قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در یمن ۲۰۲۴

خوشبختانه برخی از داشگاه های این کشور در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در یمن حضور دارند. دانشگاه‌های کشور یمن در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا دانشجو می‌پذیرند.

برای ورود به برخی از دانشگاه‌ها شما باید آزمون ورودی را سپری کنید. در بعضی از رشته‌ها همانند رشته‌های دندانپزشکی شما باید نمره قبولی را در آزمون‌های بین‌المللی دانشگاهی در یمن به دست بیاورید.

اگر شما تحصیل در یمن را انتخاب کرده‌اید باید بگوییم که تسهیلاتی همانند خدمات بانکی، بیمه درمانی، مجوز کار دانشجویی، مشاغل دانشجویی یمن، کارت دانشجویی، خوابگاه، چاپ مقالات علمی برای شما ارائه می‌گردد.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در یمن

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در یمن – گروه ب (خوب)

  1. Sana’a University
  2. University of Science and Technology, Yemen

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در یمن – گروه ج (متوسط)

  1. Hadhramout University
  2. Taiz University

جزئیات تحصیل در یمن

یمن یکی از کشور‌های عربی است که در شبه جزیره عربستان و دقیقاً در انتهای آسیای غربی واقع شده است. مردم این کشور مسلمان هستند. بنابراین دانشجویان ایرانی که تحصیل در یمن را انتخاب می‌کنند؛ به خوبی می‌دانند که به دلیل قرابت فرهنگی بین ایران و یمن از نظر زندگی مشکل چندانی نخواهند داشت. اما آیا این موضوع به تنهایی برای تحصیل در یمن کافی است؟ این مطلب قرار است اطلاعات کاملی در مورد شرایط تحصیل در یمن در اختیار شما عزیزان قرار دهد. پس با ما همراه باشید.

آیا تحصیل در یمن گزینه مناسبی است؟

اگر کسی به شما تحصیل در یمن را پیشنهاد کرده است بهتر است کمی محتاطانه عمل کنید و چند مورد را در ذهن داشته باشید:

  • در یمن مشکلات اجتماعی و اقتصادی وجود دارد به همین دلیل زندگی شما را با چالش‌هایی مواجه خواهد کرد.

 

  • لازم است بدانید که کیفیت سیستم آموزشی یمن حتی نسبت به سال‌های گذشته نیز افت کرده و این موضوع نشان می‌دهد که مدرک دریافت شده از دانشگاه‌های کشور یمن از نظر دانشگاه‌های بزرگ جهان اعتبار چندانی نخواهد داشت. قطعاً هیچکس دوست ندارد آینده تحصیلی خود را که تضمین‌کننده شرایط کاری است با یک انتخاب نادرست خراب کند.

 

  • در بین دانشگاه‌هایی که در کشور یمن وجود دارد برخی از آن‌ها از نظر وزارت علوم دارای اعتبار هستند ولی این بدان معنا نیست که مدرک این دانشگاه‌ها در سطح جهان نیز اعتبار دارد. بلکه کاملاً برعکس است. اگر برای مثال شما مقطع کارشناسی را در کشور یمن سپری کنید نمی‌توانید با این مدرک برای دانشگاه‌های بزرگ درخواست دهید.

 

  • شاید بحث هزینه‌های پایین تحصیل یک انگیزه برای شما شود که دانشگاه‌های یمن را برای تحصیل انتخاب کنید ولی فراموش نکنید که از نظر امکانات آموزشی، کشور یمن فوق‌العاده ضعیف است. بنابراین انتظار نداشته باشید که با تحصیل در یمن بتوانید مهارت‌های علمی و عملی قوی در سطح دانشگاه‌های بزرگ جهان به دست بیاورد.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در یمن

بورسیه‌های تحصیلی در کشور یمن

دانشگاه‌های کشور یمن خدمات مربوط به بورسیه تحصیلی را نیز ارائه می‌کنند؛ اما شرایطی وجود دارد. برای مثال شما حتماً باید دو ترم اول تحصیلی خود را به بهترین شکل ممکن سپری نمایید. سپس قیاسی بین دانشجو‌ها انجام می‌شود و دانشجویانی که رتبه علمی بالاتری داشته باشند می‌توانند از بورسیه‌ها استفاده کنند. به طور کلی دو نوع بورسیه تحصیلی در کشور یمن وجود دارد:

  1. نوع اول: شما باید یک تحقیق قوی و کاملاً به روز در مورد یکی از موضوعات علمی مرتبط با رشته تحصیلی خود را داشته باشید که منجر به یک دستاورد گردد. از طرف دیگر باید ثابت کنید که اگر در مقاطع تحصیلی دیگر نیز وارد دانشگاه یمن شوید می‌توانید بر روی این موضوع کار کنید و این موضوع تحقیقاتی می‌تواند از نظر اقتصادی به کشور یمن کمک کند.
  2. نوع دوم: بورسیه مربوط به شرایط علمی دانشجویان است. دانشجویانی که می‌توانند معدل بالاتری به دست بیاورند؛ امکان دریافت بورسیه تحصیلی را نیز دارند. البته باید بدانید که در دانشگاه‌های یمن بیشترین میزان بورسیه مربوط به رشته‌هایی بر پایه ریاضی است.

امکان کار در حین تحصیل در کشور یمن

همه متقاضیان تحصیل در کشور‌های خارجی دوست دارند در زمان سپری کردن دوران دانشگاهی، مشغول به کار نیز باشند تا بتوانند هزینه‌های زندگی و تحصیل را تأمین نمایند. اگر گزینه تحصیل در یمن را انتخاب کرده‌اید باید بدانید که لازم است حداقل دو ترم از تحصیل خود را سپری کنید تا مجوز کار در اختیار شما قرار گیرد.

از طرف دیگر شما باید در حوزه‌های مربوط به رشته تحصیلی خود کار پیدا کنید تا مجوز کار صادر شود. همچنین لازم است این نکته را بیان کنیم که ساعات کاری برای هر یک از مقاطع تحصیلی متفاوت است.

برای مثال دانشجویان در مقطع لیسانس در یک هفته باید ۱۰ ساعت کار کنند. ولی در مقطع فوق لیسانس و دکترا به ترتیب ۱۵ ساعت و ۲۰ ساعت کار در هفته برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود.

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

کلام آخر

با مطالعه این مطلب متوجه شدید که تحصیل در یمن نمی‌تواند گزینه مناسبی برای تضمین آینده تحصیلی و کاری شما باشد. ولی برای اینکه اطلاعات بیشتری درمورد این کشور به دست بیاورید و بتوانید با اوضاع اجتماعی، اقتصادی و امنیت این کشور آشنا شوید، می‌توانید با قصران گروپ در ارتباط باشید.

کارشناسان ما اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار می‌دهند تا بهترین کشور و بهترین دانشگاه را برای تحصیل انتخاب کنید. ما تمامی پروسه‌های مربوط به دریافت ویزای تحصیلی را برای شما انجام خواهیم داد.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *