بهترین مشاغل مهندسی برای مهاجرت

5 دقیقه

مدت زمان مطالعه

کشورهای توسعه یافته همواره به دنبال جذب نیروهای متخصص و ماهر در زمینه های مختلف هستند. مشاغل مهندسی جزء بهترین مشاغل برای مهاجرت و از جمله مشاغلی هستند که در کشورهای بزرگ و پیشرفته بسیار پرتقاضا می باشند.

اگر در یکی از رشته های مهندسی تحصیل کرده اید، آسوده خاطر باشید که می توانید به راحتی برای کسب درآمد و برخورداری از رفاه بیشتر به یکی از این کشورها مهاجرت کرده و به کار مشغول شوید.

آشنایی با بهترین مشاغل مهندسی برای مهاجرت

بهترین مشاغل مهندسی برای مهاجرت طبیعتا در همه کشورها یکسان نیست و با توجه به نیازهای آن کشور در هر مقطع زمانی ممکن است تقاضا برای برخی رشته های مهندسی بیشتر و یا کم تر شود.

اما در این مقاله سعی شده تا تمرکز اصلی بر روی کشورهای پیشرفته و مهاجرپذیر از جمله آمریکا، کانادا و آلمان باشد و بهترین گرایش های مهندسی در این کشورها بررسی شود.

مشاغل مهندسی برای مهاجرت

مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک یکی از گسترده ترین و طبیعتا پرتقاضاترین مشاغل مهندسی برای مهاجرت می باشد چرا که مهندسان مکانیک می توانند در زمینه های مختلفی همچون طراحی، آزمایش، توسعه و ساخت باتری ها، تجهیزات پزشکی، ابزارآلات مکانیکی و… فعالیت کنند.

مهندسان مکانیک به طور معمول در دفاتر کار می کنند، اما ممکن است بعضا از کارگاه های مختلف نیز بازدید کنند.

بازار کار مهندسی مکانیک در آلمان و برخی دیگر از کشورها بسیار پر رونق است و میانگین درآمد این افراد سالانه در حدود 81868 دلار آمریکا می باشد.

همچنین بر اساس گزارشات اداره آمار کار ایالات متحده آمریکا (BLS) تعداد مهندسان مکانیک در سال های 2021 تا 2023 تنها دو درصد افزایش یافته که این میزان بسیار کم تر از رشد این شغل و تقاضا برای آن است.

 

مهندسی برق

مهندسی برق یکی از محبوب ترین و بهترین مشاغل مهندسی برای مهاجرت در همه کشورهاست و بسیاری از دانشجویان متقاضی تحصیل در این رشته می باشند تا بتوانند در آینده از بازارکار آن بهره ببرند.

تقریبا تمام ادارات، صنایع و کارخانه ها نیازمند مهندسان برق هستند و این افراد در طیف گسترده ای از مشاغل به طراحی، توسعه و آزمایش تجهیزات مربوط به تولید برق، ساخت قطعات و تجهیزات الکتریکی از جمله موتورهای الکتریکی، سیستم‌ های ارتباطی و سیستم‌ های رادار و ناوبری می پردازند.

دستمزد این افراد در کشورهای مختلف و با توجه به سوابق کاری آن ها متفاوت خواهد بود اما به طور معمول میانگین درآمد مهندسان برق به صورت سالانه در حدود 85493 دلار آمریکا می باشد.

 

مهندسی صنایع

مهندسی صنایع نقش مهمی در طراحی، تولید و ساخت ماشین ها و ابزارآلات صنعتی را برعهده دارد، از این رو بازارکار این رشته در کشورهای صنعتی همواره پر رونق است و از بهترین مشاغل مهندسی برای مهاجرت به محسوب می شود.

مهندسان صنایع هم می توانند در محیط های اداری و هم در محیط های صنعتی به طراحی، تجزیه ‌و تحلیل و کنترل عملیات و سیستم‌ های تولید و خدمات مشغول شوند.

میانگین درآمد مهندسان صنایع در کشورهای صنعتی تقریبا 77038 دلار آمریکا در سال می باشد.بنابراین مهندسی صنایع نیز جزو مهم ترین مشاغل مهندسی برای مهاجرت است.

مشاغل مهندسی برای مهاجرت

مهندسی عمران

مهندسی عمران از جمله مشاغلی است که در سال های اخرید رشد بسیار قابل توجهی داشته و برای مهاجرت گزینه ای مناسب می باشد.

مهندسان عمران در بخش های خصوصی و دولتی، وظیفه طراحی، نظارت، ساخت و بهره ‌برداری از پروژه‌ ها و سیستم‌ های زیربنایی همچون ساختمان ها، فرودگاه ها، تونل ها، سد، پل، سیستم‌ های تامین آب و… را برعهده می گیرند.

آن ها باید علاوه بر کار در دفتر خود برای اطمینان از روند درست پروژه ای که برعهده دارند، از کارگاه های ساخت و ساز بازدید کرده و مشکلات را در محل برطرف کنند.

مهندسان عمران با توجه به فعالیت و سوابق کاریشان، دستمزدهای متفاوتی را دریافت خواهد کرد اما معمولا میانگین درآمد این افراد سالانه درحدود 77875 دلار امریکا است.

 

مهندسی نفت

مهندسی نفت به عنوان یکی از بهترین و پردآمدترین مشاغل مهندسی برای مهاجرت به شمار می رود.

مهندسان نفت با توجه به موقعیت شغلی خود عموما در محیط‌ های اداری فعالیت می کنند یا سایت ‌های حفاری و میادین نفتی به دنبال روش‌ هایی برای استخراج نفت و گاز از ذخایر زیر سطح زمین می گردند و راه‌ های جدیدی برای استخراج نفت و گاز از چاه ‌های قدیمی پیدا می ‌کنند.

میانگین درآمد این شغل عموما بالا می باشد و مهندسان نفت در کشورهای پرتقاضا به صورت سالیانه درآمدی در حدود 128414 دلار امریکا را دریافت می کنند.

همچنین طبق آمار سایت BLS پیش بینی می‌ شود که در سال های 2021 تا 2031 استخدام مهندسان نفت 8 درصد افزایش یابد که این رقم سریع ‌تر از رشد سایر مشاغل می باشد.

مشاغل مهندسی برای مهاجرت

مهندسی سخت افزار

همانطور که می دانید فرصت های شغلی مرتبط با حوزه کامپیوتر به صورت روزافزون درحال افزایش و توسعه می باشند، مهندسی سخت افزار نیز از این قاعده مستثنی نیست و شرکت های برتر جهان همواره به دنبال جذب خبره ترین مهندسان سخت افزار می باشند و این رشته نیز جزو یکی از رشته ها برای رسیدن به بهترین مشاغل مهندسی برای مهاجرت است.

مهندسان سخت افزار به طراحی، تحقیق، آزمایش و توسعه سیستم‌ ها و اجزای کامپیوتری مانند پردازنده‌ ها، مسیریاب‌ها، بردهای مدار، حافظه‌ ها، شبکه ‌ها و… می پردازند. این افراد به طور معمول در آزمایشگاه های تحقیقاتی به فعالیت مشغول می شوند.

میانگین درآمد مهندسان سخت افزار به عواملی مختلفی وابسته است اما به طور معمول در حدود 87050 دلار امریکا در سال می باشد.

 

بهترین کشورها برای مهاجرت مهندسان

حتما بعد از اطلاع از بهترین مشاغل مهندسی برای مهاجرت ، می خواهید بدانید چه کشورهایی به این مشاغل نیاز دارند و راحت تر و بهتر می توانید به عنوان یک مهندس برای کار به آن ها مهاجرت کنید.

علاوه بر آن برخی از کشورها حقوق های بیشتری برای رشته های مهندسی درنظر گرفته و امکانات ویژه ای را به این افراد ارائه می دهند. 10 کشور برتر برای مهاجرت مهندسان عبارتند از:

  • آلمان
  • کانادا
  • انگلیس
  • نیوزلند
  • فرانسه
  • چین
  • ژاپن
  • سوئیس
  • هند
  • دانمارک

 

همانطور که گفته شد بازار کار مهندسی در آلمان و بسیاری از دیگر کشورها پر رونق است و مهندسان در هر زمینه شغلی از دستمزدهای بالا و جایگاه اجتماعی خوبی برخوردارند.

اگر به عنوان یک مهندس قصد دارید برای کار مهاجرت کنید و از مزایای زندگی در کشورهای پیشرفته بهره مند شوید، برای دریافت مشاوره تخصصی با کارشناسان ما در قصران گروپ تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

راهنمای چک کردن نتایج لاتاری گرین کارت 2025

لاتاری گرین کارت آمریکا شانس بزرگیست که دولت آمریکا در اختیار علاقه مندان مهاجرت به این کشور قرار داده است. … مطالعه بیشتر

زمان مطالعه : 5 دقیقه

لاتاری آمریکا چیست؟

لاتاری آمریکا 2025 در تاریخ 12 مهر تا 16 آبان مهلت ثبت نام دارد. نزدیک شدن به ماه اکتبر مصادف … مطالعه بیشتر

زمان مطالعه : 4 دقیقه

زمان اعلام نتایج لاتاری 2025

زمان اعلام نتایج لاتاری 2025 در اردیبهشت 1403 می باشد. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که … مطالعه بیشتر

زمان مطالعه : 4 دقیقه
موسسه مهاجرتی قصران گروپ

هدف اصلی ما در قصران گروپ، ارائه اطلاعات دقیق و مشاوره کامل، هم راستا با شرایط و رزومه شما و ترسیم بهترین مسیر مهاجرتی پیش رویتان است که در ادامه با ارائه خدمات کامل، تمام مراحل اخذ پذیرش تحصیلی، کاری و همچنین فرایند سرمایه گذاری، ثبت شرکت و … انجام داده و آینده ای مطلوب و باب میل شما برایتان به ارمغان می آورد.

راه‌های ارتباط با ما

قصران گروپ در شبکه های اجتماعی

کلیه حقوق و امتیازات این وبسایت متعلق به شرکت قصران گروپ بوده و هرگونه استفاده از مطالب و مقالات این سایت، پیگرد قانونی دارد.
مشاوره مهاجرتی 22118085