قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ازبکستان ۲۰۲۴

ازبکستان یکی از کشور‌های آسیای میانه می‌باشد. بنابراین شاید همین موقعیت جغرافیایی باعث شده که ایرانی‌ها به تحصیل در ازبکستان نیز فکر کنند. اما آیا واقعاً چنین انتخابی عاقلانه است؟ آیا شما لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ازبکستان را مشاهده کرده‌اید؟ برای اینکه اطلاعات اولیه را در مورد تحصیل در ازبکستان به دست بیاورید،

حتماً این مطلب را با دقت مطالعه کنید چون نباید با آینده کاری و تحصیلی خود بازی کنید. سپس برای اینکه به صورت تخصصی در این زمینه به یک نتیجه درست برسید با کارشناسان ما در قصران گروپ تماس بگیرید.

برای تحصیل در ازبکستان شما ابتدا باید لیست مدارک را براساس دانشگاه انتخابی جمع‌آوری کنید. شما حتماً به مدرک زبان نیاز دارید. لازم است معادل‌سازی مدارک قبلی خود را نیز انجام دهید.

البته در قدم اول برای انتخاب دانشگاه جهت دریافت نامه پذیرش یا بورسیه حتماً بررسی کنید که آیا دانشگاه انتخابی در لیست دانشگاه‌های معتبر از نظر وزارتخانه قرار دارد یا خیر. اگر شما به سراغ دانشگاه‌های زیر بروید برای کار کردن در ایران مشکلی نخواهید داشت.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ازبکستان

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ازبکستان – گروه ج(متوسط)

  1. National University of Uzbekistan
  2. Tashkent Institute of Irrigation and Agriculture Mechanization Engineers
  3. Tashkent University of Information Technologies Muhammad Al Khwarizmi
  4. Tashkent State Technical University Islam Karimov

جزئیات تحصیل در ازبکستان

آیا تحصیل در ازبکستان واقعاً گزینه مناسبی است؟

به طور کلی تحصیل در ازبکستان محدودیت‌های زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت که در ادامه برای شما توضیح می‌دهیم:

  • کیفیت سیستم آموزشی ازبکستان به حدی نیست که در سطح جهان اعتبار بسیار زیادی داشته باشد. حتی جالب است بدانید سیستم آموزشی ازبکستان بسیار ضعیف‌تر از ایران است و به همین دلیل اغلب دانشگاه‌های این کشور مورد تأیید ایران نیستند.

 

  • هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور بالا است. اکنون تصور کنیم که شما در کشوری بی‌کیفیت می‌خواهید برای تحصیل کردن، هزینه‌های گران بپردازید. قطعاً در چنین شرایطی تحصیل در ازبکستان اصلاً مقرون به صرفه نخواهد بود.

 

  • درست است که برای تحصیل در کشور‌های خارجه باید حتماً تمکن مالی داشته باشید ولی مبلغی که به عنوان تمکن مالی در ازبکستان تعریف شده است بسیار بالاتر از برخی کشور‌های اروپایی است.

 

  • شرایط کار در این کشور اصلا ‌ایده‌آل نیست. چه در مقام یک دانشجو و چه در مقام یک فارغ التحصیل، شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که یک شغل مناسب با درآمد عالی به دست بیاورید.

 

  • البته شاید تصور کنید ارائه بورسیه تحصیلی می‌تواند جبران هزینه‌ها را بکند ولی باز هم این موضوع را در نظر بگیرید که کیفیت مهمتر از هزینه‌ها است. حتی اگر بهترین بورسیه‌ها به شما تعلق گیرد، چون کیفیت سیستم آموزشی این کشور بالا نیست؛ نباید ریسک کنید.

 

  • تدریس در مقطع لیسانس در اغلب دانشگاه‌های ازبکستان به زبان ازبکی انجام می‌شود. ولی در مقطع دکترا و مقطع کارشناسی ارشد بیشتر رشته‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

 

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ازبکستان

مقاطع تحصیل دانشگاهی در ازبکستان

در اغلب دانشگاه‌های این کشور در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری پذیرش انجام می‌شود. در این قسمت ما شرایط هر یک از دوره‌ها را بررسی می‌کنیم:

تحصیل در ازبکستان در مقطع کارشناسی

برای ورود به این مقطع شما حتماً باید دیپلم داشته باشید. از طرف دیگر متقاضیان باید دارای مدرک زبان با نمره حداقل ۷ در آزمون آیلتس باشند و همچنین مدرک مربوط به فناوری اطلاعات IT را نیز ارائه کنند. در برخی از رشته‌ها آزمون ورودی برگزار می‌گردد. مقطع لیسانس غالباً ۴ سال طول می‌کشد.

تحصیل در ازبکستان در مقطع کارشناسی ارشد

برای ورود به این مقطع شما حتماً باید آزمون ورودی که مربوط به رشته شما است را سپری کنید و نمره قبولی را به دست بیاورید. همچنین لازم است مدرک زبان داشته باشید. دوره فوق لیسانس ۲ ساله است و حتماً متقاضیان تحصیل در ازبکستان در مقطع فوق لیسانس باید یک پایان‌نامه ارائه کنند تا فارغ التحصیلی آن‌ها انجام شود.

تحصیل در ازبکستان در مقطع دکتری

 مقطع دکتری در این کشور بین ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد. داشتن پروپوزال در زمان دریافت پذیرش اهمیت بسیار زیادی دارد. در صورتی که پروپوزال شما تأیید شد، پذیرش شما نیز انجام می‌شود. همچنین داشتن معدل بالا در مدرک در مقطع کارشناسی ارشد، ارائه مدرک زبان، توصیه نامه و انگیزه نامه از دیگر شرایط لازم برای درخواست دکتری در کشور ازبکستان می‌باشد.

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

کلام آخر

قطعاً با خواندن این مطلب سؤالات زیادی در ذهن شما به وجود آمده است. برای مثال کیفیت زندگی کشور ازبکستان در چه سطحی است؟ آیا امنیت اجتماعی در آن برقرار است؟ آیا رفاه اجتماعی خوبی دارد؟ شرایط کسب و کار در این کشور چه اندازه متغیر است؟

کارشناسان ما در قصران گروپ صبورانه به شما پاسخ می‌دهند. ما با سابقه‌ای که داریم به شما کمک می‌کنیم تا به تصمیم درست برسید و در نهایت به شما در زمینه مهاجرت تحصیلی کمک خواهیم کرد.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *