قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

کدام کشور برای مهاجرت بهتر است ؟ کانادا یا آمریکا

اگر شما هم هنوز نتوانسته اید میان کانادا و آمریکا یکی را برای مهاجرت انتخاب کنید و هنوز نمی دانید کدام کشور برای مهاجرت بهتر است در این نوشته به مقایسه شرایط زندگی و مهاجرت دو کشور کانادا و آمریکا می پردازیم.

کشور کانادا و آمریکا دو کشور همسایه و واقع در قاره آمریکای شمالی هستند. اگر چه دو کشور دارای تشابهاتی هستند اما در مواردی به خصوص برای مهاجرت تفاوت هایی نیز دارند.  اما سوال این است که کدام کشور برای مهاجرت بهتر است؟ آمریکا یا کانادا؟

کدام کشور برای مهاجرت بهتر است

پروسه اخذ ویزا

در بحث کدام کشور برای مهاجرت بهتر است باید بگوییم، خوشبختانه هر دو کشور دارای وبسایت کاملی هستند و در آن تمامی مراحل و ملزومات برای اخذ ویزا برای متقاضیان توضیح داده شده است. در رابطه با انواع ویزای امریکا می توانید در Visa Wizard اطلاعت کسب کنید در حالیکه در وبسایت رسمی کانادا انواع ویزاها به تفکیک برای متقاضیان توضیح داده شده است.

هر دو کشور مایل به پذیرش نیروی کار هستند اما در هر دو کشور کارفرما در ابتدا باید ثابت کند که نیروی کار مورد نیاز خود را از میان کارگران داخلی و بومی پیدا نکرده است و به همین جهت اقدام به دریافت نیروی کار از کشورهای دیگر کرده است.

مهاجرت کاری به کانادا از طریق سیستم اکسپرس اینتری بر اساس تجربیات و امتیازات متقاضی، توانایی صحبت کردن به زبان انگلیسی یا فرانسه و تحصیلات متقاضی است. گفتنی است که استان کبک دارای سیستم و قوانین مخصوص به خود در خصوص مهاجرت است.

در کشور آمریکا برای مشاغلی خاص از سیستم اسپانسرشیپ توسط کارفرما استفاده می شود. برای مثال ویزای L – ۱  برای افرادی صادر می شود که در خارج از آمریکا برای بیشتر از یکسال در یک شرکتی مشغول به کار بوده باشند.

هر دو کشور ویزای اختصاصی برای بازنشستگان صادر می کنند. اگر می خواهید دوران بازنشستگی خود را در کانادا سپری کنید باید از سوی یکی از اعضای خانواده خود که شهروند کانادا است ویزای اسپانسرشیپ کانادا دریافت کنید. برای زندگی در آمریکا در دوره بازنشستگی کافیست ویزای B – ۲  دریافت کنید که با داشتن آن می توانید در طول سال ۶ ماه در امریکا زندگی کنید.

تفاوت ها و شباهت های زندگی در آمریکا و کانادا

با وجود شباهت هایی که کشورهای قاره امریکای شمالی با یکدیگر دارند تفاوت هایی نیز وجود دارد که باید درباره کدام کشور برای مهاجرت بهتر است بدانید.

کدام کشور برای مهاجرت بهتر است ؟ کشور کانادا دارای جامعه ای باز و مهربان نسبت به پذیرش مهاجران است. میزان جرم با سلاح گرم در کانادا آمار پایینی دارد و این کشور دارای دو زبان رسمی فرانسه و انگیسی است که مزیت قابل توجهی به شمار می رود.

در رابطه با ساعت کاری و تعطیلی، کانادا تشابهات بیشتری به کشورهای اروپایی دارد. در حالی که ساعات کاری و تعطیلات در آمریکا کمتر از کانادا است. بر طبق آمارها مردم کانادا ۲ سال بیشتر از همتایان خود در آمریکای جنوبی زندگی می کنند و این به دلیل هوای پاکیزه این کشور است. همچنین مردم کانادا داری پاسپورت معتبر کانادایی هستند که امکان سفر به کشورهای زیادی را بدون نیاز  به اخذ ویزا به آنها می دهد.

البته باید بگوییم در کانادا آب و هوای سرد باعث بروز مشکلات زیادی نیز شده است. برای مثال برخی مناطق در کانادا غیر قابل سکونت هستند. همچنین نرخ بیکاری در کانادا بالاست که این به دلیل کمبود نیروی کار عنوان شده است.

اما باید بگوییم هر دو کشور از طبیعت و زیبایی های بی نظیری بهره مند هستند. ورزش در هر دو کشور از جایگاه ویژه ای برخوردار است. آمریکا و کانادا هر دو کشور وسیعی هستند و هرساله پذیرای مهاجران  زیادی از سرتاسر دنیا هستند.

کدام کشور برای مهاجرت بهتر است

هزینه های زندگی

در بحث کدام کشور برای مهاجرت بهتر است هزینه های زندگی یکی از فاکتورهای مهم است. مانند همه کشورهای هزینه های زندگی در شهرهای اصلی و مناطق اصلی شهرها در کانادا و آمریکا نسبت به سایر مناطق بالاتر است. اما به طور کلی هزینه های اجاره خانه، رستوران و غذا، میوه و سبزی و مواد اولیه در آمریکا از کانادا بیشتر است. قیمت پوشاک در آمریکا پایین تر است اما میزان درآمد در آمریکا نسبت به کانادا بالاتر است، البته به خاطر داشته  باشید میزان مالیات در کانادا بالاتر از آمریکا است.

خدمات درمانی

یکی از تفاوت های اساسی میان دو کشور سیستم خدمات درمانی و بیمه است. آمریکا دارای سیستم درمانی خصوصی پیچیده و البته بدنامی است! در آمریکا کارمند باید توسط کارفرما بیمه شود تا از هزینه های بالای درمان در امان بماند.

در مقابل کانادا به دلیل سیستم درمانی و بیمه دولتی اش شناخته شده است و برای همه شهروندانش امکان استفاده از خدمات درمانی با هزینه کم را در نظر گرفته است.

کدام کشور برای مهاجرت بهتر است ؟ اگر شهروند و یا مقیم دائم کانادا هستید تنها ۳ ماه زمان می برد تا کارت درمان خود را دریافت کنید. البته بیمه همه ی هزینه ها را پوشش نمی دهد و برخی از مهاجران باید از خدمات بیمه خصوصی استفاده کنند.

سیستم آموزش

اگر میخواهید بدانید کدام کشور برای مهاجرت بهتر است باید بحث سیستم آموزش را هم درنظر بگیرید. سیستم آموزش در کانادا و آمریکا تقریبا مشابه هستند. هر دو کشور مراحل تحصیلی یکسانی دارند و استاندارد ها و قوانین تحصیل در هر دو کشور در استان ها و ایالت های مختلف منحصر به فرد است( هر ایالت در امریکا و هر استان در کانادا دارای سیستم اموزشی مختص به خود است)

در سطح دانشگاهی نیز دو کشور مشابه هستند با این تفاوت که در کانادا هزینه های تحصیل به طور قابل ملاحظه ای پایین تر است. در امریکا تعداد دانشگاه های خصوصی بیشتر است و هزینه بالاتری را از دانشجو درخواست می کنند. البته انواع وام ها و بورسیه های تحصیلی که توسط دانشگاه های امریکا برای دانشجویان در نظر گرفته شده است بیشتر است که به این طریق هزینه های تحصیل تعدیل می شود و شاید این علتی است که ۵ دانشگاه آمریکا در بین ۱۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند!

میزان شادی – رضایت از زندگی

بر طبق آخرین گزارش میزان شادی و رضایت از زندگی کانادا هشتمین کشور و آمریکا هجدهمین کشور در دنیا است. البته هر دو کشور در سال های اخیر افت رتبه داشته اند.

صرف نظر از رقابتی که هر دو کشور در استانداردهای زندگی دارند هر دو موقعیت های مهیجی را برای مهاجران فراهم کرده اند. فرهنگ غنی کانادا و آمریکا و امتیازات شگفت انگیزی که برای مهاجران فراهم کرده اند تا از سفر و زندگی در خارج از کشور لذت ببرند.

تمام آنچه که نام بردیم می تواند انتخاب برای مهاجرت به کانادا یا آمریکا را برای شما دشوار کند. امادر نهایت تصمیم با شماست که کدام کشور برای مهاجرت بهتر است ؟ آمریکا یا کانادا؟!

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *