ‌‌ساله در عمان

حداقل مبلغ سرمایه گذاری در عمان برای اقامت ۱۰ ساله، ۵۰ هزار ریال عمانی خواهد بود. شخص در این نوع از سرمایه‌گذاری باید بالاتر از ۲۱ سال سن داشته باشد.

چنانچه شما قصد سرمایه‌گذاری از روش ثبت شرکت را داشته باشید، ایده و هدف تأسیس شما از این شرکت باید به‌ صورتی باعث پیشرفت شود که شما این امکان را داشته باشید که ۵۰ عمانی را در آن شرکت استخدام کنید. در این صورت حداقل هزینه ذکر شده، به هیچ عنوان برای شما در نظر گرفته نخواهد شد.

علاوه بر این، اگر شما قصد سرمایه‌گذاری از روش خرید ملک در عمان را دارید، لازم است تا برای سرمایه‌گذاری در این کشور، حداقل میزان ۵۰۰ هزار ریال عمانی را جهت خرید ملک و اخذ اقامت ۱۰ ساله در این کشور پرداخت کنید.

هزینه سرمایه‌گذاری برای اخذ اقامت ۵ ساله در عمان

در این مدل از سرمایه‌گذاری، شما اصلا قادر به ثبت شرکت نخواهید بود و فقط با خرید اوراق قرضه با نرخ ۲۵۰ هزار ریال یا خرید ملک با این قیمت، می‌توانید از اقامت عمان از طریق سرمایه گذاری بهره‌مند شوید.

همچنین اگر شما قصد بازنشستگی در کشور عمان را دارید، می‌توانید برای اقامت آن اقدام نمایید که البته خود شرایط خاصی را دارد.

شرایط سرمایه‌ گذاری در عمان

سرمایه‌‌گذاری در کشور عمان به بررسی شرایط مختلفی نیاز دارد. در ادامه به توضیحاتی در مورد اصلی‌ترین شرایط سرمایه گذاری در عمان خواهیم پرداخت:

حداقل سن سرمایه‌ گذاری در عمان

از جمله شرایط مهم در سرمایه‌گذاری در کشور عمان باید به شرایط سنی اشاره نمود. بر مبنای اطلاعات ارائه شده تاکنون، حداقل سن مورد نیاز جهت سرمایه‌ گذاری در عمان، سن ۲۱ سال است.

این نکته بسیار حائز اهمیت بوده و لازم است که سرمایه‌گذاران این موارد را در نظر داشته باشند تا با شرایط و قوانینی که کشور آن‌ها را وضع نموده است، هماهنگ باشند.

مبلغ حداقل سرمایه برای سرمایه ‌گذاری

مبلغ سرمایه مورد نیاز جهت سرمایه‌‌گذاری در کشور عمان، به نوع سرمایه‌گذاری بستگی داشته و متغیر است.

برای انتخاب بهترین سرمایه گذاری در عمان، لازم است که در ابتدا سرمایه‌گذاران، نوع سرمایه‌گذاری موردنظر و همچنین زمینه آن را مشخص کرده و سپس به ارزیابی میزان دقیق حداقل سرمایه گذاری در عمان بپردازند.

مزایای سرمایه‌ گذاری در عمان

کشور عمان با بهره‌گیری از یک اقتصاد پایدار و همچنین تغییراتی مثبت در ساختارهای سرمایه‌گذاری، توانسته است برای سرمایه‌گذاران خارجی یک مقصد جذاب را ایجاد نماید.

مزایای سرمایه‌گذاری در این کشور بسیار گسترده است که در ادامه به توضیح بعضی از مهم‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت:

ثبات سیاسی و اقتصادی

از جمله مهم‌ترین مزایای سرمایه‌‌گذاری در کشور عمان، وجود ثبات اقتصادی و سیاسی در این کشور است.

سیاست‌های حکومت عمان، در راستای ارتقاء و تسهیل فرآیند سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی با تغییراتی روبرو شده است. به همین علت سرمایه‌داران این اطمینان را خواهند داشت که با محیطی قابل اعتماد و پایدار روبرو خواهند شد.

نداشتن مالیات بر درآمد شخصی

از دیگر مزایای جذاب سرمایه‌‌گذاری در کشور عمان، عدم وجود مالیات بر درآمد شخصی افراد است.

این موضوع برای سرمایه‌گذاران به معنی افزایش سودآوری و همچنین درآمد خالص حاصل شده از سرمایه‌گذاری به حساب می‌آید.

نرخ پایین مالیات گمرکی

کشور عمان از نرخ مالیات گمرکی پایینی برخوردار است که این مالیات برای واردات مواد اولیه مورد استفاده در تولید و تجهیزات کارخانه و… دریافت می‌شود. این مسئله به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا بتوانند هزینه‌های تولید را به حداقل برسانند.

دسترسی تجاری به بازارهای جهانی

کشور عمان در قلب خلیج فارس واقع شده است و دسترسی به تنگه هرمز، توانسته است این کشور را به یک مکان تجاری استراتژیک جهت دستیابی به بازارهای جهانی نظیر آفریقا، آسیا و دیگر مناطق تبدیل کند.

این موقعیت مطلوب جغرافیایی، به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد تا به بهترین شکل ممکن از امکانات تجاری بین‌المللی استفاده نمایند.

تضمینات و حقوق برای سرمایه‌گذاران خارجی

حکومت عمان با تصویب برخی قوانین ویژه جهت حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران خارجی، این اطمینان را ایجاد کرده است که سرمایه‌گذاران به حداکثر تضمینات و امکانات در هنگام سرمایه‌گذاری در این کشور دست خواهند یافت.

امکانات پیشرفته و تسهیلات دولتی

در کشور عمان، سرمایه‌گذاران امکان اخذ تسهیلات دولتی مانند وام‌ها را به آسانی خواهند داشت. این موضوع به عنوان وسیله‌ای موثر در توسعه بخش‌های مختلف اقتصادی و همچنین تسهیل فعالیت‌های اقتصادی خواهد بود.

به عنوان مثال:

 پس از ثبت شرکت و تاسیس آن، لازم است تا شما افتتاح حساب بانکی در عمان را انجام داده و سرمایه شرکت خود را در این حساب واریز نمایید. پس از ان می‌توانید از انواع وام‌ها و تسهیلات ویژه بانک بهره متد شوید. البته باید گفت این امر به شما بستگی داشته و کاملا اختیاری خواهد بود.

بهترین سرمایه گذاری در عمان

معایب سرمایه گذاری در عمان

سرمایه‌گذاری در کشور عمان در کنار مزایای بسیاری که دارد، از معایبی نیز برخوردار است که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است:

 • هر چند کشور عمان با ایران روابط سیاسی خوب دارد، ولی نباید روابط بسیار قوی‌تر این کشور را با کشورهای آمریکایی و اروپایی نادیده گرفت. چرا که این احتمال وجود دارد که سرمایه شما تحت‌الشعاع تحریم‌ها از طرف این کشورها شود.
 • برخلاف دیگر کشورها، شما این امکان را نخواهید داشت که از طریق سرمایه‌‌گذاری در کشور عمان، اقامت دائم و یا تابعیت آن کشور را اخذ نمایید.
 • ارزش ارز ایران و کشور عمان با هم تفاوت بسیار زیادی دارند و این امر موجب پرهزینه‌تر بودن سرمایه‌‌گذاری ایرانیان در کشور عمان شده است.

فرصت‌های سرمایه‌ گذاری در عمان

در چارچوب تلاش‌های دولت عمان در راستای تنوع اقتصادی و استفاده بهینه از موقعیت جغرافیایی برجسته، وجود برخی از مناطق آزاد در نقاط استراتژیک این کشور، یک فرصت مهم برای جلب سرمایه‌گذاری‌های خارجی خواهد بود.

مناطق آزاد ذکر شده که نوعی فرصت سرمایه گذاری در عمان محسوب می‌شود، شامل موارد زیر است:

منطقه آزاد صلاله

منطقه آزاد صلاله با برخورداری از زیرساخت‌های تکمیل شده، به یکی از مناطق جذاب سرمایه‌گذاری تبدیل شده است.

بندر صلاله

بندر صلاله با لجستیک قوی و امکانات بندری خاص خود، فرصت‌های سرمایه‌گذاری گسترده‌ای را در زمینه بازرگانی و حمل‌ونقل بین‌المللی فراهم کرده است.

بندر صنعتی صحار

دولت عمان با تأکید بر بندر صنعتی صحار، به دنبال پشتیبانی از پروژه‌های صنعتی و تسهیل بازرگانی در این منطقه است.

منطقه آزاد صحار

ایجاد منطقه آزاد صحار نیز به عنوان یکی از فرصت های سرمایه گذاری در عمان برای سرمایه داخلی و خارجی، در نظر گرفته شده است.

مناطق آزاد مازونیه و مسندم

مناطق آزاد مازونیه و مسندم با برخورداری از زیرساخت‌های توسعه یافته، برای سرمایه‌گذاران فرصت‌های متنوعی را در زمینه‌های آموزشی، خدمات زیربنایی، سلامت، نفت، گاز، فناوری اطلاعات و گردشگری را فراهم می‌کنند.

بهترین شهر برای سرمایه‌ گذاری در عمان

براساس اطلاعات بررسی شده در سال‌های اخیر و همچنین شرایط سرمایه‌‌ گذاری در عمان از سوی افراد مختلف، به نظر می‌آید که بهترین شهر به منظور سرمایه‌گذاری و زندگی در عمان برای ایرانیان، پایتخت آن یعنی شهر مسقط خواهد بود.

در واقع شهر مسقط به عنوان اصلی‌ترین مرکز سرمایه‌‌ گذاری در عمان تلقی می‌گردد که با دسترسی به امکانات برجسته، ارتباط گسترده‌ای با بازارهای جهانی دارد. در ادامه به دلایل انتخاب شهر مسقط به عنوان بهترین شهر برای سرمایه گذاری در کشور عمان پرداخته خواهد شد:

دسترسی به امکانات پیشرفته

شهر مسقط به علت برخورداری از فرودگاه بین‌المللی تازه ساخته شده، مجتمع‌های بزرگ تجاری و فرهنگی و امکاناتی مدرن، به عنوان پایگاهی مهم جهت سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود. این امکانات موجب سهولت در سرمایه‌گذاری و انجام معاملات تجاری خواهد شد.

ارتباط گسترده با بازارهای جهانی

شهر مسقط علاوه بر داشتن فرودگاه بین‌المللی، در موقعیت جغرافیایی ممتازی قرار گرفته است که این امر سبب ارتباط گسترده‌ این شهر با بازارهای مختلف آسیا، اروپا و خاورمیانه می‌شود. این نوع ارتباطات می‌تواند برای سرمایه‌گذاران خارجی، یک مزیت استراتژیک به حساب آید.

مجتمع‌های توریستی یکپارچه ITCs

سرمایه‌گذاران خارجی این امکان را دارند تا در مجتمع‌های توریستی یکپارچه ITCs شهر مسقط نیز سرمایه‌گذاری کنند. این مجتمع‌ها به این منظور احداث شده‌اند تا جذابیت‌های سرمایه‌گذاری و گردشگری را بهبود بخشیده و این امکان را مهیا کنند که افراد بتوانند به صورت همزمان در حوزه‌های گوناگون و مختلف سرمایه‌گذاری نمایند.

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

سخن پایانی

سرمایه‌گذاری، از جمله پیچیده‌ترین و سخت‌ترین روش‌های مهاجرت به عمان است. هدف اصلی سرمایه‌گذاری ایرانیان در بسیاری از کشورهای خارجی، اخذ تابعیت و اقامت دائم آن کشورها است.

البته باید گفت که متأسفانه در کشوری مثل عمان، شما در صورت سرمایه‌گذاری نیز نمی‌توانید از امتیاز اقامت دائم بهره‌مند شوید. در هر‌ حال، در صورتی‌ که شما برخی اهداف اقتصادی را در سر داشته باشید، کشور عمان می‌تواند یکی از بهترین مقصدها جهت سرمایه‌گذاری شما باشد.

زیرا این کشور، همواره اقتصاد ثابتی داشته و همچون بسیاری از کشورها، ریسک ورشکستگی بالایی را به دنبال ندارد. با توجه به دستورالعمل‌های سلطان‌های عمان، برنامه‌های اقتصادی این کشور در ۴ دهه گذشته توانسته است درآمد نفتی را به زیرساخت‌های اجتماعی و اقتصادی توسعه ‌یافته منتقل کنند.

 استقبال دولت عمان از سرمایه‌گذاری‌های خارجی و بسیاری از مزایایی که برای آن‌ها در نظر گرفته شده است، بر مبنای همین برنامه است.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *