شرایط اپلای بدون سربازی

4 دقیقه

مدت زمان مطالعه

یکی از شرایط خروج از کشور به خصوص مهاجرت تحصیلی انجام خدمت سربازی است اما حالا این سوال پیش می آید که شرایط اپلای بدون سربازی و خروج از کشور افرادی که خدمت سربازی خود را انجام نداده اند به چه صورت است؟

خوشبختانه شرایط و قوانین خروج از کشور برای متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی و  یا مهاجرت کاری فراهم است و در صورت رعایت و داشتن برخی شرایط متقاضی می تواند به خارج از کشور سفر کند.

شرایط اپلای بدون سربازی

شرایط اپلای بدون سربازی چگونه است؟

بر اساس قوانین ایران آقایانی که به سن 18 سال تمام رسیده‌اند برای خروج از کشور میبایست کارت خروج از کشور یا معافیت از سربازی دریافت کنند.

اما گاهی پیش می آید که متقاضی، شرایط گذراندن دوره سربازی را ندارد یا از خدمت معاف است. به این منظور وی باید شرایط اپلای بدون سربازیرا بداند و اسنادی مربوط به معافیت و یا عدم حضور برای سربازی را ارائه دهد.

برای مثال گواهی اشتغال به تحصیل یکی از مواردی است که متقاضی با داشتن آن می تواند عدم حضورش در خدمت را توجیه کند. اگر متقاضی برای انجام کارهای تحقیقاتی به کشوری دیگر سفر می کند باید مدارکی مانند دعوتنامه و مدارکی مبنی بر ضرورت حضور او در کشور مقصد ارائه دهد.

مهاجرت بدون سربازی

تمام افرادی که برای مهاجرت بدون خدمت اقدام می کنند باید شرایط اپلای بدون سربازی را بدانند:

  1. دارای غیبت خدمت سربازی نباشند.
  2. در وضعیت تحصیلی مشخصی باشد یعنی متقاضی دانش‌آموز، دانشجو یا فارغ‌التحصیل باشد.
  3. گواهی اشتغال به تحصیل یا درخواست مجوز خروج از کشور خود را ارائه دهد.

شرایط اپلای بدون سربازی

مراحل مهاجرت بدون سربازی

اگر وضعیت سربازی و خدمت شما مشخص نیست و قصد خروج از کشور و  مهاجرت تحصیلی دارید مراحل زیر را باید طی کنید:

دریافت پذیرش از دانشگاه مقصد

برای اپلای تحصیلی بدون سربازی در ابتدا باید از یک دانشگاه پذیرش تحصیلی دریافت کنید. به این منظور باید تمامی مدارک تحصیلی و فعالیت های علمی و مقالات و … را برای دانشگاه مقصد ارسال کنید. در صورتی که با پذیرش شما موافقت شد، نامه پذیرش برای شما ارسال می شود. دانشگاه انتخابی باید مورد تایید وزارت علوم و سازمان نظام وظیفه باشد.

از دانشگاه باید درخواست کنید نامه ای مبنی بر اعلام پذیرش ما خطاب به ناجا ارسال کند و در آن علاوه بر معرفی شما اعلام کند که با پذیرش شما موافقت کرده و شما قصد تحصیل در این کشور را دارید.

ثبت‌نام در سامانه نشا

از شرایط اپلای بدون سربازی ، ثبت نام در سامانه نشا است.سامانه نشا  تحت نظر وزارت علوم راه اندازی شده . تمامی دانشجویانی که قصد خروج از کشور به منظور تحصیل دارند، باید در این سامانه ثبت نام کرده و امور مربوط به معافیت تحصیلی را انجام دهند.

شما باید وارد سایت اعلام شده شوید و فرم های مربوطه را تکمیل کنید. علاوه بر وارد کردن مشخصات درخواست شده نامه پذیرش دانشگاه را نیز باید اسکن کنید.

  • سامانه نشا زیر نظروزارت علوم است. تمامی دانشجویانی که قصد خروج از کشور به منظور تحصیل دارند، باید در این سامانه ثبت نام کرده و امور مربوط به معافیت تحصیلی را انجام دهند.

دریافت نامه از وزارت علوم

بعد از ثبت نام در سامانه نشا با مراجعه به وزارت علوم و ارائه مدارکی مبنی بر اینکه در سامانه نشا ثبت نام کرده اید و با در دست داشتن نامه پذیرش دانشگاه می بایست از وزارت علوم درخواست کنید به سازمان نظام وظیفه نامه ای مبنی بر معرفی شما جهت معافیت تحصیلی و خروج از کشور صادر کند.

ارائه برگه سبز

یکی از مدارکی که در شرایط اپلای بدون سربازی و معافیت تحصیلی مورد نیاز است دریافت برگه سبز است. برای دریافت برگه سبز باید به پلیس + 10 مراجعه کرده، فرم های مربوطه را تکمیل کنید، واکسن های مربوطه را تزریق کرده و برگه سبز خود را دریافت کنید.

شرایط اپلای بدون سربازی

وثیقه

 وثیقه خروج از کشور در سال ۱۴۰۱ که باید آن را نزد سازمان وظیفه به ودیعه گذارید در مقطع کارشناسی ارشد ۴۰ میلیون تومان وثیقه است که می‌توانند به مدت ۲ سال اجازه خروج از کشور داشته باشند و برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری متقاضی با ارائه ۴۰ میلیون تومان وثیقه می‌تواند به مدت ۷ سال در خارج از کشور باشند و به تحصیل بپردازند. بعد از پایان سفر مبلغ وثیقه به متقاضی بازگردانده می شود.

حضور در نظام وظیفه

تمام مدارکی را که تا این لحظه فرهم کرده اید را همراه خود به سازمان نظام وظیفه ببرید. نامه وزارت علوم، برگه سبز، مدارک هویتی و تحصیلی را به بخش مربوطه تحویل دهید. برگه معافیت سربازی خود را تحویل بگیرید و مراحل را برای دریافت ویزای تحصیلی خود را آغاز کنید.

نکات مربوط به شرایط اپلای بدون سربازی

  • شرایط اپلای بدون سربازی برای دانشجویان مقاطع بالاتر از کارشناسی امکان پذیر است.
  • خروج از کشور برای آقایان بعد از سن 18 سالگی نیاز به ارائه کارت پایان خدمت برای معافیت تحصیلی دارد.
  • متقاضی بعد اتمام تحصیلات و ورود به کشور می تواند برای دریافت مبلغ وثیقه خود اقدام نماید.
  • وثیقه می تواند به صورت سند ملک نیز ارائه شود.
  • متقاضی بعد از اتمام تحصیلات و ورود به کشور باید خود را سازمان نظام وظیفه معرفی کند.
  • افرادی که غیبت سربازی دارند اجازه خروج از کشور را ندارند.

علاوه بر سفر به قصد تحصیل، متقاضی می تواند برای سفرهای توریستی و دریافت ویزای توریستی ، نیز به خارج از کشور اقدام کند، البته وثیقه درخواست شده را نیز باید پرداخت کند.وثیقه سفرهای سیاحتی مبلغ 300 میلیون ریال جهت انجام سفرهای تفریحی و یا دیدار با خانواده برای مدت زمان 20 الی 30 روز. مبلغ وثیقه می تواند به دو صورت پول یا تضمین بانکی قرار گیرد.

مقالات مرتبط

راهنمای چک کردن نتایج لاتاری گرین کارت 2025

لاتاری گرین کارت آمریکا شانس بزرگیست که دولت آمریکا در اختیار علاقه مندان مهاجرت به این کشور قرار داده است. … مطالعه بیشتر

زمان مطالعه : 5 دقیقه

لاتاری آمریکا چیست؟

لاتاری آمریکا 2025 در تاریخ 12 مهر تا 16 آبان مهلت ثبت نام دارد. نزدیک شدن به ماه اکتبر مصادف … مطالعه بیشتر

زمان مطالعه : 4 دقیقه

زمان اعلام نتایج لاتاری 2025

زمان اعلام نتایج لاتاری 2025 در اردیبهشت 1403 می باشد. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که … مطالعه بیشتر

زمان مطالعه : 4 دقیقه
موسسه مهاجرتی قصران گروپ

هدف اصلی ما در قصران گروپ، ارائه اطلاعات دقیق و مشاوره کامل، هم راستا با شرایط و رزومه شما و ترسیم بهترین مسیر مهاجرتی پیش رویتان است که در ادامه با ارائه خدمات کامل، تمام مراحل اخذ پذیرش تحصیلی، کاری و همچنین فرایند سرمایه گذاری، ثبت شرکت و … انجام داده و آینده ای مطلوب و باب میل شما برایتان به ارمغان می آورد.

راه‌های ارتباط با ما

قصران گروپ در شبکه های اجتماعی

کلیه حقوق و امتیازات این وبسایت متعلق به شرکت قصران گروپ بوده و هرگونه استفاده از مطالب و مقالات این سایت، پیگرد قانونی دارد.
مشاوره مهاجرتی 22118085