قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ویتنام ۲۰۲۴

دانشجویان ایرانی‌ فقط در صورتی که در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم در ویتنام درس بخوانند؛ می‌توانند با همان مدرکی که از ویتنام به دست آورده‌اند در کشور ایران کسب و کار راه‌اندازی کنندیا ادامه تحصیل دهند.

افرادی که قصد تحصیل در ویتنام را دارند باید بدانند که جهت ورود به دانشگاه‌های دولتی حتماً باید در آزمون ورودی شرکت کرده و در صورتی که نمره قبولی را به دست آوردند می‌توانند ثبت نام خود را انجام دهند که این آزمون از دروس عمومی و تخصصی تشکیل شده است.

امکان دریافت بورسیه برای دانشگاه‌های ویتنام نیز وجود دارد ولی قبل از هر چیز شما باید شرایط بورسیه را بررسی کرده، رزومه خود را نیز کنترل کنید و در صورت امکان برای دریافت بورسیه اقدام نمایید.

در ادامه از لیست منتشر شده توسط وزارت علوم، نام دانشگاه های معتبر ویتنام استخراج شده است.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ویتنام

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ویتنام – گروه ب (خوب)

 1. Ton Duc Thang University
 2. Vietnam National University, Hanoi

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ویتنام – گروه ج (متوسط)

 1. Duy Tan University
 2. Hanoi University of Science and Technology
 3. Nguyen Tat Thanh University (NTTU)
 4. Vietnam National University (Ho Chi Minh City)

جزئیات تحصیل در ویتنام

کشور ویتنام یکی از کشور‌هایی است که در جنوب شرقی آسیا قرار گرفته است. این کشور در زمینه ماهیگیری، کشاورزی و جنگلداری بسیار پیشرفت کرده و به همین دلیل در سیستم آموزش دانشگاهی نیز این رشته‌ها بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرند.

در مورد تحصیل در ویتنام باید بگوییم که چون بحث آموزش و تحصیل در این کشور همواره به عنوان مهمترین موضوع شناخته شده است، بنابراین رشد بسیار زیادی داشته و از کیفیت بالایی برخوردار می‌باشد. در این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد تحصیل در ویتنام به دست بیاورید.

نکاتی که باید در مورد تحصیل در کشور ویتنام بدانید:

در ابتدای مطلب بیان کردیم که سیستم آموزشی کشور ویتنام از اعتبار بالای برخوردار می‌باشد. بنابراین اگر شما وارد دانشگاه‌هایی  شوید که در حد استاندارد‌های جهانی مدیریت می‌شوند قطعاً می‌توانید آینده علمی و کاری خود را نیز تضمین نمایید. برای تحصیل در ویتنام باید به چند نکته توجه داشته باشید:

 • در صورتی که می‌خواهید دوره‌های پزشکی را در این کشور سپری کنید حتماً باید نمره زبان آیلتس شما از ۶ بالاتر باشد.
 • برای ورود به دانشگاه‌های ویتنام حتماً باید آزمون‌های ورودی را سپری کنید که براساس مقطع تحصیلی تعداد دروس عمومی و تخصصی متفاوت خواهد بود. مدت زمان آزمون در مقطع کارشناسی ۲ ساعت و در مقاطع بالاتر تا ۵ ساعت ادامه خواهد داشت.
 • شما می‌توانید در حین تحصیل مشغول به کار شوید ولی شغل‌های شما باید در حوزه شغل‌های دانشجویی باشد. برای مثال ارائه یک طرح درس بهترین شرایط شغلی را برای شما رقم خواهد زد.
 • از طرف دیگر شما می‌توانید وارد حرفه‌هایی همانند برنامه‌نویسی و یا معماری شوید و در این حرفه‌های تخصصی نیز سابقه کار به دست بیاورید.
 • لازم است این نکته را بیان کنیم که کیفیت خوابگاه‌های کشور ویتنام بسیار پایین می‌باشد و در نتیجه دانشجویان خارجی تصمیم می‌گیرند خانه اجاره کنند.
 • برای این منظور باید حتماً بحث امنیت را نیز در نظر بگیرید. برخی از محله‌ها واقعاً نامناسب هستند و دزدی در این محله‌ها زیاد است.
 • همچنین رابطه مردم ویتنام با اتباع خارجی نیز نکته دیگری است که باید به آن توجه داشته باشید. متأسفانه مردم ویتنام روابط مسالمت‌آمیزی با اتباع خارجی ندارند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ویتنام

بررسی مقاطع تحصیل دانشگاهی در کشور ویتنام

در دانشگاه‌های کشور ویتنام هر سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شود. در این قسمت از مطلب شرایط تحصیل در هر کدام از مقاطع را بررسی خواهیم کرد:

تحصیل در ویتنام در مقطع لیسانس

دوره لیسانس در کشور ویتنام با آزمون ورودی آغاز می‌شود که در صورت قبولی می‌توانید وارد مقطع کارشناسی شده و دوره ۴ ساله را سپری کنید تا فارغ التحصیل شوید. کیفیت سیستم آموزشی در مقطع کارشناسی بسیار بالا می‌باشد و شما می‌توانید از بورسیه‌های تحصیلی استفاده کنید. یکی دیگر از شرایط برای پذیرش در مقطع کارشناسی این است که شما مدرک دیپلم داشته باشید و نمره زبان شما حداقل ۶ باشد.

تحصیل در ویتنام در مقطع فوق لیسانس

شما در مقطع کارشناسی ارشد می‌توانید به صورت آموزش محور و یا پژوهش محور تحصیل کنید ولی توجه داشته باشید که این انتخاب شما بر روی دوره دکترا تأثیر می‌گذارد. معمولاً دوره فوق لیسانس ۲ سال طول می‌کشد و برای ورود به آن شما باید نمره زبان آیلتس بالاتر از ۶ را به دست بیاورید. در صورتی که سابقه کاری مرتبط با رشته خود را داشته باشید می‌توانید از بورسیه‌های تحصیلی استفاده کنید.

تحصیل در ویتنام در مقطع دکترا

معمولاً دوره دکترا در کشور ویتنام ۵ سال طول می‌کشد. شرط پذیرش، ارائه دو مقاله علمی از مقطع کارشناسی ارشد، فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد با معدل بالا، داشتن پایان‌نامه درخشان و داشتن مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۶ است. سپس باید پروپوزال خود را ارائه کنید. در صورتی که مورد تأیید قرار گرفت می‌توانید تحصیل را آغاز نمایید.

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

کلام آخر

وقتی شما قصد دارید در کشور‌های خارج تحصیل کنید در واقع بخشی از دوران زندگی خود را در آن کشور‌ها سپری می‌کنید. پس باید از نظر اجتماعی، اقتصادی و حتی از نظر فرهنگی اطلاعات کاملی در مورد کشور مقصد داشته باشید.

اگر به فکر تحصیل در ویتنام هستید با کارشناسان حرفه‌ای ما در قصران گروپ صحبت کنید تا همه آنچه را که لازم است بدانید، در اختیار شما قرار گیرد. در نهایت شما برای دریافت هر نوع ویزای تحصیلی می‌توانید بر روی کمک ما حساب کنید تا ویزا در کوتاه‌ترین زمان ممکن و طبق برنامه‌ای که در نظر دارید در اختیار شما قرار گیرد.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *